Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hellobar image
hangikredi.com

Hangi Krediyi Alsam Diyenler İçin Tavsiyeler

Emre Alkin

Yayımlama Tarihi: 22.01.2021 Güncelleme Tarihi: 2.04.2023

Faiz sebep değil, aslında basbayağı sonuçtur hatta faiz içinde enflasyonu da barındırır.

Hangi Krediyi Alsam Diyenler İçin Tavsiyeler
Ekonomi Profesörü Emre Alkin, kredi konusunda tereddüte düşenler için tavsiyelerde bulunuyor!

Hangi Kredi?

Bazılarının iddia ettiği gibi faiz sebep değil, aslında basbayağı sonuçtur hatta faiz içinde enflasyonu da barındırır. Bu sebeple enflasyon yükseldikçe faiz de yükselir ve üzerine riskler de eklenir. Hal böyleyken faizle ilgili karar alacak olan bireylerin gelecekteki enflasyon oranlarıyla alakalı mutlaka öngörü ve tahminleri takip etmesi gerekir. Tabii şu serzenişte bulunanlar da olacak: “Hocam enflasyon doğru şekilde açıklanmıyor ki!” Olsun, önünde sonunda faizlerin ne kadar baskı altında tutarsak tutalım bir anda fırlıyor ve olması gereken seviyeye geliyor. Merkez Bankası’nın yeni yönetiminin aldığı kararlarla faiz seviyesinin nereye geldiğini görüyoruz.

Demek ki “faizler daha da yükselecek mi?” veya “acaba düşecek mi?” sorularını sormadan önce ülkede enflasyonun seyrine bir göz atmak lazım. Peki enflasyona en çok etki yapan unsurlar ne? Çok basit, en başta döviz kurları. Çünkü ülkede her şey döviz cinsinden belirlendiği için döviz yükselirken enflasyon da yükseliyor, döviz düşerken enflasyon bir nebze de olsa yavaşlıyor.

Diğer taraftan “Çekirdek Enflasyon” dediğimiz yani her ay mevsimine bakılmaksızın satın almak zorunda olduğumuz mal ve hizmetlerin oluşturduğu endekse de dikkatle bakmak lazım. Eğer döviz kurları yüksek seyrediyor çekirdek enflasyonda ise bir düşüş yok ise, tüketici fiyatları yüksek seyredecek ve nihayetinde faizler de yüksek kalacaktır. Dolayısıyla konut ya da otomobil almak isteyenlerin veya bir tadilat ya da ihtiyaç sebebiyle kredi alacakların dikkat etmesi gereken en önemli unsurları size böylece sıralamış oldum.

Tabii faizlere etki eden daha bir çok faktör var. İç siyaset, dış siyaset, dünya konjonktürü, likidite durumu vs de kredi faizine etki eden unsurlar arasında. Ancak “hangi krediyi alayım” diye yola çıkmış olanların dikkat etmesi gereken önceliğin ne olduğunu böylece basitçe tarif etmiş olduğumu düşünüyorum.

Emre Alkin'e ait diğer yazıları okumak için;

close icon

Yazar Hakkında

yazar
Emre Alkin

Prof. Dr. Emre Alkin, Saint Michel Fransız Lisesi ve İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunudur. 1993 yılında İstanbul Üniversitesi’nde lisansüstü eğitimini tamamlamıştır. 1996 yılında Doktorasını yine aynı üniversitede tamamlayarak 1997'de “doçent”, 2002 yılında ise “profesör” unvanı almıştır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

97 Oy

-

3,33 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

6 Yorum

İdris İskitoğlu
İdris İskitoğlu 28.04.2021 • 11:50

Yalnızca görüşünü bildiriyor, şu kredi uygun bu Kredi cazip değil diye bir yorumda bulunmuyor, bende aynı şeyleri yazarım

Yanıtla Beğen(9)
Ayşe Ecem Erdoğan
Ayşe Ecem Erdoğan 10.04.2021 • 02:59

Bilgilendim

Yanıtla Beğen(8)
Daha Fazla Yorum

Son Eklenen İçerikler

 • Neden Zam Yapılır? 14.06.2024

  Neden Zam Yapılır?

 • Enflasyon Gerçeği 14.06.2024

  Enflasyon Gerçeği

 • Bütünleşik Finans Nedir? 11.06.2024

  Bütünleşik Finans Nedir?

 • Yeni Girişimciler için Vergi Yükümlülükleri 7.06.2024

  Yeni Girişimciler için Vergi Yükümlülükleri