Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hellobar image
hangikredi.com

Kredi Kartı Komisyonu Almak Yasal mı?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 9.07.2019 Güncelleme Tarihi: 31.03.2023

Kredi kartları hayatımızı kolaylaştırsa da bazen sıkıntılara da yol açabiliyor.

Kredi Kartı Komisyonu Almak Yasal mı?
Vatandaşların kredi kartı ile alışveriş yaparken en çok sıkıntı çektiği konulardan bir tanesi kredi kartından alınan komisyon ücreti. Bu ücreti almak kesinlikle yasal değil ve ilgili kurumlara şikayet edilmesi gerekir.

Kredi kartı ile yapılan alışverişler iş yerleri için bir maliyet doğurabiliyor. Pos cihazının kullanımı ya da bankanın iş yerinden aldığı komisyon bazı iş yerleri tarafından tüketiciye yansıtılabiliyor. Tüketiciyi Koruma Derneği’ne göre tüketiciden böyle bir ücret almak yasal değil. Bankaların vermiş olduğu hizmeti kullanarak kendilerine maddi çıkar sağlayan iş yerlerini şikayet edebilirsiniz.

Kredi Kartından Komisyon Alanları Şikayet Etmek

Kredi kartı komisyonu alan iş yerlerini şikayet edebileceğiniz kurumlar mevcut. Komisyon alanlar hangi bankanın pos cihazıyla çalışıyorsa o bankaya şikayette bulunabilirsiniz. Bu şikayet işlemini gerçekleştirirken kişinin unvanı ve iş yerinin de bildirilmesi gerekir. Ayrıca Tüketiciyi Koruma Derneği’ne de şikayette bulunabilirsiniz. Sizden böyle bir ücret alıntıysa Tüketici Hakem Heyetine başvurarak alınan komisyona itiraz edebilirsiniz.

Kredi Kartından Komisyon Almak İle İlgili Yasa

5464 sayılı Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu’nun 17. Maddesinde  ““Üye iş yerleri, kart hamillerinin yapmış oldukları mal ve hizmet alımlarının bedelini banka kartı ya da kredi kartı ile ödeme taleplerini kabul etmek zorundadır. Bu zorunluluk indirim dönemlerinde de geçerlidir. Üye iş yerleri, kart hamilinden kartın kullanılması dolayısıyla komisyon veya benzeri bir isim altında ilave bir ödemede bulunmasını isteyemez. Bu hükme aykırı davranılması halinde, üye iş yeri anlaşması yapan kuruluşlar tarafından üye iş yeri sözleşmesi feshedilir ve bir yıl süreyle yeni bir sözleşme yapılamaz.” 

hükmü yer alır. Buna bağlı olarak haklarınızı bilmek ve fırsatçılara prim vermemek büyük önem taşır. Sizler de bu konuda duyarlı olarak, fırsatçıların önüne geçebilirsiniz.

Kredi Kartı Taksitli Alışverişte Komisyonun Yasal Dayanağı Var mı?

Kredi kartı ile yapılan taksitli alışverişlerde alınan komisyonun yasal bir dayanağı yok. Bu tamamen iş yerlerinin kendi inisiyatifleri ile uyguladıkları bir karar. Bu nedenle tüketicilerin haklarını iyi bilmesi ve haklarını koruması gerekiyor.

Taksitli nakit avans hesaplama işlemlerini sitemiz üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

13 Oy

-

3,54 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • PTT'den Para Gönderme İşlemi Nasıl Yapılır? 4.04.2024

  PTT'den Para Gönderme İşlemi Nasıl Yapılır?

 • Dijital Ürün Nedir? Çeşitleri Nelerdir? 27.03.2024

  Dijital Ürün Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

 • Phishing (Oltalama) Nedir? 25.03.2024

  Phishing (Oltalama) Nedir?

 • Gayrimenkul Piyasalarının Döngüsel Doğası  22.03.2024

  Gayrimenkul Piyasalarının Döngüsel Doğası