Ara ödemeli kredi nedir?

Kredi alımında her ay aynı miktarda geri ödemenin yanında bankalar sizler için farklı bir yöntem de sunuyor: Ara ödemeli kredi…

Peki nedir ara ödemeli kredi? Kimler için avantajlı ve isteyen herkes ara ödemeli kredi kullanabiliyor mu?

Ara ödemeli kredi nedir?

Kredi taksitleri genellikle her ay eşit olacak şekilde ödenir. Tüketicinin talep etmesi durumunda konut kredisi ödeme planı artan taksit, azalan taksit gibi farklı şekillerde de hazırlanabilir. Ara ödeme de tüketiciye sunulan farklı ödeme planlarından biri. Normal taksit ödemelerinin dışında belirli dönemlerde yapılan fazladan kredi ödemesine ara ödeme denir. Genellikle konut kredisi ürünlerinde geçerli olan ara ödeme aylık geliri sabit olmayan tüketiciler için mantıklı bir seçenek. Ara ödeme, ödeme planında belirtilmemiş olsa da yapılabilir. 

Ara ödemeli kredi kimler için avantajlı?

Yılın bazı dönemlerinde daha fazla gelir elde edenler için avantajlı bir üründür. Örneğin çiftçiyseniz turizm sektöründe çalışıyorsanız veya belirli dönemlerde ikramiyeli maaş alıyorsanız ara ödeme sizin için uygun olabilir.

Kredi ara ödeme mantıklı mı?

Konut kredisi ara ödemesi az önce de belirttiğimiz gibi aylık geliri yıl içinde dengesiz dağılıma sahip tüketiciler için avantajlı bir seçenek. Bunun yanı sıra yılın belli dönemlerinde prim gibi ek gelir elde ediyorsanız taksit sayınızı azaltıp kredinizi daha kısa sürede bitirmek için de kredi ara ödeme olanağından yararlanabilirsiniz. 

Konut kredisi ara ödeme cezası

Gelirinizin artacağı dönemleri biliyorsanız, kredinizi alırken oluşturulan ödeme planına ara ödeme yapacağınız tarihleri dahil ettirebilirsiniz. Ödeme planınızda yer almasa da dilediğiniz zaman ara ödeme yapabilirsiniz ancak böyle bir durumda banka ara ödeme cezası talep edebilir. Eğer ödeme planınızda ara bir ödeme yoksa ancak buna rağmen ev kredisi ara ödemesi yapmak istiyorsanız öncelikle bankanızla görüşmenizi tavsiye ederiz. 

 

https://www.youtube.com/watch?v=5fwQtht6LHI
Makaleyi faydalı buldunuz mu?
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Henüz yorum yapılmamış, yorumunuzu aşağıya ekleyin!


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir