Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hellobar image
hangikredi.com

Yerli Otomobil TOGG Hakkında Bilmeniz Gerekenler

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 9.09.2020 Güncelleme Tarihi: 2.04.2023

Yerli otomobil üretimi, Türkiye’nin her zaman gündeminde olan, geçmiş yıllarda da yatırım yapılmış ve denenmiş bir girişimdir.

Yerli Otomobil TOGG Hakkında Bilmeniz Gerekenler
İstenilen başarıya bir türlü ulaşamayan yerli otomobil üretimi için daha büyük hedeflerle TOGG kuruldu. 

Resmen harekete geçilen bu girişim için Bursa/Gemlik’te 1.2 milyon metrekare arazi üzerine kurulacak olan üretim tesisinin inşaatı devam etmekte. Araçların 2022’de piyasaya çıkması ve Euro NCAP'ten 5 yıldız alması hedefler arasındadır.

TOGG Nedir?

Türkiye’nin Otomobil Girişim Grubu”nun baş harflerinden ortaya çıkmış olan TOGG, aslında yerli otomobil üretebilmek adına kurulmuş bir şirketi ifade etmektedir. Kuruluşun tam ismi ise “Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş.” şeklindedir. Adından da anlaşılacağı üzere bir girişim grubudur. Bu grupta Turkcell, Zorlu, Kök Grubu, BMC ve Anadolu Grubu ile birlikte Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) yer almaktadır.

25 Haziran 2018'de kurulan TOGG, yeni nesil otomobiller üreterek hem Türkiye vatandaşlarının daha avantajlı bir şekilde araç sahibi olmasını hem de uluslararası bir marka yaratmayı hedeflemektedir. Üretim tesisinin temelleri ise 18 Temmuz 2020’de atıldı.

Yerli Otomobilin Özellikleri Nelerdir?

Yerli otomobil özelliklerine bakıldığında, yeni nesil otomobiller üretileceği ve fark yaratacağını şimdiden söyleyebilmek mümkündür. Özellikle çevreci özellikleri ile dikkat çeken araçlar, doğa dostu bir kullanım tarzı sunmaktadır. İstanbul’dan İzmir’e ya da Ankara’dan Antalya’ya kadar kesintisiz bir şekilde gidebilecek olması ise şarj konusundaki gelişmişliğini göstermektedir.

TOGG yerli otomobilin öne çıkan özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Anadolu kültüründen ilham alan özgün ve modern tasarım
 • Dijital bilgi ve eğlence ekranı
 • %100 şarj ile 300+ km ve 500+ km gidebilen modeller
 • Yüksek enerjili Lityum - İyon (Li-ion) pil teknolojisi
 • 30 dakikadan kısa sürede %80 doluluk sağlayan hızlı şarj teknolojisi
 • RWD (arkadan) ve AWD (tüm tekerleklerden) çekiş sistemi
 • RWD modellerde 200, AWD modellerde 400 beygir gücü (HP)
 • 0 -100 km/saat süresi RWD için 7.6 saniye, AWD için 4.8 saniye
 • 7 adet standart hava yastığı
 • Şehir içi trafik pilotu ve ileri sürücü destek sistemleri ile otonom sürüş

Yerli Otomobilin Modelleri Nasıldır?

TOGG yerli otomobiller, birden fazla model ile üretilecek. Şu anda 2 farklı model tanıtılmış olup diğerlerinin de en kısa zamanda duyurulması beklenmektedir. Türkiye’de en çok tercih SUV ve Sedan tarzı modeller üretim için ilk sıraya alındı. Yerli otomobil modelleri ile ilgili detaylar ise aşağıdaki tabloda yer almaktadır.

Model Tip Motor Tipi Duyuru Tarihi Planlanan Çıkış Tarihi
TOGG Sedan C-segment Sedan Elektrikli 27.Ara.19 2022
TOGG Suv C-segment SUV Elektrikli 27.Ara.19 2024
Belli değil C-segment Hatchback Elektrikli Bekleniyor 2030
Belli değil C-segment MPV Elektrikli Bekleniyor 2030
Belli değil B-segment SUV Elektrikli Bekleniyor 2030

Aracın modeli ve tipi ne olursa olsun, bir sorumluluk sigortası yaptırmak araç sahibinin yasal yükümlülükleri arasındadır. Zorunlu trafik sigortası tekliflerine HangiKredi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Yerli Otomobil TOGG’un Tasarımı Nasıldır?

Yerli otomobil TOGG, son derece modern ve lüks görünümde bir tasarıma sahiptir. Ama bununla birlikte sadeliğini de korumaktadır. Keskin çizgileri bulunan dış tasarımında, özellikle ön ızgara dikkat çekmektedir. Ön ızgara, Anadolu’nun en önemli sembollerinden biri olan laleden esinlenerek tasarlanmıştır. Bu özgün detay aracın imzası olarak düşünülmüş olup jantlarda da lale figürlerine yer verilmiştir.

TOGG’un iç tasarımı da en az dışı kadar modern, sade ve çekicidir. Konfor bakımından kusursuz olan araç, genişliği sayesinde aileler için de ideal bir yolculuk keyfi sunabilecek kapasitededir. Dijital ekranlar ise kolay kullanıma sahip olabilecek bir şekilde tasarlanmıştır.

Yerli Otomobilin Bataryası ve Şarj Edilebilirliği Nasıldır?

Elektrikli bir araç olarak tasarlanan TOGG, pil performansı ile kullanıcılara önemli bir avantaj sağlamaktadır. Lityum - İyon teknolojisine sahip batarya, tam dolu olduğu takdirde uzun süreli yolculuklara izin verir. %100 şarj ile 300+ km ve 500+ km gidebilen iki farklı model sunulmaktadır ve bu mesafelerde kesintisiz bir şekilde yolculuk yapmak mümkün olmaktadır.

Batarya ile ilgili bir diğer detay da şarj edilebilirlik durumudur. Hızlı şarj özelliği bulunan pil, sadece 30 dakikada %80 doluluğa ulaşabilmektedir. Ayrıca TOGG için ülke genelinde yaygın bir şarj altyapısının kurulması da planlanmaktadır. Bu sayede kısa süren kahve, ihtiyaç, yemek ve dinlenme molalarında bile aracı şarj etmek mümkün olabilecektir.

Bunların yanında bataryanın entegrasyonu ile ilgili de önemli bir detay vardır. Otomobilin platformuna entegre bir şekilde yerleştirilmiş olan batarya, bu sayede çarpışmalara karşı dayanıklı hâle getirilmiştir. Ayrıca burulma direnci de %30 oranında artırılmıştır.

Yerli Otomobilin Asistan Teknolojisi Nasıldır?

TOGG markalı yerli otomobiller, aynı zamanda “akıllı otomobil” statüsünde de yer alacak. Araçta bulunan yeni nesil teknolojiler, aracı bir kişisel asistana dönüştürmektedir. Sesli iletişim kurabilen asistan sisteminin bazı yetenekleri şu şekilde örneklendirilebilir:

 1. Araç sahibinin gideceği yerler hakkında tahminde bulunma
 2. Rota oluşturma
 3. Park yeri, şarj istasyonu, servis vb. rezervasyonlar yapma
 4. Sağlık durumunu izleme
 5. Akıllı önerilerle ya da sesli komut ile müzik oynatma
 6. Takvimde bulunan etkinlikleri hatırlatma
 7. Akıllı ev otomasyonları ile entegre çalışıp evdeki cihazları yönetme
 8. Araçla ilgili arızaları gösterme ve bakım önerileri sunma

Yerli Otomobil TOGG Çevre Dostu mudur?

TOGG modelleri için “doğuştan elektrikli” tanımı kullanılmaktadır. Bu tanımın sebebi, aracın elektrikli platform ve güç aktarım organlarına sahip olmasıdır. İçten yanmalı standart araçlara göre daha düşük maliyetlerle üretilebilen araçların elektrikli olma detayı, aynı zamanda çevre dostu olduklarını da göstermektedir. Sıfır emisyon ile zararlı gaz salınımına sebep olmayacak olan yerli otomobillerin, çevre duyarlılığı en yüksek araç modelleri arasında yer alabilmesi beklenmektedir.

Yerli Otomobil TOGG Nasıl Satın Alınır?

Yerli araçların piyasaya çıkması ile birlikte vatandaşların bu otomobillere sahip olması da mümkün olacaktır. Şu anda satışı bulunmayan otomobiller için TOGG, özel siparişler vermek isteyen kişi ve kurumların olduğunu fakat şu an için böyle bir hizmetin olmadığını açıklamıştır. TOGG fiyatlarının ise ulusal ekonomi düzeyine göre şekillenmesi planlanmaktadır. 

İmkânlarınız dahilindeki her marka ve modelden aracı taşıt kredisi kullanarak kolay ödeme koşulları ile satın alabilirsiniz. HangiKredi’den taşıt kredisi hesaplama işlemi yapabilir ve gelirinize en uygun imkânları sunan bankaya ön başvurunuzu iletebilirsiniz.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat ve para gibi pek çok konuyu sizler için kaleme almaktadır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Varant Hisse Nedir? 1.06.2023

  Varant Hisse Nedir?

 • Olayınkolayı ile Kredi Hayat Sigortasında Avantaj! 30.05.2023

  Olayınkolayı ile Kredi Hayat Sigortasında Avantaj!

 • Davranışsal Finans Nedir? 29.05.2023

  Davranışsal Finans Nedir?

 • Mikrofinans Nedir? 26.05.2023

  Mikrofinans Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon