Esnafa düşük faizli kredi geliyor

Yakın zamanda konut kredilerinde gerçekleşen faiz indiriminden sonra bir iyi haber de KOBİ’lere geldi. Nakit ihtiyacı içinde olan KOBİ’ler için TOBB’un geliştirdiği düşük faizli kredi uygulaması geliyor.

Merve Mumcu / Hangikredi.com

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)’un desteği ile küçük ve orta ölçekli KOBİ’lere düşük faizli esnaf kredisi imkanı geliyor.

Kredi Garanti Fonu (KGF) ve Türk Standartları Enstitüsü’nün Adıyaman şubesi açılış töreninden sonra Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ile TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu çeşitli açıklamalarda bulundu.

KOBİ’lere düşük faizli kredi vermek amacıyla TOBB tarafından başlatılan çalışmada sona gelindiği belirtilerek detaylı açıklamanın bu hafta içerisinde yapılacağı söylendi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, yüzde 9.90 faiz oranı ile kullandırılacak olan kredilerin kaynağı ile ilgili şu açıklamada bulundu:

“Her şehirde ticaret ve sanayi odaları ile borsalar, belirlenecek bankalara kaynak aktarımında bulunacak. Odalar tarafından aktarılan kaynağın on katını da anlaşmalı bankalar ek kaynak olarak aktaracak ve kullandırılacak kredinin limiti belirlenmiş olacak.”

Konuyla ilgili olarak geçtiğimiz hafta kamuyu ve özeli temsil eden birkaç banka ile anlaşma sağlandı. TOBB’un ilk aşamada 500 milyon TL kaynak aktaracağı proje aynı zamanda rekabet oluşturarak faizlerin düşmesine de olanacak sağlayacak. Anlaşmalı bankaların desteği ile kredi hacmi ilk aşamada 5 milyar TL’ye çıkacak.

Kredi Garanti Fonu’nun vereceği garanti ile kredi kullandırılacak olduğundan bankaların risk primleri de sıfırlanmış olacak.

En Uygun KOBİ Kredisi İçin Tıklayın
Makaleyi faydalı buldunuz mu?
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Henüz yorum yapılmamış, yorumunuzu aşağıya ekleyin!


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir