Döviz Hesabı Nedir?

Döviz hesabı bir çeşit mevduat hesabıdır. Bankalarda açacağınız döviz mevduat hesabı ile döviz üzerinden işlemlerinizi gerçekleştirebilir, kur farkından yararlanarak kazanç elde edebilirsiniz. Ayrıca vadeli döviz hesabı ile birikimlerinizi değerlendirebilirsiniz.

Vadeli Döviz Hesabı Nedir?

Döviz üzerinden birikim yapmak istiyorsanız vadeli döviz hesabı açabilirsiniz. Vadeli Türk Lirası hesabında olduğu gibi döviz hesabında da paranız belli bir vade boyunca tarafınızdan kullanılamaz ve vade bitiminde size faiz kazancı sağlar. Döviz geliriniz varsa ya da döviz üzerinden birikim yapmak istiyorsanız bankaların sunduğu vadeli döviz hesabı olanağından faydalanabilirsiniz.

Birikimlerinize yön vermek için Hangikredi.com Yatırım sayfasından mevduat hesaplama işlemi gerçekleştirerek paranızın hangi bankada, hangi vadede ne kadar değer kazanacağını öğrenebilirsiniz.

Vadesiz Döviz Hesabı Nedir?

Vadesiz döviz hesabı birikim yapmaktan ziyade döviz üzerinden işlem yapanların tercih ettiği bir mevduat hesabı türü. Döviz cinsinden havale yapıyorsanız ya da hesabınıza döviz yatırıp döviz çekmeniz gerekiyorsa herhangi bir bankadan vadesiz döviz hesabı açtırabilirsiniz. Sık sık döviz üzerinden işlem yapıyorsanız döviz hesabı ile paranız, kur farkından dolayı değer kaybetmez.

Vadesiz döviz hesabı klasik vadesiz mevduat hesabından farksızdır. Tek farkı işlemlerin döviz cinsinden yapılabiliyor olması. Vadesiz döviz hesabınıza bankanın şubelerinden, ATM’lerinden ve online bankacılık hizmetlerinden ulaşabilirsiniz. Vadesiz döviz hesabınızdan kazanç elde etmek istiyorsanız kur farklarını takip ederek al-sat yapabilirsiniz.

Döviz Mevduat Hesabı Nasıl Açılır?

Döviz mevduat hesabının açılışı tıpkı normal mevduat hesapları gibi. Hesap açtırmak istediğiniz banka şubesine giderek döviz mevduat hesabı açtırabilirsiniz. Vadesiz döviz mevduat hesabınız açıldıktan sonra mobil şube ya da internet şubesi üzerinden vadeli döviz hesabı oluşturabilirsiniz.

Döviz Mevduat Faizi Nasıl Hesaplanır?

Döviz mevduat faizi hesaplamak için bankanızın sunduğu mevduat faiz oranını bilmeniz gerekir. Bankalar farklı vadeler için farklı faiz oranları sunabilir. Paranızı koymak istediğiniz vadeye bankanızın ne kadar faiz oranı sunduğunu öğrenerek hesaplama yapabilirsiniz. Dilerseniz bu hesaplama için Hangikredi.com mevduat hesaplama aracını kullanabilirsiniz. Mevduat hesaplama aracımız ile TL vadeli mevduat hesaplaması yapabileceğiniz gibi Dolar ve Euro için de hesaplama yapabilirsiniz.

Döviz Mevduat Faiz Oranları Nedir?

Vadeli döviz mevduat faiz oranları bankadan bankaya değişiklik gösterebilir. Her banka tıpkı TL vadeli mevduatlarında olduğu gibi döviz hesaplarında da farklı oranlar sunar. Bankaların sunduğu oranları görmek ve karşılaştırma yapmak için Hangikredi.com vadeli mevduat hesaplama aracını kullanabilirsiniz.

32 gün vadeli 10.000 Dolar

BankaFaiz oranıNet Kazanç
Burgan Bank%428,05 USD
Fibabanka%3,5024,55 USD
CEPTETEB%321,04 USD
Enpara.com%2,2515,78 USD
Yapı Kredi%3,1021,74 USD
Alternatif Bank%428,05 USD

32 gün vadeli 10.000 Euro

BankaFaiz oranıNet Kazanç
Burgan Bank%1,5010,52 EUR
Yapı Kredi%17,01 EUR
CEPTETEB%0,755,26 EUR
Enpara.com%0,352,45 EUR
Akbank%0,855,96 EUR
Alternatif Bank%1,5010,52 EUR

Hesaplamalar 14.06.2019 tarihli faiz oranlarına göre yapılmıştır.

Vadesiz Döviz Hesabında Neler Yapılabilir?

Vadesiz mevduat döviz hesabında, vadesiz Türk Lirası hesabında yapabildiğiniz tüm işlemleri yapabilirsiniz. Bankanızın sunduğu internet bankacılığı hizmetlerinden yararlanabilir, ATM’lerden para çekebilir, EFT ve havale yapabilirsiniz. Aynı zamanda döviz kurundaki anlık iniş çıkışları sıkı bir şekilde takip ederek kazanç elde edebilirsiniz. Bunun için piyasaları çok iyi bir şekilde takip etmeniz gerekiyor.

Döviz Hesabı Nedir?
3.7 (73.33%) 3 vote[s]
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Henüz yorum yapılmamış, yorumunuzu aşağıya ekleyin!


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir