Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hellobar image
hangikredi.com

Koronavirüs Kısıtlamaları Azalmışken Gidebileceğiniz Tatil Yerleri

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 6.06.2020 Güncelleme Tarihi: 2.04.2023

Koronavirüs tehdidini sürdürse de kısıtlamalar ile ilgili yeni gelişmeler var.

Koronavirüs Kısıtlamaları Azalmışken Gidebileceğiniz Tatil Yerleri
Bir süredir yürürlükte olan seyahat yasağının kalkması ve kamu bankalarının düşük faiz oranıyla tatil kredisi sunması ile birlikte tatil planları yapılmaya başlandı. Bu süreci hem güvenli şekilde geçirip hem de tatil yapmak isteyen yazlıkçılar avantajlı konumda olsa da bu imkana sahip olmayanlar için de güvenli tatil seçenekleri var.

İstanbula Yakın Tatil Yerleri

İstanbul’a yakın tatil yerlerinin tercih edilmesindeki en büyük etmen hafta sonunu değerlendirmekti. Pek çoğumuzun hala evlerden çalıştığı bu dönemde sadece hafta sonunu kapsamayan daha uzun tatiller için de İstanbul’a yakın tatil yerleri avantajlı konumda. Olası sağlık sorunlarına karşı İstanbul’a yakın olmak ve otomobille herhangi bir noktada durmadan varış noktasına ulaşabilecek olmak İstanbul’a yakın yerlerin tercih edilmesini sağlıyor. Ağva, Kefken, Kerpe, Sapanca, Kilyos, Riva, Polenezköy, Şarköy, Enez, İğneada, Kumbağ, Kıyıköy tercih edebileceğiniz yerler arasında.

Denize girmek, kamp yapmak ya da sadece şehirden uzaklaşıp biraz temiz hava almak için bu rotalardan birini tercih edebilirsiniz.  Hem kendinizin hem de başkalarının güvenliği için tatiliniz boyunca sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uymanızı tavsiye ederiz.

İstanbul’a çok yakın olmasa da Çanakkale tatil yerleri de tercihleriniz arasında olabilir. Özellikle komşusu olduğu Balıkesir tatil yerleri ile karşılaştırıldığında daha sakin koylar bulabileceğinizi söyleyebiliriz. Kömür Limanı, Kefaloz, Bakla Koyu, Büyük Kemikli Burnu, Tavaklı Sahili, Kumburun Taşkapı Koyu, Karabiga Kocakum Koyu tercih edebileceğiniz sakin yerler arasında.

Ege Bölgesi Tatil Yerleri

Ege Bölgesi Tatil Yerleri Sakinliği ile ünlü Ege kıyıları koronavirüs sürecinde iyi bir tercih olabilir. Daha güvenli olması açısından Akçay, Didim ya da Muğla tatil yerleri arasında yer alan Bodrum ve Marmaris gibi popüler Ege tatil yerlerinden ziyade daha sakin yerlere gidebilirsiniz. Akbük, Göcek, Dalyan, Mazıköy, Birgi Köyü gibi daha küçük yerleşim yerleri daha güvenli olabilir.

İzmir tatil yerleri arasında oldukça popüler olan Alaçatı, hem şehir dışından gelenlerin hem de İzmirliler’in sıkça tercih ettiği bir yer. Şakran, Sığacık, Özdere, Ürkmez ve Dikili koranavirüs nedeni le bu yıl daha sakin yerlerde tatil yapmak isteyen İzmirliler’in tercihi olabilir.

Akdeniz Tatil Yerleri

Akdeniz Tatil Yerleri Yaz aylarında en çok tercih edilen tatil rotası Akdeniz. Hatta tatil deyince akla ilk Antalya tatil yerleri geliyor. Akdeniz’de tatil yapmak çok keyifli olsa da büyük plajlar, kalabalık oteller koranavirüs salgını açısından risk taşıyor. Adrasan, Finike, Arsuz, Tekirova, Fethiye, Kaş gibi daha sakin yerleri tercih edebilirsiniz. Mersin tatil yerleri de sakinliği ile öne çıkıyor. Anamur, Ayaş, Silifke, Narlıkuyu gibi tatil bölgeleri, Mersin’in sakinliği ile öne çıkan yerlerinden. Yukarıdaki seçeneklerin yanı sıra koronavirüse karşı önlem almış olan otelleri araştırarak tercihinizi bu otellerden yana da kullanabilirsiniz.

Yaz sezonunun açılmasıyla pek çok otel sterilize etme, sosyal mesafeli alanlar belirleme gibi önlemler almaya başlamıştı. Sağlık Bakanlığı’nın oteller için hazırladığı koronavirüs rehberi sayesinde oteller, mümkün olan en güvenli hale getiriliyor. Bu yıl en güzel tatil yerleri, en çok önlem almış olan yerler!

Karadeniz Tatil Bölgeleri

Karadeniz Tatil Bölgeleri Sakin ve doğa ile iç içe tatil yapmak isteyenlerin daima ilk tercihi olan Karadeniz, koranavirüs sonrasında tatil yapmak isteyenlerin ilk tercihleri arasında. Yaylalarında huzur bulup, tertemiz havayı içinize çekebileceğiniz Karadeniz’de Artvin Yaylalar Köyü, Giresun yaylaları, Ayder Yaylası, Amasra, Bartın İnkumu, Küre Dağları Milli Parkı, Zigana Köyü, Filyos, Safranbolu tercih edebileceğiniz yerler arasında.

İç Anadolu Tatil Mekanları

İç Anadolu Tatil Mekanları Yaz tatili denilince akla ilk gelen bölge İç Anadolu olmasa da bu yaz daha sakin bir tatil geçirmek açısından İç Anadolu’yu tercih edebilirsiniz. Dağcılık ya da trekkinge ilginiz varsa Niğde’yi, kaplıcaları seviyorsanız Afyon’u, peri bacalarını keşfetmek için Kapadokya’yı, Japon Bahçesi’ni keşfetmek için Kırşehir’i ziyaret edebilirsiniz. Ucuz tatil yerleri arıyorsanız da yine İç Anadolu doğru bir tercih olabilir.

Otellerden İstenen Koronavirüs Sertifikası

Otellerden İstenen Koronavirüs Sertifikası Otellerde sağlık güvenliğini sağlamak için Kültür ve Turizm Bakanlığı, 129 maddeden oluşan ‘’Türkiye’nin Sağlıklı Turizm Sertifikasyon Programı’’nı açıkladı. Açıklanan listede yer alan maddelerden bazıları şu şekilde:

 • Hijyen standartlarının doğru uygulanması için bir personel görevlendirilecek.
 • Sosyal mesafenin korunması için kalabalık olabilecek bölgelerde yer işaretlemeleri yapılacak.
 • Çalışanların ateşi düzenli olarak ölçülecek.
 • Açık büfelerde yiyecekle teması engellemek için cam siperlik bulunacak ve istenen yiyecek görevli tarafından misafirin tabağına koyulacak.
 • SPA, hamam ve fitness salonları açık olmakla birlikte 30 dakikada bir 15 dakika boyunca dezenfekte edilecek.
 • Yüzme havuzlarında klor, belirlenen seviyede olacak.
 • Yemek masaları arsında 1.5 metre, sandalyeler arasında 60 cm sosyal mesafe bulunacak.
 • Odalar, misafirler odadan çıkış yaptıktan sonra 12 saat boş kalacak.
 • Otel içinde karantina alanı belirlenecek.

Yukarıda sıraladıklarımız başta olmak üzere alınan pek çok önlem var. Yaz tatilinizi bir otelde geçirmek isterseniz en uygun tatil yerleri, sertifikası olan oteller olacaktır.

En Uygun Tatil Bütçesi Nasıl Hesaplanır?

Tatil yapmak çok güzel ama işin bir de bütçe boyutu var. Hepimiz bütçemize uygun yerleri tercih ediyoruz evet ama kredi ya da kredi kartına taksit gibi seçenekler bazen yanıltıcı olabiliyor.

Tatil bütçesi hesaplamak için öncelikle genel bir bütçe hesabı yapmanızda fayda var. Aylık tüm giderlerinizi bir kenara koyduğunuzda tatil için ne kadar ayırabiliyorsunuz? Tatilde harcamak üzere birikimlerinizin ne kadarını harcamayı düşünüyorsunuz? Kredi ya da kredi kartı gibi olanaklardan yararlanacaksanız aylık ne kadar taksit ödeyebilirsiniz? Tüm bu soruları cevaplayarak tatil bütçenizi doğru bir şekilde planlayabilirsiniz.

Tatil Kredisi Nedir?

Tatil kredisi, bankaların özellikle yaz dönemlerinde sunduğu kampanyalı bir ihtiyaç kredisi ürünüdür.

Her yıl tatil kredisi kampanyası düzenleyen bankalar değişiklik gösteriyor. Kamu bankalarının, devlet desteği ile açıkladığı son kredi paketinde tatil kredisinin de yer alması, tatil kredisinin şu sıra çok konuşulmasına neden oldu.

Tatil kredisi 2020 seçenekleri arasında %0,67 faiz oranıyla öne çıkan bu kredi, turizm sektörünü hareketlenmek amacıyla oluşturuldu. 10.000 TL’ye kadar 6 ay ödemesiz 36 ay vade ile kullanılabilecek kredinin ilk 2 taksiti ilgili firma ve banka tarafından karşılanacak. Böylece kredi, 9 ay erteleme ile ödenecek.

Peki tatil kredisi nasıl alınır?

Belgelenebilir geliriniz ve sigortanız varsa, siciliniz temiz ve kredi notunuz risksiz grupta ise başvuruda bulunabilirsiniz. Hemen tatil kredisi hesaplama için HangiKredi'den destek alabilirsiniz!

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

32 Oy

-

3 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

1 Yorum

Gülçin kovancı
Gülçin kovancı 11.07.2020 • 00:00

Destek kredi olursa iyi olur benim amacım şu an akciğerlerde tedavileri

Yanıtla Beğen(7)

Son Eklenen İçerikler

 • Neden Zam Yapılır? 14.06.2024

  Neden Zam Yapılır?

 • Enflasyon Gerçeği 14.06.2024

  Enflasyon Gerçeği

 • Bütünleşik Finans Nedir? 11.06.2024

  Bütünleşik Finans Nedir?

 • Yeni Girişimciler için Vergi Yükümlülükleri 7.06.2024

  Yeni Girişimciler için Vergi Yükümlülükleri