Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

İninal Kart Nedir?

Gökçe Türkmen

Yayımlama Tarihi: 2.07.2020 Güncelleme Tarihi: 7.10.2020

Son dönemlerde en çok tercih edilen ödeme yöntemleri arasında kredi kartı bulunuyor.
İninal Kart Nedir?
Taksit avantajları ve internetten alışveriş seçenekleri ile kullanıcıların elini rahatlatan kredi kartlarının, kullanım alanının genişlemesi ve büyük kolaylık sağlaması neticesinde yaş sınırı da iyiden iyiye küçülmeye başladı. Artık bir lise öğrencisi bile internetten alışveriş yapabilmek için kredi kartı kullanıyor. Özellikle hızla artan e-ticaret ve dijital oyun dünyasında ininal kart gibi seçenekler daha çok tercih ediliyor.

Son dönemlerde en çok tercih edilen ödeme yöntemleri arasında kredi kartı bulunuyor. Taksit avantajları ve internetten alışveriş seçenekleri ile kullanıcıların elini rahatlatan kredi kartlarının, kullanım alanının genişlemesi ve büyük kolaylık sağlaması neticesinde yaş sınırı da iyiden iyiye küçülmeye başladı. Artık bir lise öğrencisi bile internetten alışveriş yapabilmek için kredi kartı kullanıyor. Özellikle hızla artan e-ticaret ve dijital oyun dünyasında ininal kart gibi seçenekler daha çok tercih ediliyor.  

İninal kart, Mastercard ve Visa tarafından desteklenen bir seçenek. Mastercard ve Visa’nın geçerli olduğu her yerde ininal kartlar kullanıma açık. Yani market, alışveriş merkezi, manav, kasap gibi temel ihtiyaç alanlarının yanında internet üzerinden de ininal kart ile dilediğiniz gibi satın alma işlemini yapabilirsiniz.

İninal kart kullanıcıların içerisinde para atarak aktif hale getirdikleri bir sistemi kullanmaktadır. Bilinen kredi kartları gibi içinde bulunan belli bir limiti harcadıktan sonra ödeme yapılmıyor. Kullanım sağlamak için önce bir ininal kart edinmeli sonrasında da içine para yükleyerek alışverişlerinizi yapmalısınız. Eskiden çok tercih edilen kontörlü hatlar gibi düşünmek mümkün. Sadece kartın ödemesini yaparak satın alıyor, sonrasında içine ne yüklerseniz o kadar para harcayabiliyorsunuz. Nakit paranızı bir kart içinde tutmak gibi de düşünülebilir.

*Bankaların tüm kredi kartlarını incelemek ve karşılaştırmak için kredi kartı sayfamızı inceleyin.

Nasıl İninal Kart Sahibi Olurum?

İninal kartına sahip olmak, herhangi bir banka ya da kredi kartına sahip olmaktan çok daha kolay. Her an ulaşabileceğiniz seçenekler doğrultusunda kartınızı anında alabilir ve kullanıma başlayabilirsiniz. İninal kart edinmek için ya internet üzerinden satın alma işleminizi gerçekleştirmelisiniz ya da fiziksel olarak kartın satışını yapan kurumlardan edinmelisiniz. 

İninal kartın online olarak satıldığı yerler arasında internet alışverişinde oldukça popüler olan N11, Hepsiburada gibi anlaşmalı siteler bulunuyor. Bu adresler üzerinden ininal kartınızın satın alma işlemini gerçekleştirebilir ve kapınızda teslim edilmesini sağlayabilirsiniz. Online olarak bu karta sahip olmak istiyorsanız, kartı satın alabileceğiniz kadar limiti olan bir kredi kartı ya da banka kartınız olması gerekiyor. Aksi bir durumda internet üzerinden satış yapan sitelerden ininal kart bile olsa herhangi bir alışveriş yapmanız mümkün olmayacaktır. 

İninal kart edinmenin bir diğer yolu da fiziksel olarak satın alınmasını sağlayan yerler. Son yapılan güncelleme ile ininal kartı D&R, KİM Market, Migros, Pratik İşlem, Şok Market, Teknosa, Vatan Bilgisayar gibi kurumların şubelerinden bulabilirsiniz. Özellikle marketler bazında her şubede bu kartın satışı yapılmayabilir. Bu yüzden kartın mobil uygulaması üzerinden ya da web sitesinden anında size en yakın satış noktasını öğrenebilirsiniz. Buradan nakit paranızla da kartın satın alma işlemini yapabilir ve anında yükleme yaparak kullanmaya başlayabilirsiniz.

İninal Kart İçin Yaş Sınırı Var Mı? 

İninal Kart İçin Yaş Sınırı Var Mı? 

Kredi kartı işlevi gören tüm seçenekler için akıllara gelen ilk sorulardan biri yaş sınırıdır. Bankaların uyguladığı prosedür karşısında kredi kartı alabilmek için 18 yaşını doldurmuş olmak gerekiyor. Kullanıcılara ek kart özelliği sunulsa da bunu da kullanmak için ya bir banka kartı ya da kredi kartı üzerinden çıkarılmış olması gerekmektedir. Dolayısıyla direkt bir kredi kartı sahibi olmak için reşitlik kuralı uygulanıyor. İninal kartlarda ise herhangi bir yaş sınırı bulunmamaktadır. İçinde herhangi bir bakiye ya da borç sistemi olmadığı için bankaların ya da kurumların geri ödeme beklentisi söz konusu olmuyor. Bunun için de yaş sınırı gözetilmeksizin ininal kart sahibi olmak mümkün.

*Bankaların kredi kartı kullanmak için yaş sınırı hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için yazımıza göz atın.

İninal Kart Ücretleri Ne Kadar?

Yüklediğiniz kadar harcama imkanı veren ininal karta sahip olmak için belli miktarda bir ödeme yapılması gerekiyor. Konu hakkında bilgisi olmayanlar için korkutucu fiyat beklentisi olsa da sadece 5 TL ödeyerek ininal kart satın alabilirsiniz. Son dönemlerde çok tercih edilen kart sistemlerinden olan çipli ve temassız özellikli versiyonunu edinmek için ise 10 TL ödemek yeterli oluyor. 

Banka kredi kartları kadar olmasa da ininal kart için de aylık ücret bulunuyor. Her ay 2 TL olarak belirlenen kart ücreti, aktif olarak hesabınızda para varsa, uzun süredir kullanmasanız bile sizden alınır. İçinde bakiye bulunmayan ininal kartlarınız için herhangi bir kesinti ya da ücret talebi yapılmaz. Kartı ilk aldıktan sonra kesilecek olan ilk aylık ödeme ise ilk para yüklediğiniz gün başlar ve 31 günde bir yenilenir. 

İninal Karta Nasıl Para Yüklerim?

İninal kartı kullanabilmek için içine belli miktarda para yüklemek gerektiğini belirtmiştik. Kartı satın aldıktan sonra birçok seçenek doğrultusunda yükleme işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. Bakiye yüklemenin bir yolu PTTMatik ve banka ATM’leridir. Hemen hemen bütün banka ATM’lerini bu işlem için kullanabilirsiniz. Bu noktada PTT ya da bankaların komisyon alma durumları söz konusu. Komisyon miktarı yatırılan bakiye üzerinden yüzde 1,15 + 1,04 TL olarak uygulanmaktadır. Yani bu sistem üzerinden ininal kartınıza 100 TL değerinde para yüklemek istediğinizde, kullanılabilir limitiniz size 97,81 TL olarak yansıtılır. Para yükleme konusunda herhangi bir limitiniz bulunmadığı gibi miktar ne kadar artarsa sizden kesilecek olan komisyon da aynı oranda artış gösterecek. Bu yüzden işlemlerinizi olabildiğince ücretsiz bakiye yüklemleri üzerinden tamamlamanızda fayda var. 

İninal kartınıza para yüklemenin bir önemli adımı da İninal Cüzdan uygulamasıdır. Kartınızı aldıktan sonra İninal Cüzdan uygulamasını indirmeniz ve kartınızın bilgileri ile kayıt olmalısınız. Bundan sonraki aşamada bakiye yükleme kısmından direkt olarak işlemlerinizi yapabilirsiniz. Tanımlamış olduğunuz başka bir banka kartınız varsa bu sistemi kullanabilirsiniz çünkü talep ettiğini bakiye yükleme tutarı bir hesaptan çekiliyor olmalı. İninal Cüzdan uygulaması üzerinden yapacağınız bakiye yükleme işlemleri tamamen ücretsiz. Aynı zamanda Pratik İşlem noktaları ve havale/EFT yöntemleriyle kartınıza para yüklemek de ücretsiz seçenekler arasında yer alıyor.

Çok yaygın olarak kullanılmayan diğer seçenekleri de şu şekilde sıralayabiliriz. 

 • Migros, Kipa, Macrocenter, Şok Market, Teknosa ve N Kolay kasalarından bakiyeniz dışında alınacak 2 TL ile yükleme yapabilirsiniz. 
 • PTT iş yerleri veznelerinden yatırmış olduğunuz tutarın yüzde 2’sinin bakiyenizden düşürüleceği sistem ile yükleme yapabilirsiniz. 

İninal Kartın Avantajları Nelerdir?

İninal kartın kullanım alanları ve avantajları her geçen gün artıyor. Özellikle internet üzerinden harcama yapan kişiler için banka kartı, kredi kartı ya da bir inninal kart bulundurmak zorunlu hale geliyor. Bankaların uyguladığı sistemler doğrultusunda banka hesabı açmaktan çekinen ya da kredi kartına borçlanma riskini almak istemeyenler için öncelikli tercih ininal kartlar olmaktadır. 

Genel açıdan bakıldığında ininal kartın en büyük avantajı yaş sınırı olmaksızın kart kullanımının önünü açmasıdır. Üstelik kontrolsüz bir şekilde kullanıma da izin vermiyor. Kartın sahibi ya da kullanıcısı kim olursa olsun kullanım limiti de sadece kendi yüklediği bakiye ile sınırlı. Bu açıdan değerlendirildiğinde borca girme riski olmadan, kendinize ait olan para kadar, yaşınız ne olursa olsun harcama yapmak mümkün oluyor. 

İninal kartın popüler hale gelmesinin en büyük sebeplerinden biri olan dijital oyun dünyası için sunduğu avantajlar da oldukça önemli. Son 10 yılın en büyük trendi olan oyunlar için reşit olmayan kişilerin yaptığı online alışverişlerin büyük çoğunluğu bu kartlardan yapılmakta. Dolayısıyla ininalın da oyun sektörü ile entegre bir şekilde yapmış olduğu anlaşmalar, kampanyalar ve çekilişler kartın daha da avantajlı hale gelmesini sağlıyor. 

Dolaylı yoldan olsa da banka hesabı olmayan ve para biriktirmek isteyen kullanıcılar için de ininal tercih ediliyor. Parasını fiziksel olarak saklamak istemeyenlerin bir kumbara olarak davrandığı ininal kartlar, birikim için de bir seçenek oluyor. 

İninal kart, hem Mastercard hem de Visa destekli bir uygulama olduğu için kullanım alanı da çok fazla. Bu iki seçeneğin geçerli olduğu her internet sitesi ya da mağazadan dilediğiniz gibi alışverişlerinizi tamamlayabilir, bakiyenize göre harcama yapabilirsiniz. 

İninal Cüzdan Nedir?

İninal Cüzdan, ininal kart için özel olarak tasarlanan mobil uygulamadır. App Store ve Google Play üzerinden ücretsiz bir şekilde indirebileceğiniz uygulama sayesinde, kartınızı anlık olarak kontrol edebilir ve işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. Uygulamayı indirdikten sonra kartınızı tanımlamanız gerekiyor. Kart tanımlamasının ardından uygulama üzerinden bakiyenizi öğrenebilir, yükleme yapabilir, avantajlı seçenekler ve kampanyalardan haberdar olabilirsiniz. İninal Cüzdan sayesinde kartın anlaşmalı olduğu yerlerdeki indirimleri keşfetmek mümkün. 

İninal kartı hemen kullanmaya başlamak için satış noktalarından ya da internetten satın almanız ve içine bakiye yüklemeniz yeterli. Başka hiçbir resmi işlem ve yaş sınırı gerektirmeyen bu seçenek sayesinde hem kredi kartınız varmış gibi hem de sürekli nakit harcıyor gibi hissedebilir, kendi sınırlarınızı kendiniz belirleyebilirsiniz. 

Yazar Hakkında

yazar
Gökçe Türkmen

1994 doğumlu olan Gökçe Türkmen, Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde okuduğu dönemde saygın gazete ve ajanslarda çalışarak deneyim kazandı. Dijital Pazarlama Müdürü olarak profesyonel hayatına devam eden Gökçe, aynı zamanda metin yazarlığı ve sunuculuk da yapmaktadır. Bir süredir Ekonomi, Finans ve Kredi alanında kendini geliştirmekte ve içerikler üretmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Merkez Bankası Faiz Kararı Ne Anlama Geliyor? 16.07.2021

  Merkez Bankası Faiz Kararı Ne Anlama Geliyor?

 • Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşları 14.07.2021

  Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşları

 • Parsel Nasıl Sorgulanır? 22.07.2021

  Parsel Nasıl Sorgulanır?

 • Fon Nedir? 12.07.2021

  Fon Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon