Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Bu Faizlerle Ev Alma Zamanı mı?

Murat Sağman

Yayımlama Tarihi: 23.06.2020 Güncelleme Tarihi: 15.11.2023

Son günlerde özellikle kredi faizleri düştükten sonra ev alım-satımlarda ve ev fiyatlarında bir artış gözlenmeye başlandı.

Bu Faizlerle Ev Alma Zamanı mı?
Elbette Merkez Bankamızın son bir yılda faizleri %24’den %8,25’e indirmesinin büyük bir payı var. Bu indirimlerden sonra başta kamu bankaları olmak üzere bankalar faizlerini indirdi ve hükümet aynı zamanda çeşitli paketler açıkladı.  

Son günlerde özellikle kredi faizleri düştükten sonra ev alım-satımlarda ve ev fiyatlarında bir artış gözlenmeye başlandı. Elbette Merkez Bankamızın son bir yılda faizleri %24’den %8,25’e indirmesinin büyük bir payı var. Bu indirimlerden sonra başta kamu bankaları olmak üzere bankalar faizlerini indirdi ve hükümet aynı zamanda çeşitli paketler açıkladı.  

Konut Satışlarında Koronavirüs Etkisi

Daha önce ülke genelinde yapılan konut satışında nisan ve mayıs aylarında Koronavirüs etkisiyle ciddi düşüş yaşanmıştı. Nisanda konut satışı geçen yılın aynı dönemine göre %55,5 oranında, mayısta ise %44,6 oranında gerilemişti. 1 Haziran’da kamu bankaları konut kredisi faizini tarihin en düşük seviyesine çekince konutta tablo birden değişti ve satışlar ciddi arttı. Kredi faizi sıfır konutta %0,64’e, 2. elde %0,74’e çekildi. Ardından Emlak konut GYO 2 yıl ödemesiz konut kampanyasını duyurunca satış ofisleri hareketlendi. Şu bir gerçek ki kamu bankalarının kredi faizini düşürmesi uyuyan piyasayı uyandırdı. Kamu bankaları sıfır konutlar için 15 yıla kadar aylık yüzde 0,64 faizli kredi sunuyor. İkinci el konutlar için ise 15 yıl vade ve aylık  %0,74 faizli kredi imkanı sağlanıyor. VakıfBank, Halkbank ve Ziraat Bankasından yapılan ortak açıklamaya göre konutta kredi miktarı sınırlandırılmış olup üç büyük ilde (İstanbul, Ankara ve İzmir) krediye konu olacak konutlar için 750 bin TL, diğer şehirler için ise en fazla 500 bin TL’ye kadar kredi kullandırılacak. Kredi kullanımında %10’dan başlayan düşük öz kaynak/peşinat oranı uygulanacak.

Evet şimdi bu faizlerin hızlı düşmesi, soru işaretlerini de beraberinde getirdi. Bu düşük faizler bir fırsat mıdır? Ev alınır mı? Bu faizler daha da düşer mi? Eğer faiz daha düşecekse ev almak için beklenmeli mi? Ev almak mantıklı mıdır? 

Şimdi özetle tüm bu sorulara cevap verelim:

 • Evi oturmak için alacaksanız bu dönem kredi faizleri düştüğü için bir fırsat olabilir. Yatırım için alacaksanız yer/getiri/kira çarpanı/kaç yılda amorti olduğuna iyi bakmak gerekiyor. Şunu unutmayalım aldığınız evin fiyatı nasıl yükselme şansı varsa aynı zamanda fiyatların düşme ihtimali de vardır.
 • Eğer ev almayı düşünüyorsunuz mevcut faiz oranları olabilecek en düşük seviyelere çok yakın.
 • 25 Haziran’da Merkez Bankasının muhtemelen 25 baz veya 50 puan daha faiz indirecek. Eğer 25 baz puan indirirse politika faizi %8,25’den %8’e inecek. Bu toplantıda 25 baz puan indirirse belkide temmuz toplantısında 25 baz puan daha indirebilecek. Demek ki kredi faizleri biraz daha inebilir. Bununla birlikte yapılan özel kampanya faizlerinin daha da düşeceğini tahmin etmiyorum.
 • Fiyat-faiz araştırması: Faizlerin çok düştüğü bu dönemde konut fiyatlarında artış oluyor. Çok iyi bir piyasa araştırmasına kesin ihtiyaç var. 
 • Ev alacaksanız faizler biraz daha düşebilir. Fakat o sırada talep arttığı için ev fiyatları daha da yükselebilir. 
 • Beğendiğiniz bir ev varsa ve bütçesi/kredisi sizin için uygunsa beklemeye gerek yok alabilirsiniz.

Sonuç olarak alacak evi de, krediyi de bulabilirsiniz ama en önemlisi ileride bu krediyi ödeyecek işinizin olması ve ekonominin  iyi gitmesi gerekecektir. 

Önce sağlıkla sonra da maddi durumunuzun imkan verdiği takdirde huzur ile taksitlerini ödeyebileceğiniz bir ev sahibi olmanız dileğiyle…

Saygılarımla.

Murat Sağman'a ait diğer yazıları okumak için;

close icon

Yazar Hakkında

yazar
Murat Sağman

1972 yılında Paris`te doğan Murat Sağman 1992 yılında Galatasaray Lisesi`nden mezun olmuştur. Fransa`da Sorbonne Üniversitesi'nde Ekonomi ve Finans bölümlerini derece ile bitirmiştir. Yine Sorbonne Üniversitesi`nde derece ile sonuçlanan Banka ve Finans üzerine Master eğitimi yapmıştır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

48 Oy

-

2,94 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

1 Yorum

Şahin Taş
Şahin Taş 26.06.2020 • 00:00

Güzel bir fırsat tavsiye ediyorum.

Yanıtla Beğen(9)

Son Eklenen İçerikler

 • Vergi Türleri Nelerdir? 19.04.2024

  Vergi Türleri Nelerdir?

 • PTT'den Para Gönderme İşlemi Nasıl Yapılır? 4.04.2024

  PTT'den Para Gönderme İşlemi Nasıl Yapılır?

 • Dijital Ürün Nedir? Çeşitleri Nelerdir? 27.03.2024

  Dijital Ürün Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

 • Phishing (Oltalama) Nedir? 25.03.2024

  Phishing (Oltalama) Nedir?