Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hellobar image
hangikredi.com

Özel Sağlık Sigortasında Anlaşmalı Kurum Nedir?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 22.09.2016 Güncelleme Tarihi: 31.03.2023

Sağlık sigortası anlaşmalı kurumlardan muayene ve tedavi gibi hizmetleri ücretsiz bir şekilde almanızı sağlayan bir özel sigorta ürünüdür.

Özel Sağlık Sigortasında Anlaşmalı Kurum Nedir?
Özel sağlık sigortasında anlaşmalı kurum; sigorta yaptırdığınız sigorta şirketinin, sigorta teminatlarını gerçekleştirmek için anlaştığı kurumlara denir.

Her sigorta şirketinin anlaştığı kurum birbirinden farklıdır. Özel sağlık sigortası yaptırdığınız zaman muayene, tedavi, tetkik gibi sigorta poliçenizin size sağladığı teminatlardan, sigorta şirketinizin anlaşmalı olduğu kurumlarda faydalanabilirsiniz.

Sosyal güvence sağlayan bir işte çalışıyorsanız bir sağlık sigortasına sahip olursunuz. Fakat bu sigortanın kapsamı oldukça sınırlıdır ve sadece devlet hastanelerinde geçerlidir. Daha geniş kapsamlı ve daha güvenceli bir poliçeye sahip olmak için özel sağlık sigortası yaptırmalısınız. Bu özel sigortalarda anlaşmalı kurum sayısı fazladır ve devlet hastaneleri dışında özel hastanelerde ve sağlık kuruluşlarında da geçerlidir.

Sigorta Şirketi Seçerken Anlaşmalı Kurumlara Neden Dikkat Etmeliyiz?

Sigorta şirketi seçerken belki de en çok üzerinde durmanız gereken konu anlaşmalı kurumlardır. Büyük şehirlerde sigorta şirketlerinin anlaşmalı kurum ağı daha geniş olsa da küçük şehirlerde durum farklı olabilir ve bu durum size sıkıntı yaratabilir. Sigorta şirketinin size sunduğu olanaklardan daha hızlı ve rahat şekilde faydalanabilmek için iş yerinzin ya da evinizin anlaşmalı kurumlara olan uzaklığı önemlidir.

Acil bir sağlık sorunu ile karşılaştığınızda vakit kaybetmeden, özel sağlık sigortanızdan faydalanabileceğiniz bir sağlık kurumuna ulaşabilmek için poliçe seçerken şirketin anlaşmalı olduğu kurumlara dikkat etmelisiniz.

Özel sağlık sigortası yaptırdığınız sigorta şirketinin anlaşmalı olduğu kurumların, coğrafi konum olarak size yakın olmasıyla birlikte kurumun kalitesine ve donanımına da dikkat etmenizde fayda vardır. Özel sağlık kurumlarının çoğu yeterli donanıma sahiptir fakat özel durumlarda yeterlilik sorun olabilir. Özel bir hastalığınız varsa bu hastalığınız için yeterli teknik ve uzman donanıma sahip sağlık kuruluşlarının, sigorta şirketinizin anlaşma ağında olup olmadığına dikkat etmeniz, sorunsuz bir şekilde hizmet almanıza yardımcı olur.

Özel sağlık sigortanızı kredi kartı ile de yaptırabilir, taksit fırsatları sayesinde prim ödemesini kolaylaştırabilirsiniz. Eğer kartınız yoksa HangiKredi üzerinden hızlı ve kolay bir şekilde kredi kartı başvurusu yapabilirsiniz.

Anlaşmalı Kurum Başvurusu Nasıl Yapılır?

Özel sağlık sigortalarındaki anlaşmalı kurumlar, hastane ve benzeri sağlık hizmeti veren kurumlardan oluşur. Bu özel kurumlar sigorta şirketleri ile anlaşarak poliçe sahiplerine ücretsiz ya da indirimli hizmetler sunarlar. Eğer bir sağlık kurumu sahibiyseniz ya da benzer bir kurumu temsil ediyorsanız, sigorta şirketlerine anlaşmalı kurum başvurusu yaparak sigortalılara özel hizmet verebilirsiniz.

Özel sağlık sigortası ürünü sunan sigorta şirketlerinin anlaşmalı kurum başvurusu kabul ettiği kişi ve kurumlar şöyledir:

 1. Hastane
 2. Tanı merkezi
 3. Poliklinik
 4. Tıp merkezi
 5. Eczane
 6. Doktor

Anlaşmalı kurum başvurusu yapabilmek için sigorta şirketleri ile iletişime geçmelisiniz. Sigorta şirketlerinin büyük çoğunluğu, internet sitesi üzerinden başvuru kabul etmektedir. Ayrıca bazı şirketler site üzerinden başvuru formunu anlaşmalı kurumlar ile paylaşır ve doldurulan formları mail üzerinden kabul eder. Anlaşmalı kurum başvurusu kabul eden sigorta şirketlerinden bazıları şöyledir:

 • Mapfre Sigorta
 • Aksigorta
 • Eureko Sigorta
 • Groupama Sigorta
 • Allianz Sigorta
 • Axa Sigorta

Hangi Sigorta Bütün Kurumları Kapsıyor?

Pek çok sigorta türünde olduğu gibi sağlık sigortalarında da farklı farklı poliçeler mevcuttur. Bu farklı poliçelerin her birinde teminat kalemleri ve limitleri de değişkenlik gösterir. Aynı şekilde sigorta şirketleri arasında da teminat ve anlaşmalı kurum kapsamı farklı olabilir. Dolayısıyla yaptırdığınız özel sağlık sigortasının poliçesini detaylı bir şekilde incelemeli ve anlaşmalı kurumların hangi hizmetleri kapsadığını önceden bilmelisiniz.

Tam kapsamlı sigortalar genellikle bütün kurumları kapsar. Söz konusu kurumların poliçe dahilinde sunduğu hizmetlerden bazıları ise şöyledir:

Ayakta Tedavi Hizmetleri Yatarak Tedavi Hizmetleri Doğum ve Rutin Kontroller
Doktor muayenesi Hastanede tedavi Doğum işlemleri
MR, tomografi, röntgen Evde bakım Rutin kontroller
Laboratuvar hizmetleri Ameliyat Doktor muayenesi
Fizik tedavi Ambulans Laboratuvar hizmetleri
Tıbbi malzeme Görüntüleme hizmetleri
Radyoterapi ve kemoterapi
Oda ve yemek hizmetleri

En avantajlı özel sağlık sigortası poliçesine ulaşmak için hangikredi.com’dan özel sağlık sigortası sorgulaması yapabilirsiniz.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat ve para gibi pek çok konuyu sizler için kaleme almaktadır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

17 Oy

-

3,24 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Varant Hisse Nedir? 1.06.2023

  Varant Hisse Nedir?

 • Olayınkolayı ile Kredi Hayat Sigortasında Avantaj! 30.05.2023

  Olayınkolayı ile Kredi Hayat Sigortasında Avantaj!

 • Davranışsal Finans Nedir? 29.05.2023

  Davranışsal Finans Nedir?

 • Hiperenflasyon Nedir? 2.06.2023

  Hiperenflasyon Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon