Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hellobar image
hangikredi.com

Taksitleri Devam Eden Kredi Kartı Kapatılabilir mi?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 28.08.2020 Güncelleme Tarihi: 2.04.2023

Kredi kartı hakkında yapılan araştırmalara göre insanların hesap borcunu kapatmadan bir an önce kartı kapatmak istediklerini görebiliyoruz.

Taksitleri Devam Eden Kredi Kartı Kapatılabilir mi?
Peki, kredi kartını erken kapatmak mümkün mü? Elbette bankaların erken kapatmanız için size verebileceği birçok farklı hizmet var ancak genellikle sizi caydırmaya çalışabilirler.

Kredi kartı ile taksitli alışveriş olanağı geçim sıkıntısı yaşayan insanları bir nebze rahatlatsa da, pek çok insan önünü alamadığı harcamaların ardından hesap ekstresini öderken ciddi sıkıntılar yaşayabiliyor. Bu gibi durumlarda ise genellikle kredi kartının nasıl kapatılabileceği, özellikle de taksitleri devam eden kredi kartını kapatmanın mümkün olup olmadığı merak konusu.

Taksitler devam ederken kredi kartını kapatmak mümkündür. Ancak bununla ilgili bazı aşamaları ve banka görüşmelerini yapmanız gerekiyor. Şimdi bunlara göz atalım:

Kredi Kartı Nasıl Kapatılır?

Tüketiciler açısından önemli bir ihtiyaç olarak değerlendirilen kredi kartı, bazı tüketicilerin belini büküyor. Dolayısıyla o tüketiciler kredi kartı nasıl kapatılır? sorusuna bir cevap arıyor. Normal şartlarda kredi kartını bankaya başvuruda bulunup dilekçe vererek kapatabilmek mümkün. Bunun dışında telefon bankacılığı üzerinden müşteri hizmetleri ile iletişime geçerek ya da internet bankacılığını kullanabilmek de mümkün.

Kredi kartını kapattırmak için ilgili bankanın müşteri hizmetlerini arayan kart müşterisi, kredi kartının neden kapattırmak istediğini ifade etmesi gerekir. Aksi takdirde bankalar müşteri kaybetmek istemediğinden bu konuda zorlayıcı olacaktır. İyi bir bahane ve konu hakkında istikrarlı duruş sergilediğinizde kredi kartınızı dilediğiniz süreyle kapattırabilir ya da iptal ettirebilirsiniz.

Öte yandan bazı bankaların yalnızca telefon bankacılığı üzerinden kredi kartı kapatma talebi aldığını da bilmeniz gerekir. Ayrıca internette yer alan kredi kapatma bilgileri ile kredi kartı kapatma bilgilerinin karıştırıldığını görmekteyiz. Dolayısıyla bu iki başlığın birbirinden ayrı farklı sistemler olduğunu mutlaka bilmelisiniz. Özellikle kredi kartı kapattırma ve herhangi bir krediyi kapattırmak tamamıyla farklı işlemlerdir. 

İnternet Bankacılığı Üzerinden Kredi Kartını Kapattırabilmek Mümkün müdür?

Kredi kartı kapatma talebi bankalar açısından olumsuz bir durum olduğundan ve müşteri kaybına neden olduğundan çoğu banka müşterisini caydırabilmek adına bu yöntemleri zorlaştırabilmekte. Dolayısıyla bazı bankalarda internet bankacılığı üzerinden kredi kartını kapattırabilmek mümkün olurken, pek çok bankada mümkün olmayabilir.

Kredi kartını internet bankacılığı üzerinden kapattırmak isteyenlerin konu ile alakalı araştırma yapması ya da bankası ile iletişime geçmesi gerekebilir. Aksi takdirde mecburen banka şubesine giderek dilekçe vermek ya da telefon bankacılığını kullanmak gerekiyor.

Taksitleri Devam Eden Kredi Kartı Kapatılabilir mi?

Taksitleri devam eden kredi kartı kapatılabilir mi sorusu günümüzde birçok tüketicinin zihnine takılan önemli bir soru. Normal şartlarda taksitleri devam eden kredi kartını kapattırabilmek mümkündür ancak çoğu zaman müşteri danışmanları tüketiciyi bu kararda caydırabilmek adına ikna çabalarına girebilir, banka tarafından müşteriye özel bazı kampanyalar sunulabilir. Bu gibi durumlar karşısında kararlılığınızı korumanız gerekecektir.

Kredi kartınızın sonraki dönemlerde ödenmesi gereken bir ya da birden fazla taksiti bulunması durumunda bile düzenlenen son yönetmeliğe göre artık kapattırabilmek mümkün. Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu tarafından hayata geçirilen bu düzenleme sayesinde rahat bir nefes alabilen kart kullanıcılarının, bankaya başvuruda bulunup dilekçe verdiği tarihten itibaren 7 gün içerisinde kartın kapatılması gerekir.

Taksitleri devam eden kredi kartını kapatılması durumunda taksit ödemeleri aynı şekilde devam edecek. Kart kullanıcıları kalan borcunun tamamını ödemek durumunda kalmazken, hali hazırdaki taksitlerin vadesi bitene kadar banka tarafından hesap ekstresi aynı şekilde gönderilir. Fakat kredi kartı kullanıma kapalı olacaktır. 

Kredi Kartı Kapatma Ücreti Ne Kadar?

Tüketiciler açısından her ne kadar cazip bir fırsat olarak düşünülse de, kredi kartı kullanımının da elbette ki negatif etkileri var. Çeşitli olumsuzluklar yaşayan tüketiciler, kredi kartını kapattırmak ya da iptal ettirmek isteyebiliyor.

Kredi kartını kapatma konusunda merak edilen pek çok farklı sorudan bir diğeri ise kredi kartı kapatma ücreti ne kadar sorusu. Yasalar gereği kredi kartını kapattırma durumunda ödenmesi gereken herhangi bir ücret bulunmaz. Ancak dediğimiz gibi bankalar müşterilerini caydırabilmek adına çeşitli taktikler uygularken, bazen kredi kartı kapatma cezası adı altında belli bir ödeme tahsil etmek isteyebilir. Peki, nedir bu kredi kartı kapatma cezası ve ne kadardır?

Her ne kadar bankaların büyük çoğunluğu bu gibi işlemler için herhangi bir ücret almıyor gibi düşünülse de, ne yazık ki hemen hemen her banka kredi kartı için kullanıcısından yıllık olarak belli bir ücret tahsil eder. Bu ücret çoğu zaman ilk kullanım yılında tahsil edilmezken, ilerleyen yıllarda bu ücret ile müşteriyi zora sokmamak adına otomatik ödeme talimatı ya da belli bir süre ile kredi kartı kullanım taahhüdü talep edebilirler.

Müşteri vermiş olduğu taahhüt tarihinden önce kredi kartını kapatmak isterse de, bu durumda kredi kartı kapatma cezası ödemek durumunda kalacaktır. Kredi kartı kapatma cezası ise bankaya ve kartın kullanım süresine göre değişir.

Kredi Kartının Kapanması Ne Kadar Sürer?

10.03.2007 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan “Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelik” doğrultusunda bankalar, müşterisinin kredi kartı kapatma talebini aldığı tarihten itibaren 7 gün içerisinde kartı kapatmak durumundadır. Banka çeşitli bahanelerle bu talebi yerine getirmediği takdirde ise tüketicinin kredi kartı kapatma talebinde bulunulduğunu ispat eden belgeler ile beraber Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu’na müracaat etme hakkı doğar. Bu sayede BDDK’ya ilgili belgeler ile şikayet dilekçesi sunan tüketici sorununun çözüme kavuşması sağlanacaktır.

Kapattırılan Kredi Kartının Taksitleri Nasıl Ödenir?

Kapattırılan kredi kartının taksitlerini ödeyebilmek için farklı yöntemler bulunur. Her bir yöntem tüketici açısından kolaylık sağlarken, insanlar genellikle kendisi için en uygun yöntemi tercih edebilir. Kapatılan kredi kartının taksitlerini ödeyebilmek için aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Normal şartlarda geçerli olan ödeme planı üzerinden taksit miktarı kadar ödeme yapılabilir. Taksitlerin vadesi dolana kadar hesap özeti miktarı kadar ödeme yaparak taksitlerini ödeyebilirsiniz.

Taksitlerin toplamı kadar nakit paranın hali hazırda bulunması durumunda tüm borcu ödeyerek de kartınızı kapattırabilirsiniz.

Bankanıza ya da başka bankaya bireysel ihtiyaç kredisi başvurusunda bulunabilir, bu kredi ile borcun tamamını kapatarak yine aylık olarak kredi ödemesi gerçekleştirebilirsiniz. Bu tür bir yönteme başvuracağınız zaman bazı hususlara dikkat etmeniz gerekirken, bunlardan biri de çekeceğiniz kredinin faiz miktarıdır. Çünkü kredi kartı borcunun karşılığında kullanılan kredi için ekstradan faiz masrafına girilmesi gerekiyor.

Kredi Kartının Kapattırılabilmesi İçin Bankaya Verilmesi Gereken Dilekçe

Kredi kartını kapattırabilmek için kart kullanıcıları pek çok farklı yola başvururken, bunlardan biri de banka şubesine dilekçe sunmaktır. Fakat birçok tüketici bu durumda nasıl bir dilekçe hazırlaması gerektiğini bilmediğinden, kredi kartını kapattırabilmek için bankaya verilmesi gereken bir dilekçe örneği faydalı oluyor.

Normal bir şekilde dilekçe kurallarına bağlı olarak kendinizi ifade ettiğiniz herhangi bir dilekçe metni ile başvuruda bulunmanız yeterli olacak ancak burada bir şubeye veya kişiye ait başvuruda bulunmadığınızı unutmamalısınız. Dilekçeyi vermeniz gereken makam genellikle banka genel müdürlüğü olarak bilinir. Dolayısıyla bankaya dilekçe yazmadan önce doğru makama arz ettiğinizi bilmeniz gerekiyor. Aksi takdirde dilekçe işleme konmaz ve süreç devamlı olarak uzamaya devam eder. Yetkili birimleri öğrenmek adına bankadan veya müşteri temsilcilerinden bilgi alınabilir.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

18 Oy

-

3,72 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Neden Zam Yapılır? 14.06.2024

  Neden Zam Yapılır?

 • Enflasyon Gerçeği 14.06.2024

  Enflasyon Gerçeği

 • Bütünleşik Finans Nedir? 11.06.2024

  Bütünleşik Finans Nedir?

 • Yeni Girişimciler için Vergi Yükümlülükleri 7.06.2024

  Yeni Girişimciler için Vergi Yükümlülükleri