Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Wi-Fi Kullanımı İle İlgili Önemli Bilgiler

Merve Mumcu

Yayımlama Tarihi: 23.06.2016 Güncelleme Tarihi: 13.11.2020

Evinde internet bağlantısı olanların neredeyse hepsi Wi-Fi yani kablosuz ağ bağlantısına sahip.
Wi-Fi Kullanımı İle İlgili Önemli Bilgiler
Yaygın olarak kullanılan ve kablo derdinden kurtaran Wi-Fi’yi kullanırken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. İnternet bağlantınızın yavaşlamaması, internet ortamındaki bilgilerinizin çalınmaması ve üçüncü kişilerin ağınıza girmemesi için yapmanız gerekenleri derledik.

Evinde internet bağlantısı olanların neredeyse hepsi Wi-Fi yani kablosuz ağ bağlantısına sahip. Yaygın olarak kullanılan ve kablo derdinden kurtaran Wi-Fi’yi kullanırken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. İnternet bağlantınızın yavaşlamaması, internet ortamındaki bilgilerinizin çalınmaması ve üçüncü kişilerin ağınıza girmemesi için yapmanız gerekenleri derledik.

Modem Kurulumu

Öncelikle modeminizi kurarken modeminizi interneti en sık kullanacağınız alana ya da bu alana yakın bir yere koymaya özen gösterin. Modem cihanınız önünde bağlantıyı engelleyebilecek beton, metal ya da bunlara benzer kalın malzemeden yapılmış eşya olmamalı çünkü sinyaller, karşılarına çıkan engellerden dolayı zayıflayarak bağlantı kalitenizi düşürür.

Ağ Adı ve Doğru Şifreleme

Kurulumu yaparken modem cihazınızın için ayırt edici bir isim seçin. Unutmayın ki sizin gibi etrafınızdaki pek çok insan kablosuz ağ kullanıyor ve kendi bağlantınızı cihazlarınızda bulamamanız büyük bir sorun oluşturur. Şifreniz ise üçüncü kişilerin ağınıza girememesi açısından uzun ve karmaşık olmalıdır.

İnternetinizin ilk şifresi modemin arkasında yazar bu şifreyi değiştirerek az önce de dediğimiz gibi uzun, karmaşık ama aynı zamanda akılda da kalan bir şifre koymanız daha doğru olacaktır. Modeminize şifre koymamak ise ağızını tamamen güvensiz hala getireceğinden kesinlikle tavsiye edilmez. Şifre koymama durumunda etrafınızdaki insanlar internetinizi kullanarak hızınızı yavaşlatabilir ya da kotanızı doldurabilir. Dahası bu bağlantı üzerinden paylaşılan ve kişi ya da kurumları rahatsız eden paylaşımlar neticesinde yasal muhatap siz olabilirsiniz.

Kullanım kılavuzunun bir daha işinize yaramayacağını düşünüyorsanız yanılıyorsanız. Bazı durumlarda modeminizi resetlemek zorunda kalabilirsiniz. Böyle bir durumda fabrika ayarlarına dönmek için gereken şifreye ulaşamazsınız ve teknik destek almanız gerekir. Kılavunuzla birlikte kendinizin kolayca çözebileceği bu problem, kılavunuzun olmaması halinde daha büyük bir probleme dönüşür ve bir süre internetsiz kalabilirsiniz.

Güvenlik Duvarı

Güvenlik duvarı dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta. Modem kurulurken genellikle açık halde olan güvenlik duvarını kapatarak bilgisayarınızı dışarıdan gelecek saldırılara karşı açık konuma getirmiş olursunuz. Bu ne demek? Kötü niyetli siteler ya da uygulamalar, güvenlik duvarınızın kapalı olması halinde bilgisayarınıza virüs gönderebilir. Bunun önüne geçmek için güvenlik duvarını açık hale getirmeniz gerekir.

Modem, güncellenebilir bir cihaz. Modemi güncellemek bağlantı kalitenizi arttırır. Bu nedenle belli aralıklarla modem üreticinizin web sayfasını takip ederek yeni bir güncelleme olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

En uygun internet tarifesini bulmak ve internet paketlerini incelemek için Hangikredi.com İnternet Tarifeleri sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İnternet Kampanyalarını İncelemek İçin Tıklayın
close icon

Yazar Hakkında

yazar
Merve Mumcu

1990 yılı doğumlu olan Merve Mumcu Bayraklı, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu olup, 2014 yılından bu yana HangiKredi’de editörlük ve kıdemli pazarlama uzmanı görevlerini başarıyla sürdürmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • IBAN Sorgulama Nedir, Banka IBAN Adresleri Neler? 7.10.2021

  IBAN Sorgulama Nedir, Banka IBAN Adresleri Neler?

 • Kredi Kartı mı Yoksa Nakit mi Kullanılmalı? 1.10.2021

  Kredi Kartı mı Yoksa Nakit mi Kullanılmalı?

 • ÖTV Muafiyeti Nedir? 1.10.2021

  ÖTV Muafiyeti Nedir?

 • Güvenli İnternet İçin Nelere Dikkat Edilmeli? 1.10.2021

  Güvenli İnternet İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.

ikon