Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hellobar image
hangikredi.com

Ticari Bankacılık Nedir?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 21.12.2021 Güncelleme Tarihi: 2.04.2023

Ticari bankacılık statüsündeki bankalar, bireysel tüketiciler ile birlikte orta ve büyük ölçekli olan ticari işletmeler için hizmet vermektedir.

Ticari Bankacılık Nedir?
Ticari işlemler sayesinde ekonomik olarak kalkınmakta ve kâr açısından yoğun bir talep görerek müşteri sayısını artırmaktadır. Yani ticari bankalar, kurumsal bankalardan sonra sıklıkla kullanılan ve tercih edilen en önemli bankalar arasında yerini alıyor. Peki tam olarak ticari bankacılık nedir?

Ticari Bankacılık Nedir?

Ticari bankacılık, diğer bir adıyla mevduat bankaları olarak bilinmektedir. Ülkenin ekonomik durumunu yakından takip eden ve parasal işlemlerde düzeni sağlamak ve merkez bankalarının bir de ticari işlemlerini yürütmek amacıyla kurulan bankalardır. Her türlü işlemin mevduat durumlarını belirlemekte ve müşterilerine farklı birçok hizmet sunmaktadır. Bu sayede bankanın kâr oranını arttırmakta ve müşterilerin gereksinim duyduğu tüm kolaylıkları sunmaktadır.

Ticari bankaların fon kaynakları, müşterilerden topladıkları mevduatlardır. Ticari amaçla kurulan bu bankalar genellikle hizmet sundukları müşterilerden toplamış oldukları fonların bir bölümünü merkez bankaları için ayırmakta. Merkez bankalarının belirlemiş oldukları bu fon karşılığının ayrılmasının amacı banka müşterilerine paralarını koruma konusunda yardımcı olmak. Ticari olan bu bankaların bu tür işlemler sayesinde müşterileri ile kurdukları iletişim sağlam oluyor. Müşteriler arasında gereksinim duyulan tüm işlemlerde bu ilişkinin önemi artmakta. Kısacası bir müşteriden aldıkları tasarruf ile diğer bir müşterinin gereksinimi karşılanıyor. Aynı zamanda gelir sağlamak amacıyla da bankalar kendi hedeflerini uygulamakta ve faiz oranları olarak belli bir komisyon ücreti almaktadır.

Ticari Banka Hesabı Nedir? Kimler Ticari Banka Hesabı Açtırabilir?

Ticari banka hesabı, ticari amaçlarla kullanılmak üzere açılmış olan banka hesaplarına verilen isimdir. Bireysel olarak da açılabilmektedir fakat çoğunlukla işletmeler adına açılır. Bu hesaplar, gerçek ve tüzel kişilerin faydalanabileceği önemli avantajlar sunar. Ticari hesap, özellikle sık sık ödeme alan işletmeler tarafından açılır. Ödeme alabilmek adına bu tip bir hesaba ihtiyaç duyulur. Söz konusu hesabı açmak isteyenlerin bir işletmeye sahip olması da önemli bir şarttır. Ticari hesap açmak için gerekli belgeler ise aşağıdaki gibidir.

Ticari Hesap Açmak İçin Gerekli Belgeler

 1. Şirket yetkilisine ait nüfus cüzdanı
 2. Güncel vergi levhası
 3. Ticaret sicil gazetesi
 4. İmza sirküleri
 5. Noter onaylı imza beyannamesi
 6. Ticaret odası kayıt belgesi
 7. Faaliyet gösterme durumuna ait resmî belge


Ticari bankaların görevlerinden biri, müşterilerin mevduatlarını güvenli bir şekilde muhafaza etmektir. Muhafaza ettiği mevduatları diğer müşterilere nakdi ve gayrinakdi kredi olarak sunmak, yatırım danışmanlığı yapmak, aracılık hizmeti vermek, çek ve senet işlemleri gerçekleştirmek, kâr etmek ve mevduat sahiplerine de kâr ettirmek gibi görevleri de bulunmaktadır.

Ticari Bankacılığın Görevleri Nelerdir?

İşletme sahipleri, ticari bankalardan, doğrudan işletmenin adına ticari kredi de çekebilirler.

Ticari Bankalar Hangi İşlemleri Yapar?

Mevduat bankaları ticari işlemler başta olmak üzere birçok konuda daha hizmet vermekte. Bu hizmetlerin başında gelen bazı önemli işlemler yer alıyor. Bankacılık işlemleri arasında yer alan her uygulama farklı görevler doğrultusunda uygulanmakta olsa da aslında aynı amaç etrafında birleşmektedir. Peki, ticari bankaların kapsadığı bu işlemler neler?

 1. Mevduat
 2. Alınan krediler
 3. Sermaye piyasası araçlarından yararlanılarak sağlanan fonlar
 4. Borçlanma ile ilgili işlemler
 5. Bankaların sermayeleri ve gereksinimleri

Ticari işlemler, mevduat ve yatırım işlemleri, zorunlu trafik sigortası, DASK sigortası, tamamlayıcı sağlık sigortası, döviz, altın ve Euro işlemleri, konut kredisi, ihtiyaç kredisi, motorlu taşıtlar vergisi gibi tüm sigorta işlemlerini yapabilirsiniz. Ayrıca KOBİ kredisi, taşıt kredisi ve kredi kartı işlemleri gibi daha birçok işlemi ve bu işlemlerle ilgili hesaplamaların tümünü hangikredi.com sitesi üzerinden hızlı ve güvenli bir şekilde yapabilirsiniz.

Ticari Bankacılığın Fonksiyonları Nelerdir?

Ticari yani mevduat bankacılığın, bankacılık nezdinde pek çok önemli fonksiyonu bulunur. Söz konusu fonksiyonlar, 4 temel başlık altında toplanır. Ticari bankaların fonksiyonları şu şekilde sıralanmaktadır:

 1. Fon Kullanma Fonksiyonu
 2. Fon Sağlama Fonksiyonu
 3. Kaydi Para Yaratma Fonksiyonu
 4. Hizmet Fonksiyonu

Ticari Bankalarının Fonksiyonları Aynı mı?

Ticaret bankaları aynı amaç çerçevesinde hizmet veriyor olsalar da örgütlenme şekilleri farklı olabiliyor. Farklı işlevler gösterseler de aslında fonksiyonları aynıdır. Bu bankaların en büyük ortak amaçlarından biri mevduat parası yaratmaktır. Bu özellik sayesinde diğer bankalara göre farklılık gösteriyorlar.

Bankacılık hizmetlerinde sunulan fonksiyonlar bazen müşteriye göre değişiklik gösterebiliyor ve müşteri için yapılacak olan hizmet için farklı şubeler kullanılabilmekte. Ancak bu durum ticari bankacılık için geçerli değildir. Ticari bankaları faaliyetlerini kendi ticari şubelerinde yürütürler. Hatta bu bankaların ticari müşteri temsilcileri ile ticari satış uzmanları bulunuyor. Bu noktada işlev yapan müşteri temsilcileri bankalardan hizmet talep eden firma ve şirketlerin şikâyetlerini ve isteklerini dinlemekte ve bunlara çözüm üretmeye çalışmakta.

Ticari Bankacılıkta Mevduat Parası Nedir?

Mevduat parası; çekler, senetler, teminatlar mektubu gibi araçlar üzerinden ödeme işlemlerinin yapılması durumudur. Bu ödemelerin yapılabilmesi için de bağlı olduğunuz bankaların mevduat hesaplarını kullanılır. Müşterilerin varlıkları, gelirleri bu hesaplar içerisinde bulunur ve bundan dolayı da bankalar hiçbir şekilde faiz almazlar. Müşteriler bu vadesiz hesapları üzerinden ödeme yapabilir ve bu sayede de nakit para yerine mevduat paralarını ticari faaliyetler için kullanabilirler.

Başka bir amaç olarak da mevduat parası, hizmet içindir. Yani bu hizmet ile birlikte daha çok mevduat parası toplamak ve işlev fonksiyonunu artırmak amaçlanıyor. Bunun yanı sıra farklı birçok görevi daha yerine getirme amacı vardır. Müşterilerinin yerine işlem yapmak ve hizmet vermektir. Bu hizmetlerde, çekleri havale ve EFT’ler, döviz alımları-satımları, ithalat-ihracat işlemlerine aracılık etmek, kasa ve diğer çeşitli ödemeler şeklinde olmakta. Bu işlemlerin tümünü mevduat bankaları amaca hizmet etmek açısından yapıyor. Böylece daha fazla mevduat topluyor ve müşteri sayısını arttırabilir.

Fon sağlamada ticari bankaların diğer bir işlevi arasındadır. Bu fon işlemi iki türlü gerçekleşiyor. Öz, yerli kaynaklarla ve yabancı kaynaklarla yapılıyor. Öz kaynaklarda amaç bankaların kendileri için belirledikleri fonları kullanmaktır. Yabancı kaynaklar ise üçüncü kişilerden alınan fonları belirtiyor.

Bankalarda Yapabileceğiniz Ticari Bankacılık İşlemleri Nelerdir?

Ticari bankaların üstlendikleri bir sürü görevin varlığından haberdar olmanız, merkez bankalarında yapacağınız işlemler adına sizlere kolaylık sağlayacak. Ayrıca normal banka türlerine göre daha yoğun faaliyet gösteren mevduat bankaları ticari olarak yapılan tüm işlemlerde müşterilerini ön planda tutuyor ve karşılıklı ilişkilerde de birçok yarar daha sunuyor.

Bu işlemlerin hepsine ek olacak başka ticari banka işlemleri daha vardır. Ticari bankaların işlevleri ve bu doğrultuda yapabileceğini işlemler şu şekilde sıralanabilir:

 • Bankacılık hizmetleri
 • Mali işlemler
 • Ayrıcalıklı bankacılık işlemleri
 • Fonları toplama ve kullandırma işlemleri

Fon Toplama ve Fon Kullandırma Nedir?

Borç anlamına gelen fon toplama borç alma veya para satın alma olarak işlev görmektedir. Yani mevduattan alınmakta olan krediler için sermaye piyasasına ait araçlardan yararlanma ve borçlanma işlemlerinin tümünü kapsamaktadır. Bu işlem ise para satma anlamına gelmektedir. İskonto işlemleri, borcu olan cari hesaplar ve avans gibi verilen kredilerin hesaplanması demektir.

Ticari Bankacılığın Avantajları Nelerdir?

Ticari bankacılık, ticari statüdeki müşterilerine özel hizmetler sunar. Bu hizmetler ise ticari faaliyet gösteren müşterilerin pek çok avantajdan yararlanmasını sağlar. Söz konusu avantajlardan bazıları şöyle sıralanabilir:

Ticari Bankacılık Güvenli midir?

Ticari bankacılık hizmeti veren bankalar, ülke genelinde hem bireysel hem de kurumsal tüketicilere hizmet veren yerli ve yabancı bankalardır. Dolayısıyla güvenlik düzeyi ile ilgili herhangi bir sorun yaşanması söz konusu değildir. Bankalar, ilgili yasalar çerçevesinde hareket ederler ve müşterilerin güvenliğinden de sorumlu tutulurlar. Bu nedenle ticari bankacılık hizmetlerinden yararlanmak son derece güvenlidir. Bu aşamada önemli olan, doğru bankayı seçmektir.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

4 Oy

-

3,75 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Neden Zam Yapılır? 14.06.2024

  Neden Zam Yapılır?

 • Enflasyon Gerçeği 14.06.2024

  Enflasyon Gerçeği

 • Bütünleşik Finans Nedir? 11.06.2024

  Bütünleşik Finans Nedir?

 • Yeni Girişimciler için Vergi Yükümlülükleri 7.06.2024

  Yeni Girişimciler için Vergi Yükümlülükleri