Üyelik aktivasyonunuz tamamlanmadı!

Brütten Nete Maaş Hesaplama

Merve Mumcu

Merve Mumcu

12.12.2019

Brütten nete maaş hesaplama işlemi, maaşını brüt üzerinden alan çalışanların, aylık olarak ellerine geçecek net tutarı görmelerini sağlayan bir hesaplama.

Brütten Nete Maaş Hesaplama

Kaynaktan vergi kesimi uygulamasına dayanan brüt maaş ve brütten nete maaş hesaplama konusu ile ilgili tüm detaylara bu yazıdan ulaşabilirsiniz.

Brütten nete maaş hesaplama işlemi, maaşını brüt üzerinden alan çalışanların, aylık olarak ellerine geçecek net tutarı görmelerini sağlayan bir hesaplama. Kaynaktan vergi kesimi uygulamasına dayanan brüt maaş ve brütten nete maaş hesaplama konusu ile ilgili tüm detaylara bu yazıdan ulaşabilirsiniz.

Brüt Maaş Nedir?

Brüt maaş, çalışanın maaş bordrosunda görünen toplam tutardır. Yani çalışanın kesintiler dahil aldığı ücrettir. İşverenin o çalışan için ödediği bu toplam tutar sigorta, vergi ve diğer tüm kesintileri içerir. Yani brüt maaş çalışanın eline geçen tüm parayı ifade etmez. Çalıştığınız yer ile brüt maaş üzerinden anlaştıysanız brütten nete maaş hesaplaması yaparak elinize geçecek net tutarı öğrenebilirsiniz.

Net Maaş Nedir?

Net maaş, adından da anlaşılacağı üzere elinize geçen net tutarı ifade eder. Eğer iş yerinizle brüt maaş üzerinden anlaştıysanız tüm kesintiler yapıldıktan sonra elinize geçecek maaş net maaştır. Brüt maaştan şu kesintiler yapılmaktadır:

 • İşçi SGK payı
 • İşçi işsizlik sigortası
 • Gelir vergisi
 • Damga vergisi

Çalışanın, yılda elde ettiği toplam gelir üzerinden devlet gelir vergisi alır. Kesilecek gelir vergisi, çalışanın yıllık kazancına göre farklı oranlarda alır. Yani çalışan, yıllık gelirine göre farklı gelir vergisi dilimine dahil olur. Vergi dilimi, çalışandan kesilecek gelir vergisi oranını belirleyen ve yıllık kazanç toplamının yüzde kaç üzerinden vergiye tabi tutulacağını gösteren tarifedir. Geliriniz arttıkça vergi dilimi de yükselir.

Çalıştığınız kurumla net maaş ya da brüt maaş üzerinden anlaşabilirsiniz. Brüt maaş üzerinden anlaşma yaptığınızda kesintiler nedeniyle her ay elinize geçen net maaş tutarı farklılık gösterecektir. Net maaş üzerinden anlaşma yaptığınızda ise elinize geçecek net tutar her ay aynı olacaktır. Brüt maaş üzerinden kesintiler olsa da elinize geçen net tutarı artı yönde etkileyen bir etmen var: Asgari Geçim İndirimi (AGİ).

GELİRİNİZE GÖRE NE KADAR KREDİ ÇEKEBİLECEĞİNİZİ HESAPLAYIN

AGİ Nedir?

Asgari Geçim İndirimi yani AGİ, devletin çalışanı ve bakmakla yükümlü olduğu (eş, çocuklar) kişilere göre çalışana ödediği vergi iadesidir. Pek çoğunuzun hatırlayacağı üzere önceleri tüm yıl yapılan alışverişlerin fişleri biriktiriliyor ve sene sonunda tutarları toplanarak vergi iadesi alınıyordu. Daha sonra kaynaktan kesilen vergi gibi iadesi de AGİ  adıyla kaynaktan çalışana ödenmeye başladı. Brüt maaşınız üzerinden vergi kesintileri yapıldıktan sonra yıllık brüt tutar üzerinden aşağıdaki oranlara göre Asgari Geçim İndirimi iadesi yapılır:

 • Çalışanın kendisi %50
 • Çalışmayan ve herhangi bir geliri olmayan eş %10
 • 1. çocuk %7,5
 • 2. çocuk %7,5
 • 3. çocuk %10
 • 4. çocuk %5

Brütten Nete Maaş Hesaplama Nasıl Yapılır?

Brütten nete maaş hesaplama işlemi SGK primi, gelir vergisi, damga vergisi, işsizlik sigortası, asgari geçim indirimi, medeni durum, eşin çalışma durumu ve çocuk sayısı gibi etmenlere göre değişiklik gösterir.

Brüt Maaş = Net maaş + SGK işçi primi + işsizlik primi + gelir vergisi + damga vergisi

Bu formül dikkate alındığında elinize geçecek net maaşı bulabilmek için brüt tutar üzerinden SGK işçi primi, işsizlik primi, gelir vergisi ve damga vergisi tutarını çıkarmanız yeterli. Bu işlem sonrasında elde ettiğiniz sonuç net maaşınızdır. Bu tutar üzerine AGİ’yi eklediğinizde o ay elinize geçecek net tutara ulaşabilirsiniz. Bu işlemleri tek tek yapmak yerine online brütten nete maaş hesaplama işlemi yaparak kolayca net maaşınızı öğrenebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Merve Mumcu

1990 yılı doğumlu olan Merve Mumcu Bayraklı, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü mezunu olup, 2014 yılından bu yana HangiKredi’de editörlük ve kıdemli pazarlama uzmanı görevlerini başarıyla sürdürmektedir.

Devamını Oku

Bu makale size ne kadar faydalı oldu?

0 Oy

-

0 Puan

Oy verdiğiniz için teşekkür ederiz. 😊

Yorum Yazın

Konuyla ilgili sormak ya da eklemek istedikleriniz için yorum bırakabilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Son Eklenen İçerikler

 • Hangi Kredi Diyenler İçin... 22.01.2021

  Hangi Kredi Diyenler İçin...

 • Adım Adım Tapu Alım ve Satım İşlemleri 4.01.2021

  Adım Adım Tapu Alım ve Satım İşlemleri

 • Parite Nedir? 3.01.2021

  Parite Nedir?

 • En Hızlı İnternet Altyapısı Sunan Firmalar 3.01.2021

  En Hızlı İnternet Altyapısı Sunan Firmalar

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.