Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

İhtiyaç Kredisi Erken Ödeme İndirimi

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 18.08.2020 Güncelleme Tarihi: 26.01.2021

Bankaların kredi imkanları farklı vadelerle sunulabiliyor.

İhtiyaç Kredisi Erken Ödeme İndirimi
Güncel olarak 36 aya kadar vadelendirilebilen ihtiyaç kredileri, tüketicinin talebi doğrultusunda erken kapama ya da ara ödeme söz konusu olabiliyor. Bu durumda da bankaların faiz konusunda belli indirimleri olabiliyor. Yazımızın ilerleyen bölümlerinde erken ödeme indirimi nedir, kredi sigortalarındaki durum ne olur, erken ödeme indirimi nasıl hesaplanır gibi konuların detaylarını bulabilirsiniz.

Bankaların kredi imkanları farklı vadelerle sunulabiliyor. Güncel olarak 36 aya kadar vadelendirilebilen ihtiyaç kredileri, tüketicinin talebi doğrultusunda erken kapama ya da ara ödeme söz konusu olabiliyor. Bu durumda da bankaların faiz konusunda belli indirimleri olabiliyor. Yazımızın ilerleyen bölümlerinde erken ödeme indirimi nedir, kredi sigortalarındaki durum ne olur, erken ödeme indirimi nasıl hesaplanır gibi konuların detaylarını bulabilirsiniz.

İhtiyaç Kredisi Erken Ödeme İndirimi Nedir?

Yasal olarak ve bankaların prosedürleri üzerinden kesin bir şekilde indirim uygulanması söz konusu değil. Yani, aldığınız kredi 10 bin TL ve faiziyle 12 bin TL ise erken kapatmak istediğinizde ana para olan 10 bin TL üzerinden indirim yapılması söz konusu değil.

Buna rağmen ihtiyaç kredisinin erken kapatılması durumunda, kalan aylar için uygulanması planlanan faizler işlenmediği için müşteriler kar elde etmiş olur. Faizler indiği için de otomatik olarak erken ödeme durumunda indirim varmış gibi görünür.

Kredilerdeki Sigortalar İptal Edilir Mi?

Bankalar kredi çekme işlemi sırasında hayat sigortası talebinde bulunabiliyor. İhtiyaç kredisi için uygulanan ferdi kaza sigortası, hayat sigortası gibi seçeneklere ihtiyacı olmadığını düşünen müşteriler, kredinin kapanmasının ardından sigortalarını da iptal ettirerek kalan günlerin ödemelerini geri alabilir.

İhtiyaç Kredisi Erken Ödeme Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Krediler için yapılacak olan erken ödeme seçeneklerindeki indirim durumu Tüketici Kredisi Sözleşmeleri Yönetmeliği tarafından yapılır. Düzenlenmiş olan gerekli yönetmelikte “Kredinin tamamının erken ödenmesi taksit tarihinde yapılıyorsa, vadesi gelen taksit ödemesi ile birlikte kalan anapara borcu ve varsa o tarihe kadar tahsil edilmemiş faiz, vergi, harç ve benzeri yasal yükümlülükler tahsil edilir” ibaresi yer alır.

Bu ibare üzerinden sizden alınan son faizden sonra kapama işlemi yapacaksanız sadece kalan anapara miktarını ödersiniz. Böylece kalan aylara uygulanan faiz miktarı otomatik olarak düşmüş olur. Ancak bankaların prosedürleri doğrultusunda erken kapama cezası da söz konusu olabilir.

İhtiyaç Kredisi Erken Kapama İşlemleri İçin Hangi Yollar İzlenmeli?

Öncelikle ihtiyaç kredisi alırken erken kapatma ihtimaliniz olmasa bile bankanızdan böyle bir durum olduğunda nasıl bir prosedür uygulandığına yönelik ön bilgi almanız gerekiyor. Genelde aynı işlemler uygulansa da prosedür anlamında bankalar arasında değişiklikler olabilir.

Kredinizi düzenli bir şekilde öderken elinize geçecek olan toplu para neticesinde erken ödeme yapmak istiyorsanız, bankanıza başvurmanız gerekiyor. Başvurunuzun ardından herhangi bir sorun olmadığı sürece bankanız gerekli hesaplamaları yaparak ödemeniz gereken toplam tutarı size çıkarır. Bankanızla önceden iletişime geçmediyseniz, size bir cezai ücret çıkarabilirler. Bu durumun önüne geçmek için krediyi alırken mutlaka ön bilgi edinmelisiniz.

Karlılık Oranını Kontrol Etmenizde Fayda Var

Konut kredisi gibi yüksek tutarlı seçeneklerde ilk taksitlerin ödemeleri her zaman daha yüksek eklemelerle yapılır. Yani en yüksek faiz oranları genelde ilk aylara yansıtılır. Kredinin sonlarına doğru gelindiğinde ise taksit miktarında azalma görülür.

Bu yüzden elinizde toplu bir para varsa düşecek faiz seçeneklerini en iyi şekilde değerlendirmeniz gerekiyor. Son aylara gelmişseniz ve uygulanan faiz miktarı düşükse elinizdeki toplu para ile krediyi kapatmak yerine bir yatırım yapabilir, kredi borcunuzu düzenli olarak ödemeye devam ederken bir yandan da kenardaki parayı en iyi şekilde değerlendirebilirsiniz.

İhtiyaç Kredisi Borcumu Ödeyemezsem Ne Olur?

Krediyi toplu kapamanın yanında hiç ödeyememe durumunuz da söz konusu olabilir. Değişen ekonomik durumlar ve krizler neticesinde aldığı krediyi ödemeyen kişi sayısı çok fazla. Eğer birbirini takip eden iki taksidi yatırmadıysanız, bankanın tanımış olduğu 30 günlük sürenin ardından sizden yeniden ödeme istenebilir.

Yasal olarak süreç 90 gün olsa da iki taksidin ödenmediği durumlarda bankanın kendi prosedürleri neticesinde kredi borcunun ödenmesi talep edilir. Aynı zamanda yasal işlem sürecinde maaşınızın yüzde 25’ine de haciz gelebilir. Maaş hesabının tamamına haciz gelmesi söz konusu olmasa da ödemelerin banka tarafından alınabilmesi için yüzde 25’lik oranına haciz uygulaması yasal olarak yapılabilir.

Kredi Borcu Ödenmediğinde Faiz Uygulanır Mı?

Kredi borcunun ödenmemesi demek aynı zamanda gecikme anlamına geldiği için yasal takibe uğradığı andan itibaren faiz uygulaması başlayabilir. Kullanılan kredi üzerinden faiz oranının en fazla yüzde 30’u kadar gecikme faizi uygulanabilir. Bu durumda örnek olarak, aylık yüzde 1 oranı ile faiz kullanıyorsanız, gecikme faizi aylık yüzde 1,30’a yükselebilir.

Başka Krediyle Kredi Borcu Kapanır Mı?

Kredilerinizi ödeyemediğiniz durumlarda, bankaların sunmuş olduğu borç kapatma kredilerine başvurabilirsiniz. Hemen hemen her bankada bu seçenek bulunsa da işlemlerin tamamlanması için gelirinizin ve kredi notunuzun önemli olduğunu unutmayın.

Eğer birkaç ay ödeme yapamadan bankaların bu seçeneğine başvurursanız kredi notunuz düştüğü için muhtemelen reddedileceksiniz. Bu yüzden kredi borcunuzda bir aksama durumu söz konusu olacak gibiyse önceden tespit ederek borç kapama kredisine başvurmanızda fayda var.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat ve para gibi pek çok konuyu sizler için kaleme almaktadır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

20 Oy

-

3,05 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • IBAN Sorgulama Nedir, Banka IBAN Adresleri Neler? 7.10.2021

  IBAN Sorgulama Nedir, Banka IBAN Adresleri Neler?

 • Kredi Kartı mı Yoksa Nakit mi Kullanılmalı? 1.10.2021

  Kredi Kartı mı Yoksa Nakit mi Kullanılmalı?

 • ÖTV Muafiyeti Nedir? 1.10.2021

  ÖTV Muafiyeti Nedir?

 • Güvenli İnternet İçin Nelere Dikkat Edilmeli? 1.10.2021

  Güvenli İnternet İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon