Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Altın Transfer Sistemi Nedir?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 18.03.2024 Güncelleme Tarihi: 18.03.2024

Altın Transfer Sistemi, hesabınızda bulunan altınların farklı banka hesaplarınıza aktarılmasına olanak tanır.

Altın Transfer Sistemi Nedir?
Altınlar, başka bankaya gönderilebileceği gibi aynı banka içinde farklı hesaplara da aktarılabilir. Ayrıca transfer yapabilmek için minimum 1 gram altına ihtiyacınız vardır. 1 gram altının ardından istediğiniz miktarı herhangi bir üst sınır olmaksızın aktarabilir, hesaplarınız arasında transfer işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Altın transfer sistemini kullanabilmek için altın hesabınızın olması gerekir. Ayrıca transfer işlemini gerçekleştirmek istediğiniz banka da sisteme üye olmalıdır. Bununla beraber her bankanın transfer ücreti olarak farklı bir miktar talep ettiğini bilmelisiniz.

Altın transfer sistemi birçok başka amaç için kullanılabilir. Örneğin, farklı bankalarda altın fiyatlarında farklılıklar olabilir ve siz bir bankadan diğerine transfer yaparak bu fiyat avantajlarından yararlanabilirsiniz. Her ne kadar düşük gramlarda kâr o kadar belirgin olmasa da yüksek miktarda altın için bankaların makas farklarından yararlanabilirsiniz. Risk yönetimi yapmak için de çoğu yatırımcı altın tercih eder. Özellikle ekonomik belirsizlik dönemlerinde altın varlıklarınızı güvenli bir şekilde saklamak ve bankalar arasında transfer yapabilmek için ATS’den yararlanabilirsiniz.

Altın Transfer Sistemi nedir?

Altın transfer sistemi isminden de anlaşılabileceği gibi hesabınızda bulunan altınları farklı bir hesaba dijital bir şekilde aktarmanızı sağlar. ATS olarak kısaltılır ve altınları dijital bir şekilde anlaşmalı olan bankalar arasında transfer etmenize olanak tanır. Bununla beraber altınları kendi hesabınıza aktarabileceğiniz gibi başkalarının hesaplarına da gönderebilirsiniz. Altın Transfer Sistemi, fiziksel olarak altın taşımadan varlıklarınızı istediğiniz yere göndermenizi sağlar. Ayrıca bu sistem, altın sahiplerinin daha hızlı, güvenli ve maliyet açısından verimli bir şekilde altın transferi yapmalarını mümkün kılar.

Altın transferinde hangi çeşit altın transfer edilir?

Gram altın transferi yaparken kullanabileceğiniz emtianın saflık derecesi önemlidir. Transfer yapmak için hesabınızdaki altınların saflık derecesinin 995/1000 ayarında olması gerekir. Ayrıca gram altın ve katları şeklinde transfer yapabilirsiniz. 1 gram altın transferi de sistem sayesinde oldukça kolay olduğu için küçük yatırımcılar da transfer işlemlerini zorlanmadan gerçekleştirebilir. Altın ticaretiyle uğraşıyor ya da güvenli bir liman olarak altın tutmayı tercih ediyorsanız saflık derecesi yüksek olan varlıklarınızı sisteme dahil olan bankalar arasında kolaylıkla transfer edebilirsiniz.

Altın çeşitlerine göz atın!

Altın Transfer Sistemi'nin özellikleri nelerdir?

Altın transferi sisteminin özellikleri genel olarak aşağıdaki gibidir:

 • Altın transfer sistemi sadece ATS’ye üye olan bankalar arasında gerçekleştirilebilir. Bu sebeple işlem yapmaya çalışmadan önce gönderim yapmak istediğiniz bankanın sisteme dahil olup olmadığını kontrol etmelisiniz.
 • ATS, bankalar arasındaki altın transferini güvenli hale getirdiği için üye olan bankalara özel bir sistemdir. Ayrıca bu sistem, altın transferlerinin takibini kolaylaştırır ve kayıt altına alınmasını sağlar. Ek olarak üye bankalar ATS’nin güvenlik standartlarını karşılamak zorundadır ve sistemdeki kuruluşların bu güveni sağladığına emin olabilirsiniz.
 • Altın transfer sistemi farklı bankalar arasında olduğu gibi aynı banka içinde de gerçekleştirilebilir. Örneğin, bir bankada birden fazla altın hesabınız varsa bir hesaptan diğerine altını transfer edebilirsiniz. Benzer şekilde sizinle aynı bankada bulunan başka bir hesaba altın göndermek isterseniz de sistemden yararlanabilirsiniz.
 • Aynı banka içinde transfer yapmak daha düşük ücretlere sahip olabilir. Ayrıca transfer, banka içinde gerçekleştiği için süreç de daha hızlı ilerler.
 • Altın transfer sisteminde aktarabileceğiniz altın miktarı minimum 1 gramdır. Bununla beraber altın transferi yapabilmeniz için herhangi bir üst sınır bulunmaz.
 • Bazı bankalarda altın transferi işlemi şubeler aracılığıyla gerçekleştirilir. Eğer sizin bankanız ATS’yi şube kanalıyla yapıyorsa işleminizi mobil bankacılık hizmetleri üzerinden gerçekleştiremezsiniz. Bazı bankalarda bu sistemin uygulanmasının sebebi, güvenlik ve risk yönetimini daha iyi bir şekilde gerçekleştirmektir.
 • Altın transferi yapabilmek için gönderdiğiniz altının bankalarda fiziki bir karşılığı olmak zorundadır. Bankalar, altın transferi yapabilmek için müşterilerinden aldıkları altınları fiziki olarak saklamakla mükelleftir. Böylece altın transferinin güvenliği ve şeffaflığı sağlanmış olur.
 • ATS’de bulunan bankalar müşterilerinin fiziki altınlarını Borsa İstanbul’un saklama kasalarında bulundurur. Banka, Takasbank’ın altın havuz hesabına ilgili miktarı yatırdığında ATS işlemleri başlatılır.

Altın transferi nasıl yapılır?

Altın transfer sisteminde işlem yapabilmek için altın hesabına sahip olmanız gerekir. Gram altın transferi nasıl yapılır, diye merak ediyorsanız aşağıdaki maddeleri inceleyerek süreç hakkında fikir edinebilirsiniz.

 • Altın transferi yapabilmek için ilk önce ATS sistemine üye olan bankalardan birinde altın hesabı açmanız gerekir. Her bankanın hesap açma ücreti farklı olabileceği için detayları inceledikten sonra hangi bankada hesap açacağınıza karar verebilirsiniz.
 • ATS işlemlerinizi 09.00 ile 16.45 saatleri arasında yapabilirsiniz.
 • Eğer hesabınızın bulunduğu banka işlemleri dijital bir şekilde gerçekleştirmenize izin veriyorsa mobil bankacılık ile taleplerinizi kolaylıkla verebilirsiniz. Bankanın uygulamasına girdikten sonra hesabınızdan aktarmak istediğiniz altın miktarını ve hangi hesaba göndermek istediğinizi belirterek talimat oluşturabilirsiniz.
 • Bütün talimatların her zaman yerine getirilemeyeceğini bilmelisiniz. Bankalar, talimata konu olan altın miktarını kasalarında bulundurmak zorunda olduğu için bazı durumlarda talimat gerçekleşmeyebilir. Eğer talimatınız gerçekleşmezse altın, tekrardan hesabınıza iade edilir.

Birkaç pratik adımı takip ederek altınlarınızı, üye bankalar arasında dilediğiniz gibi transfer edebilir, işlemlerinizi pratik bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Altın transferi ne zaman hesaba geçer?

Altın transferi herhangi bir hesaba havale yapmakla benzer bir işleyişe sahiptir. Eğer bankanın kasanın transfer etmek istediğiniz miktar kadar altın yoksa o zaman işleminiz beklemeye alınır. Banka hesabında fiziki olarak sizin transfer etmek istediğiniz miktarda altın varsa işlem gerçekleşir. Bununla beraber bazı durumlarda altın olmadığında işleminiz iptal edilerek altın size iade edilebilir. HangiKredi ile güncel altın fiyatlarına ulaşabilir; gram, çeyrek ya da yarım altın fark etmeksizin her türün fiyatlarını detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

3 Oy

-

3,67 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Noterde Hangi İşlemler Yapılır? 22.05.2024

  Noterde Hangi İşlemler Yapılır?

 • Sanal Ofis Nedir, Avantajları Nelerdir? 20.05.2024

  Sanal Ofis Nedir, Avantajları Nelerdir?

 • İnşaat Maliyetleri ve Konut Fiyatları İlişkisi 17.05.2024

  İnşaat Maliyetleri ve Konut Fiyatları İlişkisi

 • Stajyer Ehliyet Nedir? Süresi Ne Kadardır? 17.05.2024

  Stajyer Ehliyet Nedir? Süresi Ne Kadardır?