Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Merkez Bankası Faiz Kararının Altın Fiyatlarına Etkisi

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 22.06.2023 Güncelleme Tarihi: 30.01.2024

Para piyasalarını yakından ilgilendiren konuların başında faiz kararları gelir, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın her ay düzenlediği Para Politikası Toplantısı’ndan çıkan faiz kararı, piyasa dengeleri üzerinde önemli bir etki yaratır.

Merkez Bankası Faiz Kararının Altın Fiyatlarına Etkisi
Politika faizi; TL’nin dolar, euro ve altın karşısındaki durumunu önemli ölçüde etkiler. Güncel faiz oranlarının altın fiyatlarını nasıl etkilediği ise bireysel yatırımcılar ve ekonomi piyasasında aktif işlem yapan şirketler için dikkatle takip edilen konuların başında gelir.

Merkez Bankasının belirlediği faiz oranları nelerdir?

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), kısa vadeli faiz oranları ve para arzı üzerinde kontrol yetkisi bulunan bir kurumdur. Resmî faiz oranlarını belirleyerek ülke ekonomisinde önemli bir rol oynar. Merkez Bankası faiz kararı, borçlanma oranlarını belirler. Bankaların ihtiyaç duyduğu likiditeyi sağlamak amacıyla verilen kısa vadeli borçların faiz miktarı, politika faiz oranı olarak adlandırılır. Bu oran, 1 haftalık repo işlemlerinde kullanılan faizi ifade eder. Merkez Bankası faiz beklentileri ise her yıl iktisadi faaliyetlere ve fiyatların genel seviyesine göre değişiklik gösterir.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın düzenlediği toplantının sonucunda faiz kararı belirlenir. Faiz oranlarındaki düşüş veya artış, Türk lirasının değerinin belirlenmesinde etkilidir. Merkez Bankası’nın faiz kararı, döviz kuru üzerinde de etkisini gösterir. TL’nin altın, dolar ve euro karşısındaki değeri, açıklanan faiz kararıyla doğrudan ilişkilidir.

Faiz kararları Merkez Bankası tarafından yılın hangi zamanı açıklanır?

Merkez Bankası faiz oranları, tüm yılı kapsayan toplantı programına bağlı olarak açıklanır. Her ay düzenli olarak yapılan toplantıların tarihi ve faiz oranlarındaki değişim, ekonomi piyasaları ile ilgilenen herkes için merak konusudur. Bu noktada ‘’Merkez Bankası faiz kararı ne zaman açıklanacak?’’ sorusu gündeme gelir. Toplantılar, kurul tarafından yılın her ayının üçüncü perşembe günü düzenlenir. Merkez Bankası’nın 2023 yılı için belirlediği takvime göre yapılan toplantıların tarihlerini ve açıklanan faiz oranlarını aşağıdaki tabloda bulabilirsiniz.

Geçmiş faiz oranları

   Tarih         Politika faizi oranı   
25 Ocak 2024 %45
21 Aralık 2023 %42,5
23 Kasım 2023 %40
26 Ekim 2023 %35
21 Eylül 2023 %30
25 Ağustos 2023 %25
20 Temmuz 2023 %17,5
22 Haziran 2023 %15
25 Mayıs 2023 %8,5
27 Nisan 2023 %8,5
23 Mart 2023 %8,5
23 Şubat 2023 %8,5
19 Ocak 2023 %9

M.B. tarafından açıklanan altın fiyatları nedir?

Merkez Bankası altın fiyatları, saat başı değişiklik gösterir. Sabahtan itibaren belirlenen altın fiyatları ve döviz kurları, para piyasalarına göre açıklanır. Saat 10.00, 11.00, 12.00, 13.00, 14.00 ve 15.00’e kadar açıklanan fiyatlar, alış ve satış dengelerini önemli ölçüde etkiler. 1000/1000 ve 995/1000 saflık derecesine bağlı olarak belirlenen alış fiyatları, altının ons değeriyle ilişkilidir.

Merkez Bankası faiz kararının altın fiyatları üzerindeki etkileri nelerdir?

Merkez Bankası, faiz kararını enflasyon oranını gözeterek açıklar. Politika faizinin yükselmesi veya düşmesi, altın fiyatları üzerinde çeşitli değişimlerin yaşanmasına yol açar. Altın fiyatları, dolar/TL kurundan etkilenir. Ons altın fiyatının artmasıyla gram ve çeyrek altın tutarları da yükselişe geçer. Normal şartlarda faizin düşmesiyle borsa yükselir, kredi miktarı artar ve TL diğer ülkelerin para birimleri karşısında değer kaybeder.

Faiz düşürülürse altın fiyatları ne olur?

Para piyasaları ile ilgilenen kişiler, altın fiyatlarındaki değişimi yakından takip eder. Özellikle faiz oranlarıyla ilgili meraklı bekleyiş, akıllara ‘’Faiz düşerse altın ne olur?’’ sorusunu getirir. Merkez Bankası’nın olası faiz indirimi kararı, dolarda yükselişi de beraberinde getirir. Altın ons fiyatları, dolar kuruyla belirlenir. Bu durum, altının gram fiyatında artışa neden olabilir.

Faiz yükseltilirse altın fiyatları ne olur?

Merkez Bankası faiz kararı, döviz kurlarını etkilediğinden oranın yükselmesi altın fiyatlarında değişikliğe yol açabilir. Faiz yükselirse altın ne olur sorusu, döviz kurlarındaki değişimle yakından ilişkilidir. Faiz artışı, TL’ye yabancı para birimleri karşısında değer kazandırabilir. Bahsi geçen duruma bağlı olarak piyasadaki dolar bazlı altın fiyatlarında düşüş görülebilir.

Faiz kararı sabit tutulursa ne olur?

Faizlerin sabit tutulması hem altın hem de dolar karşısında TL’nin durumunu etkiler. Faizin sabit tutulması, altın ve dolar fiyatlarında büyük çaplı düşüşlerin ve yükselişlerin yaşanmasını önleyebilir.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

8 Oy

-

3,88 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • PTT'den Para Gönderme İşlemi Nasıl Yapılır? 4.04.2024

  PTT'den Para Gönderme İşlemi Nasıl Yapılır?

 • Dijital Ürün Nedir? Çeşitleri Nelerdir? 27.03.2024

  Dijital Ürün Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

 • Phishing (Oltalama) Nedir? 25.03.2024

  Phishing (Oltalama) Nedir?

 • Gayrimenkul Piyasalarının Döngüsel Doğası  22.03.2024

  Gayrimenkul Piyasalarının Döngüsel Doğası