Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Kira Öder Gibi Nasıl Ev Sahibi Olunur?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 31.01.2023 Güncelleme Tarihi: 21.03.2023

Yükselen emlak değerleri, yatırım yapmak isteyen pek çok kişiyi ev sahibi olma düşüncesine yöneltir.

Kira Öder Gibi Nasıl Ev Sahibi Olunur?
Evin en temel ihtiyaç olması bireyler için hem yatırım hem de yaşam standartları noktasında konut satın alma fikrini de daha cazip hâle getirir.

Özellikle kira piyasasının her geçen gün daha fazla yükselmesiyle kişilerin ev sahibi olma isteği de artışa geçmiştir. En iyi yatırım yöntemlerinden biri olarak kabul edilen ev satın almak için ise bireylerin değerlendirebileceği farklı yöntemler mevcuttur.

Bankadan konut kredisi çekmek veya ev çekilişlerine katılmak yaygın olarak tercih edilen gayrimenkul sahibi olma yollarıdır. Evin satış bedelini tek seferde ödeyemeyecek olan bireyler için taksit imkânları son derece caziptir. Kira öder gibi ev sahibi olmak isteyenler, taksitli satış seçeneklerini değerlendirir. Türkiye’de farklı finansman yöntemlerini kullanarak her ay kira öder gibi ev sahibi olmak mümkündür.

Taksitli ödemeyle ev sahibi olmanın yolları nelerdir?

Kira öder gibi ev sahibi olmak isteyen kişiler, yeterli birikimleri bulunmadığı için taksitli ödeme yöntemlerine yönelir. Kira bedelinin her yıl enflasyona bağlı olarak belirli bir düzeyde arttığı düşünüldüğünde taksitli ödeme oldukça avantajlı bir seçenektir. Bu noktada tercih edebileceğiniz iki farklı yöntem bulunur. Bunlardan ilki konut kredisi çekmektir. Bankalar aracılığıyla verilen konut kredisi, ev sahibi olmak isteyenlerin sıkça tercih ettiği bir finansman desteğidir. Kira öder gibi ev sahibi olmak isteyenlerin dikkatini çeken bir diğer yöntem ise konut çekilişleridir. Faiz veya peşinat gibi ödemelerin konut kredisine kıyasla daha düşük şekilde uygulandığı bu yöntem, ev satın almak isteyenlere önemli avantajlar sunar.

Konut kredisi çekme

Kredi çekmek, kira öder gibi ev sahibi olmak isteyen bireylerin ilk başvurduğu yöntemlerden biridir. Uzun vadeli ödeme seçenekleriyle konut satın almayı daha kolay hâle getiren kredi, bankalar tarafından bireylere sağlanır. Hem özel hem de devlet bankaları tarafından sağlanan kredi miktarı, başvuru sahibinin gelir düzeyine ve konutun bedeline bağlı olarak değişiklik gösterir. Konut kredisi, sahibi olmak istediğiniz eve karar verdikten sonra ve bazı işlemleri tamamlamanızın ardından kullanabileceğiniz nakdi bir destektir.

Kredi işlemlerinde öncelikle bankaya başvuru yapmanız gerekir. Başvurunuz olumlu sonuçlandığı takdirde banka şubelerine giderek işlemleri tamamlamanız mümkündür. Bankalar, konut kredisi işlemlerinde evin değerine ve durumuna bağlı olarak peşinat ödemenizi bekler.

Konut kredisi güncel faiz oranları

Konut çekilişleri

Konut çekilişi, özellikle son yıllarda kira öder gibi ev sahibi olmak isteyen kişilerin dikkatini çeken konuların başındadır. Türkiye’de söz konusu uygulama Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından gerçekleştirilir. Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanlığı’na bağlı olan bu kuruluş, dar ve orta gelirli bireylerin ev sahibi olması için konutlar inşa eder. Konut çekilişleri, TOKİ’nin belirlediği tarihler kapsamında yapılır. Devlet, kira öder gibi ev sahibi olmak isteyen vatandaşlara konut çekilişi ile önemli bir fırsat sunar. TOKİ konut çekilişi başvurusu ise şu şekilde yapılır:

TOKİ kura çekilişi başvuru adımları

 1. T.C. kimlik numarası ve şifre kullanılarak e-devlet sistemine giriş yapılır.
 2. Sistemde TOKİ Konut Başvurusu sayfasından yaşanan ilde yapılan proje seçilir.
 3. Proje seçiminin ardından konut tipi belirlenir (2+1, 3+1 gibi).
 4. Proje ve konut seçimi sonrasında başvuru onaylanır.
 5. Başvuru sahibinin Ziraat veya Halk Bankası’nda kendi adına açılan hesaba belirtilen ücreti yatırması talep edilir.

TOKİ, kira öder gibi ev sahibi olmak isteyen bireylerin sıkça başvurduğu bir kuruluştur. Kuruluş tarafından her yıl yapılan çekiliş sonucunda kazananlar, 20 yıla kadar vade ile ödeme kolaylığına sahip olur. Kurada ismi çıkan bireyler, gerekli şartları taşıdığı takdirde ev sahibi olma hakkı elde eder.

Konut çekilişlerine kimler katılabilir?

Kira öder gibi ev sahibi olmak isteyenler için konut çekilişlerine kimlerin katılabileceği merak konusudur. Çekilişlere katılmak isteyen bireylerin belirli şartları taşıması gerekir. Bu koşullardan ilki ise başvuru sahibinin T.C. vatandaşı olmasıdır. Kura çekilişi başvurusu yapmak isteyenlerin taşıması gereken diğer koşullar ise aşağıda listelenmiştir.

 • Projenin yapıldığı şehirde en az 1 yıldır ikamet ediyor veya il nüfusuna kayıtlı olmak.
 • 18 yaşından büyük olmak.
 • Başvuruda bulunan kişinin kendi, eşi veya velayeti altındaki çocukları üzerine T.C. sınırlarında tapuda kayıtlı konutların bulunmaması.
 • TOKİ’den daha önce ev sahibi olmamak.
 • İstanbul için aylık hane halkı gelirinin en fazla net 18.000, yurt genelinde ise 16.000 TL olması.
 • Bir hane halkı adına tek başvuru yapmak.

Başvuru şartlarını taşıyan kişiler; nüfus cüzdanı fotokopisi, emekli kimlik belgesi, engelli heyet raporu gibi evrakla banka şubeleri üzerinden işlem yapabilir. Ayrıca e-devlet aracılığıyla da başvurunuzu tamamlayabilir, konut çekilişlerine katılabilirsiniz.

Ödeme yöntemleri nasıldır?

Konut çekilişi ile ev sahibi olanlar, taksitlendirme yöntemiyle ödeme yapar. Taksit ödemeleri ise sözleşme tarihini takip eden aydan itibaren başlar. TOKİ tarafından düzenlenen kura çekilişi sonucunda peşinatsız kira öder gibi ev sahibi olmak mümkün değildir. Konutlar en az %10 ve üzeri peşinat tutarı ile satışa sunulur. Vade süresi ise en fazla 240 aydır. 20 yıllık taksitlendirme sonucunda her ay konut fiyatına bağlı olarak ödeme yapılır. Kalan borç bakiyesi ve aylık taksitler ise yılda iki kez artırılır. Her yıl ocak ve temmuz aylarında bir önceki memur maaş artış oranı dikkate alınarak aylık taksit ödemesi tutarında değişiklik yapılır.

Ev sahibi olurken taksitli ödeme avantajlı mıdır?

Ev satın almak isteyen bireyler, taksitli ödeme sayesinde önemli avantajlara sahip olur. Evin satış ücretini her ay belirli taksitlerle öderken bütçenizi zorlamadan konut sahibi olmanız mümkün hâle gelir. Kredinin aylık tutarının kira bedellerine denk geldiği durumlarda ise ev sahipleri son derece rahat bir ödeme planına sahip olur. Kira bedellerine denk veya yakın oranda hazırlanan taksit planı sayesinde bireyler, borçlarını zorlanmadan ödeyebilir. Ayrıca peşinat oranlarının düşük olması da elinizde bulunan bu imkânı daha verimli bir şekilde değerlendirmeniz açısından avantaj sağlar.

Yurt dışında yaşayanlar kira öder gibi Türkiye’den ev satın alabilir mi?

TOKİ tarafından satışa sunulan konut projelerinden yurt dışında yaşayan kişiler de ev satın alabilir. Ancak söz konusu durum, sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için geçerlidir. Yurt dışında yaşayan ve kira öder gibi ev sahibi olmak isteyen kişilerin TOKİ projesinin gerçekleştiği şehrin nüfusuna kayıtlı olmaları gerekir. Bu durumun yanı sıra Türkiye genelinde açık satış yöntemi de uygulanır. Bahsi geçen yöntemde ikamet şartı aranmadığı için yurt dışında yaşayan T.C. vatandaşları da projelere katılım hakkına sahiptir.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

7 Oy

-

2,86 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Noterde Hangi İşlemler Yapılır? 22.05.2024

  Noterde Hangi İşlemler Yapılır?

 • Sanal Ofis Nedir, Avantajları Nelerdir? 20.05.2024

  Sanal Ofis Nedir, Avantajları Nelerdir?

 • İnşaat Maliyetleri ve Konut Fiyatları İlişkisi 17.05.2024

  İnşaat Maliyetleri ve Konut Fiyatları İlişkisi

 • Stajyer Ehliyet Nedir? Süresi Ne Kadardır? 17.05.2024

  Stajyer Ehliyet Nedir? Süresi Ne Kadardır?