Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Borsaya Yatırımcı İlgisi Çok Yoğun

Mert Yılmaz

Yayımlama Tarihi: 29.11.2022 Güncelleme Tarihi: 3.04.2023

Kasım ayında yapılan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında Para Politikası Kurulu faiz oranlarını 150 baz puan daha indirerek %9 seviyesine çekti.

Borsaya Yatırımcı İlgisi Çok Yoğun
Böylelikle uzun süredir gündemde olan tek haneli faiz de hayata geçmiş oldu.

Toplantının ardından yapılan yazılı açıklamada ise “Faiz indirim döngüsünün sona erdiği” ifade edildi. Yılın son toplantısı dahil olmak üzere uzun bir süre Merkez Bankası’ndan faiz konusunda en azından indirim yönünde bir adım görmeyeceğiz.

Yukarıda yaptığım girişin sebebi son zamanlarda kamuoyunda dillendirilmeye başlanan “Borsa alternatifsiz” söylemleri. Uygulanan politikaların hisse senedi piyasasına ciddi bir ilgi yarattığı doğru. Hisse senetleri piyasasında hesabı olan yatırımcı sayısı 3,5 milyona yaklaştı. Bu sayı artmaya da devam edecek. Öncelikle sermaye piyasasının gelişimi, sermayenin taban yayılmasının orta ve uzun vadede Türkiye ekonomisi için son derece pozitif sonuçlar doğuracağını bilelim. 

Getiri Arayışı

Uzun yıllar 1,0-1,5 milyon bandında seyreden yatırımcı sayısı nasıl oldu da bu kadar kısa sürede patladı? Yatırımcıların borsaya olan ilgisi neden arttı? Cevabı çok net ve basit: Getiri arayışı. Türkiye’de uygulanan para politikası önce döviz kurlarını sonra da buna bağlı olarak enflasyonu patlattı. Enflasyon kademeli biçimde yukarı doğru giderken, faizler düşüş trendine girdi. Makas yatırımcının aleyhine açıldı. Durum böyle olunca da insanlar getiri arayışına giriştiler. Reel getiri olmasa bile en azından enflasyon kadar getiri bulup, enflasyon karşısında erimemek öncelikli tercih oldu.

2021 yılının Aralık ayında döviz kurlarında yaşanan sert yükselişlerin ardından yatırımcılara sunulan Kur Korumalı Mevduat (KKM) da cazibesini kaybetmiş görünüyor. Burada temel neden döviz kurlarında sağlanan stabilizasyon olsa da TL faizin %12’ye gerilemiş olması da bir faktör. Piyasada genel beklenti seçime kadar döviz kurlarında önemli bir yükseliş yaşanmayacağı yönünde oluşunca; bir başka ifade ile yatırımcı kur farkı alamayacağına inanınca kimse parasını %12 faiz ile bankaya yatırmayı tercih etmiyor. 

Kur Korumalı Mevduat Hesapla

Yaklaşık 1,5 trilyon TL büyüklüğe ulaşan KKM’ye önce girişler yavaşladı sonrasında ise büyüklük azalmaya başladı. Yani çıkışlar başladı. Vatandaş vadesi dolan ve dönen parasını tekrar KKM’de değerlendirmeyi tercih etmiyor. 

Oluşan bu iklim yatırımcıları borsaya yönlendiriyor. Ancak sermaye piyasaları ile yolu yeni kesişen yatırımcıların çok dikkatli olmaları gerekiyor. Genel algı piyasanın soluksuz yükseleceği yönünde. Ben de yükseliş eğiliminin devam edeceğini düşünüyorum ancak bu yükseliş elbette ki soluksuz olmayacak. Hiçbir finansal ürün fiyatı sonsuz kadar düşmeyeceği gibi sonsuza kadar da yükselmez. 

Bu noktada birkaç önerimi paylaşmak isterim.

 • Öncelikle yatırımcıların kendi gelişimleri açısından da finansal okuryazarlık düzeylerini yükseltmeleri şart. 
 • Hisse senetlerinin riskli ürünler olduğunun kar etmek kadar zarar etmenin de işin doğasında olduğu bilinmeli ve unutulmamalı.
 • Satın aldıkları hisse senedinin fiyatının zaman zaman düşeceğini bilinmeli ve buna gerek ekonomik gerek psikolojik açıdan hazırlıklı olunmalı.
 • Bir hisse senedi almanın aslında bir şirkete ortak olmak olduğu bilinmeli ve bu nedenle hisse senedi alınmadan iyi analiz edilmeli. Aracı kurumların araştırma bölümleri ile mutlaka görüş alışverişinde bulunulmalı.
 • Hisse senedi yatırımları uzun vadeli yatırım olarak düşünülmeli.
 • Borsada kısa vadede para kazanabilirsiniz ancak servet edinmek istiyorsanız mutlaka uzun vadeli yatırımcı olmalısınız.
 • Kesinlikle kredili işlem yapılmamalı. Ev, araba satılarak elde edilen kaynak ile hisse senedi yatırımı yapılmamalı.
 • Sosyal medya tuzaklarına karşı dikkatli olunmalı.
 • Hisse senedi yatırım fonlarının da yatırımcılar açısından iyi bir alternatif olabileceği göz ardı edilmemeli.

HangiKredi okurlarına selam ve sevgilerimi sunuyor, sağlıklı günler diliyorum.

Mert Yılmaz

Mert Yılmaz'a ait diğer içerikleri okumak için:

close icon

Yazar Hakkında

yazar
Mert Yılmaz

1972 doğumlu olan Mert Yılmaz, 25 yılı aşkın süredir sermaye piyasalarında görev yapmaktadır. Araştırma bölümü ile başladığı sektörde 2006 yılında pazarlama - satış tarafına geçmiştir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

9 Oy

-

3 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Hisse Başına Kar (HBK) Nedir? Nasıl Hesaplanır? 12.07.2024

  Hisse Başına Kar (HBK) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

 • Satışı Yapılan Hisse Nasıl Çekilir? 8.07.2024

  Satışı Yapılan Hisse Nasıl Çekilir?

 • Brüt Takas Uygulaması Nedir? 2.07.2024

  Brüt Takas Uygulaması Nedir?

 • Bedelsiz Potansiyeli Olan 15 Hisse 2.07.2024

  Bedelsiz Potansiyeli Olan 15 Hisse