Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Birikim Yapmanın Yolları

Merve Mumcu

Merve Mumcu

1.02.2016

Hayat akıp giderken ne zaman ne ile karşılaşacağımızı bilmiyoruz.

Birikim Yapmanın Yolları

Karşılaşabileceğimiz beklenmedik maddi sıkıntılara karşı her daim kenarda bir miktar para bulundurmakta yarar var. Bunun yanı sıra ev, araba, seyahat gibi ihtiyaçlar için de belli bir birikime sahip olmak gerekiyor. Hayatın koşuşturmacası içinde kira, fatura, alışveriş gibi harcama yapılan pek çok farklı alan varken nasıl birikim yapılır diyenler için bazı ipuçlarımız var.

Hayat akıp giderken ne zaman ne ile karşılaşacağımızı bilmiyoruz. Karşılaşabileceğimiz beklenmedik maddi sıkıntılara karşı her daim kenarda bir miktar para bulundurmakta yarar var. Bunun yanı sıra ev, araba, seyahat gibi ihtiyaçlar için de belli bir birikime sahip olmak gerekiyor. Hayatın koşuşturmacası içinde kira, fatura, alışveriş gibi harcama yapılan pek çok farklı alan varken nasıl birikim yapılır diyenler için bazı ipuçlarımız var.

Kredi Kartını Doğru Kullanın

Birikim yapmanın ilk kuralı tasarruf etmektir. Kredi kartı alışveriş konusunda her ne kadar kolaylık olsa da doğru kullanılmadığı hallerde maddi çöküntüye yol açabiliyor. Özellikle kredi kartı borcu ödemelerindeki asgari tutarı ödeyebilme  hakkı dikkatsiz kullanıldığında düşük tutardaki borcunuzu bir çığ gibi büyütebiliyor. Kredi kartı harcamlarınızda tasarruf yoluna gitmek için kredi kartı limitini maaşınızın alışveriş için ayırdığınız miktarına yakın tutmalısınız. Bu sayede kredi kartı ile yapabileceğiniz gereksiz harcamaların önüne geçebilirsiniz. Bunun yanı sıra aylık ödemelerinizi zamanında yaparak borcunuzun artmasının önüne geçebilirsiniz.

Hangi Banka Ne Kadar Faiz Veriyor?

Dikkatli Harcama Yapın

İnsanlar fazla paraya sahip olduklarında harcama eğiliminde olurlar. Buna ay başında maaş aldığımız dönemlerde dahil. Maaş aldığınız dönemde ihtiyacınız olmayan şeylere gereksiz paralar vermemek için kira, fatura gibi aylık ödemelerinizi gerçekleştirdikten sonra paranızı haftalara bölüştürün ve haftalık bütçenizi aşmamak konusunda iradeli olun. Bunun yanı sıra dikkat edeceğiniz birkaç küçük detay da tasarruf yapmanızı sağlayacaktır. Mesela dışardan yemek söylemek yerine evde yemek pişirmek, gereksiz yere yanan ışıkları söndürmek, suyu boşa akıtmamak…

Vadeli Mevduat Hesabı

Geldik birikim yapmanın yollarına. Maddi olarak gerekli tasarrufları yaptıktan sonra artık biriktirme kısmına gelebilirsiniz. Birikim yapmanın aslında pek çok yolu var. Bunlardan biri vadeli mevduat hesabı açtırmak. Dilediğiniz bir bankadan vadeli mevduat hesabı açarak her ay belli tutarda paranızı bu hesaba yatırabilirsiniz. Bankanızın sunduğu faiz oranına göre ay sonunda belli bir gelir elde edersiniz. Yani, paranız durduğu yerde değer kazanır. Bankaların sunduğu vadeli mevduat faiz oranlarını sitemiz üzerinden inceleyebilirsiniz.

Vadeli Mevduat Getirisi Hesapla

Döviz ve Altına Yatırım

Birikim konusunda daha geleneksel yollara başvurmak istiyorsanız döviz ya da altın biriktirmeyi düşünebilirsiniz. Döviz ya da altın birikimi çoğu zaman kısa vadede değil uzun vadede kazanç getirir. Döviz birikimi yapacaksanız döviz kurlarını iyi takip etmelisiniz. Döviz kurları yüksekken Türk Lirası’nı herhangi bir ülkenin para birimine çevirmek size kazanç değil zarar getirecektir. Aynı şey altın için de geçerli. Altın birikimi yapmak istiyorsanız altın piyasasını takip ederek altının düşük olduğu dönemlerde altın almalı, yükseldiği zamanlarda ise bozdurmalısınız. Bu sayede hem döviz hem de altında piyasadaki hareketlilikten faydalanarak gelir elde edebilirsiniz. Döviz piyasasını ve altın fiyatlarını da Hangikredi.com üzerinden takip edebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Merve Mumcu

1990 yılı doğumlu olan Merve Mumcu Bayraklı, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu olup, 2014 yılından bu yana HangiKredi’de editörlük ve kıdemli pazarlama uzmanı görevlerini başarıyla sürdürmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Ziraat Bankasından Takipte Borcu Olanlara Yeni Ödeme İmkanı 3.03.2021

  Ziraat Bankasından Takipte Borcu Olanlara Yeni Ödeme İmkanı

 • Gelir Vergisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler 2.03.2021

  Gelir Vergisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 • Mart Kapıdan Baktırır, Kazma Kürek Yaktırır 1.03.2021

  Mart Kapıdan Baktırır, Kazma Kürek Yaktırır

 • Emtia Nedir, Türleri Nelerdir? 18.02.2021

  Emtia Nedir, Türleri Nelerdir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.