Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hellobar image
hangikredi.com

Kamu Bankalarından Kredi Faiz Oranlarına İndirim!

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 25.10.2021 Güncelleme Tarihi: 2.04.2023

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın politika faizini 200 baz puan indirmesinin ardından faiz indirimlerine yönelik ilk hamle kamu bankalarından geldi.

Kamu Bankalarından Kredi Faiz Oranlarına İndirim!
 Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank, kredi faiz oranlarında indirime gitti.

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank, kredi faiz oranlarında indirime gitti. Yaptıkları ortak açıklamada “22 Ekim itibarıyla kurumsal kredi faiz oranlarında ürün ve vade yapısına göre 200 baz puana kadar indirim yapılmıştır” ifadelerini kullanan üç büyük kamu bankası, yarından itibaren geçerli olmak üzere konut kredileri ve ticari krediler faiz oranlarında indirime gidileceğini belirtti.Tüketici kredileri bu uygulamada kapsam dışında bırakıldı.

Kurumsal kredi faiz oranlarında ürün ve vade yapısına göre 200 baz puana kadar indirim yapılırken konut kredileri faiz oranlarında ise 1 milyon TL altı tutarlarda yüzde 1,29, 1 milyon TL üzerindeki tutarlarda yüzde 1,34 faiz oranları uygulanacak.

Kurumsal(Ticari) Kredi Nedir?

Kurumsal (ticari) krediler, bankaların işletme sahiplerine verdiği bir kredi türüdür. Ticari kredi işletmenin finansmanı amacı ile kullanılır. Esnaf kredisi ile kişisel harcama yapılması söz konusu değildir. Kurumsal krediler genellikle mal alımı, iş yeri yenileme, taşınma, ihaleye katılma, demirbaş alımı, büyüme ve lojistik ağ kurma gibi nedenlerden ötürü kullanılır.
Hangikredi.com üzerinden kurumsal (ticari) kredi hesaplaması, faiz oranları karşılaştırması ve ticari kredi başvurusu yapabileceğiniz bankalar şunlardır: 

Ticari krediler hakkında daha detaylı bilgi almak için "Ticari Kredi Nedir?"  içeriğimize göz atabilirsiniz.

Konut Kredisi Nedir?

Konut kredisi, sahibi olmak istediğiniz evin teminat altına alınması suretiyle, bankalar tarafından verilen bir kredi türüdür. Konut kredisi kullanabilmeniz için öncelikle belgelenebilir bir geliriniz ve en az 3 aydır devam eden sigortanız olması gerekmektedir. Bankaların faiz oranları birbirinden farklı olduğundan ödeyeceğiniz aylık taksit ve toplam tutar her banka için farklı olacaktır. Konut(ev) kredisi ipotekli bir kredi türüdür. Kredi tutarı yüklü miktarda bir borç olduğundan banka, bu borcu vermeye karşılık olarak kredi vadesi sonuna kadar söz konusu evi ipotek altına alır. Konut(ev) kredisi borcu tamamen ödendiğinde ise ipotek fek işlemi ile evinizin üzerindeki ipoteği kaldırabilirsiniz.

İpotek kaldırma süreci ile ilgili detaylı bilgiye "Konut Kredisi İle Alınan Evin İpoteği Nasıl Kaldırılır?" içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Farklı tutar ve vade seçenekleri ile hesaplama yapmak için Konut Kredisi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

4 Oy

-

5 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Neden Zam Yapılır? 14.06.2024

  Neden Zam Yapılır?

 • Enflasyon Gerçeği 14.06.2024

  Enflasyon Gerçeği

 • Bütünleşik Finans Nedir? 11.06.2024

  Bütünleşik Finans Nedir?

 • Yeni Girişimciler için Vergi Yükümlülükleri 7.06.2024

  Yeni Girişimciler için Vergi Yükümlülükleri