Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Daini Mürtehin Nedir?

Gökçe Türkmen

Yayımlama Tarihi: 25.07.2020 Güncelleme Tarihi: 25.02.2021

Adını belki de ilk defa duymuş olduğunuz daini mürtehin kavramının ne olduğunu öğrenmek ister misiniz? Aslında her kredi seçeneğinde uygulanan bu terimle ilgili daini mürtehin nedir, daini mürtehinin amacı nedir, daini mürtehin hangi sigortalarda geçerlidir, daini mürtehin nasıl kaldırılır, rehin işlemleri nasıl gerçekleşir gibi detayları yazımızın ilerleyen bölümlerinde daha detaylı görebilirsiniz.

Daini Mürtehin Nedir?
Daini Mürtehin Ne Demek? Daini mürtehin sözlük anlamı ile incelendiğinde dain kelimesi alacaklı, mürtehin kelimesi ile rehin anlamına gelir.

Adını belki de ilk defa duymuş olduğunuz daini mürtehin kavramının ne olduğunu öğrenmek ister misiniz? Aslında her kredi seçeneğinde uygulanan bu terimle ilgili daini mürtehin nedir, daini mürtehinin amacı nedir, daini mürtehin hangi sigortalarda geçerlidir, daini mürtehin nasıl kaldırılır, rehin işlemleri nasıl gerçekleşir gibi detayları yazımızın ilerleyen bölümlerinde daha detaylı görebilirsiniz.

Daini Mürtehin Ne Demek?

Daini mürtehin sözlük anlamı ile incelendiğinde dain kelimesi alacaklı, mürtehin kelimesi ile rehin anlamına gelir. Bu terimlerin birleştirilerek uygulandığı sistem ise bir koruma yöntemi olarak uygulanır. Daini mürtehin uygulaması sayesinde, herhangi bir riskin oluşması halinde alacaklıların haklarının korunması sağlanır. Sigorta kapsamında ortaya konan bu uygulama en çok konut kredisi ve taşıt kredilerinde ön planda yer alır.

İhtiyaç kredilerinde de uygulanmasına karşın, ödeme miktarları daha düşük olduğu için çok büyük yaptırımlar söz konusu değil. Aynı zamanda ölüm ya da yaralanma durumlarında da daini mürtehin sigorta üzerinden karşılanarak borçlunun ailesine herhangi bir borç kalmaması sağlanır.

Daini Mürtehinin Amacı Nedir?

Alacaklı ve borçlu sistemi ile ilerleyen uygulamalarda, çoğunlukla alıcı kendini bir güvence altına almak ister. Borcun ödenmemesi, ödemelerin gecikmesi ya da borçlu ile iletişime geçilememesi durumlarında alacaklının bir teminat olarak görmesi için daini mürtehin devreye girer.

Alacaklının haklarını yasal olarak korumak, verdiği borç neticesinde mağdur olmalarının önünü kapatmak için bu uygulama söz konusu olmakta. Genelde banka kredilerinde ismi geçmese de sıklıkla uygulanan bir prosedür haline gelmiştir.

Daini mürtehin kapsamında, alacaklının maddi zarar görebileceği durumlarda sigorta şirketi devreye girer. Yaptırımların uygulanamaması durumunda ise sigorta şirketi ödemeyi daini mürtehin kapsamında temin edebilir.

Daini Mürtehin Nerelerde Geçerlidir?

Daini mürtehin bir diğer deyişle kasko sigortası teminatları arasında yer alır. Kredi alırken de geçerli olan bu uygulama neticesinde, banka kasko sigortası poliçeleri kapsamında sizlere daini mürtehin yapar. Herhangi bir olumsuz durumda da kasko üzerinden yapılan daini mürtehin ile sigorta şirketine yönlendirme yapılır ve finans kuruluşuna gerekli ödeme gerçekleştirilir.

Daini mürtehin kasko kapsamının dışında, konut sigortalarında da yer alabilmekte. Bir bankadan konut kredisi çekme durumunuzda, eğer hayat sigortanız varsa ya da hayat sigortası kapsamında daini mürtehin maddesi geçiyorsa bu uygulama aktif hale gelir. Bu durumda da herhangi bir vefat durumunda bu sefer borçlunun hakkı korunur ve ailesinin herhangi bir ödeme yapmadan, sigorta şirketinin bankaya ödeme yapması sağlanır.

Daini Mürtehin Kaldırılabilir mi?

Kredi çekme işlemlerinin sonucunda, taksitlerin ödenmemesi durumunda kurumların mağdur olma durumları söz konusu. Bu yüzden alacaklıların haklarını korumak üzere oluşturulan daini mürtehinin kaldırılması, kredi ödemelerinin tamamen bitmesine kadar söz konusu değil.

Tüm borcun tamamen kapatıldıktan sonra rehini ve alacaklı durumunun da bir anlamı kalmayacak. Bu yüzden ödemeleriniz biter bitmez bu durum da ortadan kalkacak. Taşıt ya da konut kredilerinde geçerli rehinlerinizin kaldırılması için eski sistem ya da yeni sistem üzerinden kontrollerin gerçekleşmesinde fayda var.

Eski Sistemde Rehin Var ise Ne Yapılır?

Eski sistemde uygulanmış olan rehin işlemlerinin kaldırılması için öncelikle ruhsatla birlikte kredi çekilen bankanın ziyaret edilmesi gerekiyor. Ardından bankanın yönlendirmiş olduğu noter üzerinden rehin kaldırma yazısını almalısınız. Alınan yazıyla birlikte Trafik Tescil Şube Müdürlüğü’nü ziyaret ederek ruhsatınıza rehin kaldırma durumunu işletebilirsiniz.

Yeni Sistemde Rehin Var ise Ne Yapılır?

Yeni sistem üzerinden rehin işlemleri uygulanmış ise oradan oraya gezmek söz konusu değil. Krediyi çekmiş olduğunuz bankanın herhangi bir şubesine giderek, rehini direkt olarak kaldırabilirsiniz.

Bankanın Rehini Kaldırıp Kaldırmadığı Nasıl Kontrol Edilir?

Borçlu olan kişilerin ödemelerini tamamladıktan bir süre sonra farklı yasal süreçlerle karşılaşma durumu olabiliyor. Bu yüzden özellikle taşıt kredileri için rehinlerin kaldırılıp kaldırılmadığını sorgulamakta fayda var. Tüm resmi işlemlerde olduğu gibi, bu sorgulama seçeneğinde de e-Devlet üzerinden ilerleyebilirsiniz. Siteye giriş yaptıktan sonra “Adıma Tescil Araç Sorgulama” sayfasından rehin durumunun aktif mi olduğunu yoksa iptal mi edildiğini görebilirsiniz.

Konut Kredisi Çekerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Rehin alacaklı uygulamasının en sık görüldüğü konut kredilerinde borcu ödeyen taraf olarak mağdur olmamak ve yaptırım uygulanmasından kurtulmak için belli başlı noktalara dikkat etmekte fayda var. Alacaklının hakkını koruyan daini mürtehin uygulamasın yatırımlarından kurtulmak adına öncelikle aylık taksitleri ödeyebileceğiniz şekilde belirlemeniz gerekiyor.

Bankalar genelde ev kredisi üzerinde uzun vadelere kadar yükselebiliyor. Bu yüzden taksitlerinizi bu vadeler üzerinden ayarlayabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken bir diğer konu da faiz oranları. Geri ödeme tutarını ve taksit miktarlarını belirleyen faizler için en düşük seçenekleri sunan bankaları tercih ederek ödemelerinizi düzenleyebilirsiniz. Bu şekilde daini mürtehin konusunda size herhangi bir yaptırım uygulanmasının önüne geçebilirsiniz.

Ayrıca konut kredisi çekerken dikkat etmeniz gereken maddeleri çok daha detaylı anlattığımız sayfamızdan ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

İhtiyaç Kredilerinde Daini Mürtehin Uygulanır Mı?

Bankaların kredi seçeneklerinin tümünde daini mürtehin uygulaması söz konusu oluyor. Konut ve taşıt kredilerinde ön plana çıksa da ihtiyaç kredilerinde de bankalar bu uygulamayı sunuyor ve böylece kendilerini garanti altına almış oluyor.

Bankaların şubesinden kredi almaya gittiğinizde imzalatılan sigorta kapsamında aslında daini mürtehini de kabul etmiş olursunuz. Bu şekilde alacaklı konumunda olan bankalar kendilerini teminat altına alır.

İhtiyaç Kredi Borcundan Sonra Rehin Kaldırmalı mıyım?

İhtiyaç kredilerinin süresi boyunca uygulanan daini mürtehin sonucunda, herhangi bir özel işlem yapılması gerekmez. Konut ve taşıt kredilerinde sorgulama yaparken rehin kaldırma işlemleri gerekli olabilirken, ihtiyaç kredilerinde böyle bir durum söz konusu değil. Bankaya yaptırdığınız vade doğrultusunda ödemelerinizin tamamlanmasının hemen ardından otomatik olarak daini mürtehin ortadan kalkmış olur.

close icon

Yazar Hakkında

yazar
Gökçe Türkmen

1994 doğumlu olan Gökçe Türkmen, Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde okuduğu dönemde saygın gazete ve ajanslarda çalışarak deneyim kazandı. Dijital Pazarlama Müdürü olarak profesyonel hayatına devam eden Gökçe, aynı zamanda metin yazarlığı ve sunuculuk da yapmaktadır. Bir süredir Ekonomi, Finans ve Kredi alanında kendini geliştirmekte ve içerikler üretmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • IBAN Sorgulama Nedir, Banka IBAN Adresleri Neler? 7.10.2021

  IBAN Sorgulama Nedir, Banka IBAN Adresleri Neler?

 • Kredi Kartı mı Yoksa Nakit mi Kullanılmalı? 1.10.2021

  Kredi Kartı mı Yoksa Nakit mi Kullanılmalı?

 • ÖTV Muafiyeti Nedir? 1.10.2021

  ÖTV Muafiyeti Nedir?

 • Güvenli İnternet İçin Nelere Dikkat Edilmeli? 1.10.2021

  Güvenli İnternet İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon