Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hellobar image
hangikredi.com

Bankalar Üzerinden Yaptırabileceğiniz Sigortalar

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 16.06.2021 Güncelleme Tarihi: 11.03.2024

Bankacılık ve sigortacılık ürünleri birbirleri ile ilişkilidir ve buna bağlı olarak bankaların çoğu, sigortacılık hizmeti de sunabilmektedir.

Bankalar Üzerinden Yaptırabileceğiniz Sigortalar
Bankalar üzerinden alınacak krediler sonrasında tüketicilerin yaptırmaları gereken belli başlı sigorta türleri bulunmaktadır.

Bankalar Üzerinden Yaptırabileceğiniz Sigorta Türleri

Bankacılık ve sigortacılık ürünleri birbirleri ile ilişkilidir ve buna bağlı olarak bankaların çoğu, sigortacılık hizmeti de sunabilmektedir.

Bankalar üzerinden alınacak krediler sonrasında tüketicilerin yaptırmaları gereken belli başlı sigorta türleri bulunmaktadır. Bu sigorta türleri çekilen krediye göre farklılık göstermektedir. Sigortalar genel olarak tüketici için maddi bir güvence sağlamak amacıyla yapılır. Genelde ev, araç ya da kişi için yapılan sigortalar bankalar üzerinden çekilen kredilerde de yapılmaktadır. Bu sayede sigorta yaptırarak risk koşullarını ortadan kaldırmış olursunuz.

Bankalar üzerinden çekilen krediler sonrasında tüketicilere yapılacak sigorta türleri farklılık göstermektedir. Bu sigortalar bankaların talebi doğrultusunda da değişiklik gösterebilir. Banka istekleri dışında çekilen kredi türü de sigortayı etkilemektedir. Kısaca örnek vermek gerekirse çekilecek konut kredisinde hayat sigortası, ferdi kaza sigortası, DASK ve konut sigortası istenmektedir. Bunların dışında bankadan bankaya değişmek ile birlikte farklı sigortalar da istenebilmektedir.

Banka Sigorta İşlemlerinde Yasal Düzenlemeler

Tüketicinin Korunması Kanunu’nun 29. Maddesinde “Tüketicinin yazılı veya kalıcı veri saklayıcısı aracılığı ile açık talebi olmaksızın kredi ile ilgili sigorta yaptırılamaz…” ifadesi yer almaktadır. Dikkat edilmesi gereken açık taleptir. Yani kredi işlemleri ile alakalı sigorta yaptırılması zorunlu değil, onayınıza bağlıdır. Fakat banka kredi kullanma şartı olarak sizden sigorta talep edebilir ve onay vermeniz hâlinde sigorta yapılabilir. Size bilgi verilmeden yapılan sigorta poliçelerini iptal etme ve prim iadesi alma hakkınız vardır.

Konut Kredisi Alırken Hangi Sigortalar İstenmektedir?

Konut kredisi çekecek kişilerin banka şartları gereği uygulaması gereken belli başlı birkaç sigorta da bulunmaktadır. Bu sigortalar bankadan bankaya farklılık göstermek ile birlikte temelde konut kredisi için dört tanedir. Söz konusu sigortalar hem konutu hem de bankanın alacaklarını korumaktadır. Aynı zamanda siz tüketiciler de poliçelerden faydalanırlar.

Hayat Sigortası

Hayat sigortası, konut kredisinde kullanılması dışında birçok alanda da karşımıza çıkmaktadır. Bilinen en yaygın sigorta türü olan hayat sigortası genellikle yapılması zorunlu olan sigortalardan biriymiş gibi görünse de aslında zorunlu olmayan bir sigorta türüdür. Hayat sigortası, hayati riske karşı kredinin ödenmesinin devamını garantilemektedir. Yani krediyi çeken kişinin borcu tamamlamadan vefatı sonucunda kalan borç sigorta şirketi tarafından ödenmektedir.

Ferdi Kaza Sigortası

Ferdi kaza sigortası, hayat sigortasının bir benzeri niteliğindedir. İsteğe bağlı düzenlenen bir sigorta olan ferdi kaza sigortası ile borçlunun herhangi bir kaza geçirmesi durumunda poliçe kapsamında kredi ödemeleri sigorta şirketi tarafından sağlanır.

Konut Sigortası

Konut sigortası, bankaların genellikle konut kredisinde zorunlu tuttuğu sigorta türlerinden biridir. Bankaların talep etmesinin dışında ev sahipleri de kendi istekleri ile bu sigortayı çoğunlukta yaptırmaktadır. Konut sigortası kapsamında hırsızlık, doğal afetler, terör, tesisat arızaları vb. birçok duruma karşı maddi güvence sağlanmaktadır.

DASK

DASK, konut kredisinden bağımsız olarak ev alınacağı zaman yapılması gereken zorunlu bir sigorta türüdür. DASK diğer bir deyiş ile deprem sigortasıdır. Konut kredisi alırken yaptırılması gereken tek zorunlu sigorta türüdür. Deprem ve deprem neticesinde oluşabilecek doğal afetlere karşı konutun maddi güvence altına alınmasını sağlamaktadır.

Taşıt Kredisi Alırken Hangi Sigortalar İstenmektedir?

Taşıt kredisi çekilirken yaptırılması gereken sigortaların başında hayat sigortası gelmektedir. İkinci el ya da sıfır fark etmeksizin hayat sigortası yaptırılması zorunludur. Bankaların kredi geri ödemesini garanti altına almak için tüketicilere hayat sigortası yapmaktadır. Borçlunun başına iş göremezliğe neden olacak herhangi bir kaza, hastalık ya da ölüm gelmesi durumunda sigorta şirketi tarafından banka bu kredinin tahsilini garanti altına alır.

Ancak sigorta yaptırmak istediğiniz sigorta şirketine kendiniz karar verebilirsiniz. Bankaların sigorta yapma yetkileri yoktur fakat anlaşmalı bir sigorta şirketi mevcuttur. Sadece süreç içerisinde anlaşmalı oldukları sigorta şirketlerine aracı olmaktadırlar.

İhtiyaç Kredisi Alırken Hangi Sigortalar İstenmektedir?

İhtiyaç kredilerinde de taşıt ve konut kredisinde olduğu gibi bankalar belirli isteklerde bulunmaktadır. İstenen bu sigortalar bankadan bankaya farklılık göstermek ile birlikte hayat sigortası ortak bir istek olarak gösterilebilir. İhtiyaç kredisi çekmek isteyen kişilerin zorunlu olmasa da mutlaka hayat sigortası yaptırması istenmektedir. Hayat sigortası dışında bazı bankalar ferdi kaza sigortasını da ihtiyaç kredilerinde opsiyon olarak sunmaktadır. İhtiyaç kredilerinde bunlar dışında pek bir sigorta yaptırımı istenmemektedir.

Farklı Sigorta Şirketi Üzerinden Kredi Sigortaları Yaptırılabilir mi?

İlgili kanunda “Tüketicinin sigorta yaptırmak istemesi halinde, istediği sigorta şirketinden sağladığı teminat, kredi veren tarafından kabul edilmek zorundadır.” cümlesi geçmektedir. Kanunun 29. maddesinde de anlatıldığı üzere kredi kullanıcısı vade ve teminat tutarlarını aynı tutmak koşulu ile sigorta şirketini kendi seçebilme hakkına sahiptir. Tüketici istediği sigorta şirketi üzerinden kredi ile alakalı olarak sigorta yaptırabilmektedir.

Kredi Sigortalarında İptal ve Cayma Hakkı

İlgili kanunun 24. maddesinde “Tüketici, on dört gün içerisinde herhangi bir gerekçe göstermeden ve cezai şart ödemeden tüketici kredisi sözleşmesinden cayma hakkına sahiptir” ifadesi yer almaktadır. Yani kredi sözleşmesinin imzalanmasından 14 gün sonraya kadar tüketici krediden vazgeçebilir.

Aynı kanunun 40. maddesine göre de “Sigorta sözleşmelerine ve bireysel emekliliğe ilişkin sözleşmelerde ise cayma süresi hakkında diğer mevzuatta yer alan tüketici lehine olan hükümler uygulanır.” şeklinde bir tanım yer almaktadır. Sigortacılık mevzuatında cayma veya iptal hakkı kullanımında geçerli bir sebep ya da ödenen prim tutarının yarısı sigortacı tarafından kesilmesi gibi şartlar vardır.

Kredilerde yaygın olarak hayat sigortası yapılmaktadır. Bu zorunlu değildir ve her tüketicinin hayat sigortası iptali yaptırma hakkı vardır..

Bankalar Üzerinden Yaptırabileceğiniz Sigorta Maliyetleri

Kredi aşamasında yapılacak olan sigortalarda belirli maliyetlerde bulunmaktadır. Bu maliyetler çekilen kredi tutarına, kredi türüne, tüketiciye ve kredi geri ödemesine göre farklılıklar gösterebilmektedir. Sigorta poliçesinin türüne ve sigortalıya göre bir fiyat teklifi çıkartılır. Poliçe yapıldıktan sonra söz konusu maliyet krediyi kullanan kişiden tahsil edilir. Bu poliçeler 1 yıllık olduğu için 12 aydan daha uzun vadeleri bulunan kredilerde, poliçe her yıl yenilenmektedir.

Bankalar Üzerinde Yaptırılacak Sigortaların Faydaları Nelerdir?

Bankalar üzerinden çekilecek kredi karşılığında yapılması gereken çeşitli sigorta türlerinin de kendi içerisinde belli başlı faydaları bulunmaktadır. Bankalar üzerinden yaptırılacak sigortaların faydalarından bazıları şu şekilde örneklendirilebilir:

 • Hayat sigortası ile yukarıda da belirttiğimiz gibi herhangi bir ölüm ve iş göremezlik durumunda kredi tutarının kalanı sigorta şirketi tarafından ödenmektedir.
 • Ferdi Kaza Sigortası ile tüketiciler herhangi bir kaza sonrasında borcunu ödeyememesine karşın sigorta şirketleri tarafından bir kapsa alınmasıdır.
 • Konut Sigortası, tüketicinin alacağı eve yapılan bir sigorta türüdür. Konut sigortası ile DASK birbirine çokça karıştırılmaktadır. Ancak ikisi arasında farklar bulunmaktadır. Konut sigortası ile evinize gelecek hırsızlık, yangın gibi durumlarda ödeme güvencesi sağlanmaktadır.
 • DASK ise ev alacak tüketicilerin mutlaka eksiksiz bir şekilde tamamlaması gereken sigortalar arasında yer almaktadır. Deprem veya depremden doğabilecek zararların karşılanması için DASK yaptırmak oldukça önemlidir.
close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Neden Zam Yapılır? 14.06.2024

  Neden Zam Yapılır?

 • Enflasyon Gerçeği 14.06.2024

  Enflasyon Gerçeği

 • Bütünleşik Finans Nedir? 11.06.2024

  Bütünleşik Finans Nedir?

 • Yeni Girişimciler için Vergi Yükümlülükleri 7.06.2024

  Yeni Girişimciler için Vergi Yükümlülükleri