Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Parite Nedir?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 3.01.2021 Güncelleme Tarihi: 2.04.2023

Ülkelerin yerel para birimleri ve bu paraların değerleri, uluslararası piyasalarda büyük önem taşır ve aynı şekilde bir ülke için, iki farklı ülkenin para birimleri arasındaki durum da önemlidir.

Parite Nedir?
Özellikle ithalat ve ihracata konu olan dış ülkelerin farklı olması ile para birimleri de farklı olurken bu noktada devreye parite ve döviz çifti kavramları girer. Peki tam olarak parite nedir, hangi amaçla kullanılır ve nasıl hesaplanır?

Parite Nedir?

Parite, iki farklı ülkeye ait iki farklı para biriminin birbirine oranını gösteren bir kavramdır. Başlıca kullanım amacı ise bu iki farklı para biriminin, üçüncü bir para birimine göre ifade edilebilmesini sağlamaktır. Örneğin döviz çifti sayesinde, dolar ve euronun arasındaki ilişki Türk lirasına göre yorumlanabilir.

Pariteler, hesaplamaya konu olan iki para biriminin uluslararası kısaltmaları ile ifade edilir. Örneğin euro / Türk lirası döviz çifti EURTRY şeklinde ifade edilir. İki dövizi içerdiği için döviz çifti olarak da adlandırılır. Bu döviz çiftleri iki kısımdan oluşur. Birinci para birimi Baz Döviz (Base Currency), ikinci para birimi ise Karşıt Döviz (Counter Currency) olarak adlandırılır. EURTRY örneğinde Baz Döviz euro, Karşıt Döviz ise Türk lirasıdır.

Döviz Kuru Hesaplayın!

EURUSD Paritesi Nedir?

EURUSD paritesi, euro ve Amerikan dolarını, üçüncü bir para birimine göre ifade eden döviz çiftidir. Türkiye için en önemli döviz çiftlerinden biridir. Bunun sebebi Türkiye’nin dış ticaret dengesidir. Türkiye’de ihracat euro, ithalat ise dolar ağırlıklı yapıldığı için, dış ticaret ekonomisinde bu döviz çiftine her zaman dikkat edilir.

Döviz kurları piyasası hakkında merak edilenler için ilgili yazımıza göz atabilir, konu hakkındaki sorularınıza cevaplar bulabilirsiniz.

Parite Çeşitleri Nelerdir?

Döviz çiftleri, yapılan kombinasyonların içerdiği para birimlerinin büyüklüğüne göre farklı isimlerle adlandırılır. 3 farklı döviz çifti türü vardır. Buna göre major, minör ve egzotik parite ne demektir?

Parite Adı  Açıklaması 
Major Parite  Dünyanın 7 büyük para biriminin birbirine oranlanması ile bulunur.
Minör Parite  Dünyanın 7 büyük para birimi ile diğer para birimleri arasında bulunan döviz çiftidir.
Egzotik Parite  Dünyanın 7 büyük para birimi dışında kalan para birimleri arasında yapılan döviz çiftidir. 

Dünyanın en büyük 7 para birimi olarak kabul edilen birimler şu şekildedir:

 1. Amerikan Doları (USD)
 2. Euro (EUR)
 3. İngiliz Sterlini (GBP)
 4. Avustralya Doları (AUD)
 5. Kanada Doları (CAD)
 6. İsviçre Frangı (CHF)
 7. Japon Yeni (JPY)

Parite Nasıl Hesaplanır?

Döviz çifti hesaplamak son derece basit bir işlemdir. Hesaplama sırasında, Baz ve Karşıt dövizlerin, üçüncü para birimine karşılık gelen değerleri dikkate alınır. Örneğin EURUSD döviz çifti TL’ye göre hesaplanırken;

 • Euro = 9 TL
 • Dolar = 8 TL
 • EUR/USD = 9/8
 • EURUSD paritesi = 1,12 olur.

Dövizler ile ilgili tüm hesaplamalar HangiKredi’nin döviz hesaplama aracı ile hızlı ve kolay bir şekilde yapılabilir.

EURUSD Paritesi Neden Önemlidir?

EURUSD döviz çifti sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada en önemli döviz çifti olarak kabul edilir. Bunun sebebi, bu iki para biriminin, dünyanın en büyük ekonomilere sahip olmasıdır. Euro Avrupa Birliği ülkelerinin ortak para birimidir ve çok sayıda ülkede kullanılır. Dolar ise dünyanın en büyük ekonomik güçlerinden biri olan ABD’nin para birimidir. Euro daha az ve kısa aralıklarla dalgalanırken dolar daha sık ve geniş aralıklarla dalgalanır. Dolayısıyla bu döviz çifti sürekli bir değişkenliğe sahiptir ve pek çok ülkenin dış ticareti için önemlidir.

Yurt dışından ya da yurt içinde yabancı para ile satış yapan iş yerlerinden alışveriş yapabilmek için gerekli bilgilere ulaşmak için  "Kredi Kartı ile Döviz Üzerinden Alışveriş" başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

16 Oy

-

2,88 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • HGS Borç Sorgulama Nasıl Yapılır? 18.07.2024

  HGS Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

 • Hisse Başına Kar (HBK) Nedir? Nasıl Hesaplanır? 12.07.2024

  Hisse Başına Kar (HBK) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

 • Satışı Yapılan Hisse Nasıl Çekilir? 8.07.2024

  Satışı Yapılan Hisse Nasıl Çekilir?

 • Brüt Takas Uygulaması Nedir? 2.07.2024

  Brüt Takas Uygulaması Nedir?