Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Banka, Kredi Ödemesi İçin Hesabımdaki Parayı Çeker Mi?

Merve Mumcu

Yayımlama Tarihi: 16.11.2018 Güncelleme Tarihi: 27.11.2020

Bankaların sunduğu bireysel kredi ürünleri nakit ihtiyacımızı çözmek ve yüksek tutarlı satın almaları taksitle ödeme olanağı tanısa da taksitlerin ödenemediği durumlar olabiliyor.
Banka, Kredi Ödemesi İçin Hesabımdaki Parayı Çeker Mi?
Kredi borcunun ödenmemesi ise çeşitli yaptırımlara neden oluyor.

Bankaların sunduğu bireysel kredi ürünleri nakit ihtiyacımızı çözmek ve yüksek tutarlı satın almaları taksitle ödeme olanağı tanısa da taksitlerin ödenemediği durumlar olabiliyor. Kredi borcunun ödenmemesi ise çeşitli yaptırımlara neden oluyor…

Kredimi ödemezsem hesabımdaki para çekilir mi sorusu ise kredi borcunu ödemekte zorlananların aklını kurcalayan bir soru. Konunun detaylarını sizin için araştırdık…

Otomatik Ödeme Talimatı

Kredi borcunun ödenememesinden dolayı hakkınızda yasal takip başlatılabilmesi için toplamda 90 gün ödeme yapmamış olmanız gerekiyor. 90 güne gelene kadar ödemelerinizi gerçekleştirmek sizin sorumluluğunuzda. Eğer kredinizi alırken hesaptan kredi ödemesinin çekilmesi için otomatik bir talimat vermediyseniz ya da sözleşmenizde böyle bir madde yer almıyorsa 90 günlük sınıra kadar olan kredi taksitleriniz için hesabınızdan para çekilemez.

Otomatik ödeme talimatı ile ya da sözleşmede yer alan onaya göre bankanın para çekmesi ise sadece krediyi çektiğiniz bankaya ait hesabınızdan gerçekleşebilir. Başka bir bankada bulunan hesabınızdan kredi ödemeniz tahsil edilemez.

Hesabımdaki Para Hangi Koşulda Çekilebilir?

Hesabınızdaki paranın, sizin onayınız olmadan çekilebilmesi için öncelikle yasal takibe girmiş olmanız gerekir. Yasal takip, 90 gün ödeme yapmamanız halinde başlar. Eğer yasal takibin sonucunda mal varlıklarınıza haciz kararı çıkarsa banka hesaplarınızdaki paraya haciz konulabilir ancak yasal takip sürecinin sonunda genellikle maaş haczi kararı çıkmaktadır. Eğer krediniz taşıt ya da konut kredisi gibi ipotekli bir kredi ürünüyse ipotekten dolayı krediye konu olan mala banka tarafından el konulur.

Kredi kartlarında da durum kredinin aynısı. Kredi kartı borcunu ödemek için ekstrenizde belirtilen son ödeme tarihine kadar ödeme yapmanız gerekir. Borcunuzu toplamda 90 gün ödememeniz halinde yasal takip başlatılır. Yine aynı şekilde yasal sürecin sonunda maaş haczi kararı çıkabileceği gibi hesabınıza bloke de konulabilir.

Yazar Hakkında

yazar
Merve Mumcu

1990 yılı doğumlu olan Merve Mumcu Bayraklı, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu olup, 2014 yılından bu yana HangiKredi’de editörlük ve kıdemli pazarlama uzmanı görevlerini başarıyla sürdürmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

1 Oy

-

5 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

17 Yorum

Serkan
Serkan 27.07.2020 • 00:00

Maaş aldığım bankasından kredi çektim. Otomatik ödeme talimatı var. Şimdi A bankasının başka bir şubesinden maaş alacağım. Otomatik ödeme devam eder mi?

Yanıtla Beğen(0)
ikon
Hangikredi 28.07.2020 • 00:00

Merhaba Serkan, Hesabın aktif olacaksa verdiğin talimatlar da aktif olacaktır ancak bankaların farklı prosedürleri olabildiğinden yine de bankanın müşteri hizmetlerinden destek almanı tavsiye ederiz.

Beğen(0)
Tolga Keskin
Tolga Keskin 10.02.2020 • 00:00

Merhaba iyi günler maaşım yapı krediden garantiye geçecek ama garantiden kredi ve kredi kartı borcum var 3 ay ödemesi de geliyor maaş yatana kadar maaşımın hepsini mi alır sadece 1 taksidini çeker yatan maaştan

Yanıtla Beğen(0)
ikon
Hangikredi.com 13.02.2020 • 00:00

Merhaba Tolga, Eğer kredinizi alırken hesaptan kredi ödemesinin çekilmesi için otomatik bir talimat vermediyseniz ya da sözleşmenizde böyle bir madde yer almıyorsa 90 günlük sınıra kadar olan kredi taksitleriniz için hesabınızdan para çekilmez. Ancak hesabınızdaki paranın, sizin onayınız olmadan çekilebilmesi için yasal takibe girmiş olmanız gerekir. Yasal takip, 90 gün ödeme yapmamanız halinde başlar. Borcunuzu ödemeyi geciktirmemenizi ve yasal takibe düşmemenizi öneririz. İyi günler dileriz.

Beğen(0)
Daha Fazla Yorum

Son Eklenen İçerikler

 • En Uygun Konut Kredisi Veren Bankalar 12.04.2021

  En Uygun Konut Kredisi Veren Bankalar

 • Gayrinakdi Kredi Nedir?  8.04.2021

  Gayrinakdi Kredi Nedir? 

 • Aylık Faturalarınızı Azaltmanın Yolları 7.04.2021

  Aylık Faturalarınızı Azaltmanın Yolları

 • Bütçe Kontrolü Nedir? 5.04.2021

  Bütçe Kontrolü Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon