Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Türkiye’de Enflasyon Ne Zaman Düşer?

Murat Sağman

Yayımlama Tarihi: 3.11.2023 Güncelleme Tarihi: 3.11.2023

Merkez Bankasından sıkılaştırma adımları devam ediyor, faizde hedef yüzde 40.

Türkiye’de Enflasyon Ne Zaman Düşer?

TCMB, ekim ayında politika faizini beklentilerle uyumlu şekilde 500 baz puan artırdı ve yüzde 35’e yükseltti. Böylelikle, son 5 toplantıdaki toplam artış 26,5 puana ulaştı. Faiz yüzde 8,5’den yüzde 35’e geldi.  

Faiz kararı metni ve gerekçelendirme tamamen enflasyon odaklı olmaya devam ediyor. Bu iletişim, kurala-bağlı ve öngörülebilir politika çerçevesinin sürekliliği açısından hayli olumlu. Bununla birlikte 2023 yıl sonu enflasyonuna dair tahmin bandının üst sınırına yüzde 62 yakın seyir iletişimi korundu. 

Para politikası faizi hangi seviyeye doğru gidiyor? 

TCMB, metinde jeopolitik gelişmeler ve petrol fiyatlarındaki artışın oluşturduğu risklerin enflasyonla sınırlı tutulması, henüz dış denge, finansman ve büyüme açısından belirgin bir risk görülmediğine işaret ediyor. Para politikası faizinin ulaşacağı zirve düzeye dair bir sözlü yönlendirme yapılmasa da, maliyet geçişkenliğinin büyük ölçüde tamamlandığına ve aylık enflasyon eğiliminin yavaşlayacağına dair pozitif ifadeler, uyarlamanın büyük kısmının tamamlandığına ve kat edilecek ilave mesafenin bir hayli azaldığına işaret ediyor. Bizim düşüncemiz  yüzde 35’e gelen faizin yıl sonunda yüzde 40 gelecek yıl ise ilk çeyrekte yüzde 45’e çıkması. Burada önemli olan rasyonel politikaların devam ettirilmesi. 

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in son toplantılarında ifade ettiği gibi hedeflenen bir pozitif reel faiz var. Bu pozitif reel faiz mevcut enflasyona göre değil gelecek enflasyona göre hedefleniyor. Gelecek yıl enflasyon beklentisi yüzde 45 civarı olduğuna göre, faizin oralara geleceğini düşünüyoruz. IMF gelecek yıl enflasyon beklentisi yüzde 46, piyasa yüzde 45 bekliyor, OVP ve Merkez Bankası yüzde 33 seviyesinde hala. Burada önemli başka bir hedef var, dövizin kontrol altında devam etmesi. Döviz çok fazla yükseldiği zaman ekstra bir enflasyon yarattığını biliyoruz.

Güncel döviz kurlarına göz atın!

Faiz ve döviz kurları arasındaki ilişki 

İktisat kuralları gereği faiz ve döviz kurları arasında ters bir ilişki söz konusudur. Biri düştüğü zaman diğerinin yükselmesi beklenir. Bununla birlikte Türkiye gibi çift para sistemi olan ülkede faizi yükseltmek suretiyle TL'nin cazibesini arttırdığınızda insanların dövize gitme eğilimini orta ve uzun vadede kırmaya başlanır. Buradaki en önemli sorun kur. Kur yükselince maliyet kanalı ile enflasyon da yükseliyor. Enflasyon yükselince hem kuru hem enflasyonu durdurmak için faizi yükseltmemiz gerekiyor. Faiz sebebiyle kredi maliyetleri yükseleceğinden enflasyon yükselme eğilimine tekrar giriyor. Tam bir sarmaldan bahsedebiliriz. 

Enflasyon ve sonrasında faiz nasıl düşer?

Şöyle özetleyebiliriz: 

 1. Kur istikrarlı olduğu zaman  
 2. Bağımsız bir Merkez Bankası ile fiyat istikrarı ile önce enflasyonu düşürerek  
 3. Sıkılaştıracı maliye politikaları  
 4. Yapısal reformlar  
 5. Enflasyonun düşmesi için samimi bir toplumsal (reel sektör, hükümet, bankalar, Merkez Bankası) mutakabat ile çok sabırlı olunarak 
 6. Güven ve öngörülebilirlik.

Herkese sağlıklı günler diliyorum
Murat Sağman

close icon

Yazar Hakkında

yazar
Murat Sağman

1972 yılında Paris`te doğan Murat Sağman 1992 yılında Galatasaray Lisesi`nden mezun olmuştur. Fransa`da Sorbonne Üniversitesi'nde Ekonomi ve Finans bölümlerini derece ile bitirmiştir. Yine Sorbonne Üniversitesi`nde derece ile sonuçlanan Banka ve Finans üzerine Master eğitimi yapmıştır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

15 Oy

-

2,67 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • HGS Borç Sorgulama Nasıl Yapılır? 18.07.2024

  HGS Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

 • Hisse Başına Kar (HBK) Nedir? Nasıl Hesaplanır? 12.07.2024

  Hisse Başına Kar (HBK) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

 • Satışı Yapılan Hisse Nasıl Çekilir? 8.07.2024

  Satışı Yapılan Hisse Nasıl Çekilir?

 • Brüt Takas Uygulaması Nedir? 2.07.2024

  Brüt Takas Uygulaması Nedir?