Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Gayri Safi Milli Hasıla Nedir, Nasıl Hesaplanır?

Yağmur Solakoğlu

Yayımlama Tarihi: 27.01.2021 Güncelleme Tarihi: 25.02.2021

Üretilen toplam ürün ve hizmetler anlamını taşıyan gayri safi milli hasıla, pek çok farklı faktör göz önünde bulundurularak hesaplanır.

Gayri Safi Milli Hasıla Nedir, Nasıl Hesaplanır?
Mal ve hizmetlerin toplam katma değeri, ithalat vergi gelirleri ve yurt dışı gelirleri toplamının verdiği gayri safi milli hasıla değeri hakkında oluşturduğumuz içeriğimizden detaylı bilgiye erişebilirsiniz.

Ülkeler, belirli bir dönem içinde üretim katma değerleri, ithalat vergileri ve dış etkenler üzerinden kazanç sahibi olurlar. Ulusal ekonomide çoğunlukla bir sene sayılmak üzere belli bir süre içindeki mal ve hizmetlerin toplam katma değeri, ithalat vergi gelirleri ve yurt dışı gelirleri toplamı gayri safi milli hasıla değerini verir. Başka bir deyişle gayri safi milli hasıla, üretilen tüm ürün ve hizmetlerin, ülkede yaşayanların yurt dışı yatırım gelirlerinin ve yabancıların ülke ekonomisinde sağladıkları kazançların toplamı anlamına gelir.

İhityacınız olan kredi türünü bulmak ve bankalar arası karşılaştırma yapmak için sitemizden destek alabilirsiniz.

Gayri Safi Milli Hasıla Nasıl Hesaplanır?


Ülkede yaşayan bireylerin ürettikleri toplam ürün ve hizmetler anlamını taşıyan gayri safi milli hasıla, pek çok farklı faktör göz önünde bulundurularak alınarak hesaplanır. Bu hesaplamada ülke istatistik verileri ve pek çok öğe bulunur. Gayri safi milli hasıla hesaplanırken kullanılan bazı ana öğeleri saymamız gerekirse; bunları, tarım, inşaat sektörü, ulaşım, sanayi, iletişim, mali kuruluşlar, ticaret, konut ve arz edilen hizmetlerin toplam değeri ve ithalat vergisi gelirleri olarak sayabiliriz. Gayri safi milli hasıla hesabı yapılırken kullanılan bir diğer öğe de gayri safi yurt içi hasıla. Gayri safi yurt içi hasılaya yurt dışındaki Türkiye vatandaşlarının gelirleri ilave edilir ve yurt içindeki yabancıların gelirleri bu toplamdan düşülür. Bulunan sonuç gayri safi milli hasıla değerini gösterir.

Formül: GSMH = GSYİH + yurt dışında yer alan Türk vatandaşlarının gelirleri – yurt içindeki yabancıların gelirleri 

Gayri safi milli hasıla hesaplarında dikkate alınan faktörler:

Gayri safi milli hasıla hesaplanmasında dikkate alınan faktörler, üretim ve hizmet servisleridir. Hesaplamalarda göz önünde bulundurulan üretim ve hizmet kalemleri ise aşağıdaki şekilde sıralanabilir:

 • Ulaşım
 • Konut
 • İnşaat
 • Ticaret
 • Konut
 • Tarım
 • Sanayi


En yüksek mevduat faizi oranlarıyla kazançlı bir yatırım yapmak için sitemizden yardım alabilirsiniz.

Gayri Safi Milli Hasıla Neyi İfade Eder?


Gayri Safi milli hasıla değerleri en temelde ülkelerin toplam gelirlerindeki farklılıkların ve iktisadi eylemlerin hacimlerini ifade eder. Ülkedeki üretimin durumunun ve üretim hacminin kontrol edilebilmesini mümkün kılar. Buna ek olarak bu değerlerin seneler içindeki farklılıkları incelenerek üretimin belli bir zaman dilimindeki büyüme durumu ile ilgili de bilgi sahibi olmayı sağlar. Ülke ekonomisi ile ilgili daha doğru ve objektif bulgular edinmek için bunlara ek olarak verimliliğe de dikkat edilmesi gerekir. Gayri safi milli hasıla, üretim verimliliğinin ve ülkedeki refah düzeyinin ölçülmesinde kendi başına yeterli bir ölçüt değildir. Çünkü üretim verimliliğini ve refah seviyesini etkileyen gayri safi milli hasıla haricinde sosyoekonomik pek çok başka faktör de mevcuttur.

En uygun ihtiyaç kredisi veren bankalar hakkında bilgi sahibi olmak için yazımızı okuyabilirsiniz.

Gayri Safi Yurt İçi Hasıla Nedir?


Gayri Safi Yurt İçin Hasıla, Gayri Safi Milli Hasıla hesaplamasında da karşılaşılan bir etkendir. Gayri safi kelime anlamına olarak eskimeyi önemsememeyi ifade eder. Hasıla kelimesi ise sonuç anlamına gelir. Tüm bu verileri yorumladığımız zaman ortaya, ülke sınırları içinde belli bir zaman diliminde, söz konusu ülkenin ekonomik birimi ya da yabancı ekonomik biriminde üretimi tamamlanmamış olan bütün mal ve hizmetlerin parasal karşılığı anlamı çıkar. 

Gayri Safi Yurt İçi Hasıla Nasıl Hesaplanır?


Gayri safi yurt içi hasılanın formülü şu şekildedir: GSYİH = yatırım + tüketim + devlet giderleri + (ihracat – ithalat)

Gayri safi yurt içi hasıla hesaplamasına tüm değişkenler dahil edilmez.

Gayri safi yurt içi hasıla hesaplamasına dahil edilmeyen öğeler ise şunlardır:

 • Ev üretimi,
 • Negatif dış etkenler,
 • Kayıt dışı ekonomi,
 • Boş zaman eylemleri 


İnsanlar, çoğu zaman boş vakit faaliyetlerini refah düzeyine katkı sağladığını düşünseler de bu eylemler gayri safi yurt içi hasıla hesabına direkt olarak dahil edilmezler.

Gayri safi yurt içi hasıla genellikle bir toplumun refah seviyesinin ölçümü için kullanılır. Fakat gayri safi yurt içi hasıla, kabaca ifade edilen bir göstergedir. Çünkü yukarda bahsettiğimiz öğeler hesaba direkt olarak katılmazlar.

Kesin onaylı kredi nedir öğrenmek için yazımıza göz atabilirsiniz.

Gayri Safi Yurt İçi Hasıla Neyin Göstergesidir?

Gayri safi yurt içi hasıla kavramı, bütün ekonominin büyüme şekline karar vermektir.

Ekonominin nasıl büyüdüğünü anlamak için başka kavramlar da kullanılır.

 • Mali kuruluşlar
 • İthalat vergisi
 • Kamu ve özel sektör hizmetlerinin tamamı 

Gayri Safi Milli Hasıla İle Gayri Safi Yurtiçi Hasıla Arasındaki Fark Nedir?


Gayri safi milli hasıla ile gayri safi yurt içi hasıla birbirleri ile karıştırılabilen ve birbirleriyle doğrudan ilgili olan kavramlardır. Gayri safi milli hasıla hesaplaması esnasında gayri safi yurtiçi hasıla değerleri de kullanılır. Bu iki kavramın aralarında büyük bir farklılık bulunur. Gayri safi yurt içi değerleri hasıla bulunurken, ülke sınırları içinde yer alan yabancıların gelirleri, mal ve hizmet üretimleri de sonuca eklenir. Gayri safi milli hasılada ise bir ülkenin sadece kendi vatandaşlarının üretim değerleri yani milli üretim hesaplamaya katılır.

Kaynak: Wikipedia

Yazar Hakkında

yazar
Yağmur Solakoğlu

1989 yılında doğan Yağmur Solakoğlu, Sainte Pulcherie Fransız Lisesi ve Yeditepe Üniversitesi Gazetecilik Bölümü mezunudur. 2013 yılından bu yana; kurumsal iletişim, içerik editörlüğü, sosyal medya yönetimi, blog yazarlığı gibi iletişim alanının çeşitli bölümlerinde görev almaktadır. Güncel olarak tasarruf, finans ve ekonomi içerik editörlüğünü severek icra etmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Merkez Bankası Faiz Kararı Ne Anlama Geliyor? 16.07.2021

  Merkez Bankası Faiz Kararı Ne Anlama Geliyor?

 • Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşları 14.07.2021

  Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşları

 • Parsel Nasıl Sorgulanır? 22.07.2021

  Parsel Nasıl Sorgulanır?

 • Fon Nedir? 12.07.2021

  Fon Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon