Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Swap Nedir?

Merve Mumcu

Merve Mumcu

27.03.2019

Türk Lirasındaki sert değer kaybının ardından swap piyasası herkesin ilgisini çekmeye başladı.

Swap Nedir?

Bu ilgiyle birlikte Swap ne demek sorusunun cevabı merak ediliyor.

Türk Lirasındaki sert değer kaybının ardından swap piyasası herkesin ilgisini çekmeye başladı. Bu ilgiyle birlikte Swap ne demek sorusunun cevabı merak ediliyor…

Swap değiş tokuş, takas gibi anlamlara gelmekte. Swap piyasası, tarafların belirli bir zaman dilimi içinde bir varlık ya da yükümlülüğe bağlı olan farklı faiz ödemelerini veya döviz cinsini karşılıklı olarak değiştirdikleri bir takas sözleşmesidir.

Piyasada üç tür swap işlemi var:

Para swapı işlemleri: Tarafların önceden anlaştıkları oran ve koşullarda belirli miktardaki para birimlerini değiştirmesi.

Faiz swapı işlemleri: Gösterge bir anapara tutarı üzerinden farklı faiz oranı esaslarına göre hesaplanacak faizlerin, taraflar arasında anlaşılan vadelerde değişimini öngören sözleşme.

Çapraz döviz swapı işlemleri: Farklı para birimleri ve farklı faiz yapısı ile borçlanan tarafların, diğer tarafın borcuna ilişkin anapara ve faiz ödemelerini yerine getirmek üzerine anlaşması.

İhtiyaç Kredisi Hesapla

Swap faizi neden artıyor?

Swap‘e duyulan merak Türk Lirasındaki sert değer kaybının ardından ortaya çıktı. Londra Swap piyasasında geçen hafta gecelik vadede %22 olan faizler %230’a, haftalık vadede %24 olan faizler %120’ye çıktı. 2001’deki ekonomik krizden beri en yüksek seviyesine gelen gecelik oran Nisan 2001’de %71’di.

Peki bu artışın sebebi ne?

Artışın sebebi ile ilgili farklı yaklaşımlar var. Reuters Haber Ajansına göre yabancı bankaların Türk Lirası elde etmek için kullandığı Londra swap piyasasında, Türk bankalarının yasal dayanaklarının altında Türk Lirası sağlamak istemesi bu artışa neden oldu.

Bloomberg Haber Ajansı’na göre ise Türk Lirası pozisyonlarıyla ilgili işlem yapmak isteyen yabancı fonların karşı taraf bulamaması faiz artışına sebep oldu.

En Çok Faizi Hangi Banka Veriyor?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Türk Lirasında yaşanan hızlı değer kaybının önüne geçmek için bankaların swap işlemlerine kısıtlama getirmişti. Geçtiğimiz hafta Türk Lirası, Amerikan Doları karşısında bir günde %5’ten fazla değer kaybetti. %5,78 seviyesini  aşan Dolar/TL kuru, Londra swap piyasasında yaşanan Türk Lirası gecelik faizinin yükselişinde de etkili oldu.

Yazar Hakkında

Merve Mumcu

1990 yılı doğumlu olan Merve Mumcu Bayraklı, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu olup, 2014 yılından bu yana HangiKredi’de editörlük ve kıdemli pazarlama uzmanı görevlerini başarıyla sürdürmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Ziraat Bankasından Takipte Borcu Olanlara Yeni Ödeme İmkanı 3.03.2021

  Ziraat Bankasından Takipte Borcu Olanlara Yeni Ödeme İmkanı

 • Gelir Vergisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler 2.03.2021

  Gelir Vergisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 • Mart Kapıdan Baktırır, Kazma Kürek Yaktırır 1.03.2021

  Mart Kapıdan Baktırır, Kazma Kürek Yaktırır

 • Emtia Nedir, Türleri Nelerdir? 18.02.2021

  Emtia Nedir, Türleri Nelerdir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.