Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Özel Sağlık Sigortasında Anlaşmalı Kurum Nedir?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 22.09.2016 Güncelleme Tarihi: 24.08.2023

Sosyal güvence sağlayan işlerde çalışıyorsanız bir genel sağlık sigortasına sahip olursunuz fakat bu sigorta oldukça sınırlıdır ve sadece devlet hastanelerinde geçerlidir.

Özel Sağlık Sigortasında Anlaşmalı Kurum Nedir?
Özel sağlık sigortası, anlaşmalı kurumlardan muayene ve tedavi gibi hizmetleri ücretsiz almanızı sağlar. Devletin yanı sıra özel hastanelerde ve sağlık kuruluşlarında da geçerlidir. Böylece poliçenizin size sağladığı teminatlarla ilgili kurumlarda muayene, tedavi, tetkik gibi hizmetlerden faydalanabilirsiniz. Yazımızın devamında özel sağlık sigortası seçiminde dikkat etmeniz gerekenleri ele aldık.

Sigorta Şirketi Seçerken Anlaşmalı Kurumlara Neden Dikkat Etmeliyiz?

Sigorta şirketi seçerken en çok üzerinde durmanız gereken konu anlaşmalı kurumlardır. Büyük şehirlerde sigorta şirketlerinin anlaşmalı kurum ağı daha geniş olsa da küçük yerlerde durum farklı olabilir. Sigorta şirketinin imkânlarından sorunsuz faydalanabilmek için iş yerinizin ya da evinizin anlaşmalı kurumlara olan uzaklığı önemlidir. Bu nedenle acil durumlarda sigortanızdan yararlanabileceğiniz sağlık birimine hızlı ulaşabilmek için acentenin anlaşmalı olduğu kurumlara dikkat etmelisiniz.

Özel sağlık sigortası yaptırdığınız sigorta şirketinin anlaşmalı olduğu kurumların kalitesine ve donanımına da önem vermelisiniz. Sağlık kurumlarının çoğu, gerekli uzmanlara ve donanıma sahiptir. Fakat bazı durumlarda yeterlilik sorunu olabilir. Özel bir hastalığınız varsa bu alanda yetkin sağlık kuruluşlarının sigorta şirketinizin anlaşma ağında olmasını göz önünde bulundurabilirsiniz.

Özel sağlık sigortanızı kredi kartıyla yaptırabilir, taksit seçenekleriyle primleri zorlanmadan ödeyebilirsiniz. HangiKredi üzerinden anında kredi kartı başvurusu yapın!

Anlaşmalı Kurumlarda Tedavi Olmak

Bireysel sağlık sigortanızın geçerli olduğu sağlık kurumlarında muayene ya da tedavi sırasında belirli bir oranda katılım payı öderseniz. Poliçenizde yer alan bilgilere bu oran değişir. Sigortanızın teminatları, ilgili masrafları %100 karşılıyorsa herhangi bir ücret ödemezsiniz. Talep ettiğiniz tedavi, tetkik, görüntüleme gibi işlemlerin sigorta şirketi tarafından karşılanabilmesi için öncelikle provizyon* istemelisiniz. Böylece yetkililer, sigorta şirketinizle iletişime geçerek poliçenizin talep edilen işlemi karşılama durumunu öğrenir.

Anlaşmalı Olmayan Kurumlarda Tedavi Olmak

Sigorta şirketinizle anlaşmalı olmayan kurumlarda da tedavi olabilirsiniz. Poliçenizin geçerli olmadığı özel bir sağlık kuruluşundan hizmet aldıktan sonra bunlara ilişkin faturaları sigorta şirketinize göndermelisiniz. Bu sayede ücret talebinde bulunabilirsiniz. Ancak bunun için sigorta poliçenizde böyle bir hakkınız olduğuna dair maddeler yer almalıdır. Özel sağlık sigortası kurumlarını, yararlandığınız acenteden öğrenebilirsiniz.

Eğer hâlâ bir sağlık sigortanız yoksa HangiKredi’den en uygun sigorta fiyatlarına ulaşın!

Hangi Sigorta Bütün Kurumları Kapsıyor?

Özel sağlık sigortası kapsamı, poliçenin içeriğine göre birbirinden ayrılır. Poliçelerin teminatları ve limitleri farklıdır. Sigorta şirketleri arasında teminat ve anlaşmalı kurumlar da değişebilir. Dolayısıyla özel sağlık sigortası poliçesini detaylıca incelemeli ve anlaşmalı kurumların hangi hizmetleri verdiğini bilmelisiniz. Söz konusu kurumların poliçe dâhilinde sunduğu hizmetlerden bazıları ise şöyledir:

Ayakta Tedavi Hizmetleri Yatarak Tedavi Hizmetleri Doğum ve Rutin Kontroller
Doktor muayenesi Hastanede tedavi Doğum işlemleri
MR, tomografi, röntgen Evde bakım Rutin kontroller
Laboratuvar hizmetleri Ameliyat Doktor muayenesi
Fizik tedavi Ambulans Laboratuvar hizmetleri
Tıbbi malzeme Görüntüleme hizmetleri
Radyoterapi ve kemoterapi
Oda ve yemek hizmetleri

Bu teminatların sigorta şirketleri arasında değişebildiğini tekrar hatırlatalım. Sağlık kuruluşlarından daha kapsamlı hizmet almak için tamamlayıcı sağlık sigortası son derece idealdir. Tamamlayıcı sağlık sigortası sayesinde ekstra ödeme yapmadan pek çok teminata ve hizmete ulaşabilirsiniz.

En avantajlı tekliflere ulaşmak için HangiKredi’den özel sağlık sigortası sorgulaması yapabilirsiniz.

Notlar:

*sigortalının tedavi masraflarının karşılanma durumunu tespit eden değerlendirme

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

18 Oy

-

3,33 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Noterde Hangi İşlemler Yapılır? 22.05.2024

  Noterde Hangi İşlemler Yapılır?

 • Sanal Ofis Nedir, Avantajları Nelerdir? 20.05.2024

  Sanal Ofis Nedir, Avantajları Nelerdir?

 • İnşaat Maliyetleri ve Konut Fiyatları İlişkisi 17.05.2024

  İnşaat Maliyetleri ve Konut Fiyatları İlişkisi

 • Stajyer Ehliyet Nedir? Süresi Ne Kadardır? 17.05.2024

  Stajyer Ehliyet Nedir? Süresi Ne Kadardır?