Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

KDV Hesaplama

(KDV Dahil ve KDV Hariç Hesaplama)

%
Hesapla
 1. Girilen Tutar için KDV Hesaplama Sonucu

 2. Tutar: 1.000 TL
 3. KDV Tutarı: 100 TL
 4. KDV Tutar: 1.100 TL

Katma Değer Vergisi (KDV) %1, %8, %10, %18, %20 hesaplama aracımız ile hızlıca hesaplamanızı yapın.

 • Açılımı Katma Değer Vergisi olan KDV, üretilen malların ya da hizmetlerin teslimleri sırasında, mal ya da hizmeti sağlayan kişilerin ödemek durumunda olduğu fakat hizmeti alana yüklenen vergi sistemlerinden biri. Devlet tarafından zorunlu tutulan KDV’ler dünyanın her yerinde farklı oranlarda uygulanabiliyor. Harcamalar sonucunda alınmakta olan KDV’ler yapılan harcamadan alınan vergi masrafını ifade eder. Bazı ülkelerde verginin alınma yöntemi değişse de genelde alınacak olan ürün ya da hizmetin içine dahil edilerek peşin olarak alınır ve faturalarda belli edilmesi zorunlu.

  Aşağıda hangi ürünler için ne kadar KDV uygulandığını detaylı bir şekilde görebilirsiniz:

  • %1: Buğday unu, buğday unundan üretilen ürünler, yufka, net alanı 150 metrekareye kadar olan konut teslimleri
  • %8: kümes hayvanları ve balık, süt, süt tozu, yoğurt, ayran, yumurta, peynir, arı balı, reçel, pestil, pekmez, tahin, helva, kuru fasülye, nohut, mercimek
  • %18: Telekomünikasyon ürünleri, beyaz eşya, mobilya, susam, adaçayı, ıhlamur, kayısı çekirdeği gibi doğal ürünler
 • KDV beyannamesi yapılmadan vergilendirme sisteminin uygulanması mümkün değil. Katma Değer Vergisi Beyannamesi Formu’nun doldurulması ile ile beyanname oluşturulabilir. Vergi daire, il ve ilçenin belirlenmesinin ardından gerekli detaylar yazılarak beyanname son haline getirilir. Beyannamenin geçerli olması için mavi ya da siyah tükenmez kalemle doldurulması zorunlu.

  Son yapılan düzenlemeler neticesinde KDV beyannamesinin e-beyanname olarak düzenlenmesi de mümkün. aşağıdaki adımları izleyerek e-beyanname hazırlayabilirsiniz:

  1. Beyannamenin ilk bölümünde yer almakta olan mükellefe ait kişisel bilgilerin gerekli alana girilmesi gerekli.
  2. Formadaki birinci tabloda tevkifat uygulanmayan işlemler bölümü yer alıyor. 6, 8, 10 ve 12.satırlardaki beyannamelere ait olan dönemleri kapsayan KDV tutarları ve KDV dışında oluşan kesintiler oranlarına göre forma girilir. Yan tarafta yer alan 7, 9 ,11 ve 13.satırlarda da hizmetlerin karşılığındaki KDV tutarları eklenir.
  3. 2.tabloda yer alan kısmi tevfikat uygulanan işlemler bölümünde 14, 16, 18 ve 20.satırlara bu alanda yapılmış olan işlemlere ait KDV matrahları ve ne kadar kesintiye uğrayacağı yazılır.
  4. 4.tabloda da indirimler bölümünün doldurulması gerekiyor. Buradaki satırlara bir önceki dönemden kalma KDV tutarları girilir ve sonrasında mevcut döneme ait KDV tutarları girilerek tablo tamamlanır.
  5. 5.tabloda sonuç hesapları altında girilen tüm KDV’ler ve masraflar toplanır ve son döneme ait ve devreden KDV miktarlarının girişleri yapılır.
 • KDV oranları yüzde 1, yüzde 8 ve yüzde 18 olacak şekilde farklı uygulamalara sahip. Hesaplama yöntemi oldukça kolay olan KDV hesaplaması yaparken hizmetler ve ürünler üzerinden hangi oranda vergi uygulanacağını bilmeniz gerekiyor. Sektörlerin büyük çoğunluğunda, ekstra bir durum yoksa yüzde 18 üzerinden işlem gördüğünü söylemekte fayda var. Ödeyeceğiniz net tutarı 18 ile çarpıp 100’e bölerek KDV miktarını öğrenebilirsiniz. Bu aşamada KDV hesaplaması yaparken dahil ve hariç hesaplamaya dikkat etmenizde fayda var.

 • Ödemelerinizi yaparken ya da bir ürün hizmeti alırken KDV direkt olarak hesabın içinde dahil olabilir. Bunun üzerinden ne kadar KDV ödediğinizi ya da ödeyeceğinizi görmek için için belli bir formül üzerinden hesaplama yapmanız mümkün. Böylece ödediğiniz vergileri daha iyi kontrol edebilirsiniz. KDV dahil hesaplaması ile ürünlerin ya da hizmetlerin toplamda hangi tutara denk geldiğini bulabilirsiniz.

  Bunun için en basit formül “Ürünün KDV haricindeki ürün fiyatı x (1+KDV oranı) olarak karşımıza çıkıyor. 1+KDV oranı her ne kadar anlamlı gelmese de bu tamamen matematiksel işlemlerden kaynaklanmakta ve formülün içinde değişmez şekilde yer almakta. Örnek vermek gerekirse, ürünün 1.000 TL ve KDV oranının da yüzde 18 olduğunu düşünürsek 1.000x0,18’den sonuç 1.180 çıkıyor.

 • Bir malın ya da hizmetin KDV dahil edilmemiş tutarını bulmak için belli bir formülü izleyebilirsiniz. KDV hariç tutarın hesaplamasını yapmak için bölme işlemini kullanabilirsiniz. Ürünün KDV dahilindeki ürün fiyatı / (1+KDV) ile sonucu bulabilirsiniz.

  KDV hariç hesaplaması genelde şirketlerin ya da büyük mal alıp satan kurum ve kuruluşların merak ettiği bir yöntem oluyor. Vergi dışında kalan tutarlar üzerinden masraflarını görmek isteyenler için aşağıdaki örnekle hesaplama yapmak mümkün.

  1.000 TL tutar ve yüzde 18 KDV ile aşağıda KDV’li fiyatı bulabilirsiniz.

  • 1.000x0,18=180 TL KDV olarak eklenecek tutar.
  • 1.000+180=1.80 KDV ile birlikte eklenecek olan tutar.

  KDV hariç hesaplama yaparken de hangi yüzde üzerinden vergilendirme yapıldığına dikkat etmenizde fayda var. Eğer aldığınız ürün ya da hizmet genelde kullanılan yüzde 18’den daha farklı bir tutar ise hesaplamanız doğru çıkmayabilir.

 • KDV hesaplaması yaparken çok büyük küsuratlarla karşılaşmak mümkün. Fakat bunların yansımalarını fiş üzerinde ya da faturada görmek mümkün değil. KDV hesaplaması yuvarlak farkı neticesinde net bir rakam elde edilebiliyor. Ekonomik hesaplamalara genel olarak bakıldığında virgülden sonra sadece iki basamak kullanılır.

  Genelde kolay olduğu için bu yöntemin kullanıldığı düşünülse de aslında para birimlerinde virgülden sonraki 3.basamağın sistemin içerisinde yer almamasından kaynaklı bu durum söz konusu. Aşağıdaki maddelerde virgülden sonraki 3.basamağın yuvarlama kurallarını görebilirsiniz:

  • 1. Virgülden sonra yer alan 3.basamak eğer 5’te büyük ise yuvarlama yapılırken bir üste yuvarlanır. Yani sayımız 4,686 ise yuvarlama sonucunda 4,69 sonucu elde edilir.
  • 2. Virgülden sonra yer alan 3.basamak eğer 5’te küçük ise yuvarlama yapılırken bir alta yuvarlanır. Yani sayımız 4,683 ise yuvarlama sonucunda 4,67 sonucu elde edilir. 3. Virgülden sonra yer alan
  • 3.basamak direkt 5 ise en yakın çift sayıya doğru yuvarlama işlemi yapılır. Bu durumda 5,585 olan rakam en yakın çift sayı 8 olduğu için 5,58 olarak baz alınır.