Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Ara Ödemeli Kredi Nedir?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 6.09.2017 Güncelleme Tarihi: 14.08.2023

Bankadan alınan kredi borçları çoğunlukla her ay eşit olacak şekilde ödenerek kapatılmaya çalışılır.

Ara Ödemeli Kredi Nedir?
Ara ödemeli kredi modeli ise farklı aylarda ve değişken miktarlarda ödeme yapılmasını mümkün hâle getirir.

Ara ödemeli kredi nedir?

Her ay ödenen minimum kredi tutarı, bazı aylarda değişerek daha yüksek miktarlara ulaşır. Her ay aynı ödemeyi yapma zorunluluğunun kalkması, düzensiz gelir modeline sahip kullanıcıların da kredi alabilmesini sağlar. Sahip olunan kredinin geri ödemesini her ay eşit miktarda yapmak durumunda kalmamak, borçların rahat bir şekilde kapatılabilmesine imkân tanır.

Özellikle dönemlik gelir elde eden kullanıcılar için sağlanan bu kolaylık sayesinde bazı aylarda daha düşük ödemeler tahsil edilerek bütçenin rahatlaması sağlanır. Kullanıcının yüksek gelir elde edeceği aylarda ise ödeme tutarı arttırılır.

Ara Ödemeli Kredi Nedir?

Ara ödemeli kredi hangi durumlarda verilir?

Düzensiz gelir modeline sahip kullanıcıların da kredi çekebilmesini mümkün kılan ara ödemeli kredi modeli, genel olarak yüksek miktarda talep edilen krediler için uygulanır. Bu modelin amacı kullanıcının ekonomik dengesini bozma ihtimali bulunan yüksek ödeme tutarına sahip kredilerin ödemesini kolaylaştırmaktır. Bankadan alınan yüksek miktardaki kredinin ödeme aşaması, düzenli gelire sahip olmayan kullanıcıların zor zamanlar geçirmesine sebep olabilir.

Ara ödemeli kredi yapılandırması, kullanıcının rahat geçireceği aylardaki ödeme tutarının yüksek, diğer aylardaki ödemelerin ise minimum seviyede olmasını sağlar. Böylece düzensiz gelire sahip kullanıcıların da kredi alabilmesi sağlanır.

Bankalar ara ödemeli kredi vermek için farklı yeterlilikler arasa da genelde bu ödeme modeli konut veya taşıt kredilerinin yapılandırılma aşamasında uygulanır. Yüksek miktarda kredi alınmasına olanak sağlayan bu model, ödemelerinin kişinin ekonomik dengesini olumsuz bir biçimde etkilemesini engellemek adına borcun bazı aylara düşen miktarının azaltılmasını sağlar.

Hangi bankalar ara ödemeli kredi verir?

Türkiye’deki birçok banka, ara ödemeli kredi modelini seçenekleri arasında bulundurur. Bankalar bu sayede farklı gelir modellerine sahip kullanıcılarına kolay kredi imkanı sunar. Böylece daha fazla kullanıcıya hitap edebilen bankalar, müşterileri ile karşılıklı bir kazan/kazan anlaşması yapabilir. Hem ödemeyi yapan kullanıcıya hem de bankaya avantajlar sağlayan bu modelin bankalar tarafından tercih edilmemesi için bir neden yoktur.

Ara ödemeli kredi veren bankalar arasında Garanti, Finansbank, ING Bank, YapıKredi, Akbank, DenizBank gibi Türkiye’nin bilinen bankaları yer alır. Bu bankalar ve daha birçoğu, yüksek tahsilat bedellerine sahip konut ve taşıt gibi kredi türleri için müşterilerine ara ödeme imkânı sunar. HangiKredi’nin internet sitesinde ödemeli krediler ve bu ödeme olanağını sağlayan bankalar ile ilgili daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Örnek ara ödeme hesaplaması 

  Kredi tutarı    Kredi vadesi    Aylık taksit tutarı    Ödenen taksitler    Ara ödeme tutarı    Ödeme sonrası kalan toplam tutar    Ara ödeme sonrası kâr 
20.000 12 2000 3 4000 11.701,52 TL 522,77 TL

Ara ödeme yapmak mantıklı mıdır?

Yıl içerisinde elde ettiğiniz gelirin aylara dağılım oranına bağlı olarak ara ödemeli kredi seçeneklerinden faydalanmak mantıklı bir tercih olabilir. Bu kredi modeli sayesinde rahat geçen aylar süresince tasarruf yapabilir, zor geçebilecek olan dönemlerdeki borcunuzun azalmasını sağlayabilirsiniz. Eğer siz de gelecek planlarınızı bu şekilde yapıyorsanız ara ödemeli kredi türlerine göz atabilirsiniz.

Homojen bir şekilde ödemeyeceğiniz kredi borçları kafanızı karıştırıyorsa tahsil planınızı oluşturmak için bir hesaplama yapabilirsiniz. Ara ödemeli kredi hesaplama programı Excel olarak bilinse de günümüzde daha kolay hizmetlerden de yararlanabilirsiniz. HangiKredi üzerinden hesaplayabileceğiniz kredi ödeme tutarınıza göz atarken hangi bankaların bu hizmeti sağladığını da inceleyebilirsiniz. Böylece size en uygun bankaya ulaşarak ara ödemeli kredi başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Aldığınız kredinin ödeme biçimi ile ilgili kafanızda soru işaretleri varsa “Kredi taksitleri geç ödenirse ne olur?” isimli yazımızı inceleyerek ekonomik planlarınızı bilinçli bir şekilde yapabilirsiniz.

Ara ödeme kimler için avantajlıdır?

Ara ödemeli kredi seçenekleri, yıl içerisindeki geliri homojen bir şekilde dağılmayan kişiler için avantajlıdır. Sabit bir gelire sahip olmayan kullanıcıların da kredi avantajlarından faydalanabilmesi için geliştirilmiş bu ödeme türü, toplu ödeme yöntemiyle gelir elde eden kişiler için oldukça yararlıdır. Ödemelerinizi çalıştığınız yerden alacağınız prim dönemine denk getirmek istediğinizde de bu ödeme yöntemi size yardımcı olabilir.

Ara ödeme yönteminin avantaj sağlayacağı kişilere örnek vermemiz gerekirse çiftçilerden bahsedebiliriz. Kredi çeken bir çiftçi, bu borcun tahsilatının büyük bir kısmının hasat dönemlerine denk gelmesini isteyebilir. Böylece eline geçen toplu para sayesinde borçlarının büyük kısmını kapatabilir. Aynı şekilde turizm sektöründe çalışan kişiler de işlerin yoğun olduğu ve bol kazanç elde ettikleri dönemlerde tahsilat işlemlerinin gerçekleşmesini isteyebilirler. Aşağıda yer alan gruplara dâhil kişiler için ara ödemeli kredi modeli bir hayli avantajlıdır.

 • Çiftçiler
 • Turizm Çalışanları
 • Ticaretle Uğraşanlar
 • Mevsimlik Çalışanlar
 • Prim Bekleyenler
 • Düzensiz Bir Gelire Sahip Olanlar

Ara ödemeli kredi nasıl hesaplanır? Ara ödeme hesaplama formülü nedir?

Alacağınız kredinin türüne göre kendi hesaplamalarınızı yapmanız ve bu hesapları banka ile birlikte incelemeniz, ödeme programınızı oluşturmak için oldukça önemlidir. Bu sayede taşıt, ihtiyaç veya ara ödemeli ev kredisi hesaplamalarını gerçekleştirerek kendinize uygun bir ödeme planı oluşturabilirsiniz.

Başvurunuzu gerçekleştirmeden önce bir planlama yapmak istediğinizde belirli programların yardımını almak işinize yarayabilir. Bu programlar, matematiksel anlamda bir sıkıntı yaşanmasının önüne geçer ve bankaların faiz oranlarını daha kolay bir şekilde anlamanızı sağlar.

Ara ödemeli kredi hangi programlarla hesaplanabilir?

Alacağınız kredinin ödemesini hesaplamak çok kolaydır. Aldığınız borç miktarını, bankanızla konuştuğunuz faiz oranı ile çarparsınız. Ardından çıkan miktarı, ödeme yapacağınız ay sayısına böler ve sonucu elde edersiniz. Ara ödemeli kredilerde ise bu borç tüm aylara homojen bir şekilde dağılmadığı için hesabını yapmak biraz daha zordur.

Ara ödemeli kredi hesaplama Excel üzerinden de kolay bir şekilde yapılabilir. Alacağınız kredi miktarını bir kenara yazdıktan sonra kaç ay vade ile ödeme yapacağınıza karar verip tahsil miktarını faizi ile birlikte aylara bölebilirsiniz. Ödeyeceğiniz miktarı eşit bir şekilde dağıttıktan sonra hangi aylarda daha fazla ödeme yapabileceğinize karar vererek bu miktarı ana borç miktarından çıkarabilir, kalan miktarı yeniden hesaplayabilirsiniz. Böylece ara ödemeli kredi hesaplama tablosu Excel üzerinde rahatlıkla görülebilir.

Ara ödemeli kredi hesaplama aracı

Ödemelerini tek tek ve elle hesaplamak istemeyen kullanıcılar, HangiKredi’nin Kredi Hesaplama Aracı’nı tercih eder. Bu hesaplama aracı hem size zaman kazandırır hem de yanılma payı olmadan almak istediğiniz kredi miktarını ödemek istediğiniz ay sayısına yayar.

Kolay bir ara ödemeli kredi hesaplama formülü elde etmek için kredi hesaplama aracını kullanabilirsiniz. Arzu ettiğiniz kredi çeşidini seçtikten sonra talep edeceğiniz miktar girmeniz ve kaç ay vade ile ödemek istediğinizi belirtmeniz kolay bir hesaplama yapmanız için yeterlidir.

HangiKredi’nin kredi hesaplama aracı sayesinde sadece yapmanız gereken aylık ödeme miktarına değil, istediğiniz kredi türüne göre bankaların sağladığı faiz oranlarına da ulaşabilirsiniz.

Kredide ara ödeme yapılırsa faiz indirimi olur mu?

Ödeme, karar verilen faiz üzerinden fakat ay başına düşen miktar değiştirilerek alınır. Evde kendi kendinize veya programlar yardımıyla ara ödemeli kredi faiz hesaplama işlemini gerçekleştirerek daha düzenli bir ödeme sistemine sahip olabilirsiniz. HangiKredi’nin internet sitesi üzerinden bankaların faiz miktarlarına göz atabilirsiniz.

Dünya’daki şartlar sebebiyle ev veya araba gibi yüksek maliyetli yatırımlar yapmak birikim gerektirebilir. Birçok kişi, birikimlerini iyi bir şekilde değerlendirebilmek için bankaların da yardımı ile ileriye dönük yatırımlar yapmayı tercih eder. Piyasayı takip etmek ve faizlerin nasıl işlediğini anlamak için “Faizler Ne Zaman ve Nasıl Düşer?” yazımızı inceleyebilirsiniz.

Ara ödemeli kredide yapılandırma nasıl yapılır?

Yılın her döneminde eşit miktarda gelir elde etmeyen kullanıcıların kredi ödemelerini daha makul bir hâle getirmek için verilen ara ödemeli krediler, borcun tahsilatını her aya eşit bir şekilde yaymazlar. Kullanıcının yüksek veya toplu gelir elde edeceği aylar, ara ödemeli kredi taksit hesaplamaları aracılığıyla belirlenir ve bu dönemlerde yapılacak ödemeler bir miktar artırılır. Tahsil edilecek miktarın artırıldığı aylarda ödenen tutar, tüm borçtan düşülür. Böylece az gelir elde edilecek olan aylarda ödenecek minimum tutar bir miktar daha azalır.

Ara ödemeli kredi modelinde ödeme tutarının artırılacağı aylar önceden belirlenir. Belirlenen bu aylarda daha fazla ödeme yapılır ve diğer ayların borç miktarı azalır. Hangi aylarda yüksek gelir edeceğinizi göstermeden de ara kredili ödeme modelinden yararlanabilirsiniz. Dilediğiniz aylarda fazladan ödeme yapabileceğiniz bu model, rahat bir ödeme seçeneği sunsa da bankanız bu ayları önceden bildirmediğiniz için size bir ara ödeme cezası verebilir.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

5 Oy

-

3 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Noterde Hangi İşlemler Yapılır? 22.05.2024

  Noterde Hangi İşlemler Yapılır?

 • Sanal Ofis Nedir, Avantajları Nelerdir? 20.05.2024

  Sanal Ofis Nedir, Avantajları Nelerdir?

 • İnşaat Maliyetleri ve Konut Fiyatları İlişkisi 17.05.2024

  İnşaat Maliyetleri ve Konut Fiyatları İlişkisi

 • Stajyer Ehliyet Nedir? Süresi Ne Kadardır? 17.05.2024

  Stajyer Ehliyet Nedir? Süresi Ne Kadardır?