Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Yerli Otomobil TOGG Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yağmur Solakoğlu

Yayımlama Tarihi: 9.09.2020 Güncelleme Tarihi: 19.05.2021

Türkiye’nin ilk yerli otomobili TOGG’un tanıtımı ilk kez 27 Aralık tarihinde yapılmıştı.

Yerli Otomobil TOGG Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Euro NCAP'ten 5 yıldız alma hedefi bulunan otomobilin fabrikasının temel atma töreni 18 Temmuz tarihinde gerçekleşti.TOGG için kurulacak yerli elektrikli otomobil üretim tesisi Bursa'da yer alacak. Yerli otomobil için seri üretim yapılacak.

Türkiye’nin ilk yerli otomobili TOGGTürkiye’nin ilk yerli otomobili TOGG’un tanıtımı ilk kez 27 Aralık tarihinde yapılmıştı. Euro NCAP'ten 5 yıldız alma hedefi bulunan otomobilin fabrikasının temel atma töreni 18 Temmuz tarihinde gerçekleşti. TOGG için kurulacak yerli elektrikli otomobil üretim tesisi Bursa'da yer alacak. Yerli otomobil için seri üretim yapılacak. TOGG hakkında merak ettiğiniz tüm bilgilere ve avantajlı taşıt kredileriyle alım şartlarına yazımızdan ulaşabilirsiniz.

TOGG Açılımı Nedir?

TOGG, Türkiye'nin Otomobili Ortak Girişim Grubu anlamına geliyor.  İlk yerli otomobil olan TOGG’u Anadolu Grubu, BMC, Turkcell, Zorlu ve TOBB üretecek.
 

Adı Türü Duyurusu Çıkış Tarihi Motoru
TOGG
(SUV)
C-segment SUV 27 Aralık 2019 2022 Elektrikli
TOGG
(SEDAN)
C-segment Sedan 27 Aralık 2019 2024 Elektrikli
- C-segment Hatchback Duyurulacak 2030'a kadar Elektrikli
- B-segment SUV Duyurulacak 2030'a kadar Elektrikli
- C-segment MPV Duyurulacak 2030'a kadar Elektrikli

TOGG’un Fiyatı Nedir?

TOGG’un Fiyatı Nedir? Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank yerli otomobil fiyatı ile ilgili henüz bir rakam vermedi. Bununla ilgili açıklamalarında, Varank; “Biz planlamamızı bugünden yapıyoruz. Bu aracı idame etme masraflarına göz attığınızda, kullanılan enerji masrafı, servis masrafları azalacak. Hepsini topladığınızda avantajlı şartların meydana geldiğini göreceksiniz” cümlelerini kullandı.

Araç alırken ortaya çıkabilecek ekstra giderlerle ilgili Araç Alırken Meydana Gelen Ekstra Giderler adlı içeriğimizden destek alabilirsiniz.

TOGG’un Öne Çıkan Özellikleri Neler?

İlk aşamada SUV ve sedan olarak, 200 ve 400 beygir gücünde piyasaya sürülecek olan araba, diğer elektrikli araçlara nazaran çok daha hızlı şarj olabilecek. 30 dakikanın altında bir sürede, yüzde 80 doluluğa ulaşması mümkün olacak. Akıllı teknolojik yapısı ile de kullanıcıların hayatını kolaylaştırması hedefleniyor.

500 kilometre menzile sahip olacak olan araç, 30 dakikada tamamen şarj edilebilecek ve 15 senede 5 model üretilecek, 2022'de ise kullanıcıyla buluşması planlanıyor.

TOGG, elektrikli modüler platformu ile 300+ ve 500+ kilometre menzil seçeneklerine sahip olacak ve merkeze her zaman bağlı olacak. Güncellemeleri ise uzaktan 4G/5G bağlantısıyla yapılabilecek.

Trafikte yer alan tüm motorlu kara taşıtları gibi TOGG da zorunlu trafik sigortası kapsamında olacak. Kasko fiyatları ise henüz belli değil. Diğer araçlar için Kasko Değer Listesi sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Batarya Özellikleri ve Hızlanma İvmesi

Batarya Özellikleri ve Hızlanma İvmesi İleri seviye batarya ve aktif termal yönetim sistemleri ile batarya dayanıklılığını uzun süre koruyan araç, 200 beygir güç ile 7,6 saniye, 400 beygir güç ile de 4,8 saniye altında 0-100 km/s hızlanma ivmesine sahip. TOGG, Euro NCAP 5 yıldız kriterlerini taşıyacak. Platform dahilindeki batarya ile ileri seviye çarpışma dayanıklılığı ile yüzde 30 arttırılmış burulma direncine sahip olacak. Araç menziline yüzde 20'ye kadar destek veren geri kazanımlı frenleme sistemi de arabanın ön planda yer alan özelliklerinden biri.

Online Özellikler ile Hayatı Kolaylaştıran Bir Araç

Online Özellikler ile Hayatı Kolaylaştıran Bir Araç TOGG, internet bağlantılı altyapısıyla devamlı olarak online kalarak internete bağlanabilmek için bir eklenti ya da modem gerektirmeyecek. Otomobil, entegre akıllı şehir altyapısı, elektrik şebekesi, elektronik cihazlar, mekan ve binalar ile iletişim halinde kalarak yaşamın pek çok farklı alanında sürücü yerine düşünen bir asistan görevi görecek. Gelecek yıllarda, özellikle 5G teknolojisinin daha yaygın hale gelmesiyle beraber bu akıllı otomobilin akıllı yaşamın bir parçası olması ve kullanıcılarının yaşamını kolaylaştırması amaçlanıyor.

Holografik Asistan Teknolojisi

Holografik Asistan Teknolojisi Yerli araç üretimini destekleyen avantajlı taşıt kredisi kullanımına uygun olacak olan TOGG, "Holografik Asistan" teknolojisi için hazırlıklarını sürdürüyor. Araç, alışılmış bir sanal gösterge paneli yerine gelişmiş göz takip algoritmaları ve holografik üç boyutlu görüntüleme teknolojilerinden yararlanacak.

"Holografik Asistan" teknolojisi ilk defa üç boyutlu görüntüleme ve arttırılmış gerçekliği kullanarak yeni bir araç içi paneli vadediyor.

Bu teknoloji ile kullanıcının gözünü yoldan ayırmasına gerek kalmayacak. Aracın gösterge panelinde verilen bilgilere kolayca ulaşılabilirken, bununla beraber yol ve çevre ile ilgili gereken diğer bütün bilgiler edinilebilecek.

Artırılmış Gerçeklik

Arttırılmış gerçeklik ve 3 boyutlu görüntü ile navigasyon ve diğer sürücü yardım sistemlerini daha rahat bir şekilde kullanılması hedeflenirken, güvenli, konforlu ve interaktif bir sürüş imkanı sunulması planlanıyor. TOGG bu teknolojinin otomotiv sektöründeki ilk uygulayıcısı olmayı ve bu kapsamda bir mobilite şirketi olmayı amaçlıyor.

Tasarım

Araç, İtalyan tasarım ofisi Pininfarina tarafından tasarlandı. Aracın tasarımında 121 mühendis yer aldı. Aracın bataryası platforma entegredir. Euro NCAP çarpışma testlerinden 5 yıldız alacak şekilde üretilecek olan TOGG’da, 7 standart, 2 adet de seçenekli hava yastığı yer alacak. Piyasaya sürülecek ilk modelin C sınıfı SUV olması, 2030 yılına kadar ise 5 modelin daha üretimi yapılması planlanıyor. Aracın ön ızgarasında lale motifleri yer alıyor. Yerli üretim olan TOGG’un düşük faizli araç kredisidüşük faizli araç kredisiimkanlarıyla satın alımı mümkün olabilir. Diğer taşıt alımları için araç kredisi hesaplama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

[product_table amount=30000 term=36 type=3 template="index2"]  

Yerli Otomobil TOGG Sipariş Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yerli Otomobil TOGG Sipariş Başvurusu Nasıl Yapılır? Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu'na ait (TOGG) fabrikanın temel atma töreni 18 Temmuz’da yapıldı. Fabrika, Bursa'nın Gemlik ilçesinde yer alan Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) ait araziye inşa edilecek.

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’na (TOGG) ait olacak Gemlik Gençali Mahallesi’ndeki askeri arazide inşa edilecek olan fabrikanın inşaatında 2 bin kişi çalışması öngörülüyor. İşletme etabında ise 2023 yılı için 2 bin 420, 2032 yılına kadar da 4 bin 323 kişinin görev yapması planlanıyor.

TOGG'un resmi Twitter sayfasından yapılan açıklamada, "Araç için yurt içi ve yurt dışından bir çok mesaj ve telefon alıyoruz. Üretim, satış ve pazarlama stratejileri dikkatle sürdürülüyor. Önceden sipariş talebi olan kişi ve kuruluşların TOGG tarafından yapılacak açıklamaları dikkate almasını önemle rica etmekteyiz." demeçleri yer aldı. Kaynaklar:Kaynaklar: http://www.istanbul.gov.tr/yerli-ve-milli-otomobil-togghttp://www.istanbul.gov.tr/yerli-ve-milli-otomobil-togg https://tr.wikipedia.org/wiki/TOGG_Yerli_Otomobil

Yazar Hakkında

yazar
Yağmur Solakoğlu

1989 yılında doğan Yağmur Solakoğlu, Sainte Pulcherie Fransız Lisesi ve Yeditepe Üniversitesi Gazetecilik Bölümü mezunudur. 2013 yılından bu yana; kurumsal iletişim, içerik editörlüğü, sosyal medya yönetimi, blog yazarlığı gibi iletişim alanının çeşitli bölümlerinde görev almaktadır. Güncel olarak tasarruf, finans ve ekonomi içerik editörlüğünü severek icra etmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Merkez Bankası Faiz Kararı Ne Anlama Geliyor? 16.07.2021

  Merkez Bankası Faiz Kararı Ne Anlama Geliyor?

 • Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşları 14.07.2021

  Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşları

 • Açığa Satış Nedir? 26.07.2021

  Açığa Satış Nedir?

 • Parsel Nasıl Sorgulanır? 22.07.2021

  Parsel Nasıl Sorgulanır?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon