Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Olası Seçim Senaryoları ve Piyasalara Etkileri

Mert Yılmaz

Yayımlama Tarihi: 7.04.2023 Güncelleme Tarihi: 7.04.2023

Türkiye, Mayıs ayında çok önemli bir seçim gerçekleştirecek; uzun yıllar sonra ilk defa sonucu öncesinden tahmin edilemeyen bir seçim süreci yaşanıyor.

Olası Seçim Senaryoları ve Piyasalara Etkileri
Dört cumhurbaşkanı adayının yarışacağı yarışın ikinci tura kalma ihtimali bugün itibari ile oldukça yüksek görünüyor. Oy kullanacak seçmen sayısı içinde oldukça önemli sayıda genç seçmen ilk kez oy kullanacak. Z kuşağı diye tanımlanan bu gençlerin sandıkta nasıl bir tavır ortaya koyacakları da her açıdan merak konusu.

Seçim senaryoları

Olası seçim senaryoları ve bu senaryoların piyasalar üzerindeki olası etkileri üzerinde biraz akıl yürütmeye çalışalım. 

Üç senaryodan söz etmek mümkün:

 1. Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı + Cumhur İttifakı parlamento çoğunluğuna sahip.
 2. Kemal Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanı + Millet İttifakı parlamento çoğunluğuna sahip.
 3. Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı + Millet İttifakı parlamento çoğunluğuna sahip.

Üçüncü senaryo piyasaların en istemeyeceği senaryo olacaktır. Bu senaryonun realize olması durumunda bir erken seçim gündeme oturacaktır.

Diğer iki senaryodan hangisi gerçekleşirse gerçekleşsin öncelikle nasıl bir ekonomi programı uygulanacağını ve bu programı hangi kadronun uygulayacağını bilmeden net bir tahminde bulunmak zor. Kişisel fikrim; 1 numaralı senaryonun hayata geçmesi durumunda mevcut politikada major bir değişikliğe gidilmesini beklemenin çok gerçekçi olmadığı yönünde.

2 numaralı senaryonun gerçekleşmesi durumunda ise eğer uygulanacak politika konusunda yabancı yatırımcı ikna edilebilirse işler kolaylaşır.

Ancak kim kazanırsa kazansın önümüzde çok zor bir sürecin olacağını kabul etmek gerekir. En büyük sorun enflasyon. Son aylarda baz etkisi bir miktar düşüş görülse de mevcut seviyelerdeki enflasyon bile hala çok yüksek. Atılan adımlar seçim sonrasında enflasyonun çok hızlı olmasa da yeniden yükseliş trendine girebileceğine işaret ediyor. 

Piyasalara nasıl etki edecek? 

Uzun süredir baskı altında tutulan döviz kurlarının yukarı yönde hareket edeceği beklentisi toplumun her kesiminde hakim. Sadece seviye konusunda farklı görüşler var. Ve bu beklenti daha şimdiden bir enflasyon baskısı yaratmaya başladı bile. Döviz kurlarının er ya da geç yukarı gideceği beklentisinde olanlar şimdiden fiyatlarını kafalarındaki döviz kurlarına göre fiyatlamaya başladılar. 

Yaşanan deprem felaketinin maddi kaybının yanı sıra toplumda yarattığı moral bozukluğu da işin bir başka boyutu. İnşaat sektöründe, özellikle deprem bölgesinde, bir canlılık yaşanacak olsa da ortaya çıkan tablonun büyüme konusunda aşağı yönlü bir baskı yaratma ihtimali var. 

Bankaların güncel mevduat faiz oranlarını inceleyin!

Sayıları 4 milyonu aşan borsa yatırımcısı da merak içinde. İçinde bulunduğumuz günlerde faiz oranlarında yaşanan yükseliş (mevduat ve KKM) hisse senetleri piyasasının geçtiğimiz yıl olduğu gibi alternatifsiz olmadığını ortaya koydu. Bugünlerde borsaya olan ilginin azalmasındaki temel nedenlerden bir tanesi de faiz oranlarındaki yükseliş. Hisse senetleri hala çok ucuz olsa da deprem sonrasında yaşananlar yatırımcı üzerinde ciddi bir karamsarlık yarattı. Kamu eli ile alış tarafı desteklense de maalesef yerli ve yabancı kurumsal yatırımcı eksikliği piyasada her iki yönde de sert hareketlerin yaşanmasına neden oluyor ve bu durum yatırımcıların üzerindeki stresi artırıyor. Görünen o ki; özellikle hisse senetleri piyasasında bu gerginlik seçime kadar devam edecek. Sandıktan çıkacak sonuç ise yılın geri kalan bölümü için belirleyici olacak. Piyasaya yabancı yatırımcı katılımı şart. 

Son not; seçimin ikinci tura kalması piyasada gerginliğin artmasına ve satış baskısının yoğunlaşmasına neden olabilir. Ancak portföylerde mutlaka hisse senedi bulundurulması gerektiği görüşündeyim. Bu oranın ne olması gerektiği sorusu ise her yatırımcının kendi başına vereceği bir karar. 

Seçim öncesinde herkes kendi siyasi görüşünden arınarak seçim sonucuna ilişkin olabildiğince objektif bir tahminde bulunmalı. Sonra da portföy dağılımını analiz etmeli. Eğer olası senaryonun gerçekleşmesi durumunda mevcut portföy dağılımının makul olduğunu düşünüyorsa seçime kadar çok da fazla hareket etmemesinde fayda olabilir. Çünkü yaşananlar yıpratıcı olabiliyor. Bugünler piyasadan uzak duranları karlı çıkartabilecek günler.

Selam ve sevgilerimle
Mert Yılmaz
 

close icon

Yazar Hakkında

yazar
Mert Yılmaz

1972 doğumlu olan Mert Yılmaz, 25 yılı aşkın süredir sermaye piyasalarında görev yapmaktadır. Araştırma bölümü ile başladığı sektörde 2006 yılında pazarlama - satış tarafına geçmiştir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

5 Oy

-

3,6 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Noterde Hangi İşlemler Yapılır? 23.05.2024

  Noterde Hangi İşlemler Yapılır?

 • Sanal Ofis Nedir, Avantajları Nelerdir? 20.05.2024

  Sanal Ofis Nedir, Avantajları Nelerdir?

 • İnşaat Maliyetleri ve Konut Fiyatları İlişkisi 17.05.2024

  İnşaat Maliyetleri ve Konut Fiyatları İlişkisi

 • Stajyer Ehliyet Nedir? Süresi Ne Kadardır? 17.05.2024

  Stajyer Ehliyet Nedir? Süresi Ne Kadardır?