Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hellobar image
hangikredi.com

Ayakta Tedavi Teminatı Nedir? Neleri Kapsar?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 3.12.2014 Güncelleme Tarihi: 4.04.2024

Ayakta tedavi teminatı, hastaların hastanede yatış gerektirmeyen tıbbi hizmetlere erişimini sağlar, bu teminat, sigortalının belirli bir poliçe kapsamında sunulan sağlık hizmetlerine kolayca erişimini ve tedavi masraflarının bir kısmının veya tamamının sigorta tarafından karşılanmasına imkân tanır.

Ayakta Tedavi Teminatı Nedir? Neleri Kapsar?
Sigortalının sağlık ihtiyaçlarına daha kapsamlı ve hızlı bir şekilde yanıt verilmesini sağlarken aynı zamanda yaşam kalitesini yükseltmeyi hedefler. Teminat kapsamında yer alan tedavi limitleri, sigorta türüne ve poliçeye göre değişiklik gösterir. Ayakta tedavi teminatına dair merak ettiğiniz soruların yanıtlarını yazının devamında bulabilirsiniz.

Ayakta Tedavi Teminatı Nedir?

Sağlık sigortası çeşitleri arasında yer alan özel sağlık sigortası ve tamamlayıcı sağlık sigortasında bulunan ayakta tedavi teminatı, 24 saati geçmeyen ve hastanede yatışı gerektirmeyen durumlarda devreye girer. Teminat kapsamında ayakta tedavi gerektiren sağlık problemlerinin masrafları karşılanır. Sigorta şirketi, poliçeniz kapsamında belirlenen limitlere göre sağlık harcamalarınızı öder. Ayakta tedavi teminatı kapsamında; doktor muayeneleri, MR, fizik tedavi seansları, röntgen, laboratuvar testleri, endoskopi ve iler tanı teknikleri gibi sağlık hizmetleri için herhangi bir ödeme yapmanıza gerek kalmaz. Gittiğiniz hastane ve poliçenizin kapsamı, ayakta tedavi ile ilgili hangi masrafların karşılanacağını belirler.

Ayakta Tedavi Teminat Limiti Nedir?

Ayakta tedavi teminatı limiti nedir sorusunun yanıtını arayanlara, ilgili sigorta poliçesine göre bu limitin değiştiğini söyleyebiliriz. Limitler dahilinde sunulan ayakta tedavi kapsamına alınan hizmetler poliçeye bağlı olarak değişebilir. Eğer bir yıl içinde poliçedeki limitleri aşarsanız belirlenen tutara kadar kısmı sigorta şirketi karşılar, aşan kısmı ise sigortalı olarak siz ödersiniz. Bu nedenle sağlık sigortası yaptırırken ayakta tedavi teminatının limitlerini öğrenmeniz oldukça önemlidir. Poliçenizin limitlerini kendi istek ve ihtiyaçlarınıza uygun olarak belirleyebilir; aşım problemlerini ortadan kaldırabilirsiniz. Ayakta tedavi teminatı kapsamında karşılanacak limitler, ödeyeceğiniz prim tutarına göre artıp azalabildiğinden bütçenize ve ihtiyaçlarınıza uygun olarak limitlere karar verebilirsiniz.

Ayakta Tedavi Teminat Limiti Neye Göre Belirlenir?

Ayakta tedavi teminat limiti pek çok faktöre göre değişiklik gösterir, çünkü bu limitler belirlenirken bazı kriterler göz önünde bulundurulur. Bu teminat, isteğe bağlı yapılan özel sağlık sigortası ve tamamlayıcı sağlık sigortası içinde yer aldığından limitleri belirli ve net değildir. Limitler sigorta şirketine, poliçe sahibinin isteklerine ve ihtiyaçlarına göre değişiklik gösterir. Ayakta tedavi teminat limitini etkileyen diğer faktörler arasında şunlar yer alır;

 • Farklı sağlık sigortası poliçeleri farklı ayakta tedavi teminat limitleri sunabilir. Örneğin standart bir poliçe daha düşük bir limite sahipken, geniş kapsamlı veya ek teminatlar içeren bir poliçe daha yüksek limitte olabilir.
 • Bazı sigorta şirketleri prim ödemelerinin tutarına göre ayakta tedavi teminat limitleri sunabilir. Yüksek prim ödemeyi kabul eden sigortalılar, daha geniş kapsamlı ve daha yüksek limitli poliçelerden yararlanabilir.
 • Sigorta poliçesi, sigortalının sağlık ihtiyaçlarına ve tercihlerine göre şekillendirilir. Bazı sigortalılar daha kapsamlı bir kapsam ve daha yüksek limitler isteyebilirken, diğerleri daha düşük maliyetli poliçeleri tercih edebilir.
 • Sigortalının geçmiş sağlık durumu ve risk profili, sigorta şirketleri tarafından teminat limitinin belirlenmesinde dikkate alınabilir. Yüksek risk altındaki bireyler, daha yüksek primler ödeyerek kapsamlı bir teminat elde edebilir.

Ayakta Tedavi Teminatı Neleri Kapsar?

Ayakta tedavi kapsamındaki teminatlar, hastanede yatış gerektirmeyen ve 24 saati aşmayan tedavi türleri için geçerlidir. Bu teminat kapsamında, anlaşmalı özel hastanelerden aldığınız ayakta tedaviler için herhangi bir ücret ödemenize gerek kalmaz. Ayakta tedaviye dair sağlık giderleriniz sigorta şirketi ile yaptığınız poliçede belirtilen limitler dahilinde karşılanır. Bu tedavi teminatı içerisinde neler olduğunu merak edenler için ayakta tedavi teminatının kapsamı şu şekildedir;

 • Çeşitli sağlık sorunları için doktorların yaptığı muayeneler, ayakta tedavi teminatı kapsamında yer alır.
 • Kan testleri, idrar testleri, röntgen çekimleri, ultrason ve manyetik rezonans görüntüleme (MR) gibi tetkikler ayakta tedavi kapsamında sigorta şirketi tarafından karşılanır.
 • Tedavi amaçlı reçete edilen ilaçları, ayakta tedavi teminatı karşılayabilir.
 • Kas iskelet sistemi problemleri veya yaralanmalar için fizik tedavi seansları, masaj gibi rehabilitasyon hizmetleri de ayakta tedavi teminatı kapsamındadır.

Bu hizmetler, sağlık sigortası poliçesinin koşullarına ve kapsamına bağlı olarak değişebilir. Poliçe sahibi olarak ayakta tedavi teminatının hangi hizmetleri kapsadığını ve hangi limitlerle geçerli olduğunu öğrenmek için poliçenizi inceleyebilir veya sigorta şirketinizle iletişime geçebilirsiniz.

Ayakta Tedavi Teminatı Avantajları Nelerdir?

Sağlık sigortası poliçelerinde bulunan ve hastanede yatmayı gerektirmeyen durumlarda sağlık hizmetlerine erişimi kolaylaştıran ayakta tedavi teminatı pek çok avantaja sahiptir. Bu teminat sayesinde hastaneye gittiğinizde sağlık hizmetlerine erişimde zorluk yaşamadan işlemleri yaptırabilirsiniz. Yaşam standartlarının daha yüksek olmasını sağlayan ayakta tedavi teminatı, kapsamı ve limitleri ile sağlığınızı güvence altına almanızı kolaylaştırır. Ayakta tedavi teminatı ile elde edebileceğiniz avantajlar şu şekilde sıralanabilir;

 • Hızlı ve kolay bir şekilde sağlık hizmetlerine erişmeniz konusunda ayakta tedavi teminatı size kolaylık sağlar. Muayene, tetkik ve tedavi süreçleri daha kısa ve daha az karmaşık şekilde yürütülür.
 • Ayakta tedavi teminatı, hastanede yatış gerektirmeyen tıbbi hizmetlerin maliyetlerinin sigorta şirketi tarafından karşılanmasını sağlar. Bu durum, hastaların tedavi masraflarını daha düşük maliyetlerle karşılamasına olanak tanır.
 • Hastalar, ayakta tedavi hizmetleri sayesinde evlerine yakın sağlık merkezlerinde ve anlaşmalı özel hastanelerde tedavi görebilir. Bu durum, hasta konforunu ve rahatlığını artırırken seyahat ve beklemeye harcanan zamanı da azaltır.
 • Birçok sağlık sorunu hastanede yatış gerektirmeyen tedavilerle çözülebilir. Ayakta tedavi teminatı, doktor muayeneleri, laboratuvar testleri, ilaçlar, fizik tedavi gibi bu tür tedavilerin masraflarını karşılar.
 • Ayakta tedavi teminatı sayesinde pek çok sağlık sorunu için hızlı bir şekilde tedaviye ulaşmak mümkündür.

Ayakta Tedavi Teminatı ile Yatarak Tedavi Teminatı Arasındaki Farklar

Sağlık sigortalarında sıkça karşılaşılan ayakta tedavi ve yatarak tedavi teminatları, iki farklı kapsamı ifade eder. Hizmetler, kapsam, maliyetler, limitler, tedavi süresi ve bekleme süresi bakımından bu teminatlar birbirinden ayrılır. Ayakta tedavi ve yatarak tedavi teminatları içerik ve işleyiş bakımından bazı farkları beraberinde getirir. Bu noktada sigortanın hangi hizmetleri kapsayacağını belirlemek için sigorta şirketi ile ayrıntılı görüşmek gerekir. Sigorta yaptırmak isteyenlerin çokça merak ettiği ayakta tedavi teminatı ile yatarak tedavi teminatı arasındaki farkları şu şekilde sıralanabilir;

 • Ayakta tedavi teminatı, hastanede yatış gerektirmeyen tıbbi hizmetlere erişimi kapsar. Yatarak tedavi teminatı ise hastanede yatış gerektiren ve genellikle daha ciddi sağlık sorunlarının tedavisini kapsar. Hastanede kalış süresince yapılan muayeneler, cerrahi müdahaleler, yoğun bakım hizmetleri ve yatış masrafları gibi hizmetleri içerir.
 • Genellikle ayakta tedavi teminatının maliyetleri daha düşüktür; çünkü hastanede yatışa gerek olmayan muayeneleri kapsar. Yatarak tedavi teminatı ise daha geniş kapsamlı ve maliyetli olabilir, çünkü hastanede yatış gerektiren ve daha yoğun sağlık hizmetleri içerir.
 • Bazı sağlık sigortası poliçeleri yatarak tedavi teminatına bir bekleme süresi koyabilir. Ayakta tedavi teminatında ise bu bekleme süresi genellikle daha kısa olabilir veya uygulanmayabilir.

Ayakta tedavi teminatı ve diğer sigorta işlemleriniz için sigorta şirketlerini karşılaştırarak bütçenize ve beklentinize uygun seçeneği bulabilirsiniz. Size en uygun sağlık sigortası teklifini bulmak için HangiKredi’yi tercih edebilirsiniz.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Neden Zam Yapılır? 14.06.2024

  Neden Zam Yapılır?

 • Enflasyon Gerçeği 14.06.2024

  Enflasyon Gerçeği

 • Bütünleşik Finans Nedir? 11.06.2024

  Bütünleşik Finans Nedir?

 • Yeni Girişimciler için Vergi Yükümlülükleri 7.06.2024

  Yeni Girişimciler için Vergi Yükümlülükleri