Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

HGS İptali Nasıl Yapılır?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 7.09.2020 Güncelleme Tarihi: 18.06.2021

Otoyol ve köprü geçişlerinizde ödemelerinizi otomatik olarak gerçekleştiren HGS sisteminin iptal şartlarını merak ediyor olabilirsiniz.

HGS İptali Nasıl Yapılır?
HGS iptal etme nasıl yapılır, PTT hgs iptali mümkün mü gibi soruların yanıtlarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

HGS Bakiye Sorgulama Nasıl Yapılır?

Halk arasında “otoban” olarak bilinen otoyollarda şehirlerarası seyahat etmek ücretlidir ve HGS gibi yöntemlerle ödenir. HGS sorgulaması yaparak güncel bakiyenizi görebilirsiniz.

Ücretli ve ücretsiz olmak üzere iki ana yol tipi vardır. Bölünmüş ve tali yollar ücretsiz iken otoban olarak bilinen uzun otoyollar için, belirli noktalara yerleştirilen gişelere ücret ödenir. Bu ücreti ödeme işlemi, geliştirilen teknolojiler sayesinde oldukça hızlı hâle getirilmiştir. Öyleki HGS sayesinde gişede duraklamaya gerek kalmaksızın geçiş ücreti ödenmektedir. HGS kartının içindeki bakiye ise PTT ve e-devlet üzerinden online olarak sorgulanabilir.

Şoförler, önceden gişelerde durarak ödeme yapmaktaydı. Sonrasında geliştirilen teknikler sayesinde seyir hâlinde bile geçiş ücreti ödemek mümkün olmuştur. Bu süreçte Kartlı Geçiş Sistemi (KGS), Otomatik Geçiş Sistemi (OGS) ve en nihayetinde Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) gelerek gişelerden daha hızlı geçiş yapılması sağlanarak, oluşan trafik sıkışıklığının da önüne geçilmeye çalışılmıştır. Ancak ilk çıkan tekniklerden olan KGS de belirli bir süre sonra tamamen kaldırılmıştır. Bunun temel sebebi bariyer olması ve kartı okutup, bariyerin açılmasının beklenmesidir.

Hızlı Geçiş Sisteminde her araç farklı şekilde ücretlendirilir. Bunun temel sebebi aracın ağırlığının artması ile yol bakım ücretlerinin fazlalaşmasıdır. Dolayısıyla en az ödeyen sınıf otomobil iken en fazla ücret ödemesi gerçekleştiren otobüs, kamyon ve tır olarak belirlenmiştir. Kullandığınız araçla HGS bakiyeniz olmadan gişelerden geçtiyseniz internetten araç borç sorgulama işlemi yaparak ödemeniz gereken ücreti görebilirsiniz.

HGS Bakiyesi Nereden Öğrenilir?

Aracınızın plakasına kayıtlı olan HGS’nizin içerisinde bakiyenizin olup olmadığını bilmiyorsanız, birkaç noktadan tüm bilgilerinize rahatlıkla ulaşabilirsiniz. İlk olarak e-devlet platformunu tercih ederek güvenli bir şekilde HGS sorgulama yapabilirsiniz. Ancak e-devlet şifreniz yoksa PTT aracılığıyla da bakiye durumunuz hakkında son bilgilere ulaşabilirsiniz. Bunların dışında telefon aracılığı ile de HGS bakiyesi sorgulama işleminizi rahatça gerçekleştirebilirsiniz.

Ücretli ya da ücretsiz yolları rahatlıkla kullanabilmek için Motorlu Taşıtlar Vergisi borçlarınızı da zamanında ödemelisiniz. HangiKredi’den MTV borcu hesaplama işlemi yapabilirsiniz.

Gişelerden hem otomatik hem de en hızlı geçme yöntemi olan HGS, içerisinde belirli bakiye barındıran bir sistemin genel adıdır. Bakiyeniz yoksa ve geçiş yaptıysanız eksiye düşersiniz. Bu durumda çok vakit kaybetmeden eksi bakiyenizi ödemeniz gerekir.

Herhangi bir şekilde uzun süre ücretli yol kullanmadıysanız bakiyenizin durumunu unutabilirsiniz. Bu gibi durumda HGS bakiye sorgulama yaparak içerisinde kaç liranın kaldığını görebilirsiniz.

HGS bakiyesi öğrenme işlemi çeşitli yollardan yapılabilir. Bunlardan biri PTT, diğeri ise E-devlet aracılığı ile HGS bakiyesi sorgulama işlemi gerçekleştirmektir.

PTT’den HGS Sorgulama

 1. Öncelikle PTT’nin HGS ile ilgili sayfasına gitmelisiniz.
 2. Ardından kullanıcı adınız ve şifreniz ile sisteme girmelisiniz.
 3. Giriş yaptıktan sonra ilgili menüden bakiyenizi rahatlıkla görebilirsiniz.

E-devletten HGS Sorgulama

 • İlk olarak T.C. kimlik numaranız ve e-devlet şifreniz ile platforma giriş yapmalısınız.
 • Ardından PTT Genel Müdürlüğü hizmet sayfasında yer alan “Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) Hesap Bilgileri Sorgulama” bağlantısına gitmelisiniz.
 • Sistem adınıza otomatik olarak sorgulama işlemini başlatacaktır.
 • Karşınıza gelen ekrandan bakiye durumunuzu görebilirsiniz.

Plakadan HGS Bakiye Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Hızlı Geçiş Sistemine kayıt olurken esas alınan aracınızın plakasıdır. Dolayısıyla tüm işlemler bu plaka üzerinden devam eder. Plakadan HGS bakiye sorgulama işlemi yaparak içerisinde ne kadar olduğunu görebilir, böylece eksi bakiyeye düşmekten kurtulursunuz. Eksi bakiyeye düştüğünüzde kısıtlı bir zaman diliminde ödeme yapmadığınız takdirde ceza ödemeniz gerekir. Plaka ile HGS sorgulama işlemi için PTT platformunu kullanabilirsiniz.

HGS Numarası ile Bakiye Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

HGS sorgulama işlemi hem e-devlet üzerinden hem de PTT aracılığı ile kısa sürede yapılabilmektedir. Bunun dışında HGS bakiye sorgulama telefon ile arayarak yapılır. İnternet kaynağına ulaşmakta zorlanıyorsanız ya da kullanıcı değilseniz telefon aracılığı ile tüm bakiye işlemlerinizi yapabilirsiniz. 444 1 778 veya 0 850 460 60 60 numaralarından birisini arayarak müşteri hizmetlerine ulaşabilirsiniz. Böylece bakiyeniz ile ilgili son durumu kısa sürede öğrenebilirsiniz.

HGS Bakiye Tamamlama İşlemi Nasıl Yapılır?

Hızlı Geçiş Sisteminde bakiye üç şekilde tamamlanır. Bu yöntemler şu şekilde sıralanmaktadır:

 1. PTT üzerinden bakiye tamamlama
 2. Bankalara verilecek otomatik ödeme talimatı ile bakiye tamamlama
 3. HGS dolum merkezlerine ödeme yaparak bakiye tamamlama

PTT, artık bir banka gibi çalıştığı için internet şubesine sahiptir. Dolayısıyla alışveriş sitesi üzerinden HGS dolumunu kolayca yapabilirsiniz. Bunun dışında PTT iş yerlerinde sıraya girerek, bankolardan nakit karşılığında bakiye yüklemesi yapar, eksi bakiye ödemelerinizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

İkinci yöntem olan anlaşmalı bankalara otomatik ödeme talimatında ise kredi kartınız üzerinden bir HGS etiketi ve hesabı edinerek, bakiyeniz belli bir limite yaklaştığında otomatik olarak yükleme yapılmasını sağlayabilirsiniz. Banka sizin hesabınız içerisindeki miktarı yeniler ve böylece HGS’nizi ekstra bir doluma tabi tutmadan dilediğiniz ücretli yolda kullanabilme şansınız olur.

Son yöntem ise, otobanların belli noktalarında bulunan HGS dolum noktalarında bakiye yenilemesidir. Bu noktalarda nakit karşılığında plakanıza bağlı HGS’nize yükleme yapabilirsiniz.

Hızlı Geçiş Sisteminde internet şubeleri üzerinden de dolum gerçekleşmektedir. Herhangi bir bankada, aktif bir mobil şube kullanıcısıysanız bankanızın bu hizmetinden yararlanarak HGS yüklemesi gerçekleştirebilirsiniz.

HGS Gişelerinden Geçiş Hızı

HGS’de bakiye yetersizliğinin dışında gişelerden yüksek hızlarda geçmeniz durumunda etiketi okuyamayan sistem, plakanıza ceza yazabilir. Dolayısıyla gişelerden geçerken mutlaka hızınızı düşürmelisiniz. HGS kartının kolay ve sorunsuz bir şekilde okunabilmesi için gişe olarak kurulan noktalardan en fazla 30 - 35 km hızla geçmeniz gerekmektedir.

Eğer yeni bir araba almak ya da mevcut aracınızı yenilemek istiyorsanız, HangiKredi üzerinden avantajlı taşıt kredisi tekliflerine göz atabilirsiniz.

HGS Cezasını Nasıl Öğrenebiliriz?

Hızlı Geçiş Sisteminden kaçak yollarla ya da hesabınızda bakiye yokken geçerseniz cezalı duruma düşersiniz. İhlalli yani kaçak geçişlerde devlet size 15 gün süre tanır. Bu zaman zarfı içerisinde HGS’ye kayıt olup, geçtiğiniz kadarını öderseniz herhangi bir cezai işleme tabi tutulmazsınız. Ancak herhangi bir şekilde 15 günlük süreyi geçirir, ödeme yapmazsanız 11 kat ceza ödemek durumunda kalabilirsiniz.

Bakiyenizin bitmesi durumunda da yine eksi bakiyenizi belirli süre içerisinde tamamlamalısınız. Böylece cezalı duruma düşmekten kurtulursunuz. Ancak bakiye tamamlamamanız durumunda devletin ilgili kurumu tarafınıza ceza yansıtır. Bu durumda ihlalli geçişlerde olduğu gibi 15 günlük süre içerisinde tüm ödemelerinizi yapmalısınız. Trafik cezası sorgulama ve ödeme işlemlerinizi internet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

HGS Sistemine Kayıt Olmak Ücretli mi?

Otomatik Geçiş Sistemi olan OGS’ye kayıt olmak için belli bir ücret ödemeniz gerekir ancak HGS için bu durum söz konusu değildir. OGS’de pil aracılığı ile çalışan bir etiket olması sebebi ile kayıt ücreti alınmaktadır. HGS’de ise manyetik bir etiket aracılığı ile tüm otoyol gişelerinden rahatlıkla geçebilirsiniz.

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat ve para gibi pek çok konuyu sizler için kaleme almaktadır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

1 Oy

-

1 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Merkez Bankası Faiz Kararı Ne Anlama Geliyor? 16.07.2021

  Merkez Bankası Faiz Kararı Ne Anlama Geliyor?

 • Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşları 14.07.2021

  Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşları

 • İtfa Nedir? 29.07.2021

  İtfa Nedir?

 • Açığa Satış Nedir? 26.07.2021

  Açığa Satış Nedir?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon