Bireysel Emeklilik Sistemi’nde yeni dönem başlıyor…

Henüz uygulamaya geçmemiş olan zorunlu bireysel emeklilik sistemi ile ilgili yeni haberler gelmeye devam ediyor.

Merve Mumcu/Hangikredi.com

Hazine Müsteşarlığı’ndan gelen bilgiye göre zorunlu bireysel emeklilik sistemine geçiş kademeli olarak gerçekleştirilecek.

Hazine Müsteşarlığı’ndan gelen bilgiye göre 1 Ocak 2017’de 1000 ve üzeri çalışanı olan şirketler öncelikli olmak üzere zorunlu bireysel emeklilik sistemi başlayacak.

Buna göre 2017’ye girdiğimizde 1000 ve üzeri çalışanı olan özel sektör şirketleri zorunlu BES sistemine geçecekler. 1 Nisan 2017’de ise 250-1000 arası çalışanı olan özel sektör şirketleri ve memurlar sisteme dahil edilecekler.

100-249 arası çalışana sahip özel sektör firmalarının sisteme geçiş tarihleri ise 1 Temmuz 2017. Mahalli idareler ve KİT’lerin zorunlu bireysel emeklilik sistemine geçişi ise 1 Ocak 2018’de gerçekleşecek.

Kademeli olarak yapılacak bu geçişle toplam 14 milyon çalışanın sisteme dahil olması bekleniyor. Zorunlu bireysel emeklilik sistemi ile çalışanların prime esas kazançlarının en az yüzde 3’üne kesinti uygulanacak.

Bireysel emeklilik sistemine dahil olan çalışanların BES fonundaki birikimlerine yüzde 25 devlet katkısı verilecek. 45 yaşını doldurmayanlara zorunlu olmayacak olan bu sistemde 10 yıl kalındıktan sonra emekli olunabilecek.

Makaleyi faydalı buldunuz mu?
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Henüz yorum yapılmamış, yorumunuzu aşağıya ekleyin!


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir