Otoyol ve Köprü Geçiş Ücretleri 2020

Köprü Geçiş Ücretleri

Her yeni yılda olduğu gibi bu sene de köprü geçiş fiyatlarında belli artışlar yaşandı. 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nden Osmangazi Köprüsü’ne kadar tüm köprülerde, araç çeşitlerine göre belli fiyat artışları söz konus. 3. köprü ücretleri hakkında bilgi edinmek, otoyol ücretlerini öğrenmek, İstanbul köprü geçiş ücretleri hakkında bilgi sahibi olmak için yazımızın devamını okuyabilirsiniz. 

Aracınızın bu seneki MTV ödemesini gerçekleştirdiniz mi? Tutar ve ödeme işlemleri hakkında detaylı bilgiye MTV Hesaplama sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

İstanbul Köprü Geçiş Ücretleri Ne Kadar?

İstanbul’daki köprü ücretleri 2020 yılında yeniden zamlandı. Son açıklanan rakamlara göre Osmangazi Köprüsü’nün geçiş ücreti binek araçlarda 117,90 TL, aynı araç sınıfı için Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nden geçiş ücreti 21,90 TL’ye yükseldi. Aynı zamanda hafif ticari araçların Osmangazi Köprüsü’nden geçişi 188,65 TL, Yavuz Selim Köprüsü’nden geçiş ücretleri de 29,10 TL’ye çıktı. 

15 Temmuz Şehitler Köprüsü Geçiş Ücretleri

İstanbulluların en çok kullandığı, diğer isimleriyle birinci ve ikinci köprü olarak da bilinen 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nün fiyatları da 2020 itibariyle değişiklik gösterdi. 

Araç Türü15 Temmuz Şehitler KöprüsüFatih Sultan Mehmet Köprüsü
Otomobil10,50 TL10,50 TL
Hafif Ticari Araç13,50 TL13,50 TL
Motosiklet4,25 TL4,25 TL

Osmangazi Köprü Geçiş Ücretleri

Otomobil, hafif ticari araç ve motosiklet dışında 3, 4 ve 5.sınıf araçlar için de yol imkanı sağlayan Osmangazi Köprüsü’nün güncel geçiş fiyatları:

Araç TürüOsmangazi Köprüsü Geçiş Ücreti
Otomobil117,90 TL
Hafif Ticari Araç188,65 TL
Motosiklet82,55 TL
3. Sınıf Araç224,00 TL
4. Sınıf Araç297,10 TL
5. Sınıf Araç374,90 TL

Listede yer alan 3.sınıf araçlar aks sayısı 3 olan otobüsleri, 4. Sınıf araçlar aks sayısı 4 ve 5 olan tırları ve 5.sınıf araçlar aks sayısı 6 ve üzeri olan kamyon türevi araçları kapsar. 

Avrasya Tüneli Geçiş Ücreti

İstanbul’da ulaşımı kolaylaştıran Avrasya Tüneli’nden birçok aracın geçiş yasağı bulunsa da sıklıkla tercih ediliyor. Özellikle acil durumlarda çok fazla tercih edilen tünelden bisiklet, motosiklet, otobüs, kamyon, tır, çekici araç, ikiden fazla aksı olan araç, 5 bin kg ağırlığını aşan araç, tehlikeli maddeye sahip olan araç, yüksekliği 2,8’in üstünde olan araçlar ve yük taşımacılığı için kullanılan N2, N3, O1, O2, O3, O4 cinsi araçlar geçemiyor. Bunun dışında yer alan otomobil ya da kamyonetlerin geçiş ücreti 36,40 TL, minibüslerin ise 54,70 TL olarak güncellendi. 

Arabanızı yenilemek ya da sıfırdan bir araba almak için ihtiyacınız olan taşıt kredisi ile ilgili tüm bilgileri sayfamızdan kontrol edebilirsiniz.

Otoyolların Geçiş Ücretleri

Otoyol İsmiGiriş Çıkış BölgesiOtomobil İçin Geçiş Ücreti
KGM Anadolu OtoyoluAnadolu(Çamlıca)-Akıncı (Ankara)30 TL
İzmir-Çeşme OtoyoluSeferihisar-Çeşme4,50 TL
İzmir-Aydın OtoyoluIşıkkent-Aydın Batı6 TL
KGM Çukurova OtoyollarıAdana Doğu Alın-Şanlıurfa19,50 TL
KGM Çukurova OtoyollarıNiğde Kuzey-Mersin Alın17,50 TL
KGM Avrupa OtoyollarıMahmutbey-Edirne14,75 TL
Gebze-Orhangazi-İzmirOsmangazi Köprüsü-İzmir Çıkış256,30 TL
Kuzey Çevre OtoyoluFenertepe-Kurnaköy61,80 TL
Kuzey Marmara Avrupa OtoyoluÇatalca-Fatih11,15 TL
Kuzey Marmara Anadolu OtoyoluKurnaköy-Sevindikli Kuzey16,85 TL

 

İstanbul Köprülerinden Hangi Tip Araçlar Geçebilir?

İstanbul’da her sınıftan aracın her köprüyü kullanması ne yazık ki mümkün değil. Hem dağılımın doğru bir şekilde yapılması hem de köprünün dengesinin sağlanabilmesi için özellikle bazı araçların her köprüden geçiş yapması mümkün değil. Yavuz Sultan selim Köprüsü üzerinden tüm motorlu araç sınıfları geçiş yapabiliyor. Fakat 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü için aynı durum söz konusu değil. 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden geçebilecek olan araçların listesini aşağıdaki tabloda bulabilirsiniz:

15 Temmuz Şehitler KöprüsüFatih Sultan Mehmet Köprüsü
1. Sınıf Araçlar1. Sınıf Araçlar
2. Sınıf Araçlar: Yolcu taşıması için geçerli olan M1 ve M2 sınıfı2. Sınıf Araçlar, kamyonet ve otobüslerin tümü hariç
Servis Araçları (personel, okul, turizm…)Servis Araçları, Karavan, D4 Yetki Belgeli Araçlar
Toplu Taşıma AraçlarıToplu Taşıma Araçları
N1 Sınıfı Acil Ambulansı ve Acil Sağlık AraçlarıKGM İzni ile çalışan kamu kurum ve kuruluşlarının resmi plakalı araçları

 

Geçiş Ücreti Nasıl Ödenir?

Geçiş ücretleri, araçlarda bulunan OGS ya da HGS cihazlarından otomatik olarak alınır. Köprünün üzerinde yer alan geçiş noktalarından ilerlerken sistem direkt olarak algılar ve bakiyeniz dahilinde ödemeleriniz herhangi bir şeyle uğraşmadan tamamlanır. Bu yüzden aracınızda hangi sistem varsa bakiyelerini belli aralıklarla kontrol etmeniz ve azalma varsa sonradan sorun yaşamamak için eksiği tamamlamanız gerekiyor. 

50.000 TL 12 ay vadeli taşıt kredisi için bankaların kredi teklifleri

BankaFaizAylık TaksitToplam Ödeme
%1,174.556,63 TL54.929,56 TL Hemen Başvur
%1,194.563,47 TL55.024,14 TL Hemen Başvur
%1,254.584,00 TL55.258,00 TL Hemen Başvur
Tüm kredi tekliflerini gör

 

Geçiş Ücreti Ödenmezse Ne Olur?

Otoyol ya da köprülerden geçişleriniz sırasında HGS ya da OGS sistemlerinizde yeterli bakiye bulunmama durumunda ödeme yapmadan geçmiş olursunuz. Bu yüzden de geçişinizin hemen ardından tespit edilerek adınıza İhlalli Geçiş Bildirimi düzenlenir. Bildirimin elinize ulaşması adına, aracınızı bir park sahasına çekerek gişe istasyon binasına başvurabillirsiniz. Burada bulunan gişe görevlilerinden ne kadar borcunuz olduğunu ve hangi kurumlar üzerinden, ne kadar süre içerisinde ödeme yapmanız gerektiğini bildiren İhlalli Geçiş Bildirimi belgesini alabilirsiniz. 

Hemen önlem almayıp, İhlalli Geçiş Bildirimi üzerinde yer alan ödemeyi 15 günden daha fazla geciktirmeniz durumunda ceza sistemi işlemeye başlar. İlk 15 günün sonunda ödemeniz gereken tutar köprü ya da otoyol geçiş tutarının tam dört katı olarak belirlenir. Bu süreç içerisinde tebligat ücreti, avukatlık ücreti ve başka masraflar yapıldıysa, bunları da sizin ödemeniz beklenir. 

Otoyol ve Köprü Geçiş Ücretleri 2020
3 (60%) 2 vote[s]
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Henüz yorum yapılmamış, yorumunuzu aşağıya ekleyin!


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir