Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

hangikredi.com

Herkes Ev Almak İstiyor da

Mert Yılmaz

Yayımlama Tarihi: 19.11.2021 Güncelleme Tarihi: 2.04.2023

Gayrimenkul her dönemde Türk toplumunun ilgisini çekmiştir.

Herkes Ev Almak İstiyor da
Ev sahibi olmayan almak için, evi olan daha büyüğüne sahip olmak için, büyüğüne sahip olan müstakil bir ev sahibi olmak için, iki evi olan üçüncü ev sahibi olmak için çalışmış, çabalamıştır.

Konut Fiyatlarında Ciddi Fiyat Artışları

Başını sokacak bir ev sahibi olmanın gelecekteki olası kötü günlere karşı insanları koruma içgüdüsü tasarruf ederek bir arazi, ev alma konusunda iştahlandırmıştır. Özellikle çalışma hayatındayken para biriktirmek, gerekirse bir miktar da borçlanarak bir ev almak emeklilik günlerinde kira ödeme stresini ortadan kaldıran bir motivasyon olmuştur. 

Bugünlerde gayrimenkul piyasası üzerine yine ciddi tartışmalar yaşanıyor. Pandemi sürecinde imkanı olanların yaşam biçimini değiştirmesi özellikle belli bölgelerde ve belli konut tiplerinde ciddi fiyat artışlarını beraberinde getirdi. Ortaya çıkan bu durum da doğal olarak kira rayiçlerini uçurdu desem sanırım abartılı olmaz. 

Pandemi ile birlikte ekonomide yaşananları da eklediğimizde arz tarafında bir sorun yaşandığı çok net. Eskiden sadece arsa bulmaktan ve bulunan arsanın maliyetinden şikayet eden müteahhit artık başta demir-çelik ve çimento olmak üzere tüm inşaat malzemelerinin fiyatında yaşanan artıştan şikayet eder hale geldi. Arsa maliyeti olmaksızın eli yüzü düzgün bir inşaatın metrekare fiyatının dört bin TL’yi geçtiği söyleniyor. Bunun üzerine arsa maliyetini koyacaksınız haliyle müteahhit de bu işi para kazanmak için yaptığına göre başta İstanbul ve diğer büyük şehirler olmak üzere tüm yurtta konut fiyatları aldı başını gitti.

Konut Fiyatları Düşer mi?

Her dönemde geçerli bir soru vardır. “Peki bu fiyatlar geri gelir mi? Fiyatlar düşer mi?” Rasyonel olmakta her zaman fayda vardır.  Düşecek gibi görünmüyor. Hatta artış eğiliminin devam etmesi daha olası senaryo. O zaman maliyet düşmeyecekse ev fiyatları da düşmeyecek demektir. 

Geçtiğimiz dönemlerde olduğu gibi acaba kamu bankaları sektörü ve yan sektörleri canlandırmak için konut kredilerinde bir adım atarlar mı? Hatırlayacaksınız pandemi döneminde Cumhuriyet tarihinin en düşük kredi oranı ile kredi verilmiş ve inşaat sektöründe muazzam bir canlanma yaşanmıştı. Ama bu kampanya konut fiyatlarının düşmesine değil aksine yükselmesine neden olmuştu. Kredi faizleri düşmesine rağmen tüketicinin cebinden daha az para çıkmamıştı. Bankaya ödenen kredi tutarı düşse de toplamdaki fiyat düşmemiş hatta artmıştı. Yani diyeceğim o ki; bir kredi kampanyası yapılsa da fiyatların düşmesini beklemek gerçekçi değil.

İşin üzücü tarafı ise şu; Türkiye’de resmi kayıtlara göre ortalama maaş yaklaşık 4.500 TL civarında. Üniversiteden yeni mezun iki genç ortalama bu maaş ile işe girseler dahi bugünün koşullarında eğer ailelerinden kalan bir mal mülk olmadığı varsayımı ile hem kirada oturacaklar hem yaşayacaklar hem para biriktirecekler ve kendilerine bir ev alacaklar. Yazıyı yazarken merak ettim ve direkt www.hangikredi.com sitesine girerek 200.000 TL tutarında 120 ay vadeli bir kredi alındığında aylık ne kadarlık taksit ödeneceğine baktım. Sistemde soruma çok kolayca ve hızlıca cevap buldum. Aylık ödemeler yaklaşık 3.500 TL. Bir başka ifade ile genç çiftten bir tanesinin maaşı sadece konut kredisini ödemeye yetiyor. 

Üzgünüm bugünün Türkiye’sinde gençlerin tasarruf ederek bir ev alma şansları neredeyse sıfıra yaklaştı. 
Bizler bu çocukların bir ev, bir araba sahibi olabilme hayallerini çaldık. 
Sağlıklı günler dilerim.


Mert Yılmaz'a ait diğer yazıları okumak için;

close icon

Yazar Hakkında

yazar
Mert Yılmaz

1972 doğumlu olan Mert Yılmaz, 25 yılı aşkın süredir sermaye piyasalarında görev yapmaktadır. Araştırma bölümü ile başladığı sektörde 2006 yılında pazarlama - satış tarafına geçmiştir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

2 Oy

-

5 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

yorum yaz

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Noterde Hangi İşlemler Yapılır? 22.05.2024

  Noterde Hangi İşlemler Yapılır?

 • Sanal Ofis Nedir, Avantajları Nelerdir? 20.05.2024

  Sanal Ofis Nedir, Avantajları Nelerdir?

 • İnşaat Maliyetleri ve Konut Fiyatları İlişkisi 17.05.2024

  İnşaat Maliyetleri ve Konut Fiyatları İlişkisi

 • Stajyer Ehliyet Nedir? Süresi Ne Kadardır? 17.05.2024

  Stajyer Ehliyet Nedir? Süresi Ne Kadardır?