Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Ara ödemeli kredi nedir?

Merve Mumcu

Yayımlama Tarihi: 6.09.2017 Güncelleme Tarihi: 24.11.2020

Kredi alımında her ay aynı miktarda geri ödemenin yanında bankalar sizler için farklı bir yöntem de sunuyor: Ara ödemeli kredi… Peki nedir ara ödemeli kredi? Kimler için avantajlı ve isteyen herkes ara ödemeli kredi kullanabiliyor mu? Ara ödemeli kredi nedir? Kredi taksitleri genellikle her ay eşit olacak şekilde ödenir.
Ara ödemeli kredi nedir?
Tüketicinin talep etmesi durumunda konut kredisi ödeme planı artan taksit, azalan taksit gibi farklı şekillerde de hazırlanabilir.

Kredi alımında her ay aynı miktarda geri ödemenin yanında bankalar sizler için farklı bir yöntem de sunuyor: Ara ödemeli kredi…

Peki nedir ara ödemeli kredi? Kimler için avantajlı ve isteyen herkes ara ödemeli kredi kullanabiliyor mu?

Ara ödemeli kredi nedir?

Kredi taksitleri genellikle her ay eşit olacak şekilde ödenir. Tüketicinin talep etmesi durumunda konut kredisi ödeme planı artan taksit, azalan taksit gibi farklı şekillerde de hazırlanabilir. Ara ödeme de tüketiciye sunulan farklı ödeme planlarından biri. Normal taksit ödemelerinin dışında belirli dönemlerde yapılan fazladan kredi ödemesine ara ödeme denir. Genellikle konut kredisi ürünlerinde geçerli olan ara ödeme aylık geliri sabit olmayan tüketiciler için mantıklı bir seçenek. Ara ödeme, ödeme planında belirtilmemiş olsa da yapılabilir. 

Ara ödemeli kredi kimler için avantajlı?

Yılın bazı dönemlerinde daha fazla gelir elde edenler için avantajlı bir üründür. Örneğin çiftçiyseniz turizm sektöründe çalışıyorsanız veya belirli dönemlerde ikramiyeli maaş alıyorsanız ara ödeme sizin için uygun olabilir.

Kredi ara ödeme mantıklı mı?

Konut kredisi ara ödemesi az önce de belirttiğimiz gibi aylık geliri yıl içinde dengesiz dağılıma sahip tüketiciler için avantajlı bir seçenek. Bunun yanı sıra yılın belli dönemlerinde prim gibi ek gelir elde ediyorsanız taksit sayınızı azaltıp kredinizi daha kısa sürede bitirmek için de kredi ara ödeme olanağından yararlanabilirsiniz. 

Konut kredisi ara ödeme cezası

Gelirinizin artacağı dönemleri biliyorsanız, kredinizi alırken oluşturulan ödeme planına ara ödeme yapacağınız tarihleri dahil ettirebilirsiniz. Ödeme planınızda yer almasa da dilediğiniz zaman ara ödeme yapabilirsiniz ancak böyle bir durumda banka ara ödeme cezası talep edebilir. Eğer ödeme planınızda ara bir ödeme yoksa ancak buna rağmen ev kredisi ara ödemesi yapmak istiyorsanız öncelikle bankanızla görüşmenizi tavsiye ederiz. 

https://www.youtube.com/watch?v=5fwQtht6LHI
close icon

Yazar Hakkında

yazar
Merve Mumcu

1990 yılı doğumlu olan Merve Mumcu Bayraklı, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu olup, 2014 yılından bu yana HangiKredi’de editörlük ve kıdemli pazarlama uzmanı görevlerini başarıyla sürdürmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • IBAN Sorgulama Nedir, Banka IBAN Adresleri Neler? 7.10.2021

  IBAN Sorgulama Nedir, Banka IBAN Adresleri Neler?

 • Kredi Kartı mı Yoksa Nakit mi Kullanılmalı? 1.10.2021

  Kredi Kartı mı Yoksa Nakit mi Kullanılmalı?

 • ÖTV Muafiyeti Nedir? 1.10.2021

  ÖTV Muafiyeti Nedir?

 • Güvenli İnternet İçin Nelere Dikkat Edilmeli? 1.10.2021

  Güvenli İnternet İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon