Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hellobar image
hangikredi.com

Eurobond Nedir? Eurobond Yatırımı Nasıl Yapılır

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 19.09.2022 Güncelleme Tarihi: 8.01.2024

Yatırımcılar için risksiz ya da düşük riskli yatırım araçları arasında gösterilen Eurobond, uzun vadeli dış borçlanma senetleridir.

Eurobond Nedir? Eurobond Yatırımı Nasıl Yapılır
Devletlerin ve şirketlerin, ihtiyaç duydukları maddi kaynağı ülke dışından sağlamak amacıyla, dolar ve euro benzeri yabancı para cinsi üzerinden, uluslararası piyasalarda satışa çıkardıkları senetlerdir.

Bireysel ve kurumsal tüketicilerin finansal ihtiyaçlarını, banka ve benzeri finansal kurumlar karşılar. Finansal kurumsal, bankalar, merkez bankaları, devlet ve büyük ölçekli şirketler, para piyasalarında otoriter konumdadır. Fakat bu otoritelerin de zaman zaman finansal kaynağa ihtiyacı olur. Bu durumda da tahvil ve bono gibi menkul kıymetler ile borçlanırlar. Söz konusu borçlanmayı uluslararası bir piyasa yapıp döviz ile kaynak sağlamak için ise eurobondu tercih ederler. Eurobond, son derece önemli bir yatırım aracıdır.

Eurobond Nedir?

Yatırımcılar için risksiz ya da düşük riskli yatırım araçları arasında gösterilen eurobond; devletlerin ve şirketlerin, ihtiyaç duydukları maddi kaynağı ülke dışından sağlamak amacıyla, dolar ve euro benzeri yabancı para cinsi üzerinden, uluslararası piyasalarda satışa çıkardıkları, uzun vadeli dış borçlanma senetleridir.

Dış borçlanma tahvilleri, uluslararası piyasalarda kabul gören önemli para birimleri ile ihraç edilir. Türkiye’den genellikle euro ve Amerikan doları cinsinden ihraç edilirken en çok tercih edilen para birimleri arasında, euro ve dolar ile birlikte Japon yeni ve İsviçre frangıdır. Uzun vadeli olması ile dikkat çeken bu dış borçlanma senetlerinde ortalama vade 5 ile 30 yıl arasındadır. Kuponlu olarak ihraç edilmelerinin sebebi de uzun vadeli olmalarıdır.

Kuponlu borçlanma senetleri, yatırımcılara düzenli bir getiri sağlar. Çoğunlukla sabit faiz üzerinden hesaplanır ve her kupon ödeme döneminde, yatırımcıya, tahvilin ihraç edildiği para cinsi üzerinden ödeme yapılır. Euro birimindeki senetler için yılda bir, dolar birimindeki senetler için ise altı ayda bir kupon ödemesi yapılır. Ayrıca bu borçlanma senetleri, vade sonu beklenmeden de nakde çevrilebilme özelliğine sahiptir.

Yabancı para cinsinden yapılan yatırımlarla ilgili kavramlardan biri de tevidat hesabıdır. HangiKredi üzerinden döviz tevdiat hesabı ile ilgili detaylı bilgilere ulaşabilmek mümkündür.

Eurobond Yatırımı Nasıl Yapılır?

Eurobond fonu yatırımları, bankalar aracılığıyla yapılabilmektedir. Bu işlem için yatırımcının, ilgili hizmeti sunan bankalardan birinde bir yatırım hesabı açmış olması gerekir. Çeşitli yatırım fonlarının alındığı banka hesapları da tahvil yatırımı için uygundur. Bu noktada dikkat edilmesi gereken nokta, yatırım hesabının yabancı para cinsinden açılmış olmasıdır. TL cinsinden açılmış olan yatırım hesapları ile dış borçlanma senedi yatırımı yapılamaz. Yatırım yapılacak olan borçlanma senedinin ihraç edildiği para birimi ne ise o para birimi ile yatırım hesabı açılmalıdır.

Yatırım hesabı açıldıktan sonra, bankanın belirlediği yatırım tutarı sınırları çerçevesinde, belirli saatler içerisinde dış borçlanma senetleri alınabilir ve yatırım yapılabilir. Bu senetlerin kupon ödemeleri ile ya da senetlerin satılması ile gelir elde edilebilir.

Alternatif bir yatırım yöntemi de döviz hesabı kullanmaktır. Döviz hesaplarının işleyişi ve açılış şartları gibi detaylara “Döviz Hesabı Nedir?” başlıklı yazımız okunarak ulaşılabilir.

Eurobond Fiyatları Neye Göre Değişir?

Eurobond fiyatları, bazı temel faktörlere bağlı olarak belirlenir ve yine bu faktörlerdeki değişimlere göre değişir. En temel faktörler CDS (kredi risk primi) ve vade süresidir. Her ülkenin belirli bir kredi risk primi vardır ve bu prim, tahvil fiyatlarını doğrudan etkiler. Dış borçlanma senetlerinin fiyatlarını etkileyen diğer unsurlar arasında ihraççı ülke ya da şirketin mali yapısı ve ekonomik durumu ile birlikte uluslararası piyasalardaki gelişmeler bulunmaktadır.

Eurobond Nasıl Hesaplanır?

Eurobond hesaplama işlemi, borçlanma senedinin faiz oranlarına ve vadesine göre hesaplanır. Uzun vadeli ve kupon ödemeli bir işlem olduğu için eurobond faizleri belirleyici unsurlardır. Her bir borçlanma senedi için farklı bir faiz oranının çıkması da muhtemeldir. Ayrıca yatırım yapılan senedin işlem gördüğü birim değer değişirse, faiz oranı da buna göre yeniden oranlanır. Yatırımcı, kupon ödeme günlerini bekleyerek hesaplanan faizden elde ettiği kazancı alır. Eurobond getiri hesaplama işlemi, değer artışı üzerinden de hesaplanabilir.

Eurobond Getiri Hesaplama Formülleri:

Faiz Kazancı = Nominal Değer x Yıllık Faiz Oranı

Değer Artış Kazancı = (S x K) - (A x K) - M

 • (S) Eurobondun satış tutarı (yabancı para)
 • (K) Satış tarihindeki TCMB döviz alış kuru
 • (A) Eurobondun alış tarihindeki döviz tutarı
 • (M) Ödenen vergiler ve diğer giderler

Toplam Eurobond Getirisi = Faiz Kazancı + Değer Artış Kazancı

Eurobond Nereden Alınıp Satılır?

Türkiye’de eurobond alım satımları, bankalar aracılığıyla yapılmaktadır. Belirli işlem günleri ve saatleri arasında, bankalarda bulunan yatırım hesapları üzerinden dış borçlanma seneti almak ve satmak mümkündür. Tahvil alım satım işlemlerinin yapılabildiği bankalardan birkaç tanesi tablodaki gibidir.

Eurobond Yatırımı Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • Eurobond yatırımı yaparken, yatırım amacına özellikle dikkat edilmelidir.
 • Alım satım işleminden gelir elde etme amacı varsa senedin fiyatı esas alınmalıdır.
 • Düzenli gelir ile tasarruf sağlama amacı varsa kupon ödeme oranları esas alınmalıdır.
 • Vade süresi de dikkat edilmesi gereken unsurlar arasındadır.
 • Vade süresi ne kadar uzun olursa faiz dalgalanmaları da o kadar çok görülür.
 • Alım satım amaçlı yatırımlarda çok uzun vadeler önerilmez.

Eurobond Yatırımdaki Riskler Nelerdir?

Eurobond riskleri de olan bir yatırım aracıdır. Pek çok yatırım aracına göre riski daha düşüktür fakat bu risklerin olmadığı anlamına gelmez. Söz konusu risklerden bazıları şöyledir:

 1. Faiz Oranı: Tahvilin faiz oranı yükselirse, eldeki tahvilin değeri düşer ve vade sonundan önce satılırsa zarar edilir.
 2. Yeniden Yatırma: Kupon ödemelerinin yeniden bu araca yatırılması yaygın bir yöntemdir. Fakat kupon ödeme oranları düştüğünde, yeniden yatırım kârlı olmaz.
 3. Döviz Kuru: Dış borçlanma senetleri yabancı para cinsinden alındığı için döviz kurları önemlidir. Kurlarda düşüş yaşanırsa, uzun vadede ciddi zararlar ortaya çıkabilir.
 4. Geri Çağrılma: Bazı borç senetleri, geri çağrılma opsiyonu ile birlikte ihraç edilir. Vade sonu gelmeden geri çağrılan senetlerden çok daha düşük gelirler elde edilir.
 5. İflas: Düşük bir ihtimal olsa da ihraççı konumdaki devlet ya da şirket, kupon ödemelerini zamanında yapamayacak ya da hiç ödeyemeyecek duruma gelebilir.

Eurobond Yatırımda Devlet Garantisi Var mıdır?

Bazı ülkelerde, eurobond yatırımları için devlet tarafından bir güvence verilir. Türkiye’deki dış borçlanma senedi yatırımları, T.C. Hazine Müsteşarlığı güvencesi altındadır. Ayrıca bu yatırımlardan sağlanan gelirler, vergilerden ve stopajlardan da muaf tutulur.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

14 Oy

-

3,36 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Neden Zam Yapılır? 14.06.2024

  Neden Zam Yapılır?

 • Enflasyon Gerçeği 14.06.2024

  Enflasyon Gerçeği

 • Bütünleşik Finans Nedir? 11.06.2024

  Bütünleşik Finans Nedir?

 • Yeni Girişimciler için Vergi Yükümlülükleri 7.06.2024

  Yeni Girişimciler için Vergi Yükümlülükleri