Kiralık kasa nedir, güvenli mi?

Kiralık kasalar pek çok kişi için merak konusu. Takılar, değerli evraklar ve eşyaların güvenliğini evinde sağlayamayacağını düşünenler için iyi bir alternatif olan kiralık kasalarla ilgili detayları derledik.

Kiralık kasa nedir?

Kiralık kasa bankaların sunduğu, değerli eşya ve evraklarınızı güvenle saklamanızı sağlayan bir sistem. Özel güvenlikli odalarda bulunan ve farklı boyutlara sahip kişisel kasalar belli bir ücret karşılığında banka tarafından tüketiciye kiralanıyor. Kasaların fiyatı kasanın boyutuna ve bankaya göre değişiklik gösteriyor. Kiralık kasa ücretleri genellikle yıllık alınmaktadır ve ilk kiralama sırasında depozito alınabilmektedir. Kiralık kasa sözleşmesi bittiğinde bu depozito tüketiciye iade edilir.

Kiralık kasa güvenli mi?

Kiralık kasalar bankaların sunduğu bir uygulama olduğundan oldukça güvenli. Özel vekalet vermediğiniz takdirde bu kasaya sizden başka hiç kimse ulaşamıyor. Talep edildiği takdirde ortak kasa da tutulabiliyor. Ayrıca kasada yer alan taşınabilir kıymetlerin hırsızlık ve yangın, deprem vb. risklere karşı korunması da bankanın sağladığı güvence kapsamına giriyor.

Kasaya erişim ise ilgili şubenin çalışma saatleri içerisinde gerçekleşebiliyor. Bazı bankalar özel güvenlik prosedürleri çerçevesinde 7/24 ulaşılabilecek kiralık kasalara da sahip.

Kiralık kasanın sahibinin vefat etmesi neticesinde kiralık kasa erişimi banka tarafından durdurulmaktadır. Üçüncü bir kişinin, kasaya erişmek için özel vekaleti olsa dahi kişinin vefatından sonra kasaya erişim sağlaması mümkün değildir. Vefat edenin yakınlarının kiralık kasaya erişebilmesi için verasetle ilgili hukuki sürecin tamamlanması beklenir.

Kiralık kasalarda zaman aşımı

Kiralık kasalarda 10 yıllık zaman aşımı söz konusu. Bu ne demek? 10 yıl boyunca kiralık kasayla muhatap olmamanız halinde kasanın içindeki her şey Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) aktarılır. Bu aşamaya gelindikten sonra kasadakilerin geri istenmesi söz konusu değildir.

Para ve altınlarınızı saklamak için bankaların sunduğu vadeli mevduat hesaplarından da faydalanabilirsiniz.

Vadeli Mevduat Faiz Oranları
Kiralık kasa nedir, güvenli mi?
5 (100%) 2 vote[s]
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Henüz yorum yapılmamış, yorumunuzu aşağıya ekleyin!


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir