Birikim Yapmanın Yolları

Hayat akıp giderken ne zaman ne ile karşılaşacağımızı bilmiyoruz. Karşılaşabileceğimiz beklenmedik maddi sıkıntılara karşı her daim kenarda bir miktar para bulundurmakta yarar var. Bunun yanı sıra ev, araba, seyahat gibi ihtiyaçlar için de belli bir birikime sahip olmak gerekiyor. Hayatın koşuşturmacası içinde kira, fatura, alışveriş gibi harcama yapılan pek çok farklı alan varken nasıl birikim yapılır diyenler için bazı ipuçlarımız var.

Kredi Kartını Doğru Kullanın

Birikim yapmanın ilk kuralı tasarruf etmektir. Kredi kartı alışveriş konusunda her ne kadar kolaylık olsa da doğru kullanılmadığı hallerde maddi çöküntüye yol açabiliyor. Özellikle kredi kartı borcu ödemelerindeki asgari tutarı ödeyebilme  hakkı dikkatsiz kullanıldığında düşük tutardaki borcunuzu bir çığ gibi büyütebiliyor. Kredi kartı harcamlarınızda tasarruf yoluna gitmek için kredi kartı limitini maaşınızın alışveriş için ayırdığınız miktarına yakın tutmalısınız. Bu sayede kredi kartı ile yapabileceğiniz gereksiz harcamaların önüne geçebilirsiniz. Bunun yanı sıra aylık ödemelerinizi zamanında yaparak borcunuzun artmasının önüne geçebilirsiniz.

Hangi Banka Ne Kadar Faiz Veriyor?

Dikkatli Harcama Yapın

İnsanlar fazla paraya sahip olduklarında harcama eğiliminde olurlar. Buna ay başında maaş aldığımız dönemlerde dahil. Maaş aldığınız dönemde ihtiyacınız olmayan şeylere gereksiz paralar vermemek için kira, fatura gibi aylık ödemelerinizi gerçekleştirdikten sonra paranızı haftalara bölüştürün ve haftalık bütçenizi aşmamak konusunda iradeli olun. Bunun yanı sıra dikkat edeceğiniz birkaç küçük detay da tasarruf yapmanızı sağlayacaktır. Mesela dışardan yemek söylemek yerine evde yemek pişirmek, gereksiz yere yanan ışıkları söndürmek, suyu boşa akıtmamak…

Vadeli Mevduat Hesabı

Geldik birikim yapmanın yollarına. Maddi olarak gerekli tasarrufları yaptıktan sonra artık biriktirme kısmına gelebilirsiniz. Birikim yapmanın aslında pek çok yolu var. Bunlardan biri vadeli mevduat hesabı açtırmak. Dilediğiniz bir bankadan vadeli mevduat hesabı açarak her ay belli tutarda paranızı bu hesaba yatırabilirsiniz. Bankanızın sunduğu faiz oranına göre ay sonunda belli bir gelir elde edersiniz. Yani, paranız durduğu yerde değer kazanır. Bankaların sunduğu vadeli mevduat faiz oranlarını sitemiz üzerinden inceleyebilirsiniz.

Vadeli Mevduat Getirisi Hesapla

Döviz ve Altına Yatırım

Birikim konusunda daha geleneksel yollara başvurmak istiyorsanız döviz ya da altın biriktirmeyi düşünebilirsiniz. Döviz ya da altın birikimi çoğu zaman kısa vadede değil uzun vadede kazanç getirir. Döviz birikimi yapacaksanız döviz kurlarını iyi takip etmelisiniz. Döviz kurları yüksekken Türk Lirası’nı herhangi bir ülkenin para birimine çevirmek size kazanç değil zarar getirecektir. Aynı şey altın için de geçerli. Altın birikimi yapmak istiyorsanız altın piyasasını takip ederek altının düşük olduğu dönemlerde altın almalı, yükseldiği zamanlarda ise bozdurmalısınız. Bu sayede hem döviz hem de altında piyasadaki hareketlilikten faydalanarak gelir elde edebilirsiniz. Döviz piyasasını ve altın fiyatlarını da Hangikredi.com üzerinden takip edebilirsiniz.

Birikim Yapmanın Yolları
2 (40%) 1 vote[s]
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Henüz yorum yapılmamış, yorumunuzu aşağıya ekleyin!


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir