Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Alacağım Evin Tamamına Kredi Çekebilir Miyim?

Merve Mumcu

Yayımlama Tarihi: 11.09.2020 Güncelleme Tarihi: 25.11.2020

Ev sahibi olmak herkesin hayali.
Alacağım Evin Tamamına Kredi Çekebilir Miyim?
Özellikle fiyatların arttığı, ekonominin dalgalanma halinde olduğu dönemlerde elde direkt ev alabilecek nakit paranın olması zor bir durum. Bu yüzden bankaların sunduğu konut kredileri ev sahibi olmak isteyenlerin imdadına yetişiyor.

Ev sahibi olmak herkesin hayali. Özellikle fiyatların arttığı, ekonominin dalgalanma halinde olduğu dönemlerde elde direkt ev alabilecek nakit paranın olması zor bir durum. Bu yüzden bankaların sunduğu konut kredileri ev sahibi olmak isteyenlerin imdadına yetişiyor.

Peki konut fiyatının tamamı kadar kredi çekmek mümkün mü? Bu sorunun cevabı ile birlikte konut kredisi çekerken dikkat edilmesi gerekenler, konut kredisinde gerekli evraklar, konut kredisi faiz oranları gibi soruların yanıtlarını da yazımızın ilerleyen bölümlerinde bulabilirsiniz.

Evin Tamamına Konut Kredisi Çıkar mı?

Yapılan yasal düzenlemeler  neticesinde bankaların konutun toplam ederi kadar kredi vermesi mümkün değil.  Satın alınacak olan evin krediye uygunluğunun ardından, ekspertiz raporunda yer alan rakamın en fazla yüzde 90’ı kadar konut kredisi çıkıyor.

Yani bu durumda evin en az yüzde 10’u kadar bir peşinatınızın olması gerekiyor. Bankalar peşinat miktarı için de belli seçenekler sunsa da direkt konut kredisinde mümkün değil. Konut kredisi hesaplamalarınızı yaparken peşinat tutarı ile birlikte tapu harcı hesaplama işlemini de göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz. 

Bankaların Peşinat İçin Sunduğu Seçenekler Nedir?

Bankalar, konut kredisinde verilmeyen peşinat ödemesi için kullanıcılara farklı imkanlar sunuyor. Bunlardan en önemlisi ihtiyaç kredisi. Aynı bankadan konut kredisi aldığınızda, yönlendirmeler doğrultusunda ihtiyaç kredisine başvurarak peşinatınızı nakit olarak alabilirsiniz.

Bir diğer seçenek ise sıfır ev almanız durumunda sunulabilir. Evi yapan şirketin anlaşmalı olduğu bankadan peşinatsız kredi almanız mümkün olabilir.

Konut kredisi ile ev almak istiyorsanız Konut Kredisi ile Ev Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler adlı içeriğimizden destek alabilirsiniz.

Peşinat İçin Kredi Almanın Şartları Nelerdir?

Konut kredisi haricinde farklı bir kredi ile peşinatı tamamlamak için bankaların sunduğu şartları sağlıyor olmanız gerekiyor. Almış olduğunuz tüm kredilerin aylık taksit tutarı maaşınızın yarısından fazla olmamalı. Yani konut kredisi aldığınızda zaten aylık taksitleriniz aylık maaşınızın yarısı ediyorsa, başka bir kredi almanız mümkün olmayabilir.

Peşinatsız konut kredisi almak mümkün mü? Detaylar ilgili içerikte!

Konut Kredisi Çekerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Konut kredisi hem uzun vadeli hem de yüksek tutarlı nakit çözümlerden biri olduğu için dikkat edilmesi gereken çok kritik noktalar bulunuyor. İstenilen kredinin alınabilmesi için de ödeme sırasında da bu özelliklerin mutlaka ama mutlaka ön planda olması gerekiyor.

Konut kredisi çekerken dikkat etmeniz gerekenlerle birlikte ev alırken dikkat etmeniz gerekenler konusunu da inceleyebilirsiniz!

Konut kredisi çekerken dikkat edilmesi gereken noktaları aşağıda bulabilirsiniz. 

 1. Kredi notu: Sorunsuz bir şekilde konut kredisi alabilmek için kredi notunuzun mutlaka yüksek olması gerekiyor. Bankacılık ve finans geçmişinizi belirten kredi notu, ödeme için bankaya güvence veriyor. Bu zamana kadarki kredi ya da kredi kartı ödemeleriniz düzenli ise kredi notunuz otomatik olarak yükseliyor ve konut kredisi için başvurduğunuzda direkt olarak olumlu cevap ihtimalini yükseltiyor.
 2. Faiz Oranları: Bankalar en düşük faiz oranlarını konut kredilerinde kullanıyor. Buna karşın hepsinin aynı faiz oranına sahip olduğunu söylemek mümkün değil. O nedenle bankaların faiz opsiyonlarını dikkatli bir şekilde incelemenizde fayda var. Bazı bankaların konut kredisi faiz oranları aşağıdadır:
Banka Adı Kredi Tutarı Vade Faiz Oranı
Yapı Kredi 200.000 TL 10 yıl 1,35
Garanti BBVA 200.000 TL 10 yıl 1,27
Türkiye Finans 200.000 TL 10 yıl 1,34
ING 200.000 TL 10 yıl 1,24

*Bu tablodaki veriler 11 Eylül 2020 tarihinde oluşturulmuştur.

 1. Vade: Kimse uzun süre borçlu kalmak istemez. Yüksek tutarlı konut kredilerinin sizi aylık olarak sıkıntıya sokmasını ve başka bir kredi daha çekme ihtimalinizi düşürmesini istemiyorsanız uzun süreli vadeler tercih edebilirsiniz. Elinize para geçme durumunda direkt olarak kapatma şansınız zaten bulunuyor. Ancak unutmayın ki vade uzadıkça ödeyeceğiniz toplam tutar da artar. Bu nedenle aylık taksit miktarını rahat şekilde ödeyebileceğiniz en yüksek meblağ olarak belirlemenizde fayda var. 

HangiKredi konut kredisi hesaplama sayfasından, bankaların güncel konut kredisi faiz oranları ile hesaplama yapabilirsiniz.

Peşinat İçin İhtiyaç Kredisi Nasıl Çekerim?

Konut kredisini alabileceğiniz maksimum tutarda aldıktan sonra, eğer aylık geliriniz ve konut kredisinin aylık taksit miktarı izin veriyorsa ihtiyaç kredisine başvurarak peşinat masrafını çıkartabilirsiniz.

Eğer konut kredisini almış olduğunuz bankadan işlemlere devam ederseniz, kredinin çıkma ihtimali daha yüksek olabilir. Buna karşın diğer bankaları da denemekte elbette fayda var. 

Bankaya peşinatı ödemek için kredi başvurusunda bulunduğunuzda, önceden de belirttiğimiz gibi önce sizin kredi notunuza daha sonra da aylık toplam borçlarınızın gelirinizin yarısını geçmemesine bakacaklar. Eğer bu şartlar temel olarak sağlanıyorsa, bankaların istedikleri evrakları teslim ederek kredinizi alabilirsiniz.

Konut kredisi aldıkta sonra bankanın imkanları doğrultusunda yapılandırma yapabileceğinizi de hatırlatmak isteriz. HangiKredi konut kredisi yapılandırma hesaplama aracıyla kolayca hesaplama yapabilirsiniz.

İhtiyaç Kredilerinin Güncel Faiz Oranları Nedir?

Bankalar faiz oranlarını kendileri belirliyor. İhtiyaç kredisi küçük miktarlı krediler arasında yer alsa da aslında bankadan bankaya değişerek 100.000 TL’ye kadar çıkabilir. HangiKredi ihtiyaç kredisi hesaplama sayfası üzerinden kolaylıkla karşılaştırma yapabilir ve güncel oranları görebilirsiniz.

Aşağıdaki tabloda, belli miktarlar üzerinden bankaların güncel faiz oranlarını incelemek mümkün:

Banka Adı Kredi Miktarı Vade Faiz Oranı
Garanti BBVA 20.000 TL 36 ay %1,74
ING 20.000 TL 36 ay %1,09
İş Bankası 20.000 TL 36 ay %1,30
Akbank 20.000 TL 36 ay %1,53
Yapı Kredi 20.000 TL 36 ay %1,84

***Tablodaki oranlar 11 Eylül 2020 tarihine aittir. 

close icon

Yazar Hakkında

yazar
Merve Mumcu

1990 yılı doğumlu olan Merve Mumcu Bayraklı, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu olup, 2014 yılından bu yana HangiKredi’de editörlük ve kıdemli pazarlama uzmanı görevlerini başarıyla sürdürmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

6 Oy

-

2,83 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • IBAN Sorgulama Nedir, Banka IBAN Adresleri Neler? 7.10.2021

  IBAN Sorgulama Nedir, Banka IBAN Adresleri Neler?

 • Kredi Kartı mı Yoksa Nakit mi Kullanılmalı? 1.10.2021

  Kredi Kartı mı Yoksa Nakit mi Kullanılmalı?

 • ÖTV Muafiyeti Nedir? 1.10.2021

  ÖTV Muafiyeti Nedir?

 • Güvenli İnternet İçin Nelere Dikkat Edilmeli? 1.10.2021

  Güvenli İnternet İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon