Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Bireysel Emeklilik Hakkında Merak Edilenler

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 10.09.2019 Güncelleme Tarihi: 8.10.2020

Bireysel emeklilik sistemi, kişilerin emeklilik dönemlerinde maddi açıdan daha rahat yaşayabilmelerini ve ihtiyaçlarını karşılayabilmelerini sağlamak için düzenlenmiş bir emeklilik sistemidir.
Bireysel Emeklilik Hakkında Merak Edilenler
Sosyal Güvenlik Kurumu’nun güvencesine tamamlayıcı olarak görev alır.

Bireysel emeklilik sistemi, kişilerin emeklilik dönemlerinde maddi açıdan daha rahat yaşayabilmelerini ve ihtiyaçlarını karşılayabilmelerini sağlamak için düzenlenmiş bir emeklilik sistemidir. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun güvencesine tamamlayıcı olarak görev alır.

Bireysel emeklilik sistemi, geleceği güvenle inşa etmenizi sağlayan bir sistem olarak öne çıkıyor.

Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi

Bu sistemde SGK’ya kayıtlı tüm çalışanların sisteme otomatik olarak dahil edilmesi söz konusu. Zorunlu bireysel emeklilik sisteminde maaşın %3’ü kesilerek kişinin hesabında para birikmesi amaçlanır. BES devlet tarafından da desteklendiğinden, cazibesi de artmış durumda. Zira BES güvencesi altında olan çalışanların hesabına, kesilen paranın %25’i kadar devlet katkısı ekleniyor.

Bes hesaplama sayesinde emekli olacağınız zamanı ve bu zaman içerisinde elde edeceğiniz para miktarını hesaplayabilirsiniz. Bes hesaplama ile aylık birikim miktarınızı ve çalıştığınız seneleri hesaplayarak ileride alabileceğiniz payı görebilirsiniz. Bu paranın içerisinde devlet desteğinin de bulunduğunu hatırlatmakta fayda var.

Bireysel emeklilik sisteminin en çok sorulan sorularından bir tanesi bireysel emeklilik iptal işlemidir. Bireysel emeklilik iptali, başvurunuz dahilinde gerçekleşebilir. Ancak bunun bazı sonuçları olması kaçınılmazdır.

BES sözleşmesi imzalandığı tarihten itibaren 60 gün içerisinde yürürlüğe giren bir sözleşmedir. Eğer 60 gün içerisinde sözleşmeniz henüz yürürlüğe girmemişse, sözleşmeyi iptal etme hakkınız bulunur. Bu iptal çerçevesinde ödemiş olduğunuz giriş aidatını  10 gün içerisinde alma hakkına da sahipsiniz. Ancak sözleşmenizde cayma bedeli varsa, ödemiş olduğunuz aidatın hepsini alamayabilirsiniz.

Bireysel emeklilik iptali, sisteme girdikten sonra da yapılabilir. Ancak az önce sözünü ettiğimiz gibi bunun bir takım sonuçları var. Emeklilik fonunuzu 10 seneden önce iptal ettirirseniz, devletin sağlamış olduğu katkının tamamını alamazsınız. Emekli olmadan önce bireysel emeklilik sistemini iptal ettirmek isteyen kişilerin alabileceği devlet katkısı

 • 3-6 yıl arasında bireysel emeklilik sisteminde yer alanlar için %15
 • 6-10 yıl arasında bireysel emeklilik sisteminde yer alanlar için %35
 • 10 yıl ve daha uzun süre sistemde kalmış ancak emekliliğe hak kazanmamış olan kişiler için ise %60 oranındadır.

Zorunlu bireysel emeklilik sisteminde devlet katkısının tamamından faydalanabilmeniz için bireysel emeklilik sistemi içerisinde en az 10 sene kalmış olmalı ve emekliliğe hak kazanmış olmalısınız.

Zorunlu bireysel emeklilik sisteminde iş verenlerin de bazı yükümlülükleri söz konusu:

 • Kişiler bu sisteme çalıştıkları kurum tarafından sokulacaktır.
 • Bireysel emeklilik sistemi payları kurum tarafından çalışanın maaşından kesilerek ödenecektir.
 • Sisteme katılacak olan kişilerin payları, çalışanların maaşından ödenecektir. İş verenlerin herhangi bir katkı yapması söz konusu değildir.
 • Bireysel emeklilik sisteminin katkı paylarının yatırılması iş verenin sorumluluğundadır.
 • İş veren kurum, çalıştırdığı personellerin katkı paylarını zamanında yatırmazsa cezai yaptırıma tabi tutulacaktır.

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) Hakkında Yanlış Bilinenler

“Bireysel emeklilik sistemi nedir?” sorusuna birçok farklı cevap türetiliyor. Bilgi kirliliği fazla olduğu için haliyle ortada yanlış bilinen pek çok bilgi dolaşıyor. BES hakkında yanlış bilinenleri sizler için listeledik.

BES Sosyal Güvenlik Sistemine Alternatiftir

BES sanıldığı gibi SGK’ya alternatif bir sistem değildir. Aksine kişilerin daha rahat bir emeklilik hayatı sürdürebilmesi adına tamamlayıcı bir roldedir.

BES Birikim Aracıdır

Sistem yalnızca emeklilik hayatı için avantajlıdır. Eğer para biriktirip yatırım yapma niyetindeyseniz BES sizin için mantıklı bir tercih olmayacaktır. Zira emeklilik öncesinde sistemden çıkış yapmak, maddi açıdan kayıp yaşamanıza sebep olabilir.

BES’ten Erken Çıkış Yapılması Halinde Stopaj Birikim Tutarından Kesilir

Eğer BES’ten erken çıkış yaptıysanız, birikiminizden yapılan vergi kesintilerini geri alabilmek için ekstrandan başvuru yapmanız gerekir.

BES İçin Kıymetli Metallere Yatırım Yapılabilir

BES’e ziynet eşyalarıyla herhangi bir yatırım yapmak şimdilik söz konusu değil. Bu niyetle BES’e başvuran kişiler zamanlarını boşa harcarlar.

BES’te En Büyük Faydayı Bilinçli Katılımcı Sağlar

Bireysel Emeklilik Sistemi’ne katılım her geçen gün daha da artsa da maalesef bilinçli kullanıcıların sayısı son derece yetersiz. BES son derece avantajlı bir sistem ve bu sistemden yalnızca bilinçli kullanıcılar fayda sağlayabilir. Çünkü bilinçli kişiler neye ve neden yatırım yaptıklarını gayet iyi biçimde bilirler. Bilinçli katılımcılar BES sayesinde birçok farklı avantajdan faydalanma şansına sahip olur.

Bireysel Emekliliğin Avantajı Nedir?

Bireysel emeklilik nedir sorusu kadar bireysel emekliliğin avantajları konusunda da akla takılan pek çok soru var.

Bireysel emeklilik sisteminin en büyük avantajı hiç şüphesiz birikim yapılmasına yardımcı olması. Halk arasında “yastık altına atma” olarak bilinen para biriktirmenin çok daha avantajlı ve kolay hali olan BES, git gide popülerleşiyor. Çünkü bu sistem sayesinde hem paranız güvenli bir yerde durur, hem de devlet %25 oranında katkı sağlar.

Bireysel emeklilik sisteminin bu kadar cezbedici olmasının en önemli sebeplerinden bir tanesi de bahsetmiş olduğumuz devlet desteği. Bu destek sayesinde uzun yıllar içerisinde son derece önemli bir meblağ para biriktirilebilir. Bu destek maksimum olarak brüt asgari ücretin %25’i kadardır.

Bireysel emeklilik sisteminde istediğiniz zaman herhangi bir maddi kayıp yaşamadan sigorta şirketinizi ve fonunuzu değiştirme özgürlüğünüz bulunur. Bu geçişi yaparken herhangi bir ücret ödemenize de gerek kalmaz. Yine bu sistemle fonlarınızı istediğiniz zaman inceleyebilirsiniz.

Bireysel emeklilik sisteminde bütçenizden sizin belirlediğiniz miktarda kesinti yapılır. Ancak sıkışık olduğunuz durumlarda bu parayı karşılayamayabilirsiniz. Bu gibi durumlarda isterseniz miktarı azaltabilir ya da dondurabilirsiniz. Bireysel emeklilik sistemi fonları vergiden muaf olması dolasıyla da önemlidir.

Bu sistemde paranızı ne şekilde alacağınız sizin isteğiniz doğrultusunda şekillenir. Emekli olduktan sonra, fonda biriken paranızı isterseniz toplu olarak isterseniz de maaş şeklinde aydan aya alabilirsiniz. Sistem içerisinde sosyal güvenlik ve yatırım danışmanlığı hizmetlerinden de faydalanabilirsiniz.

Hangi sigorta şirketine bağlıysanız o firmanın sunduğu avantajlardan da faydalanabilirsiniz. Ayrıca anlaşmalı kuruluşlarda önemli miktarlarda indirimler söz konusudur.

Bireysel Emeklilik Planları Nelerdir?

Bireysel emeklilik hizmetleri kişilerin isteği doğrultusunda şekillenebilir. Sigorta şirketleriyle görüşerek size en uygun yatırım fırsatlarını inceleyebilir ve bireysel emeklilik planlarınızı bu doğrultuda yapabilirsiniz. Sigorta şirketlerinin sunmuş oldukları avantajlı planlara mutlaka göz atmalısınız.

Bireysel emeklilik planları sayesinde emeklilik hayatınızı çok daha rahat biçimde geçirmeniz mümkün olacaktır. Bireysel emeklilik planları yalnızca kişinin kendisin değil ailesinin yaşamını da olumlu biçimde etkileyecek niteliğe sahip. Yapacağınız önemli ve başarılı yatırımlar, çocuklarınızın da geleceğini garanti altına alabilir ve onların da rahat bir yaşam sürmesine yardımcı olabilir.

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat ve para gibi pek çok konuyu sizler için kaleme almaktadır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • HangiKredi Notu Nasıl Yükseltilir? 25.09.2021

  HangiKredi Notu Nasıl Yükseltilir?

 • HangiKredi Notu Nedir? 22.09.2021

  HangiKredi Notu Nedir?

 • Finansal Stresle Baş Etmenin Yöntemleri 22.09.2021

  Finansal Stresle Baş Etmenin Yöntemleri

 • Finansal Sağlık Nedir? 22.09.2021

  Finansal Sağlık Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon