Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Kur Korumalı Mevduat Faiz Üst Sınırı Kaldırıldı!

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 27.01.2023 Güncelleme Tarihi: 30.01.2023

Bankalar, KKM hesapları için şu an %9 olan politika faizinin 3 puan üzerinde, %12 seviyesinde faiz verebiliyordu.

Kur Korumalı Mevduat Faiz Üst Sınırı Kaldırıldı!
Merkez Bankası (TCMB), kur korumalı mevduat ürünü için getirilen politika faizinin en fazla 3 puan üzerinde faiz uygulamasına son verdi. 

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası kur korumalı mevduat ürünündeki faiz üst sınırını kaldırdı. Bu uygulamayla KKM’nin (kur korumalı mevduat) yeniden rağbet görmesi hedefleniyor. 

Önceden KKM’nin faiz oranı politika faizinden en fazla 3 puan fazla olabiliyordu. Yani bankalar KKM hesapları için şu an %9 olan politika faizinin 3 puan üzerinde, %12 seviyesinde faiz verebiliyordu. Bu da yüzde 30’u aşan TL mevduat faizine göre oldukça düşük bir seviyede kalmıştı. Bu sebeple son dönemde yatay giden dolar/TL nedeniyle de KKM gelirleri gerilemişti. 

BDDK verilerine göre, kasım ayında ayında KKM’deki para 1,47 trilyon TL ile rekor kırmıştı ve ardından istikrarlı bir şekilde gerileyerek 13 ocak haftasında 1,37 trilyon TL’ye inmişti.
Yeni kararla ise bankalar KKM kullanan müşterilere üst limit olmadan mevduat faizi verebilecek.  

Kur korumalı mevduat hesabı nedir?

Kur korumalı mevduat hesabında Dolar/TL kurundaki artış, TL mevduatlarındaki faiz getirisinin üzerine çıktığında aradaki fark devlet tarafından TL mevduat sahiplerinde ödenir. Yani TL mevduatları aylık %10 faiz getirisi sunarken, Dolar/TL kuru aylık %15 artarsa, aradaki %5’lik fark devlet tarafından geri ödenir. Eğer döviz sabit kalır veya değer kaybederse, normalde ne kadar mevduat faizi kazanıyorlarsa yine aynı oranda kazanmaya devam ederler.

 • Stopaj vergisinden muaftır.
 • Kur farkı hesaplamaları için TCMB tarafından her gün saat 11.00’de kendi sitesi üzerinden yayınlanacak Dolar/TL alış kuru verisi baz alınır.
 • Kur farkı önceden belirlenmiş olan 3 - 6 - 9 - 12 aylık vade süreleri üzerinden hesaplanır. 
 • Yalnızca Türkiye’de yerleşik Gerçek Kişiler (yurtdışında işçi, serbest meslek ve müstakil iş sahibi Türk vatandaşları dâhil Türkiye’de kanuni yerleşim yeri bulunan gerçek kişiler) faydalanabilir.

Bu sayede TL mevduatı sahipleri, Dolar/TL kurunun yükseldiği zamanlarda hem kurun getirisinden hem de kurun sabit kaldığı veya düştüğü durumlarda güncel mevduat faizlerinden kazanabilir.

KKM çeşitleri nelerdir?

Kur korumalı mevduat hesapları döviz endeskli ve altın olmak üzere ikiye ayrılır:

 1. Döviz endeksli mevduat hesabı: TL cinsinden USD, EUR ve GBP kurunun vade sonunda faiz oranından daha fazla artması durumunda kur farkı koruması sunan rekabetçi bir vadeli mevduat ürünüdür.
 2. Kur korumalı altın hesabı: Kabul Sistemi (AKS) kapsamında yetkili kuyumcular aracılığı ile yatırılan fiziki altınların TL’ye dönüştürülerek TL faiz oranında getiri ya da kurun faiz oranından daha fazla artması durumunda kur farkı koruması ve vade başında ilave getiri imkânı sunan rekabetçi bir mevduat ürünüdür. Altın dönüşümlü kur korumalı mevduat hesabı olarak da tanımlanan bu yatırım aracı yastık altı olarak tabir edilen bu birikimin ekonomiye kazandırılması hedeflenir. 

HangiKredi ile kur korumalı hesap nasıl açılır? 

Digital Onboarding yani uzaktan müşteri edinimi; bir bankanın müşterisi olabilmek için şubeye gitme, sayfalarca sözleşme okuma ve ıslak imza atma gibi zorunlulukları ortadan kaldıran yasal bir düzenlemedir. 

HangiKredi üzerinden faiz oranlarını hesaplayarak sizin için en avantajlı kkm hesabını seçebilir, dilediğiniz bankanın müşterisi olabilirsiniz! 


 

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat ve para gibi pek çok konuyu sizler için kaleme almaktadır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

4 Oy

-

4 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Kar/Zarar Dağıtımı Nedir? 22.09.2023

  Kar/Zarar Dağıtımı Nedir?

 • Vergi Muhasebesi Nedir? 21.09.2023

  Vergi Muhasebesi Nedir?

 • Stopaj Nedir? Nasıl Hesaplanır? 21.09.2023

  Stopaj Nedir? Nasıl Hesaplanır?

 • İç Kontrol Nedir? 19.09.2023

  İç Kontrol Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon