Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Kredi Kartı Nakit Çekime Neden Kapanır?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 29.07.2019 Güncelleme Tarihi: 27.11.2020

Hayatımızın her alanında yer alan kredi kartları, kullanıcı sayısını her geçen gün arttırıyor.
Kredi Kartı Nakit Çekime Neden Kapanır?
Dünyada şuan 150 milyon kredi kartı kullanıcısı bulunmakta.

Hayatımızın her alanında yer alan kredi kartları, kullanıcı sayısını her geçen gün arttırıyor. Dünyada şuan 150 milyon kredi kartı kullanıcısı bulunmakta. Kredi kartlarının bu denli popüler olmasının en önemli sebebi, nakit para konusunda sıkıntı yaşayan kişilerin imdadına yetişmesi.

Kredi Kartı Nakit Çekimi Nedir?

Kredi kartlarının en önemli avantajlarından bir tanesi de nakit para çekme işlemi yapılabilmesi. Nakit avans olarak bildiğimiz bu uygulama, kişilere zor zamanında nakit desteği sağlıyor. Ancak nakit avans çekmenin en büyük dezavantajlarından bir tanesi yüksek faizli geri ödemeleri. Bu ödemeler de zamanında yapılmadığı takdirde, kredi kartları nakit çekimine kapanabiliyor.

Daha çok nakit avans olarak bildiğimiz bu işlem, kredi kartından para çekme işlemine verilen isimdir. Nakit avans işlemi her bankada farklılık gösteren bir durumdur. Genellikle yüksek faizli geri ödemeleri olan nakit avans işlemleri, kullanıcıların sıklıkla başvurduğu yöntemler arasında yer alır.

BDDK tarafından yapılan düzenleme doğrultusunda, 1 yıl içerisinde kredi kartı dönem borcunun 3 defa ya da daha fazla süreyle yarısından az kısmının ödenmesiyle kredi kartı nakit çekime kapatılıyor.

Kredi Kartı Nakit Çekime Nasıl Açılır?

Kredi kartını nakit çekime açabilmek için yapmanız gereken tek şey borcunuzu ödemek. Borcunuzu ödedikten sonra bu ödeme banka kayıtlarına girer girmez, kredi kartınız nakit çekimine yeniden açılacaktır. Eğer kredi kartı borcunuzun yalnızca asgarisini ödüyorsanız, bankanız kredi kartınızı nakit çekime kapatabilir.

Nakit Çekime Kapatılan Kredi Kartı Ne Zaman Açılır?

Kredi kartınızı nakit çekimine tekrar açtırmak için, kredi kartı borcunuzu ödemeniz gerekir. Kredi kartı borcunuzu ödedikten sonra, ödeme işlemi banka sistemine düşer düşmez, kredi kartınız nakit çekime tekrardan açılacaktır.

Kredi Kartından Ne Kadar Nakit Avans Çekebilirim?

Kredi kartından nakit avans çekmek kısa sürede kişiyi maddi açıdan rahatlatsa da yüksek faiz oranları sebebiyle sıklıkla tavsiye edilmez. Kredi kartınızdan, kredi kartınızın limiti kadar nakit avans çekebilirsiniz. BDDK tarafından alınan karar gereğince de maksimum 12 ay taksitli nakit avans çekebilirsiniz.

Taksitli nakit avans hesaplama işlemi son derece kolaydır. Dilerseniz sitemize göz atabilirsiniz.

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat ve para gibi pek çok konuyu sizler için kaleme almaktadır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Tüketici Kredilerinde Vadeler Düşürüldü 17.09.2021

  Tüketici Kredilerinde Vadeler Düşürüldü

 • Viop Nedir? 17.09.2021

  Viop Nedir?

 • Yeni Eve Taşınma Sürecinde Nelere Dikkat Etmeli? 17.09.2021

  Yeni Eve Taşınma Sürecinde Nelere Dikkat Etmeli?

 • Repo Nedir? 17.09.2021

  Repo Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon