Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 27.12.2012 Güncelleme Tarihi: 3.01.2022

Tamamlayıcı sağlık sigortası kısaca SGK’lı bireylerin fark ödemeden özel hastanelerde tedavi olmalarına olanak sağlayan bir özel sigorta türüdür.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir?
Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan düzenleme ile özel sağlık sigortası bulunan SGK’lı kişiler; düşük primlerle sağlık sigortası yaptırarak, SGK kapsamına girmeyen tedavilerde hiçbir fark ödemeden özel sağlık sigortalarından yararlanabiliyor.

SGK,  yaptığı düzenleme ile özel sağlık sigortası sahiplerine destek vererek  özel sağlık sigortası olan hastaların fatura tutarlarının bir kısmını kuruma yansıtabilmelerini sağlıyor.

Tamamlayıcı sağlık sigortası ile kurum tarafından kapsam dahiline alınmayan, alınmış olsa bile kısmen karşılanan sağlık harcamaları için ya da şahısların daha yüksek standartlarda sağlık hizmeti almak istediği durumlarda sağlık hizmetlerinin sürdürülebilir olması hedeflenmiştir.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Kapsamı

Tamamlayıcı sağlık sigortası SGK tarafından kapsama alınan durumlar için geçerlidir. SGK tarafından kısmen karşılanan tedavi masraf tutarının artan kısmı, sağlık sigortası genel şartları ve poliçeye özel şartlar dahilinde teminat kapsamına alınır. Sağlık kurumuna başvuru yapıldığı sırada ödenen katılım payı ise sigorta poliçesi kapsamında değildir.

Tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamında yer alan hizmetler aşağıdaki gibidir:

 • SGK tarafından finansmanı sağlanmayan sağlık (estetik ameliyatlar, akupunktur gibi alternatif tedaviler vb) hizmetleri,
 • Ek ücret tutarları,
 • Konaklama, otel ücreti gibi hastadan alınabilecek tutarlar ve
 • Sağlık hizmet sunucusu ile sigorta şirketi arasında yapılabilecek anlaşmaya göre, Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) fiyatları üzerinde kalan tutarlar.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Teminatları Nelerdir?

İsteğe bağlı özel bir sigorta olan tamamlayıcı sağlık sigortası yatarak tedavi ve ayakta tedaviyi karşılar. Yatarak tedavi teminatı tek başına satın alınabilir. Ayakta tedavi teminatı poliçe süresince 6 sefer ile sınırlandırılmıştır. Doktor muayenesi ve diğer tanı işlemlerinin aynı kurumda yapılması ise ayakta tedavi için SGK tarafından aranan şartlardandır.

Ayakta ve yatarak tedavi içeren poliçe sahipleri bekleme süresi olmadan doğum teminatından faydalanabilirler. Doğum teminatı ek bir teminat olup ayrıca ücretlendirilir.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasından Kimler Faydalanabilir?

Tamamlayıcı sağlık sigortası uygulamasından 60 yaşının altında ve T.C. vatandaşı olan SGK’lı kişiler faydalanabilirler. Tamamlayıcı sağlık sigortasından faydalanabilen kişiler, bakmakla yükümlü oldukları aile fertleri için de poliçe satın alabilirler.

Hangikredi.com Sigorta sayfası üzerinden sigorta sorgulama işlemi yapabilir, poliçe fiyatlarını öğrenebilir, poliçe satın alabilirsiniz.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat ve para gibi pek çok konuyu sizler için kaleme almaktadır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Deprem Sonrası Konut Fiyatları Ne Olacak? 27.03.2023

  Deprem Sonrası Konut Fiyatları Ne Olacak?

 • Gram Altın ile İlgili Bilmeniz Gerekenler 23.03.2023

  Gram Altın ile İlgili Bilmeniz Gerekenler

 • 5G Teknolojisinin Fintech Üzerindeki Etkileri 20.03.2023

  5G Teknolojisinin Fintech Üzerindeki Etkileri

 • e-Ticaret Nedir? Ödeme Yöntemleri Nelerdir? 17.03.2023

  e-Ticaret Nedir? Ödeme Yöntemleri Nelerdir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon