Bankaların güncel ve avantajlı kredi
faiz/kâr oranları listeleniyor.

hangikredi.com

Akbank Kur Korumalı Mevduat Hesaplama ve Başvuru

Akbank kur korumalı mevduat faiz oranları hesaplaması yaparak vade sonu getiri planı yapabilirsiniz.

Merkez Bankası tarafından açıklanan kur bilgisidir.

Vade sonu kur tahmininizi giriniz.

Hesapla

50.000 TL 91 Gün Vadeli Akbank'a ait kur korumalı mevduat hesabı bulunmamaktadır.
Üzgünüz, aradığınız vade ve tutar için bir kredi ürünü bulunamamıştır. Vade süresini ve/veya kredi tutarını değiştirerek tekrar arama yapabilir veya tüm bankaların kredi tekliflerini görebilirsiniz.


Akbank'ın Kredi ve Kredi Kartı Ürünleri

Akbank Kur Korumalı Mevduat Faiz Oranları Tablosu

Ana Para

Kur Korumalı Mevduat Hesabı için Diğer Bankalar

Akbank Kur Korumalı Mevduat Hesabının Açılış Alt Limiti Var mıdır?

 

Akbank kur korumalı mevduat hesabının açılışında herhangi bir alt limit yoktur. Sahip olduğunuz mevduat miktarı fark etmeksizin söz konusu hesabın getirilerinden yararlanmanız mümkündür. Akbank şubelerinden ya da Akbank Mobil uygulamasından kur korumalı TL vadeli mevduat sistemi hesabınızı açabilirsiniz. Hesap açılışında vade türünü ve döviz cinsini belirlemeniz gerekir. Mevduatlar tercihe bağlı olarak EUR, USD ve GBP döviz türlerinden birine endekslenir. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından her gün saat 11.00’de ilan edilen döviz alış kuruna göre işlem yapılır.

Kimler Akbank Kur Korumalı Hesap Açabilir?

 

Gerçek ve tüzel kişiler kur korumalı mevduat hesabı açabilir. Bu noktada aranan tek şart, kişilerin yurt içinde yerleşik olmasıdır. Buna ek olarak yurt dışında işçi olanların yanı sıra serbest meslek ve müstakil iş sahibi Türk vatandaşları da bu haktan yararlanabilir. Yurt içinde yerleşik gerçek kişiler, tasarruf mevduatlarını kullanarak kur korumalı hesaptan faydalanabilir. Akbank’ta mevcut olan Türk lirası cinsinden birikimlerinizi doğrudan kur korumalı mevduat hesabına taşıyabilirsiniz. Kur korumalı mevduat hesaplarında sadece Türk lirası cinsinden işlem yapılır. Birikimleriniz farklı bir döviz cinsinden ise bunları öncelikle TL’ye çevirmeniz gerekir.

Akbank Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabının Vade Süreleri Nelerdir?

 

Kur korumalı mevduat hesabı açmak isteyen kişiler dört ayrı vade süresi ile karşılaşılır. Akbank üzerinden açılacak hesaplar için 3, 6, 9 ve 12 aylık vade seçeneklerinden biri tercih edilir. Seçilen vade süresine göre mevduat faiz oranları değişiklik göstermez. Vade tamamlanıncaya kadar kur korumalı hesaptan kısmi çekim yapılamaz. Vade sonuna kadar anapara, işlenen faiz ve kur farkı sonucunda oluşan meblağ hesapta kalmaya devam eder. Hesabı erkenden kapatmanız da mümkündür. Bu durumda hesabın açılış ve kapanış tarihleri arasındaki olumsuz kur farkından dolayı anaparada TL cinsinden kayıp meydana gelir.

Kur Korumalı Hesapta İlk Ödeme Ne Zamandır, Nasıl Belirlenir?

 

Akbank kur korumalı mevduat hesabında vade sonunda ilk ödeme yapılır. Vade sonunda ve başında açıklanan Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası döviz alış kuruna göre hesaplama yapılır. Hesabın vade süresi bittiğinde bankanın belirlediği mevduat faiz oranı ve kur farkından kaynaklanan getiri karşılaştırılır. Bu karşılaştırmanın ardından gerekli miktar, anaparaya eklenir. Kur korumalı hesapların ilk ödemesinde döviz alış kurunun açıklanma saati de önem arz eder. TCMB tarafından her gün 11.00’de güncel döviz kurları paylaşılır. Bankalar, açıklanan rakamlara göre kur korumalı mevduatlarda gerekli olan hesaplamaları yapar. Vadenin son gününde açıklanan dövüz kuru, hesaba yansıyacak getiride belirleyici olur.

Akbank Kur Korumalı Mevduat Hesabında Mevduatın Bozulduğu Durumlarda Ne Gibi Sonuçlar Ortaya Çıkar?

 

Kur korumalı mevduat hesabını vade bitmeden önce kapatmak mümkündür. Vadeden önce kapatılan hesaplarda faiz ödemesi yapılmaz. Dolayısıyla bu tarihe kadar işleyen faizleri alma hakkı kaybedilir. Hesaba yatırılan anaparada ise kur farkına göre değişiklikler meydana gelebilir. Kapatma işleminin gerçekleştirildiği günün döviz kuru, hesabın açılış tarihindeki değerden daha yüksek ise anaparada kayıp yaşanmaz. Hesabın açılış tarihindeki döviz kuru, kapatma işleminin gerçekleştirileceği günün kurundan daha yüksek ise bu iki değer arasındaki farkın oranı kadar anaparadan kesinti yapılır.

Akbank Kur Korumalı Mevduat Döviz Değişimine Göre Nasıl Hesaplanır?

 

Akbank kur korumalı mevduat hesaplama işlemlerinde vade, faiz oranı ve kurdaki değişimler dikkate alınır. Hesap açılış ve kapanış tarihleri arasında değişen döviz kurları elde edilecek getiride belirleyici olur. Kurdaki artış işlenen faiz oranından fazla olduğunda hesaba kur getirisi yansıtılır. Mevduat faiz oranından elde edilen kazanç kur farkından fazla olduğunda vade sonunda hesaba faiz getirisi işlenir. Bu sayede kur değişimlerinden dolayı kayıpların yaşanması önlenir. Hesaba faiz işlemeye devam ettiği için kur farkı olmasa dahi kazanç elde etmek mümkündür. HangiKredi’nin hesaplama araçları sayesinde bankaların güncel vade ve faiz oranlarını öğrenebilirsiniz.