Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Alacağım Evin Tamamına Kredi Çekebilir miyim?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 11.09.2020 Güncelleme Tarihi: 29.02.2024

Ev sahibi olmak herkesin hayali, özellikle fiyatların arttığı, ekonominin dalgalanma halinde olduğu dönemlerde elde direkt ev alabilecek nakit paranın olması zor bir durum.

Alacağım Evin Tamamına Kredi Çekebilir miyim?
Bu yüzden bankaların sunduğu konut kredileri ev sahibi olmak isteyenlerin imdadına yetişiyor.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), 9 Haziran'da açıkladığı Finansal İstikrarın Güçlendirilmesine Yönelik Tedbirleri kapsamda konut kredilerinde kredi değer oranını tutar bazlı farklılaştırdı.

1.EL KONUT ALIMINDA KULLANDIRILABİLECEK AZAMİ KREDİ TUTARI 
 ENERJİ SINIFI
KONUT DEĞERİ  A B DİĞER
DEĞER <= 5 MİLYON TL  DEĞER x 90% DEĞER x 85% DEĞER x 80% 
5 MİLYON TL < DEĞER <= 10 MİLYON TL DEĞER x 80% DEĞER x 75%  DEĞER x 70% 
10 MİLYON TL < DEĞER <= 20 MİLYON TL  DEĞER x 70% DEĞER x 65%  DEĞER x 60%
20 MİLYON TL < DEĞER  DEĞER x 60%  DEĞER x 55%  DEĞER x 50% 

2. EL KONUT ALIMINDA VE KONUT TEMİNATLI KREDİLERDE KULLANDIRILABİLECEK AZAMİ KREDİ TUTARI 
 ENERJİ SINIFI
KONUT DEĞERİ  A B DİĞER
DEĞER <= 1 MİLYON TL  DEĞER x 90% DEĞER x 90%  DEĞER x 90% 
1 MİLYON TL < DEĞER <= 2 MİLYON TL DEĞER x 70% DEĞER x 65%  DEĞER x 60% 
2 MİLYON TL < DEĞER <= 5 MİLYON TL  DEĞER x 60% DEĞER x 55%  DEĞER x 50% 
5 MİLYON TL < DEĞER <= 10 MİLYON TL  Azami 3 MİLYON TL Azami 2,75 MİLYON TL Azami 2,5 MİLYON TL 
10 MİLYON TL < DEĞER DEĞER x 0%  DEĞER x 0%  DEĞER x 0%  

Evin Tamamına Konut Kredisi Çıkar mı?

Yapılan yasal düzenlemeler  neticesinde bankaların konutun toplam ederi kadar kredi vermesi mümkün değil.  Satın alınacak olan evin krediye uygunluğunun ardından, ekspertiz raporunda yer alan rakamın en fazla yüzde 90’ı kadar konut kredisi çıkıyor.

Yani bu durumda evin en az yüzde 10’u kadar bir peşinatınızın olması gerekiyor. Bankalar peşinat miktarı için de belli seçenekler sunsa da direkt konut kredisinde mümkün değil. Konut kredisi hesaplamalarınızı yaparken peşinat tutarı ile birlikte tapu harcı hesaplama işlemini de göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz. 

Bankaların Peşinat İçin Sunduğu Seçenekler Nedir?

Bankalar, konut kredisinde verilmeyen peşinat ödemesi için kullanıcılara farklı imkanlar sunuyor. Bunlardan en önemlisi ihtiyaç kredisi. Aynı bankadan konut kredisi aldığınızda, yönlendirmeler doğrultusunda ihtiyaç kredisine başvurarak peşinatınızı nakit olarak alabilirsiniz.

Bir diğer seçenek ise sıfır ev almanız durumunda sunulabilir. Evi yapan şirketin anlaşmalı olduğu bankadan peşinatsız kredi almanız mümkün olabilir.

Konut kredisi ile ev almak istiyorsanız Konut Kredisi ile Ev Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler adlı içeriğimizden destek alabilirsiniz.

Peşinat İçin Kredi Almanın Şartları Nelerdir?

Konut kredisi haricinde farklı bir kredi ile peşinatı tamamlamak için bankaların sunduğu şartları sağlıyor olmanız gerekiyor. Almış olduğunuz tüm kredilerin aylık taksit tutarı maaşınızın yarısından fazla olmamalı. Yani konut kredisi aldığınızda zaten aylık taksitleriniz aylık maaşınızın yarısı ediyorsa, başka bir kredi almanız mümkün olmayabilir.

Peşinatsız konut kredisi almak mümkün mü? Detaylar ilgili içerikte!

Konut Kredisi Çekerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Konut kredisi hem uzun vadeli hem de yüksek tutarlı nakit çözümlerden biri olduğu için dikkat edilmesi gereken çok kritik noktalar bulunuyor. İstenilen kredinin alınabilmesi için de ödeme sırasında da bu özelliklerin mutlaka ama mutlaka ön planda olması gerekiyor.

Konut kredisi çekerken dikkat etmeniz gerekenlerle birlikte ev alırken dikkat etmeniz gerekenler konusunu da inceleyebilirsiniz!

Konut kredisi çekerken dikkat edilmesi gereken noktaları aşağıda bulabilirsiniz. 

 • Kredi notu: Sorunsuz bir şekilde konut kredisi alabilmek için kredi notunuzun mutlaka yüksek olması gerekiyor. Bankacılık ve finans geçmişinizi belirten kredi notu, ödeme için bankaya güvence veriyor. Bu zamana kadarki kredi ya da kredi kartı ödemeleriniz düzenli ise kredi notunuz otomatik olarak yükseliyor ve konut kredisi için başvurduğunuzda direkt olarak olumlu cevap ihtimalini yükseltiyor.
 • Faiz Oranları: Bankalar en düşük faiz oranlarını konut kredilerinde kullanıyor. Buna karşın hepsinin aynı faiz oranına sahip olduğunu söylemek mümkün değil. O nedenle bankaların faiz opsiyonlarını dikkatli bir şekilde incelemenizde fayda var. 

Konut kredisi faiz oranlarına göz atın!

 • Vade: Kimse uzun süre borçlu kalmak istemez. Yüksek tutarlı konut kredilerinin sizi aylık olarak sıkıntıya sokmasını ve başka bir kredi daha çekme ihtimalinizi düşürmesini istemiyorsanız uzun süreli vadeler tercih edebilirsiniz. Elinize para geçme durumunda direkt olarak kapatma şansınız zaten bulunuyor. Ancak unutmayın ki vade uzadıkça ödeyeceğiniz toplam tutar da artar. Bu nedenle aylık taksit miktarını rahat şekilde ödeyebileceğiniz en yüksek meblağ olarak belirlemenizde fayda var. 

HangiKredi konut kredisi hesaplama sayfasından, bankaların güncel konut kredisi faiz oranları ile hesaplama yapabilirsiniz.

Peşinat İçin İhtiyaç Kredisi Nasıl Çekerim?

Konut kredisini alabileceğiniz maksimum tutarda aldıktan sonra, eğer aylık geliriniz ve konut kredisinin aylık taksit miktarı izin veriyorsa ihtiyaç kredisine başvurarak peşinat masrafını çıkartabilirsiniz.

Eğer konut kredisini almış olduğunuz bankadan işlemlere devam ederseniz, kredinin çıkma ihtimali daha yüksek olabilir. Buna karşın diğer bankaları da denemekte elbette fayda var. 

Bankaya peşinatı ödemek için kredi başvurusunda bulunduğunuzda, önceden de belirttiğimiz gibi önce sizin kredi notunuza daha sonra da aylık toplam borçlarınızın gelirinizin yarısını geçmemesine bakacaklar. Eğer bu şartlar temel olarak sağlanıyorsa, bankaların istedikleri evrakları teslim ederek kredinizi alabilirsiniz.

Konut kredisi aldıkta sonra bankanın imkanları doğrultusunda yapılandırma yapabileceğinizi de hatırlatmak isteriz. HangiKredi konut kredisi yapılandırma hesaplama aracıyla kolayca hesaplama yapabilirsiniz.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

37 Oy

-

3,49 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • HGS Borç Sorgulama Nasıl Yapılır? 18.07.2024

  HGS Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

 • Hisse Başına Kar (HBK) Nedir? Nasıl Hesaplanır? 12.07.2024

  Hisse Başına Kar (HBK) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

 • Satışı Yapılan Hisse Nasıl Çekilir? 8.07.2024

  Satışı Yapılan Hisse Nasıl Çekilir?

 • Brüt Takas Uygulaması Nedir? 2.07.2024

  Brüt Takas Uygulaması Nedir?