Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Net Varlık Değeri Nasıl Hesaplanır?

Evren Keskin

Yayımlama Tarihi: 29.07.2020 Güncelleme Tarihi: 1.02.2021

Önemli kararlar, başarılı yolculukların ilk adımı olabilir.

Net Varlık Değeri Nasıl Hesaplanır?
Söz konusu takdir edilesi bir gelecek inşası ise karar verme konusunda doğru ve stratejik hamleler gerekir. Başarılı olmuş bir yatırımcı veya girişimciyi düşünelim. Verdiği kararın arkasında durmasaydı, bu günlere gelmesi beklenmedik bir sürpriz olurdu. 

Önemli kararlar, başarılı yolculukların ilk adımı olabilir. Söz konusu takdir edilesi bir gelecek inşası ise karar verme konusunda doğru ve stratejik hamleler gerekir. Başarılı olmuş bir yatırımcı veya girişimciyi düşünelim. Verdiği kararın arkasında durmasaydı, bu günlere gelmesi beklenmedik bir sürpriz olurdu. 

Uzun soluklu bir başarı için bahsettiğimiz bu yetkinlikler, profesyonel iş hayatının her döneminde başrol oynar. Bu nedenle de zamanın ruhuna uygun hareket etmek, her zaman büyük bir önem ve değer taşır. Eğer hedef geleceğe emin adımlarla yürümek ise işletme ve yatırımcılar, net varlık durumları hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Çünkü her işletme, imkânlarını ne kadar iyi kullanırsa o oranda başarılı olur. Peki net varlık durumu nasıl hesaplanır? Bu konuya geçmeden önce net varlık kavramına kısaca değinelim.

Net Varlık Değeri Durumu Nedir?

Net varlık değeri bir işletmenin net durumunu temsil eder. Bu kavram genellikle yatırım fonu ve borsa yatırım fonu bağlamında kullanılır ve fonun belirli bir tarih veya saatteki hisse başına/birim fiyatına karşılık gelir. Net varlık değeri genellikle yatırım fonları, borsa yatırım fonları veya endeksler içindeki potansiyel yatırım fırsatlarını tanımlamak için kullanılır. Ayrıca, kendi portföylerindeki net varlık değerini görüntülemek isteyen işletmelerin de başvurduğu kaynaklardan biridir.

Teorik olarak, varlık ve yükümlülük gibi muhasebe kavramlarıyla ilgilenen herhangi işletme veya finansal ürünün net varlık değeri vardır. Şirketler ve ticari işletmeler bağlamında, varlıklar ve borçlar arasındaki fark, net varlıklar veya şirketin net değeri veya sermayesi olarak bilinir. Net varlık değeri kavramı, varlık ve yükümlülükler arasındaki farkın yatırımcıların sahip olduğu hisse/birim sayısına bölünmesiyle elde edilen fonun değeri ve fiyatlandırması konusunda popülerlik kazanmıştır. Fonun net varlık değeri, fonun “hisse başına” değerini temsil eder ve bu da fon hisselerinde değerleme ve işlem için kullanılmasını kolaylaştırır.

Net varlık değeri, genellikle bir işletmenin bilanço değerine yakındır ya da bu değere eşittir. Büyüme beklentisi yüksek olduğu düşünülen şirketler, geleneksel olarak net varlık değerinden daha fazla değer görmektedir. Net varlık değeri, genellikle yatırımlar bulmak için piyasa değeri ile karşılaştırılır. Analiz için işletme değeri veya varlık durumu katlarını kullanan çeşitli finansal oranlar da vardır.

*İşletmenizi büyütmenin yolunu arıyor ve nakdi desteğe ihtiyacınız oluyorsa kobi kredisi hesaplama sayfamızdan ihtiyacınız olan krediyi hesaplayabilirsiniz.

Varlık ve Yükümlülük Nedir?

Net varlık değeri hesaplarken varlık ve yükümlülük gibi iki temel kavram üzerinde sıkça duracağız. Bu nedenle finans süreçlerinde önemli rol oynayacak olan bu kavramları net olarak açıklamakta fayda var. Öncelikle varlık kavramından başlayalım.

Varlıklar, piyasa değeri olan her şeydir. Parasal bir değeri vardır. Örneğin nakit para, döviz, hisse senedi birer varlıktır. Aynı şekilde ev, araba, arsa da varlık sınıfına girer. Varlıkları kısaca özetlemek gerekirse parasal karşılığı olan her şeydir. Ancak işletmeler varlıklar üzerinde tam egemenlik elde etmelidir. Örneğin halen borç ödemesi devam eden krediler varlık değildir.

Yükümlülük ise işletmelerin belli bir zaman içinde ödemesi gereken borçlardır. Varlık girdi ise yükümlülükler çıktıdır. Kısaca her işletmenin ödemekle yükümlü olduğu şimdiki ve gelecekteki harcamalarıdır. Yükümlülük, yatırım amaçlı da olabilir keyfi/günlük harcamalar sonucunda da olabilir.  

Net Varlık Değeri Hesaplama Formülü

Temel kavramlar hakkında bilgi verdikten sonra artık net varlık durumu nasıl hesaplanır sorusuna cevap verebiliriz. Net varlık değeri hesaplama formülü şu şekildedir:

“Varlıklar – Yükümlülükler = Net Varlık Değeri”

Net varlık değeri hesabını yapmak bu kadar basit. Size ait olan nakit para, ev, arsa, araba vb. varlıkların değerini borçlarınızdan çıkararak net varlık değerinizi hesaplayabilirsiniz. Varlık değerini hesaplarken sahip olduğunuz taşınmaz malların veya parasal karşılığı olan diğer varlıklarınızın güncel piyasa değerini doğru biliyor olmalısınız. Çünkü zaman geçtikçe her şeyin fiyatı da değişir. Bu nedenle varlıklarınızın durumunu net bir şekilde hesaplamak için güncel piyasa gelişmelerini takip etmeniz gerekiyor.

 Net Varlık Değeri Neden Önemli?

Profesyonel bir iş hayatına atılıp şirket kurduysanız, net varlıklarınızın değerini iyi biliyor olmalısınız. Çünkü şirketinizi bir adım öteye götürmekten ziyade ayakta kalabilmeniz için bu işin muhasebesini yapmanız gerekiyor. Net varlık durumunu şirketinizin ne durumda olduğunu size gösteren bir kılavuza benzetebiliriz. Bu nedenle finans durumunuzu kontrol etmek için başvuracağınız en önemli kaynaklar arasında yer alır.

Varlıklar, bir şirkete getiri sağlar. Yükümlülükler ise bir şirketin borcunu gösterir. Dolayısıyla eksi/negatif değerde olan net varlık durumu, şirketler için bir soruna işaret edebilir. Negatif değerler, şirketlerin ömrünü kısaltan can sıkıcı mali bir tablo ile karşılaşma ihtimaline işaret eder.

Her şirketin temel hedefi, kar etmektir. Bu bakımdan geliri giderinden az olan bir şirket, temel hedefinden yoksun kalır. Hedeflere ulaşmak ve uzun ömürlü bir marka olabilmek için net varlık değeri üzerinde önemle durmakta fayda var. Aynı zamanda yeni pazarlara açılmak ya da geleceğe yatırım yapmak isteyen şirketler de kaynaklarını son derece verimli kullanmalıdır. Bu hedefini gerçekleştirmek isteyen yatırımcılar, gerekirse yatırım amaçlı bir yükümlülük altına girebilir. Dolayısıyla bu tarz girişimleri düşünen şirketlerin ilk kontrol edecekleri mekanizmanın net varlık durumları olacağını söyleyebiliriz.

*Birikimlerinizi mevduat hesabından yapmak istiyorsanız, vadeli seçenek üzerinden hangi bankanın ne kadar getirisi olacağıno vadeli mevduat faizi hesaplama adresimizden kontrol edebilirsiniz.

Net Varlık Değeri İşletmelere Ne Anlatır?

Öncelikle net varlık değeri negatif olan bir işletme düşünelim. Bu işletmenin önemli bir kalkınma planına ihtiyacı olduğunu kolaylıkla söyleyebiliriz. Aksi takdirde kar etmeyen bir işletmenin zaman içindeki akıbetini tahmin etmek çok kolay. Fakat negatif varlık değerinin ortaya koyduğu tablo, işletmelerin hizmet verdikleri yıla göre değişiklik gösterebilir. Örneğin yeni kurulan bir işletmenin negatif bir varlık durumuna sahip olması korkulacak bir durum değil. Çünkü kredi veya borç ile bir iş veya şirket kurulabilir ve uzun vadede yeni kurulan işletmenin net varlık değeri pozitife dönüşebilir.

Uzun bir süredir faaliyet gösteren işletmelerin negatif değerde net varlık değerine sahip olmaları tehlike habercisi olabilir. İşletme ister yeni kurulmuş olsun ister uzun bir süredir aktif olmuş olsun, eksi yönlü bir net varlık değeri, kısa bir sürede düzeltilmesi gereken bir mali tabloyu işaret eder.

Diğer yandan olumlu bir mali tablo -yani eksi yönde olmayan bir net varlık değeri- işletmelerin doğru yolda olduğunu gösterir. Net varlık değeri olumlu veri sunan bir işletme, geleceğe yatırım yapma konusunda daha cüretkâr davranabilir ve bu girişiminin meyvelerini toplayabilir. Fakat hedefe ulaşmak için gerekli olan yatırımın değeri ile net varlık değeri arasındaki denge iyi kurulmalıdır. Aksi takdirde negatif hale gelen net varlık değeri, işletmelerin hedeflerine ulaşmalarını engelleyen bir problem haline dönüşebilir.

Yazar Hakkında

yazar
Evren Keskin

1982 doğumlu olan Evren Keskin, Süleyman Demirel Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dramatik Yazarlık Ana Sanat Dalı mezunudur. Kredi ve finans alanında kişisel ilgisi üzerine yazmaya başlayan Evren, 2020 yılından beri Hangikredi ‘de hayatınızı kolaylaştıracak içerikler üretmeye devam etmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Döviz Kurları ve Piyasası Hakkında Merak Edilenler 13.04.2021

  Döviz Kurları ve Piyasası Hakkında Merak Edilenler

 • En Uygun Taşıt Kredisi Veren Bankalar 13.04.2021

  En Uygun Taşıt Kredisi Veren Bankalar

 • En Uygun Konut Kredisi Veren Bankalar 12.04.2021

  En Uygun Konut Kredisi Veren Bankalar

 • Gayrinakdi Kredi Nedir?  13.04.2021

  Gayrinakdi Kredi Nedir? 

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon