Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

HGS İptali Nasıl Yapılır?

Gökçe Türkmen

Yayımlama Tarihi: 7.09.2020 Güncelleme Tarihi: 25.02.2021

Otoyol ve köprü geçişlerinizde ödemelerinizi otomatik olarak gerçekleştiren HGS sisteminin iptal şartlarını merak ediyor olabilirsiniz.

HGS İptali Nasıl Yapılır?
HGS iptal etme nasıl yapılır, PTT hgs iptali mümkün mü gibi soruların yanıtlarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Otoyol ve köprü geçişlerinizde ödemelerinizi otomatik olarak gerçekleştiren HGS sisteminin iptal şartlarını merak ediyor olabilirsiniz.

HGS iptal etme nasıl yapılır, PTT hgs iptali mümkün mü gibi soruların yanıtlarını yazımızın devamında bulabilirsiniz. Belli şartlardan dolayı iptal edilmesi gereken HGS ile ilgili soruların tüm yanıtları yazımızın devamında.

Otoyol ve Köprü Geçiş Ücretleri 2020

HGS İptali Nasıl Yapılır?

Aracınızı satmanız ya da daha farklı nedenlerden dolayı HGS iptali işlemi uygulamanız gerekebilir. Aracınızda sabit olarak bulunan bu sistem, araç satıldığında tekrar size fatura çıkarabilir. O yüzden bu gibi durumlarda HGS işlemlerinin iptal edilmesi gerekiyor.

İptal işlemleri için HGS sahibi olan kişilerin bireysel olarak, kendi kimlikleri ile başvuru yapması gerekiyor. Başka bir kişinin iptal işlemini gerçekleştirmesi mümkün değil. 

HGS iptal işlemleri için sahibi olan esas kişinin PTT’ye iptal başvurusunda bulunması gerekiyor. PTT’de bulunan memurun aracılığı ile kart kısa sürede devre dışı hale getirilir. Eğer iptal işlemleri sırasında kartınızın içinde bakiye varsa, mevcuttaki bakiye 1 aylık zaman aralığında ödenir.

PTT’ye Gitmeden HGS İptali Mümkün Mü?

Hızlı Geçiş Sistemi kartlarının iptal edilmesi için online bir seçenek bulunmuyor. Mutlaka PTT üzerinden başvuru yaparak iptal işlemlerinizi gerçekleştirmelisiniz.

Kartınızın bakiyesi otomatik ödeme sistemine bağlı ise kart iptal edildikten sonra 1 ay içerisinde talimat vermiş olduğunuz kartınıza geri ödeme yapılır. Kartın içinde elden yatırılmış bakiye bulunması durumunda da yine 1 ay içerisinde geri ödemesi gerçekleşir.

Düşük Faizli Taşıt Kredilerini İncele 

HGS Ceza Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Otoyol ya da köprülerden geçişleriniz sırasında bazı cezai işlemler söz konusu olabilir. Bu durumda da plakanız tespit edilerek aracınıza ceza uygulanır. Böyle durumlarda cezaya faiz uygulanmaması ve kısa sürede ödenmesi için sorgulama işlemi yapabilirsiniz. HGS ceza sorgulama işlemlerini aşağıdaki yöntemlerle yapmak mümkün:

 • PTT’nin HGS özelinde açmış olduğu internet sitesi. 
 • e-Devlet üzerinde yer alan ceza sorgulama sistemi
 • HGS çağrı merkezi
 • Karayolları Genel Müdürlüğü’nün resmi sitesi 

PTT ile HGS Bakiyesi Sorgulama Nasıl Yapılır?

Ceza uygulamasına maruz kalmadan, kartınızda bakiye bulundurarak geçiş yapabilmeniz için belli aralıklarla sorgulama yapmanız gerekiyor. Otoyol ya da köprülerden geçerken bakiye yetersizliğinde ödeme alınamadığında, takibe girebilirsiniz ve gecikme sonucunda ceza yazılır. Bu yüzden PTT üzerinden bakiyenizi belli aralıklarla kontrol etmeniz gerekiyor.

PTT’den HGS bakiye sorgulama yapabilmek için öncelikle hgsmusteri.ptt.gov.tr adresinden giriş yaparak “Müşteri Hizmetleri” sayfasına tıklamanız gerekiyor. Ardından araç plakası, TC kimlik numarası, vergi ve pasaport numarası ya da HGS ürün numarası bilgilerinden herhangi birini girerek bakiyenizi öğrenebilirsiniz.

Bu sayfa üzerinden sorgulama yapabilmek için etiket numarasının PTT’den alınmış olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Eğer başka bir kurum aracılığıyla alınmışsa e-Devlet ya da bankalar üzerinden bakiye sorgulaması yapılması gerekiyor.

e-Devlet üzerinden bakiye sorgulama işlemleri için ise şifrenizle sisteme girmeniz gerekiyor. Ardından PTT Genel Müdürlüğü hizmetleri sayfasının altındaki HGS hesap bilgileri sorgulama sekmesine tıklayarak bakiye sorgulama işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Trafik Sigortası Fiyatları

HGS Yükleme Nasıl Yapılır?

HGS bakiye yükleme işlemlerinin yapılması için birden fazla imkan bulunuyor. Araç sahiplerinin kolaylıkla bakiyelerini yükleyebilmesi için pek çok seçenekle para yükleme sağlanıyor.

PTT şubelerinden, anlaşmalı bankalar üzerinden, PTT’nin HGS özelinde oluşturmuş olduğu internet sayfasından, HGS’nin kendine özgü mobil uygulamasından, anlaşmalı benzin istasyonlarından, e-Devlet sistemindeki ilgili sayfadan ve telefon operatörlerinden SMS ile bakiye yükleme işlemleri tamamlanabilir.

PTT’nin mobil uygulaması üzerinden de kolaylıkla bakiye yüklemesi yapılabilir. PTT mobil uygulamasını telefona indirdikten sonra araç plakası, T.C. kimlik numarası veya pasaport numarası ile giriş yapmak gerekiyor. Bilgilerin girilmesinin ardından sorgulama butonuna tıklayarak bakiyenizi kontrol edebilirsiniz. Eğer bakiyeniz yeterli değilse, karşınıza çıkacak sayfadan bakiye yükleme yapabilirsiniz.

Bankalardan bakiye yüklemek için şubeye gidebilir, internet şubesi ya da mobil uygulama ile işlemleri tamamlayabilirsiniz. Şubeler üzerinden nakit olarak bakiye yükleme yapabildiğiniz gibi internet şubesi ya da mobil uygulamadan da kredi kartı ya da banka kartı ile bakiyenizi artırabilirsiniz.

PTT HGS Bakiye Yüklemeleri İçin Komisyon Alıyor mu?

PTT üzerinden yapılacak olan bakiye yüklemelerinde belli miktarlarda komisyon kesintisi uygulanır.

Mobil uygulama ve internet sitesine göre farklılık gösteren komisyon tutarları, yatırılacak miktarlara göre de değişiklik gösterir. Aşağıdaki tablodan ortalama kesinti miktarlarını bulabilirsiniz:
 

Yüklenecek Tutar Mobil Komisyon İnternet Komisyonu
10 TL 1 TL 1 TL
25 TL 1 TL 1 TL
50 TL 3 TL 3 TL
100 TL 3 TL 3 TL
150 TL 4 TL 4 TL
250 TL 5 TL 5 TL4

HGS İçin Otomatik Ödeme Talimatı Verilir Mi?

HGS yüklemelerinizin aksama olmadan gerçekleşmesi için bankalar üzerinden otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz. Dilerseniz bankalardan dilerseniz PTT üzerinden banka sistemine giriş yaparak otomatik bakiye yükleme talimatı verebilirsiniz.

Böylece belli dönemlerde HGS etiketinize ne kadar yükleme yapıldığını bilir, ona göre bakiyenizin durumunu kontrol edebilir ve gerekli durumlarda yeni yükleme işlemi yapabilirsiniz.

Kasko Değer Listesi

HGS Plaka Değişikliği Nedir?

HGS etiketleri devredilmeye açık olan bir sistem değil. Bu yüzden aracın satılması durumunda yeni alan kişiye devredilmesi mümkün değil. Satış işlemlerinde HGS’nin direkt olarak iptal edilmesi gerekiyor.

Bir HGS kartının etiketi ilk aşamada hangi plakaya aitse, iptal edilene kadar o şekilde kalır. Yeni plaka durumunda da herhangi bir devir işlemi uygulanmaz.

HGS Araç Cam Değişikliği Nedir?

Aracınızın zarar görmesi durumunda HGS’nin yapıştırıldığı camın değiştirilmesi gerekebilir. Bu durumda en çok sorulan soru yeni HGS etiketine ihtiyaç olup olmadığı.

Eğer etiket çıkartılırken ya da hasar görme durumunda ekstra bir zarara uğramamışsa yani yırtılmamışsa, düzgünce çıkartılarak yeni cama yapıştırılabilir. Eğer etiket çok fazla yıpranmış ya da yırtılmışsa cama yapıştırılacak olan etiketin yenilenmesi gerekiyor.

Yabancı Plakalı Araçlar HGS Alabilir Mi?

Yabancı plakası olan araçların da otoyol ve köprülerden geçmesi durumunda ücret ödemesi gerekiyor. Bu yüzden ülkeye giriş yapıldığı andan itibaren geçici de olsa bir otomatik ödeme sistemine dahil olunması gerekiyor.

Bu işlemin çok uzun sürmeden ve ödeme yapılmaması durumunda sorun yaratmaması için, ülkeye girişten sonraki ilk PTT şubesinden HGS satın almak mümkün. Yabancı plakaların ilk ücretli yoldan geçildiğinde HGS’si yoksa bir borç uygulanır. Bu borcun da PTT üzerinden kartı alırken, plaka sorgulanarak ödenmesi mümkün.

Yabancı plakalı araçların ücret ödemeden geçiş yaptığı tespit edilirse, kanun gereği giriş ve çıkış yaptığı mesafeye dair ücrete ek olarak, 10 katı kadar daha idari para cezası uygulanır. Fakat geçişin yapıldığı günden sonraki ilk 15 gün içerisinde ödemenin yapılması durumunda ceza ücreti işlenmez.

Plakadan Araç Borç Sorgulama

Yazar Hakkında

yazar
Gökçe Türkmen

1994 doğumlu olan Gökçe Türkmen, Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde okuduğu dönemde saygın gazete ve ajanslarda çalışarak deneyim kazandı. Dijital Pazarlama Müdürü olarak profesyonel hayatına devam eden Gökçe, aynı zamanda metin yazarlığı ve sunuculuk da yapmaktadır. Bir süredir Ekonomi, Finans ve Kredi alanında kendini geliştirmekte ve içerikler üretmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

1 Oy

-

1 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Kredi Kartlarının Asgarisini Ödemek Mantıklı mı? 12.05.2021

  Kredi Kartlarının Asgarisini Ödemek Mantıklı mı?

 • Mevduat Hesaplarına Stopaj Desteği Süresi Uzatıldı 11.05.2021

  Mevduat Hesaplarına Stopaj Desteği Süresi Uzatıldı

 • Tam Kapanmada Bankalar Hizmet Verecek mi? 7.05.2021

  Tam Kapanmada Bankalar Hizmet Verecek mi?

 • Uzaktan Müşteri Edinimi - Dijital Bankacılık 6.05.2021

  Uzaktan Müşteri Edinimi - Dijital Bankacılık

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon