Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Ev, Ofis veya İşyeri Kiralarken Nelere Dikkat Edilmeli?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 28.08.2023 Güncelleme Tarihi: 29.08.2023

Ev, ofis ve iş yeri gibi alanlar, konaklama ya da çalışma gibi amaçlara hizmet eder, bu gayrimenkulleri kiralamak isteyenler, mekân seçiminden yasal prosedürlere kadar her detaya özen göstermelidir.

Ev, Ofis veya İşyeri Kiralarken Nelere Dikkat Edilmeli?
Ev, ofis ve dükkân kiralarken dikkat edilmesi gerekenleri gözeterek bu süreci sorunsuz atlatabilirsiniz. Yazının devamında emlak kiralama işlemlerinde önemli rol oynayan unsurları ele aldık.

Doğru mekânı bulmak: Ev, ofis veya iş yeri kiralama sürecindeki ilk adımlar nelerdir?

Yaşam ve çalışma alanları, gün içinde en çok vakit geçirilen yerlerdir. Beklentilerinizi karşılayan, işlevsel ve kullanışlı gayrimenkullerde günlük ve iş hayatınızı daha keyifli sürdürebilirsiniz. Bu nedenle ofis, dükkân ya da ev kiralarken dikkat edilmesi gerekenleri bilmelisiniz. Doğru mekânı bulmak için atacağınız ilk adım, emlak türünü belirlemektir. Böylece ofis ya da ev kiralarken dikkat edilecekler arasındaki ayrıma göre karar verebilirsiniz. Akabinde sıra, bütçenizi ve kriterlerinizi değerlendirmeye gelir. Bu sayede ideal seçeneği bulmak için birikimlerinizi ve zamanınızı boşuna harcamazsınız.

Kiralamak istediğiniz mekânın türünü belirleme

Mekân türünü belirlemek, ev veya dükkân kiralarken dikkat edilecek hususların başında gelir. Zira doğru gayrimenkulü tercih etmek için öncelikle kullanım amacına uygun alternatifleri gözden geçirmelisiniz. Örneğin yaşam alanı olarak emlak kiralamak istiyorsanız daire, villa ve apartman gibi seçenekleri inceleyebilirsiniz. İş yeri kiralarken dikkat edilecek hususlar arasında ise işlevsellik ön plana çıkar. Ofis ya da dükkân olarak kullanacağınız gayrimenkulü, plazalardan ya da şehirlerde iş merkezlerinin yoğunlaştığı bölgelerden kolaylıkla bulabilirsiniz.

Bütçe planlaması: Kiralama maliyetlerini yönetme

Ev ve ofis kiralarken dikkat edilecekler arasında bütçe planlaması da yer alır. Bu süreci, kiralama maliyetlerini gözeterek finansal açıdan zorlanmadan yönetebilirsiniz. Ev ve iş yeri kiralarken dikkat edilecek hususların başında gelen bütçe planlamasında şu adımlar izlenir:

 • Bütçe sınırlarını tespit etme: Ev kiralarken dikkat edilmesi gerekenlerden ilki, aylık ve yıllık bütçenizi tespit etmektir. Böylece kiralama bedelini karşılama durumunuzu öğrenebilirsiniz.
  • İhtiyaçları netleştirme: Emlak kiralama sürecinde ihtiyaçları netleştirmek, sizi gereksiz maliyetlerden korur. Kullanım amacına ve beklentilerinize uygun mekânı belirlemenizi de kolaylaştırır.
   • Kapsamlı araştırma: Benzer niteliklere sahip gayrimenkulleri detaylıca araştırıp karşılaştırarak daha uygun rakamlara ideal seçeneği bulabilirsiniz.
    • Destek alma: Konut piyasasını yakından takip eden emlak danışmanları, bütçenize ve gereksinimlerinize uygun gayrimenkulü bulma konusunda size yol gösterir.

Ofis ve daire kiralarken dikkat edilmesi gerekenlerden biri de ekstra giderlerdir. Bütçenizi planlarken bakım ve onarım, aidat, sigorta, güvenlik, elektrik ve su ödemeleri gibi masrafları da göz önünde bulundurmalısınız. Bu sayede kira bedelinin yanında ödeyeceğiniz giderler için de bütçe ayırabilirsiniz.

1 senelik kira bedelini peşin ödeme fırsatı veren kira kredilerine göz atın!

Arama sürecinde dikkate almanız gereken kriterleri belirleme

Ev ve dükkân kiralarken dikkat edilmesi gerekenler, gayrimenkul türüne göre değişir. Aşağıda ev ya da ofis kiralarken dikkat edileceklerin ayrımını görebilirsiniz.

Ev kiralarken dikkat edilmesi gerekenler Dükkân kiralarken dikkat edilmesi gerekenler
Binanın deprem dayanıklılık raporu belgelerine bakılmalıdır. Ofis kiralarken dikkat edilecekler arasında işin niteliğine uygun konumdaki gayrimenkulleri tercih etmek vardır.
Evin tesisatında herhangi bir sorun olup olmadığı tespit edilmelidir. Gayrimenkulde toplantı odası, üretim alanı, çalışanlar için dinlenme ve yemekhane bölümü gibi detaylar bulunmalıdır.
Evcil hayvan sahipleri, komşuların ve bina yönetiminin bu konudaki yaklaşımlarını öğrenmelidir. Kiralanacak iş yeri, kolay ulaşılabilir bir konumda olmalıdır. Aksi takdirde personellerin ofise erişmekte güçlük çekmesi ve iş süreçlerinin aksaması muhtemeldir.
Apartmanlarda asansör bakımı, temizlik ve diğer giderleri kapsayan aidat ücretleri araştırılmalıdır. Ofis kiralarken dikkat edileceklerden biri de altyapı ve donanım yeterliliğidir. Bu kriterler, özellikle iş süreçlerini teknoloji üzerinden ilerleten işletmeler için önemlidir.

Güvenli konum, otopark alanları, depreme dayanıklılık, ısıtma ve soğutma kolaylığı gibi kriterler hem yaşam hem çalışma yerleri için ortaktır. Öte yandan, ev ve dükkân kiralarken dikkat edilmesi gerekenler arasında uzun vadeli düşünmek de yer alır. Böylelikle sık sık taşınmanın getirdiği mali ve operasyonel yükten kurtulabilirsiniz.

Emlak kiralama pazarında fırsatları değerlendirme

Ev ve ofis kiralarken dikkat edileceklerde pazar fırsatlarını değerlendirmek ilk sıralara adını yazdırır. Zira konut piyasası, arz ve talep arasındaki dengeye bağlı olarak hızla dalgalanır. Örneğin enflasyonun hızlandığı dönemlerde gayrimenkul fiyatları ve kiralar da artar. Buna bağlı olarak emlak pazarında bütçenize uygun iş yeri ya da ev bulmanız zorlaşır. Bu dönemlerde lüks konutlar yerine daha ekonomik olanlara, merkezî konumlardaki ofislerden ziyade bu bölgelere yakın muhitlere yönelebilirsiniz.

Piyasa araştırması ve fiyat değerlendirmesi yapma

Piyasa araştırması, ofis ve ev kiralarken dikkat edilmesi gerekenlerden biridir. Bu araştırmada benzer nitelikteki mekânlar, mevcut arz talep dengesi, emlak piyasasının geçmişi ve geleceği değerlendirilir. Emlak kiralama sürecinde daha bilinçli ve güçlü adımlar atmak için öncelikle bu konuları detaylıca incelemelisiniz. Kiralamayı düşündüğünüz gayrimenkulün gelecekteki değeri; yakın çevredeki gelişmeler, planlanan projeler ve altyapı yatırımlarıyla artabilir. Böyle bir durumda ileride daha fazla kira bedeli ödeme ihtimalini hesaba katabilirsiniz.

Kiralama fırsatlarını doğru zamanlama ve müzakere etme

Doğru zamanlama ve müzakere süreci, ev ya da ofis kiralarken dikkat edilecekler arasındadır. Bütçenize ve beklentilerinize uygun gayrimenkulü ararken sezonluk fırsatları değerlendirebilirsiniz. Aşağıda emlak kiralama için ideal dönemleri görebilirsiniz.

 • İdeal gayrimenkul kiralama dönemi, temmuz ila eylül ayları arasındadır. Zira bu zaman aralığında hem taşınma kolaylığı hem de zamlardan önceki fiyatlarla sözleşme yapma gibi avantajlar bulunur.
 • Enflasyonun gerilediği dönemlerde konut piyasası da durgunlaşır. Bu dönemlerde ihtiyaçlarınıza ve bütçenize hitap eden ev ya da ofisleri bulmanız nispeten daha kolaydır.

Ev veya dükkân kiralarken dikkat edilmesi gerekenlerden biri de etkili müzakere sürecidir. Kiralama aşamasında sıkı bir pazarlık yaparak bütçenizi koruyabilirsiniz. Gayrimenkuldeki eksiklikler ve çevredeki diğer emlakların özellikleri, bu pazarlıkta öne süreceğiniz detaylardan yalnızca bazılarıdır. Dilerseniz bu aşamada emlak danışmanlarından da destek alabilirsiniz.

Mekânın incelenmesi ve işlevselliği

Kiralanacak mekânın işlevsel açıdan uygun olması son derece önemlidir. Örneğin üretim odaklı bir iş yerinde makine ve teçhizatlar için yeterli alan bulunmalıdır. Ofislerde ise iş görüşmelerinde, toplantılarda ve konferanslarda kullanılacak bölümler yer almalıdır. Emlak kiralama süreçlerinde yaşam alanınızı da özenle belirlemelisiniz. Mesela kalabalık bir aileniz varsa oda sayısı bakımından elverişli, birden fazla banyosu olan ve depolama alanları bulunan evleri tercih edebilirsiniz.

Kiralama öncesinde mekânı detaylı olarak inceleme

Ofis, iş yeri ve ev kiralarken dikkat edilmesi gerekenler değişiklik gösterir. Ancak temelde bu emlak türlerinin her biri için mekânları detaylıca incelemelisiniz. Bu sayede ileride tercih ettiğiniz yaşam ve çalışma alanından memnun olmama gibi sorunlar yaşamazsınız. Öncelikle yapının fiziksel durumunu değerlendirebilirsiniz. Boya durumu, zemin kaplamaları, tavanlar, pencereler ve kapılar, bu kapsamda inceleneceklerden yalnızca bazılarıdır. Ofis ve ev kiralarken dikkat edilmesi gerekenler arasında şunlar da yer alır:

 • Elektrik prizleri ve su boruları gibi tesisat sistemlerinin sağlam olup olmadığına bakmalısınız.
 • Mekânda demirbaş* olarak bulunan ısıtma ve soğutma sistemlerini kontrol etmelisiniz.
 • İç ve dış kapının sağlamlığını test etmeli, varsa güvenlik kameralarının çalışma durumunu öğrenmelisiniz.
 • Gayrimenkulde daha önce yapılan bakım ve onarımlar hakkında bilgi almalısınız.

Son olarak, ofis ya da ev kiralamadan önce konum faktörünü de hesaba katmalısınız. Örneğin çalışma yerinize yakın mesafede bir ev tercih ettiğinizde ulaşımda geçirdiğiniz süre kısalır. Benzer şekilde yaptığınızın işin niteliğine uygun bir konumda ofis açtığınızda müşterilerine kolay ulaşabilir, lojistik süreçlerini daha etkin yönetebilirsiniz.

Kiralamak istediğiniz mekânın işlevsel ihtiyaçlarınızı karşılaması

Ev ve dükkân kiralarken dikkat edilmesi gerekenler arasında mekânın işlevsel olması da bulunur. Mesela ofis kiralarken dikkat edileceklerin başında elverişli park alanları yer alır. Zira çalışanların ve müşterilerin araçları için güvenli otoparkların varlığı oldukça önemlidir. Mekânın işlevlerini şu kriterlere göre değerlendirebilirsiniz:

 • Perakende satışlar için ürünleri sergilemeye uygun kiralık mekânları tercih edebilirsiniz.
 • Ofis faaliyetleri için ferah, kullanışlı ve kolay ulaşılabilir gayrimenkullere yönelerek çalışanların verimliliğine katkı sağlayabilirsiniz.
 • İşletmenizin büyüme potansiyeline uygun kiralık emlak seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

Ev kiralarken dikkat edilmesi gerekenler ise nispeten daha kişiseldir. Örneğin güne keyif dolu görüntülerle başlamak istiyorsanız deniz ve doğa manzaralı emlaklara yönelebilirsiniz. Ayrıca alışveriş yerleri, hastaneler ve yeme içme mekânlara yakın yaşamak için merkezî konumlardaki gayrimenkulleri kiralayabilirsiniz.

Kiralama sözleşmesi: Önemli detayları ve hukuki boyutları inceleme

Yasal prosedürler, ev ve dükkân kiralarken dikkat edilmesi gerekenler arasında ilk sıradadır. Bu sürecin hukuki boyutlarına hâkim olmak, ileride yaşanması muhtemel sorunları önler. Öncelikle ev ve iş yeri kira sözleşmesinde dikkat edilmesi gerekenleri öğrenmelisiniz. Kira kontratı gayrimenkul sahibinin ve kiracının hem haklarına hem sorumluluklarına yer verir. Bu sayede taraflar arasındaki anlaşmazlıkların yasal zeminde çözülmesine yardımcı olur.

Sözleşme öncesi araştırma: mal sahibi ve geçmiş kiracı referansları

Kira sözleşmesinden önce gayrimenkul sahibini ve önceden bu mülkte yaşayanların referanslarını inceleyebilirsiniz. Mülkün malikine** dair araştırmalar, kira kontratı boyunca sizi bekleyenlere dair bir perspektif sunar. Emlak sahibiyle ilgili detayları; komşulardan, eski kiracılardan ve binanın yöneticisinden öğrenebilirsiniz.

Kiralama sürecindeki hak ve sorumluluklarınızı anlama

6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu, gayrimenkul sahiplerinin ve kiracıların haklarına yer verir. Bu kanundaki maddelere göre her iki tarafında bazı sorumlulukları bulunur. Taraflar, kiracının ya da taşınmaz sahibinin sözleşmeye aykırı davranışlarından dolayı yasal yollarla hakkını arayabilir. Böylece maddi ve manevi kayıplarını hukuki zeminde giderebilir. Arzu ederseniz HangiKredi olarak hazırladığımız kira sözleşmesinde dikkat edilecek hususlar konulu içeriğimizden ayrıntıları öğrenebilirsiniz.

Notlar:
*bir yerde kullanılan ve kayıtlı olan eşya
**sahip

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

17 Oy

-

2,94 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • HGS Borç Sorgulama Nasıl Yapılır? 18.07.2024

  HGS Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

 • Hisse Başına Kar (HBK) Nedir? Nasıl Hesaplanır? 12.07.2024

  Hisse Başına Kar (HBK) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

 • Satışı Yapılan Hisse Nasıl Çekilir? 8.07.2024

  Satışı Yapılan Hisse Nasıl Çekilir?

 • Brüt Takas Uygulaması Nedir? 2.07.2024

  Brüt Takas Uygulaması Nedir?