Swap Nedir?

Türk Lirasındaki sert değer kaybının ardından swap piyasası herkesin ilgisini çekmeye başladı. Bu ilgiyle birlikte Swap ne demek sorusunun cevabı merak ediliyor…

Swap değiş tokuş, takas gibi anlamlara gelmekte. Swap piyasası, tarafların belirli bir zaman dilimi içinde bir varlık ya da yükümlülüğe bağlı olan farklı faiz ödemelerini veya döviz cinsini karşılıklı olarak değiştirdikleri bir takas sözleşmesidir.

Piyasada üç tür swap işlemi var:

Para swapı işlemleri: Tarafların önceden anlaştıkları oran ve koşullarda belirli miktardaki para birimlerini değiştirmesi.

Faiz swapı işlemleri: Gösterge bir anapara tutarı üzerinden farklı faiz oranı esaslarına göre hesaplanacak faizlerin, taraflar arasında anlaşılan vadelerde değişimini öngören sözleşme.

Çapraz döviz swapı işlemleri: Farklı para birimleri ve farklı faiz yapısı ile borçlanan tarafların, diğer tarafın borcuna ilişkin anapara ve faiz ödemelerini yerine getirmek üzerine anlaşması.

İhtiyaç Kredisi Hesapla

Swap faizi neden artıyor?

Swap‘e duyulan merak Türk Lirasındaki sert değer kaybının ardından ortaya çıktı. Londra Swap piyasasında geçen hafta gecelik vadede %22 olan faizler %230’a, haftalık vadede %24 olan faizler %120’ye çıktı. 2001’deki ekonomik krizden beri en yüksek seviyesine gelen gecelik oran Nisan 2001’de %71’di.

Peki bu artışın sebebi ne?

Artı��ın sebebi ile ilgili farklı yaklaşımlar var. Reuters Haber Ajansına göre yabancı bankaların Türk Lirası elde etmek için kullandığı Londra swap piyasasında, Türk bankalarının yasal dayanaklarının altında Türk Lirası sağlamak istemesi bu artışa neden oldu.

Bloomberg Haber Ajansı’na göre ise Türk Lirası pozisyonlarıyla ilgili işlem yapmak isteyen yabancı fonların karşı taraf bulamaması faiz artışına sebep oldu.

En Çok Faizi Hangi Banka Veriyor?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Türk Lirasında yaşanan hızlı değer kaybının önüne geçmek için bankaların swap işlemlerine kısıtlama getirmişti. Geçtiğimiz hafta Türk Lirası, Amerikan Doları karşısında bir günde %5’ten fazla değer kaybetti. %5,78 seviyesini  aşan Dolar/TL kuru, Londra swap piyasasında yaşanan Türk Lirası gecelik faizinin yükselişinde de etkili oldu.

Makaleyi faydalı buldunuz mu?
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Henüz yorum yapılmamış, yorumunuzu aşağıya ekleyin!


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir