Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Bileşik Faiz Nedir? Ne İşe Yarar?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 24.12.2020 Güncelleme Tarihi: 3.01.2022

Finans sektörü için büyük önem olan olan terimlerden biri de bileşik faizdir.

Bileşik Faiz Nedir? Ne İşe Yarar?
Peki bileşik faiz nedir ve bileşik faiz hesaplamaları hangi formülle yapılır? Bu sorularınıza yanıt bulmak için sizin için hazırladığımız blog yazımızı okuyabilirsiniz.

Bileşik Faiz Nedir?

Bileşik faiz en kolay tanımı ile bankaya yatırılan herhangi bir tutardaki paranın faizine, ilave olarak faiz konması anlamına gelir. Yani bir yatırımcının bankada yer alan ana parasına işleyen faiz tutarının, ana paraya eklenmesinden sonra bulunan toplam tutardan hesaplanarak faizlerin tekrar toplam miktara ilave edilmesidir. Türkiye hukuk sistemi dahilinde belli kısıtlamalar kapsamında bileşik faiz uygulaması yasaktır.  Bu düzenleme haricinde bazı istisnalarda yani özel koşullarda bileşik faiz uygulaması geçerli olabiliyor.

Faiz oranları hakkında bilgi almak için HangiKredi'yi ziyaret edin!

Bileşik faiz Uygulaması İçin Talep Edilen Koşullar

 • 3 aylık dönem uygulaması
 • Ticari işlem özelliği bulunan sözleşmeler

Bu koşulları karşılayan kişi ya da kurumların bankada olan ana paralarına bileşik faiz işleyebilir.

En avantajlı ve yüksek getiri sağlayan mevduat faizlerine göz atmak ve karşılaştırma yapmak için mevduat hesaplama sayfamıza göz atın.

Bileşik faiz Nasıl Hesaplanır?

Bileşik faiz çok yararı olabilen bir uygulama. Fakat ülkemizde bu faiz sistemi yukarıda da ifade ettiğimiz gibi belli şartlar dahilinde işleyebilir. Bileşik faiz nasıl hesaplanır sorusunun cevabına gelirsek, bu faizleri hesaplarken yine bazı konular hakkında net bilgileri edinmiş olmak gerekir.

Gerekli olan bilgiler bankaya yatırılacak olan anapara tutarı, bankaların uyguladığı dönem faizlerinin yüzdesi ve faizin yineleme dönemidir. Bu kavramlar da belli formüller ve harflerle ifade edilir. Bileşik faiz formülünde p harfi anapara anlamına gelir. P harfi olan kısımlara kişinin bankaya yatırdığı paranın toplam tutarı yazılır. İ harfi ise dönem faizi anlamına gelir. İ harfinin olduğu yerlere ise bankanın dönemsel olarak ana paraya ne kadar faiz işlediği yazılır. N harfi ise faizin yineleme dönemidir. Bu bölüme de bankanın ilk dönem verdiği tutarın hesaba eklenmesinin sonrasında, ikinci dönem yineleme tutarı yazılır.

Bileşik faiz hesaplamaları hem aylık hem de senelik olarak yapılabilir. Hesaplama yapılırken bu noktalara dikkat etmeniz gerekir. Aksi durumda yanlış bir hesaplama yapmanız mümkün olabilir. Para basit faiz oranından bileşik faiz oranına çevrilecekse basit faiz oranı ve dönem sayısına bölünerek 1 ile toplanır. Daha sonra ise dönem sayısı ile çarpılır ve 1 çıkarılır.

Borsada doğru hisse senedini seçerek kazançlı yatırımlar yapmak için yazımızı okuyabilirsiniz.

Bileşik Faiz Hesaplama Formülü: F= (N+1) / 100 şeklinde olup, tüm vadelerin bitiminde kazandığınız faiz oranı anaparaya ilave edilir. Bu yüzden ana paranız çoğalır. Yeni faiz son para miktarı üzerinden hesaplanır. Bileşik faizin vade bitimindeki anapara ile faiz getirisinin toplamını hesaplayan bir formül de mevcuttur. Bu formül ise şöyledir:

Vade Bitimi Toplam Sermaye= Anapara * (1+ Faiz Oranı) Dönem sayısı 

Bileşik Faiz Ne İşe Yarar?

Bileşik faizin diğer ismi mürekkep faizdir. Anaparaya bağlı olarak meydana gelen faizin yeniden anaparaya eklenmesi ile  elde edilen tutara bileşik faiz denir. Bu faiz faizden para kazanmak olarak da ifade edilebilir. Ciddi bir faiz oranı yarattığından kanunlarca yasaktır. Fakat ticari anlaşmalar, bazı sözleşmelerde ve özellikle de kredi kartı sözleşmelerinde yasal esneklikler sağlanmış, böylece bileşik faiz uygulanarak bankalara yüksek kazanç imkanı sunulmuştur.

Güncel mevduat faiz oranları ile hesaplama yapmak için yatırım sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Basit Faiz Ne Demek?

Yapılan yatırımdan kazanılacak faiz gelirinin tekrar yatırıma çevrilmediği düşüncesiyle hesaplanan kazanç oranıdır. Paranın belli bir dönem faizlendirilmesidir. Genellikle bir yıla kadar olan kısa vadeli faizlendirmeler için basit faiz kullanılır. 

Güncel altın fiyatları ile altın hesaplama işlemi yapmak için altın sayfamızı ziyaret edin!

Basit Faiz Ne İşe Yarar?

Çoğunlukla banka ya da banka gibi kurumlarda var olan paranın değerini çoğaltmak için kullanılır. Eğer yatırımcıysanız elinizdeki parayı seçtiğiniz herhangi bir bankanın belirlediği faiz oranına göre paranızı bankada mevduat hesabına yatırıp vadesini bekleyebilir, değerlendirebilirsiniz, banka ya da benzeri bir kuruluşsanız da ekonominin durumuna göre bir faiz oranını belirleyerek yatırımcıların ya da girişimcilerin kuruluşunuza yatırım yapmalarını hedefleyebilir, kuruluşunuzdan kredi almasını sağlayabilirsiniz.

Parite kavramının ne olduğunu öğrenerek kazançlı yatırımlar yapmak için yazımızdan yardım alabilirsiniz. 

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat ve para gibi pek çok konuyu sizler için kaleme almaktadır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

4 Oy

-

4,75 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Enflasyon Artık En Büyük Derdimiz 26.05.2022

  Enflasyon Artık En Büyük Derdimiz

 • Su Dalgalanmaya Başladı 24.05.2022

  Su Dalgalanmaya Başladı

 • Yüzde 0,89 ve 0,99 Faizli Kredi Kampanyasının Şartları Açıklandı! 12.05.2022

  Yüzde 0,89 ve 0,99 Faizli Kredi Kampanyasının Şartları Açıklandı!

 • Borç Yiğidin Kamçısı 6.05.2022

  Borç Yiğidin Kamçısı

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon