Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Leasing Nedir?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 5.01.2022 Güncelleme Tarihi: 2.04.2023

İşletmeler, ihtiyaç duydukları mal ve teçhizatları alabilmek adına finansal kaynak yaratma durumundadırlar.

Leasing Nedir?
Bu finansal kaynak, işletme içi imkânlarla yaratılamadığında, bir finansal kuruluşa başvuru yapılır. Kredi kullanmak yerine, doğrudan malı ya da teçhizatı temin etmek, daha pratik bir yöntemdir.

Leasing, maddi kaynak yerine maddi kaynak ihtiyacını doğuran problemi çözen bir yöntemdir. Bu doğrultuda tam olarak leasing nedir?

Leasing Nedir?

Kelime anlamı olarak leasing ne demek diye bakıldığında, “finansal kiralama” tabiri ile karşılaşılır. Bu tabir, aslında leasing işlemlerinin temel mantığını oluşturur. Leasing; yatırım konusu olan bir mal, araç, makine, teçhizat ya da gayrimenkulün, bir finansal kuruluş ya da banka tarafından satın alınıp söz konusu mala ihtiyaç duyan yatırımcıya kiralanmasıdır. Bu yöntemle kullanılan yatırım araçları, yatırımcı tarafındaki iş yeri için taksitle satın alınmış gibi olur. Leasing hesaplama, sözleşme süresi boyunca kira olarak ödenen ücretlerin, sözleşme sonunda, finansal kiralama ile alınmış olan yatırım aracının gerçek değerini karşılayacak seviyeye ulaşmasını sağlayacak şekilde yapılır. Ardından mal, araç, makine, teçhizat ya da gayrimenkul, kiracıya yani yatırımcıya ait olur. Ödeme planı ise yatırımcının nakit akışına uygun olacak şekilde düzenlenir. Bu yöntem büyük ölçekli yatırımlar için tercih edilir ve uzun vadeli bir ödeme planı oluşturulur.

Leasing Türleri Nelerdir?

Leasing yöntemi, verimli ve kullanışlı bir yöntem olduğu için zamanla geliştirildi ve hem yatırımcının hem de finansal kurumun menfaatine uygun yeni yöntemler ortaya çıktı. Bu doğrultuda ortaya çıkan 3 farklı leasing türü vardır.

Leasing Türü Açıklaması
Finansal Kiralama Varlığın tüm hakları kiracıda olur ve sözleşme sonunda varlık, kiracıya devredilir.
Faaliyet Kiralaması Varlığın kullanım hakkı kiracıda, mülkiyet hakkı kiralama şirketinde olur, sözleşme sonunda varlık, kiralama şirketinde kalır.
Sat - Geri Kirala Kiracı, leasing ile sahip olduğu varlığı tekrar kiralama şirketine satabilir ya da şirket üzerinden yeniden kiraya vererek gelir elde edebilir.

Finansal Kiralama

Finansal kiralama, en temel leasing yöntemidir. Bir işletme ya da şirket, ihtiyaç duyduğu bir varlık için kiralama şirketine gider. Kiralama şirketi, söz konusu varlığı satın alır ve kullanması için işletmeye verir. Varlığın tüm hak ve sorumlulukları işletmenin üzerinde olur. Sözleşme bitene kadar söz konusu varlığın tüm ücreti ödenmiş olur ve kiralama şirketi, varlığı kiracı olan işletmeye devreder. Finansal kiralama ile sahip olunan varlık bir gayrimenkul ise ilgili süreçte Emlak Vergisi ödemesi de doğar. HangiKredi Emlak Vergisi hesaplama aracı ile ödenmesi gereken vergi tutarı öğrenilebilir.

Faaliyet Kiralaması

Operasyonel leasing olarak da adlandırılan faaliyet kiralaması, işletmenin daha kısa vadeli varlık ihtiyaçlarının karşılanması için kullanışlıdır. İşletmenin ihtiyaç duyduğu varlık kiralama şirketi tarafından işletmeye kiralanır. Fakat işletmeye sadece kullanım hakkı verilir. Mülkiyet hakkı kiralama şirketinde kalır. Bu nedenle varlık ile ilgili bakım, onarım ve benzeri tüm sorumluluk da kiralama şirketindedir. Kira süresi tamamlandığında, varlık yine kiralama şirketine ait olur.

Sat - Geri Kirala

Klasik finansal kiralama yöntemi ile bir varlık elde eden bir işletme, bu varlığı kullanmak istemezse ya da işletmeye fon sağlamak isterse, söz konusu varlığı satabilir ya da geri kiralayabilir. Leasing ile alınan varlıklar kiralama şirketlerine geri satılabilir ya da ilgili varlığa ihtiyaç duyan başka bir işletmeye kiralanabilir. Bu yöntem sayesinde varlığa sahip olan işletme gelir sağlamış olur.

Leasing Avantajları Nelerdir?

Leasing yönteminin faydaları incelendiğinde, büyük ölçekli yatırım ve projelerde neden sıklıkla kullanıldığı net bir şekilde anlaşılabilir. Söz konusu avantajların tamamından yararlanmak adına doğru bir finansal kiralama şirketi seçilmelidir. Bankalar da finansal kiralama hizmeti vermektedir. Finansal kiralamanın avantajları ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Çoğu firma sabit kira ödeme garantisi sunar.
 • Orta ve uzun vadeli ödeme planları oluşturulabilir.
 • Ödeme planları kiracı işletmeye uygun olarak esnek bir şekilde yapılır.
 • Nakit birikimleri koruma fırsatı sunar.
 • Finansal kiralama sürecindeki aylık ödemeler, kiracı tarafından gider olarak kaydedilebilir.
 • Kiracı işletme, söz konusu varlık için amortisman ayırabilir.
 • Finansal kiralama sözleşmeleri vergi ve harçlardan muaf tutulur.
 • Finansal kiralama ile sahip olunan varlığın geri satılması ya da kiralanması da harçlardan muaftır.
 • Gümrük tarife istatistik pozisyon (GTİP) numarasına göre, finansal kiralamaya konu olabilen varlıkların önemli bir kısmında KDV %1 oranındadır.
 • Sat ve geri kirala yöntemi sayesinde işletmeye önemli bir fon sağlanabilir.

Leasing Nasıl Alınır?

Leasing almak için leasing firmalarına ya da bu hizmeti veren bankalara başvuru yapılır. Başvuru, işletme yetkilisi tarafından bizzat yapılmalıdır. Finansal kiralama işlemine konu olan varlığı bulmak ve satıcı ile görüşmek, kiracının sorumluluğundadır. Kiracı ihtiyaç duyduğu varlığı bulup fiyat ve ödeme koşulları konusunda anlaşma sağlar. Ardından gerekli bilgileri finansal kiralama şirketine ileterek teklif alır. Anlaşma hâlinde gerekli prosedürler tamamlanır ve leasing sözleşmesi yapılır. Finansal kiralama ile alınan gayrimenkulün “konut” statüsünde olması, konut sigortası ihtiyacı doğurabilir.

Leasing Sözleşmesi Nasıl Yapılır?

 1. Leasing sözleşmesi, kiralama şirketi ve kiracı arasında yazılı bir şekilde yapılır.
 2. Sözleşme noter huzurunda yapılır ve imzalanır.
 3. Sözleşmede taraflar, kiralanan varlık, kiralama tutarı, sözleşme süresi, varsa kefiller, tarafların hakları ve sorumlulukları hakkında detaylı bilgiler yer alır.
 4. Taşınır varlıklar için kiracının adresi, taşınmaz varlıklar için varlığın adresi tescil edilir.
 5. Kiralama sonunda varlığın kime devredileceği de sözleşmede açıkça belirtilir.
 6. Kiracının, kiraladığı varlığı, başka bir sözleşme ile birlikte üçüncü bir işletmeye kiralayıp kiralamayacağı hakkındaki detaya da sözleşmede yer verilmelidir.

Leasing Ödemesi Yapılmazsa Ne Olur?

Finansal kiralama işlemlerinde kiracının en önemli sorumluluğu, kirayı yani taksitleri düzenli olarak ödemektir. Kiracıya bu konuda herhangi bir esneklik gösterilmesi söz konusu değildir. Sözleşmeye bağlı olarak gerekli ödemeler, gerekli zamanda yapılmalıdır. Ödemelerin yapılmadığı durumlarda leasing şirketleri, kiracıya 30 günlük bir süre tanır. Bu süre bitene kadar ödeme yapılmazsa, kiralama şirketinin sözleşmeyi feshetme hakkı vardır. Eğer sözleşme, kiralama sonunda varlığın kiracıya devredileceği şekilde yapılmışsa, sözleşme feshinden önce kiracıya tanınacak süre en az 60 gün olur.

Leasing ile Hangi Ürünler Alınabilir?

Leasing ile Alınabilecek Ürünler & Varlıklar
Ulaşım Araçları Uçak Helikopter
Kuru Yük Gemisi Tanker
Yolcu Gemisi Yat
Gayrimenkuller Bina Arazi
Cihazlar Tanı Cihazları Cerrahi Cihazlar
Dişçi Üniteleri Laboratuvar Donanımları
Güvenlik Sistemleri Santral Sistemleri
Elektrik Motorları, Jeneratörler Kesintisiz Güç Kaynakları
Makineler Dozer Taşıyıcı Ekskavatör Loder
Forklift Bilgisayar Telefon Faks
Isıtma ve Soğutma Cihazları Mutfak ve Çamaşırhane Donanımları Masa Üstü Yayıncılık Sistemleri Gıda Sektöründe Kullanılan Makineler
Büro Malzemesi Boya Makineleri Dizgi Sistemleri Üretim Makineleri
Fotokopi Makineleri Dokuma Tezgahları İplik İmalat Makineleri Konfeksiyon Dikiş Makineleri
Matbaa Makineleri Paketleme Makineleri Ses ve Görüntü Ekipmanları Metal İşleme Makineleri
close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

13 Oy

-

3,23 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Noterde Hangi İşlemler Yapılır? 22.05.2024

  Noterde Hangi İşlemler Yapılır?

 • Sanal Ofis Nedir, Avantajları Nelerdir? 20.05.2024

  Sanal Ofis Nedir, Avantajları Nelerdir?

 • İnşaat Maliyetleri ve Konut Fiyatları İlişkisi 17.05.2024

  İnşaat Maliyetleri ve Konut Fiyatları İlişkisi

 • Stajyer Ehliyet Nedir? Süresi Ne Kadardır? 17.05.2024

  Stajyer Ehliyet Nedir? Süresi Ne Kadardır?