Bankaların güncel ve avantajlı kredi
faiz/kâr oranları listeleniyor.

hangikredi.com

TEB Kur Korumalı Mevduat Hesaplama ve Başvuru

Merkez Bankası tarafından açıklanan kur bilgisidir.

Vade sonu kur tahmininizi giriniz.

Hesapla

50.000 TL 91 Gün Vadeli TEB'e ait kur korumalı mevduat hesabı bulunmamaktadır.
Üzgünüz, aradığınız vade ve tutar için bir kredi ürünü bulunamamıştır. Vade süresini ve/veya kredi tutarını değiştirerek tekrar arama yapabilir veya tüm bankaların kredi tekliflerini görebilirsiniz.


TEB - Türk Ekonomi Bankası'nın Kredi ve Kredi Kartı Ürünleri

TEB - Türk Ekonomi Bankası Kur Korumalı Mevduat Faiz Oranları Tablosu

Ana Para

Kur Korumalı Mevduat Hesabı için Diğer Bankalar

TEB Kur Korumalı Hesap Seçenekleri Nelerdir?

 

TEB kur korumalı mevduat özelliklerinden bahsetmeden önce bu terimi açıklamak gerekir. Kur korumalı TL hesabı, Türk lirasında bulunan birikimlerinizi kur değişimlerine karşı korumayı amaçlayan bir sistemdir. Hesap açılışından itibaren belirlenen mevduat faiz oranları, sahiplerine getiri sağlar. Vade sonundaki faiz getirisi, kur artış oranından düşükse aradaki fark hesabınıza yansıtılır. Bu sayede birikimlerinizin vade boyunca kur değişimlerinden etkilenmemesi sağlanır. Siz de birikimlerinizi değerlendirmek için kur korumalı hesap müşterisi olabilir, sistemin ayrıcalıklarından faydalanabilirsiniz.

TEB TL Vadeli Mevduat Hesabının Özellikleri Nelerdir?

 

TEB TL vadeli mevduat hesabı, 3, 6, 9 ve 12 olmak üzere dört farklı vadede açılabilir. Bu hesaptan faydalanmak için birikimlerinizin Türk lirası cinsinde olması gerekir. TL birikiminiz bulunmuyorsa farklı döviz türlerindeki birikimlerinizi bozdurarak kur korumalı hesap açabilirsiniz. Hesap açılış limiti, 20.000 TL olarak belirlenir. Herhangi bir üst limit bulunmadığı için bu meblağın üzerindeki birikimlerinizi kur korumalı mevduatta değerlendirebilirsiniz. 

Bu hesap türünde vade sonundaki faiz oranı, kurdaki değişim ile kıyaslanır. Kurdaki değişim, hesaptaki vade oranından fazla ise kur korumalı hesaba yüksek oran üzerinden faiz tahakkuk eder. Hesaplanan oranın düşük olduğu durumlarda ise tahakkuk edilen faiz, mevcut oran üzerinden gerçekleşir. Özetle; hangi oran daha yüksekse, kur korumalı mevduat hesabının o orandan faydalanması sağlanır.

Kur korumalı hesapta kısmi para çekme işlemleri gerçekleştirilemez. Erken kapama talimatı vererek vadeden önce hesaptan çekilen miktar, vadesiz hesaba aktarılır. Bu durum, kur korumalı hesaptan elde edilen faiz hakkının da sonlanmasına neden olur. Hesabın kapatıldığı andaki TCMB kurunun açılış tarihindekinden düşük olduğu durumlarda başlangıçta yatırılan birikimden daha düşük bir miktar ödenebilir. Bu süreçte anaparadan kayıp yaşama ihtimali de ortaya çıkabilir. Kur korumalı hesabın vadesi sonlandığında müşteri, hesabı yenileyebilir. 

TEB Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabı Nasıl Açılır?

 

TEB kur korumalı TL vadeli mevduat, birikimlerinizin döviz kurlarından etkilenmesini engelleyen sistemlerden bir tanesidir. Kısa sürede açılabilen bu hesap sayesinde sahip olduğunuz birikimlerin döviz karşısında değer kaybetmesini engelleyebilirsiniz. Kur korumalı mevduat hesabı açmak isteyen kişilerin TEB’in çeşitli imkânlarından faydalanabilmesi mümkündür. 

TEB hesap açma sürecini tamamlamak için CEPTETEB mobil uygulaması ve CEPTETEB internet şubesini tercih edebilirsiniz. Online olarak yapacağınız bu işlemler, hızlı ve kolay bir şekilde sonuçlanır. Dilerseniz Türkiye'nin pek çok yerinde bulunan TEB şubelerinden birine giderek işlemleri yüz yüze de tamamlayabilirsiniz. TEB iletişim numarasını tuşlayarak aklınıza takılan sorulara cevap bulabilmeniz mümkündür.

Kimler Kur Korumalı Hesap Açabilir?

 

Kur korumalı mevduat hesabından faydalanmanın belirli koşulları mevcuttur. Bu koşullara uygun olan her kişi, ilgili hesap türünden kolaylıkla yararlanabilir. Kur korumalı mevduatta hesap sahiplerinin Türkiye'de yerleşim yeri bulunan gerçek kişiler olması gerekir. Bu kapsamda Türk vatandaşı, yurt dışında işçi olan ya da serbest meslek ve müstakil iş sahibi bireyler de yer alır.

Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Nasıl Hesaplanır?

 

Kur korumalı mevduat hesaplamasında vade başlangıcında ve sonunda açıklanan döviz alış kuru arasındaki değişim dikkate alınır. Bu döviz kurları, TCMB tarafından saat 11.00'de açıklanır. Kur farkının oluşturduğu tutar ve faiz getirisi karşılaştırılması sonucunda yüksek olan tutar, kullanıcının hesabına aktarılır. 

Kur korumalı TL vadeli mevduat, çeşitli hesaplama araçları ile oldukça kolay bir şekilde hesaplanabilir. Hangikredi, bu süreçte aklınıza takılan tüm sorulara cevap verir. Web sitemizde bulunan ''Kur Korumalı Mevduat Faiz Oranları'' kısmını seçerek hesaplama işlemini saniyeler içerisinde tamamlayabilmeniz mümkündür.

Mevduat hesaplaması için öncelikle ilgili kısımlara istenen bilgileri eklemeniz gerekir. Anapara, vade, hesap tipi, açılış ve kapanış kuru bilgilerini girerek hesapla butonuna tıklamanız yeterli olacaktır. Hangikredi, sizler için bankaların mevduat kazançlarını listeler. Açılan sayfada bankaların isimlerini, faiz oranlarını ve elde edeceğiniz faiz kazancını görebilirsiniz. Dilerseniz bankaya devam et seçeneğini tıklayarak tercih ettiğiniz bankanın kur korumalı mevduat hesabıyla ilgili tüm bilgilerine ulaşabilirsiniz.

TEB Müşterisi Olmak İçin İzlenmesi Gereken Adımlar Nelerdir?

 

TEB müşterisi olmak için birçok kanalı tercih edebilirsiniz. Bunlardan ilki, size en yakın TEB şubesine gitmektir. Nüfus cüzdanınız ile işlemlerinizi kısa sürede tamamlayarak TEB müşterisi olabilirsiniz. Evinizin konforunda işlem yapmak için mobil uygulama veya internet sitesini de tercih edebilirsiniz. Bunun için CEPTETEB'li OL kısmına tıklamanız yeterlidir. Başvuru formunu doldurarak işlemi kısa sürede tamamlayabilirsiniz. Aklınıza takılan her soru için TEB müşteri hizmetlerinden yardım almanız mümkündür.