Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hellobar image
hangikredi.com

Hangi Veriler Dijital Kasada Saklanabilir?

HangiKredi Uzman Yazarları

Yayımlama Tarihi: 23.08.2022 Güncelleme Tarihi: 17.04.2023

Telefon ve bilgisayar teknolojileri ne kadar gelişse de günümüzde hemen hemen herkesin ortak problemlerinden biri depolama ihtiyacıdır.

Hangi Veriler Dijital Kasada Saklanabilir?
Özel hayattan iş dünyasına kadar her alanda artan veri miktarı, yeni depolama araçlarını gerekli kılar.

Dijital Kasa da tam bu noktada devreye girer. Büyük boyuttaki verileri güvenli bir şekilde saklamaya imkân veren bu uygulama, aynı zamanda dosya paylaşmaya ve almaya da yardımcı olur. Verileri güvenli bir şekilde saklamak ve aktarmak için “Dijital Kasa nedir?” sorusunun yanıtı önem taşır. 

Dijital Kasa Nedir? 

Dijital Kasa, Türkiye İş Bankası’nın kullanıma sunduğu bir mobil uygulamadır. Android ve iOS uyumlu mobil uygulama, büyük boyuttaki verileri telefonun hafızasından harcamadan saklamaya yardımcı olur. İş Bankası, kullanıcıların aktardığı tüm dosyaları şifreleyerek Tier-IV sertifikasına sahip Türkiye’nin ilk bilgi deposu Atlas Veri Merkezi’nde saklar. 

Hangi Veriler Dijital Kasada Saklanabilir?

Fotoğrafları ve belgeleri güvenli bir şekilde saklayan uygulama, tüm verilere istenildiği zaman ulaşma kolaylığı da sağlar. Dolayısıyla Dijital Kasa kullanıcıları yanlarında sürekli dosya ya da USB bellek taşımak zorunda kalmaz. Dijital Kasa sayesinde önemli iş dosyalarından ders notlarına kadar her veriyi bir arada saklayabilirsiniz. Böylece hayatınızın hiçbir alanında “Depolama alanı yetersiz” uyarılarıyla karşılaşmak zorunda da kalmazsınız.  

Dijital Kasa ile Neler Yapabilir?

Dijital Kasa, temel olarak bir veri depolama uygulamasıdır. Fotoğraflar, videolar, yazılı dokümanlar ve hatta şifreler bile burada güvenle saklanabilir. Bu devasa saklama alanı, dijital bankacılık şifrelerinizi de izinsiz erişimlere karşı yüksek güvenlik önlemleriyle depolar. Bu geniş depolama alanının iş ve okul hayatını son derece kolaylaştıran farklı işlevleri de var. Verilerinizi özelliklerine veya kullanım alanlarına göre klasörlere ayırarak istediğiniz dokümanları çok daha kısa süre içinde bulabilirsiniz. 

Dijital Kasa, veri alışverişi konusunda da kullanıcılara kolaylık sağlar. Kasanızdaki herhangi bir belgeyi, doğrudan veya güvenli link oluşturarak arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. Paylaştığınız bir linke izinsiz erişimleri engellemek için şifre koyabilirsiniz. Ayrıca belge için indirme limiti veya süresi koyma imkânı da sizin elinizdedir. 

Depolama konusunda çığır açan uygulama, anlık fotoğraf ve video çekim özelliğine de sahiptir. Böylece önce yerleşik kameradan çekim yapıp sonra depoya aktarma zahmeti de ortadan kalkmış olur. Hatta uygulama üzerinden çektiğiniz veya depolama alanına sonradan aktardığınız görselleri kalite kaybı olmadan telefonunuza tekrar indirmeniz de mümkündür. Uygulamanın kamera erişim özelliği sayesinde belgeleri tarayarak dijital ortamda güvenli ve sorunsuz şekilde saklayabilirsiniz. 

Dijital Kasa, belge ve not oluşturma özelliğine de sahiptir. Not ekleme özelliği, iş hayatında veya derslerde önemli noktaları kolayca kayda geçirebilmenizi sağlar. Üstelik notları ve belgeleri link oluşturarak arkadaşlarınızla da paylaşabilirsiniz. Hatta oluşturduğunuz link üzerinden izinleri ayarlayarak arkadaşlarınızın da kasanıza belge yüklemesini mümkün kılabilirsiniz. Bu esnada verileriniz hâlâ sizin belirlediğiniz şifreyle güvendedir. Kasaya veya parolalarınızı sakladığınız klasörlere; pin, yüz tanıma ve parmak izi gibi şifreler koyabilirsiniz. 

Dijital Kasa Ücretli mi?

Ne amaçla olursa olsun herkes yığınlara dönüşen verileri için güvenli bir saklama alanına ihtiyaç duyar. İş Bankası, kaybolan USB belleklere ve güvenlik konusunda endişe yaratan online depolama sistemlerine alternatif olarak pratik ve yüksek korunaklı bir saklama çözümü sunar. Dijital Kasa; dileyen herkesin yazılı, sesli, görsel verilerini güvenli ve istenilen her yerden ulaşılabilecek şekilde saklayabilmesini sağlar. Saklama, taşıma ve aktarma imkânı veren bu uygulamaya son derece uygun fiyatlarla sahip olabilirsiniz. 

Dijital Kasa ücretleri, depolama alanının genişliğine göre belirlenir. Ancak her koşulda uygun aralıklarda sunulan fiyatlar, uygulamanın yoğun ilgi görmesini sağlar. Uygulamaya üye olduğunuz anda ücretsiz 2 GB Mini Kasa paketine sahip olursunuz. Ardından saklamak istediğiniz verilerin miktarına göre kasa üyeliğinizi yükseltebilirsiniz. Dijital Kasa fiyatlarını ve kapasitelerini aşağıdaki tablodan görebilirsiniz. 

Kasa Adı   Kapasite   Ücret
Mini Kasa 2 GB Ücretsiz
Standart Kasa 25 GB 5,99 TL
Büyük Kasa 100 GB 10,99 TL
Dev Kasa 500 GB 20,99 TL

Dijital Kasa kapasitesini hiçbir koşula bağlı olmadan dilediğiniz zaman artırabilirsiniz. Üyeliğiniz boyunca yalnızca seçtiğiniz kasanın aylık ücret tahsilatı İş Bankası’ndaki vadesiz TL hesabınızdan yapılır. Bu sayede hem depolama ihtiyacınıza hem de bütçenize göre seçim yapmanız mümkün olur. 

Dijital Kasa, telefon hafızasını yükseltmeye gerek kalmadan aklınıza gelebilecek tüm verileri saklayabileceğiniz güvenli bir depodur. İş Bankası tarafından sunulan bu hizmetle; yazılı, sesli, görsel tüm belgelerinizi telefon hafızasından harcamadan depolayabilirsiniz. Örneğin, iş dosyalarınıza yer açmak için tatil fotoğraflarınızdan ve videolarınızdan vazgeçmek zorunda kalmazsınız. Tüm fotoğraflarınızı, videolarınızı ve hatta ses kayıtlarınızı seçtiğiniz kasada saklamanız mümkündür. Üstelik yer, zaman, olay, konu gibi farklı sınıflandırmalara göre klasör açarak belgelerinizi daha sonra kolayca bulabilirsiniz. 

Güvenli veri kasanızda kişisel bilgilerinizi ve şifrelerinizi de gönül rahatlığıyla saklayabilirsiniz. Bu uygulama sayesinde sık sık unuttuğunuz şifrelerinizi defterlere not almaya veya her yerde aynı parolayı kullanmaya duyduğunuz ihtiyaç ortadan kalkar. Dijital Kasa, sizin için kullanıcı isimlerinizi ve şifrelerinizi de özel bir güvenlik sistemiyle saklar. Şifre, fotoğraf, video, ses ve dokümanların yanı sıra telefon rehberinizi de kasada saklayabilirsiniz. Böylece SIM kart veya telefon değişikliği yapacağınız zaman rehber yedekleme işleriyle uğraşmak zorunda kalmazsınız. Kasadaki tüm verilerinize mobil uygulama veya resmî web sitesi üzerinden dilediğiniz her an ulaşabilirsiniz. 

Dijital Kasayı Kullanmaya Başlamak için Ne Yapmalıyım?

Depolama, paylaşma, tarama, çekim yapma ve daha birçok işlevi bulunan Dijital Kasa kullanım kolaylığıyla da beğeni kazanır. Uygulamayı kullanmak için sadece 3 adım gereklidir. Uygulamayı kolayca indirip kayıt işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Hemen ardından verilerinizi yüklemeye başlamanız mümkündür. Dijital Kasa, ihtiyacınız olan tüm belgeleri her an parmaklarınızın ucuna getirir. Dijital Kasa nasıl açılır diye merak ediyorsanız sadece birkaç adımda yeni veri deponuza kolayca sahip olabilirsiniz. 

Dijital Kasayı Aç

Dijital Kasa’ya telefon veya bilgisayar üzerinden ulaşabilirsiniz. Mobil uygulamayı, Android veya iOS işletim sistemine sahip cihazlarınızın uygulama mağazalarından indirebilirsiniz. Uygulama indirmek istemeyenler için Dijital Kasa’nın web sürümü de mevcuttur.

Kayıt Ol

Uygulamayı veya web sayfasını açtıktan sonra “İş Bankası ile Hızlı Giriş Yap” seçeneğine tıklayarak kayıt olmanız gerekir. Müşteri numaranız ve 6 haneli şifrenizle giriş yapabilirsiniz. Kayıt işlemi sadece birkaç dakika sürer.

Dosyalarını Yüklemeye Başla

Üyeliğinizi oluşturduktan sonra dosyalarınızı yüklemeye başlayabilirsiniz. Açılan size özel sayfadan dosyalarınızı kolayca yükleyebilir ve dilediğiniz zaman silebilirsiniz. Yine aynı sayfadan yüklediğiniz dosyaların kasada ne kadar yer kapladığını da görmeniz de mümkündür.

Dijital Kasa Kullanmanın Yararları Nelerdir?

2020 yılında hayata geçirilen yerli uygulama, dileyen herkesin veri depolama sorununu kökten çözmeye yardımcı olur. Farklı kapasitelerde sunulan kasalar, dijital varlıkların özel bir şifreleme yöntemiyle saklanmasını sağlar. Kasanın kullanıcılara sağladığı en büyük fayda ise depolama için fiziksel ürünlere olan ihtiyacın ortadan kalkmasıdır. Bu uygulama sayesinde dosyalarca evrakı veya çok sayıda USB belleği yanınızda taşımak zorunda kalmazsınız. İş hayatında her an ihtiyaç duyabileceğiniz tüm veriler mobil uygulamayla sürekli elinizin altında olur. 

Dijital Kasa; toplantı, konferans, söyleşi ve derslerde not alma kolaylığı sağlar. Notlarınızı hızlıca yazabileceğiniz gibi video kaydı da alabilirsiniz. Üstelik oluşturduğunuz veya uygulamaya aktardığınız içeriklere de yalnızca siz ulaşabilirsiniz. İş Bankası’nın sertifikalı güvenlik duvarları, tüm verilerinizi olası izinsiz erişimlere karşı korur. Dijital Kasa, verilerinizi güvende tutarken zamandan ve cihazların hafızasından tasarruf sağlar. Uygulama içinden veri oluşturma imkânı daha sonra aktarma zorunluluğunun önüne geçer. Ayrıca tüm veriler, telefon hafızası yerine yüksek korunaklı merkezlerde depolanır. Dijital Kasa, tüm verilerinizi küçük bir uygulamaya sığdırırken telefonunuzda daha geniş hareket alanı yaratır.


 

close icon

Yazar Hakkında

yazar
HangiKredi Uzman Yazarları

Finansal uzmanlıkları doğrultusunda en doğru ve en güncel bilgileri sizler için derleyen Hangikredi.com uzman finans yazarları; kredi, mevduat, bankacılık ve muhasebe gibi pek çok kategoride konuyu sizler için kaleme alır.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

7 Oy

-

2,86 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Neden Zam Yapılır? 14.06.2024

  Neden Zam Yapılır?

 • Enflasyon Gerçeği 14.06.2024

  Enflasyon Gerçeği

 • Bütünleşik Finans Nedir? 11.06.2024

  Bütünleşik Finans Nedir?

 • Yeni Girişimciler için Vergi Yükümlülükleri 7.06.2024

  Yeni Girişimciler için Vergi Yükümlülükleri