Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Döviz Tevdiat Hesabı

Gökçe Türkmen

Yayımlama Tarihi: 4.08.2020 Güncelleme Tarihi: 25.11.2020

Döviz tevdiat hesabının temelinden önce tevdiatın anlamını bilmek gerekiyor.
Döviz Tevdiat Hesabı
Para yatırma, para emanet etme gibi kavramları karşılayan tevdiatın işine döviz eklenmiş versiyonu da döviz tevdiat hesabı ismini alıyor. Piyasada kısaca DTH olarak da geçen döviz tevdiat hesabı nedir, stopaj oranları nedir, dolarizasyonun etkisi gibi konuların hepsine yazının devamında detaylı yer verilecektir.

Döviz tevdiat hesabının temelinden önce tevdiatın anlamını bilmek gerekiyor. Para yatırma, para emanet etme gibi kavramları karşılayan tevdiatın işine döviz eklenmiş versiyonu da döviz tevdiat hesabı ismini alıyor. Piyasada kısaca DTH olarak da geçen döviz tevdiat hesabı nedir, stopaj oranları nedir, dolarizasyonun etkisi gibi konuların hepsine yazının devamında detaylı yer verilecektir.

Döviz Tevdiat Hesabı Nedir?

Döviz tevdiat hesabı aslında mevduat hesapları anlamına gelir fakat yabancı para birimleri işin içine girdiği için döviz kelimesi ile birlikte anılır ve işlemler bu şekilde gerçekleşir. DTH, yurt dışında ya da yurt içinde yerleşik olarak bulunan kişilerin, bankalarda açtıkları tüm yabancı para biriminden olan hesaplarına verilen isimdir. Yani bireysel olarak sizin herhangi bir bankada dolar, euro, pound gibi hesaplarınız varsa otomatik olarak döviz tevdiat hesabınız var demektir. Çalıştığınız bir banka ya da diğer bankalar üzerinden çok kısa süre içerisinde döviz hesabı açtırılması ve kullanılmaya başlanması mümkün.

MEVDUAT FAİZİ HESAPLAMA

Döviz Tevdiat Hesapları Neyi Gösterir?

Bireysel olarak sahip olduğunuz bütün döviz kuru hesapları ve içinde bulunan döviz miktarları, Merkez Bankasının da sisteminde yer aldığı için ekonomik olarak belli noktalarda bilgiler verir. Ülkenin ekonomik durumu değerlendirilmek istendiğinde döviz tevdiat hesapları iyi bir gösterge. Bunun en önemli sebebi ise ülkenin para biriminin değerini anlayabilmek. Ülke içerisindeki döviz tevdiat hesaplarının çok sayıda olması, aynı zamanda bu hesaplardaki tutarların da yüksek olması, ülke içerisindeki ekonomik durumun yerel para özelinde kötüleştiği anlamını taşır. Sonucunda da kısa süre içerisinde döviz fiyatlarında çok büyük yükselmeler görülür.

Döviz Tevdiat Nasıl Takip Edilir?

DTH’nin esas takip edildiği sistem Merkez Bankası. Her hafta perşembe günü istisnasız olarak Merkez Bankası tarafından belli değerler açıklanır. Özellikle “Yurt İçi Yerleşiklerin Döviz Mevduatları” ismi ile bireylerin ve de kurumların sahip olduğu döviz hesaplarının hacimleri ve oluşan değişiklikler sunulur. Bu durumda Türk vatandaşların dönemsel olarak dövize yönelişlerini takip ve analiz etmek mümkün olur. Belli başlı durumlar dahilinde Merkez Bankasının kontrolünde gerçekleşen ekonomik düzenlemelerin yansımasını da takip edebilirsiniz.

Dolarizasyon Ne Kadar Önemli?

Bir ülke içerisinde döviz tevdiat hesaplarının oranları ve genel olarak durumları dolarizasyon olarak adlandırılır. Eskiden genelde döviz kavramı dolar ağırlıklı olduğu için bu şekilde adlandırılsa da şu anda kullanılan tüm döviz seçenekleri için aynı sistem söz konusu. Bir ülke içerisinde yaşayan insanların dövize yönelmesi büyük sorun olduğu için dolarizasyonun olabildiğince az olmasına dikkat ediliyor. Özellikle Türkiye gibi dış borç konusunda yüksek ve döviz konusunda açık pozisyona sahip olan ülkelerde bu durumun önüne geçmek yerine durumun iyi yönetilmesi gerekiyor. Bu yüzden dolarizasyonun anlık olarak takip edilmesi oluşabilecek büyük değişiklikler için anında yönetimin iyi uygulanması şart.

Döviz Tevdiat Hesaplarında Vergi Var mı?

Döviz tevdiat hesaplarının tümünde belli kurallara bağlı olarak vergi uygulaması yapılıyor. Sadece birikim için kullandığınız ya da işlemlerinizi gerçekleştirmek için açtığınız vadesiz döviz hesaplarında herhangi bir vergi durumu söz konusu değil. Fakat vade süresine göre faiz işleten ve bunun üzerinden birikimlerin üzerine ekstra gelir kazandıran vadeli döviz hesapları için küçük miktarlarda da olsa vergi alınıyor. 21 Mart tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanmış olan yeni düzenleme ile vergi oranlarında da değişiklik meydana geldi. Cumhurbaşkanlığı tarafından açıklanan kararnameye göre vadesi 1 yıla kadar olan hesaplardaki yüzde 16 oranında alınan vergi yüzde 20’ye yükseltildi. 1 yıldan daha fazla vadesi olan hesaplarda ise yüzde 13’ten yüzde 18’e artış kararı alındı.

Döviz Tevdiat Hesaplarındaki Vergi Oranı Neden Artırıldı?

Her sene yeni gelen düzenlemelerle vergiler konusunda belli oranlarda artışlar yapılıyor. Bazen bu rakamlar çok minimal olsa da bazen de tahmin edilenden çok daha yükseğe çıkabiliyor. Vergilerin düzenli olarak, özellikle döviz hesaplarında uygulanmasının en önemli sebebi, vatandaşların döviz hesaplarına olan talebini azaltmaya çalışmak. Ekonomi içerisinde yurt içinde kullanılan paranın değerini düşürmemek ve kendi para birimi üzerinden işlemlerin yapılması için döviz hesaplarındaki vergi oranı artırılmakta ve yerel para birimine doğru teşvik edilmekte. Özellikle yatırımlarını ve birikimlerini döviz üzerinden yapmak isteyenlerin yerel para birimini tercih etmesi için uygulama sistematik bir şekilde ilerliyor.

Döviz Hesabı Açarken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Döviz hesabı açarken özellikle vergi oranlarına çok dikkat etmek gerekiyor. Vade miktarlarına göre kar elde edeceğinizi düşündüğünüz yatırımlarınız, vergilerden dolayı ana paranızdan bile götürmeye başlayabilir. Bu yüzden özellikle vadeli döviz hesabı açtığınız sırada bankaların size sunduğu faiz oranları ve vergi miktarlarını iyice hesaplamak gerekiyor. Eğer birikim tutarınıza işlenecek faizin getirisi, yıl içinde alınacak verginin değerinden daha az ise ya vadesiz olarak kenarda tutmak ya da TL hesabı üzerinden vadeli hesap açmak daha karlı. Faizlerin getirisi hakkındaki detaylı bilgileri bankaların sunmuş olduğu faiz oranları neticesinde inceleyebilir ve bunun üzerinden karlılık durumunuzu kontrol edebilirsiniz.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
Gökçe Türkmen

1994 doğumlu olan Gökçe Türkmen, Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde okuduğu dönemde saygın gazete ve ajanslarda çalışarak deneyim kazandı. Dijital Pazarlama Müdürü olarak profesyonel hayatına devam eden Gökçe, aynı zamanda metin yazarlığı ve sunuculuk da yapmaktadır. Bir süredir Ekonomi, Finans ve Kredi alanında kendini geliştirmekte ve içerikler üretmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

2 Oy

-

3,5 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • IBAN Sorgulama Nedir, Banka IBAN Adresleri Neler? 7.10.2021

  IBAN Sorgulama Nedir, Banka IBAN Adresleri Neler?

 • Kredi Kartı mı Yoksa Nakit mi Kullanılmalı? 1.10.2021

  Kredi Kartı mı Yoksa Nakit mi Kullanılmalı?

 • ÖTV Muafiyeti Nedir? 1.10.2021

  ÖTV Muafiyeti Nedir?

 • Güvenli İnternet İçin Nelere Dikkat Edilmeli? 1.10.2021

  Güvenli İnternet İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon